پایان نامه با کلید واژگان امام حسین (ع)، تعلیم و تربیت، رسول اکرم (ص)، آیت الله جوادی آملی

دانلود پایان نامه ارشد

روندومی پرسند: پروردگارا این عظمت ازکجاست؟ خداوند می فرماید: این عظمت به سبب آموختن قرآن به فرزندانتان وتربیت اوبراساس دین اسلام ومحبت پیامبر(ص)وعلی (ع)است.»247
بنابراین اگر والدین این حق مسلم فرزندان را رعایت نمایند آنان در آینده نسلی متدین ، پاکیزه ، همدل ، متفکروآینده نگرخواهدداشت.
جامعه ای که افراد معمولی وکارگزاران حکومتی آن ازچنین نسلی تشکیل یابند، درتمام زمینه هاموفق خواهندبودچراکه ترقی وتوسعه واستقلال یک جامعه درگروداشتن افرادی تربیت یافته درمکتب قرآن است. جوانی که باقرآن وآیات آن مانوس باشدودرمواقع حساس وسرنوشت ساز زندگی، پیام های دلنواز آن رازمزمه کرده وبه آنهاگوش جان بسپارد، زندگی آرام وهمراه باآسایش وموفقیت خواهندداشت ،وازبحران های روحی وروانی باسربلندی بیرون خواهندآمد.
حضرت علی (ع)نیز درموردمهم ترین حقوق فرزندان به عهده والدین می فرمایند:«حق الولدعلی الوالدان یحسن اسمه ویحسن ادبه ویعلمه القرآن » حق فرزندبرپدرش این است که نام نیک براوانتخاب کند، ادب به وی بیاموزدوقرآن تعلیمش دهد.

4-2- تغذیه کودک
« یا ایهاالذین آمنوا کلوا من طیبات ما رزقناکم … »248
ای اهل ایمان از روزی های حلال و پاکیزه که ما نصیب شما کرده ایم بخورید.
همانطور که می دانیم در قرآن کریم و روایات فراوانی که از ائمه معصومین (ع) به ما رسیده است انسان موظف شده تا در کیفیت و کمیت غذای خود مواظبت نماید و این از امور مهم تلقی شده است.
در احادیث، علت بسیاری از ناهنجاری ها، تجاوز ها، ظلم ها و حتی گوش ندادن لشکر دشمن در صحرای کربلا به سخنان امام حسین (ع) و حمله به امام بزرگوار، لقمه حرام معرفی شده است . لذا کسب حلال، پرداخت خمس و زکات و استفاده مادر از غذاهای طاهر و پاکیزه از جهت ظاهری و باطنی، همگی در ایجاد و پرورش فرزندان صالح نقش بسزایی دارند.
از آنجا که کودک، تغذیه خود را از راه مادر به دست می آورد، لذا مادران دلسوز و مهربانی که علاقه دارند فرزندی پاک، سالم ، صالح ، با ایمان و دوستدار ائمه (ع) داشته باشند.، می توانند به کتبی همچون « حلیه المتقین » از علامه مجلسی و « اولین دانشگاه و آخرین پیامبر » از دکتر پاک نژاد و یا « مفاتیح الحیاة » آیت الله جوادی آملی و « سراج الشیعه فی آداب الشریعه » آیت الله عبدالله مامقانی غروی مراجعه و با روش صحیح تغذیه در اسلام آشنا شوند .

4-2-1- شیر مادر
شیر مادر سرشار از مواد مغذی و دارای انواع ویتامین هاست و بهتر از هر چیز دیگری رشد فرزند را تضمین می کند.کودکی که در دوران اولیه زندگی خود تغذیه مناسب داشته باشد به رشد و پرورش جسمانی کامل دست یافته و در آینده فردی تندرست و شاداب خواهد بود .
« مستحب است زن را که صبر نماید بر صدمات حمل و ولادت به جهت رضای حق جل شانه تا ماجور [صاحب اجر] گردد بر آن و خود مجاناً مباشر شیر دادن طفل خود گردد، چه آنکه او را در آن اجر بسیار است.
از حضرت ختمی مرتبت (ص) رسیده که فرمود:« قسم یاد می شود به آنکه مرا به حق پیغمبر و بشارت دهنده و ترساننده فرموده که: هیچ زنی، حامله از شوهر خود نمی شود ، مگر اینکه در زیر سایه خداوند جلیل واقع می شود تا وقتی که درد زائیدن عارض شود همین که آن درد عارض شد، به هر دردی از برای او باشد آزاد نمودن بنده مومنی، همین که زائید و شروع در شیر دادن او کرد، پس از هر مکیدنی نوری خلق می شود، که روز قیامت بلند و پهن می شود، به نحوی که از اولین و آخرین تعجب از آن نور نمایند آن شیر دهنده مادامی که شیر می دهد روزه دار روز و احیاء کننده ی شب نوشته می شود و اگر در حال شیر دادن روزه باشد، روزه تمام روزهای دهر [همه زمان ها] و احیاء تمام شب های دهر به جهت او نوشته میشود» 249
« اسلام، شیر مادر را بهترین غذا برای کودک و حق طبیعی او می داند و از دو جهت در کیفیت تربیت و پرورش او تاثیر دارد . جهت اول تاثیر شیر مادر از طریق ترکیبات موجود در شیر ، در رشد و نمو ظاهری کودک و جهت دوم از طریق تاثیرات روانی و عاطفی مادر که از طریق شیر به کودک القاء می شود.»250
« کودک در طی 9 ماه دوران جنینی ارتباط فوق العاده نزدیکی با مادر دارد و پس از آن هم در مدت 2 سال اولیه زندگی خود از شیر مادر تغذیه می کند، لذا می توان گفت که کار شیر دادن مادر ، تنها تغذیه کودک نیست بلکه تبادل عاطفی و تقویت روحی است و کودک به هنگام مکیدن پستان صدای قلب مادر را می شنود و آرامش نسبی پیدا می کند و کودکانی که از مکیدن پستان مادر محرومند این آرامش را ندارند.» 251
در این زمینه رسول اکرم (ص) می فرمایند:
« فاذا ارضعت کان لها لکل مصّه کعدل عِتقِ محرر من وُلدِ اسماعیل، فاذا فرغتَ من رضاعه ضَرَبَ ملکٌ کریم علی جنبها و قال : استانفی العمل فقد غفر لک»252
هنگامی که زن بچه اش را شیر میدهد، خدای متعال در مقابل هر مرتبه ای که بچه از پستانش شیر می مکد، ثواب آزاد کردن یک بنده از اولاد اسماعیل را به او عطا می فرماید و هنگامی که دوران شیرخوارگی به اتمام رسید، فرشته بزرگوار الهی دست بر پهلوی مادر می نهد و می گوید: زندگی را از نو آغاز کن که خدای متعال گناهان گذشته ات را آمرزید.
و در جای دیگر حضرت امیر مومنان علی (ع) می فرمایند:
« ما من لبن رضع به الصبی اعظم برکت علیه من البن اُمّه» 253
هیچ شیری برای کودک سودمندتر و پر برکت تر از شیر مادر نیست.

4-2-2-فوائد شیر مادر
از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که:
« لیس لِلصَّبی لَبَنُ مِن لَبَنِ اُمِّهِ »254
برای طفل ، هیچ شیری بهتر از شیر مادر نیست.
وهمچنین ازآن حضرت نقل شده که فرمودند : «چیزی که بتواند جای غذا و آب را بگیرد جز شیر نیست.»255
از حضرت علی (ع) روایت شده است که برای کودک هیچ شیری بابرکت ترازشیرمادرنیست.
« ما من لبن رضع به الصبی اعظم برکت علیه من البن اُمّه»256
در این قسمت به مواردی از مزایای شیر مادراشاره می شود:
– «شیر مادر شامل تمام مواد مغذی است که شیر خوار در 6-4 ماه اول زندگی به آن ها احتیاج دارد و سریع و راحت هضم می شود.
– شیر مادر شامل پروتئین و چربی مناسب است که نیاز های طبیعی شیرخوار راتامین می کند.
– لاکتوز شیر مادر بیشتر از سایر شیرهاست و این همان چیزی است که شیرخوار انسان به آن نیاز دارد.
– ویتامین شیر مادر کافی است و لذا شیرخوار نیاز به ویتامین اضافی یا آب میوه ندارد.
– آهن شیر مادر برای شیرخوار کافی است گرچه شیرمادر آهن زیادی ندارد، ولی جذب آن در روده شیرخوار بسیار خوب است.
– شیر مادر دارای آب کافی برای شیرخوار است ، حتی اگر در آب و هوای گرم زندگی کند.
– شیر مادر به میزان مناسبی نمک ، کلسیم و فسفات دارد.
– دارای آنزیم مخصوص لیپاز است که باعث هضم چربی می شود.
– شیرخوارانی که با شیر مادرتغذیه می شوند، کمتر دچار عفونت می گردند، زیرا شامل عوامل مصونیت زا در مقابل بیشتر بیماری های عفونی از جمله عفونت گوش میانی، عفونت خون مننژیت و … می باشد.
– شیر مادر، مهمترین و ارزنده ترین عامل حفاظتی، در مقابل دو قاتل عمده شیرخواران و کودکان یعنی بیماری های اسهالی و عفونت های حاد دستگاه تنفسی است.
– تغذیه با شیر مادر احتمال بروز انواع بیماری های ناشی از آلرژی نظیر آسم، اگزما و غیره را به شدت کاهش می دهد و در جلوگیری و یا کاهش احتمالی بروز پاره ای از بیماری ها در سنین بلوغ و بالاتر نیز نقش دارد . همچنین احتمال بروز دیابت جوانان و تعدادی از بیماری های دستگاه گوارش کمتر از کودکانی است که از شیر مصنوعی تغذیه می کنند.
– ادامه شیر مادر در موقع بیماری کودک به او کمک می کند که زودتر بهبود یابد . بنابراین شیر مادر را نباید در چنین مواقعی قطع کرد.
– شیر مادر به آسانی و با سرعت هضم می شود ، بنابراین کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، زودتر از آن هایی که از شیر مصنوعی استفاده می کنند گرسنه می شوند.
– شیر مادر همیشه آماده برای مصرف است و به هیچ نوع آماده سازی نیاز ندارد.
– شیر مادر هرگز در پستان ترش یا فاسد نمی شود ، حتی اگر مادری چند روز کودک خود را از پستانش تغذیه نکرده باشد.
– تغذیه مکرر و به دلخواه شیرخوار با شیر مادر، از حاملگی مجدد جلوگیری می کند.
– تغذیه پستانی باعث ایجاد ارتباط روانی عمیق و محکم بین شیرخوار و مادر می گردد. این عمل موجب ایجاد روابط عاطفی عاشقانه بین ایشان می شود و وابستگی آن ها را به هم زیاد می کند. نزدیکی جسمی و روانی شیرخوار با مادرش در ساعات و روزهای اول زندگی ، باعث دست یافتن بهتر او به تعلیم و تربیت و موفقیت بیشتر در آینده میگردد.
– شیر مادر ارزان است و لازم نیست هزینه ای صرف آن شود.
– تکامل بینایی، تکلم و راه افتادن کودکانی که از شیر مادر تغذیه نموده اند خیلی سریعتر صورت پذیرفته و این قبیل کودکان در آینده از تعادل روانی مناسب تری برخوردارند.
– شیر مادر بر طبق نیازهای نوزاد هر روز تغییر می کند.
– مکیدن پستان بلافاصله بعد از تولد توسط نوزاد ، به واسطه تحریک ترشح اکسی توسین ، موجب انقباض رحم و در نتیجه کاهش خون ریزی مادر می شود.
– مادرانی که فرزند خود را از شیر خود تغذیه می کنند، کمتردچار سرطان پستان وتخمدان می شوند.
– شیر هر خانمی مطابق نیازهای فرزند خودش می باشد، مثلاً مواد موجود در شیر مادر بچه نارس با شیر مادر نوزادی که دوره کامل درون رحم را طی کرده است متفاوت است.
– کودکانیکه از شیر مادر تغذیه می کنند، حتی در دوره نوزادی یعنی چهار هفته اول زندگی از سایر نوزادان هوشیارترند. مطالعه نشان داده است که این دسته از شیرخواران در هفته اول و دوم تولد، فعالیت بدنی بیشتری داشته و عکس العمل آنان نیز از سایر نوزادن بیشتر است.
– اصولاً افرادی که از شیر مادر تغذیه نموده اند در سنین بلوغ و بزرگسالی از نظر عاطفی و روانی متعادل تر و پایدارترند.»257
« ونیزتوصیه شده که به هنگام شیر دادن کودک ، طفل در سمت چپ قرار گیرد و تحقیق دانشگاه کرنل در آمریکا نشان داده است که کودک در سمت چپ راحت تر ازسمت راست است و علت آن هم این است که کودک از دوران جنینی با صدای ضربان قلب مادر انس داشته وهمراه این صدا، به او غذا می رسیده است، پس از تولد هم در سمت چپ بدن مادر با صدای قلب او مأنوس تر و راحت تر است.»258
« در شیرخوارگاه دانشگاه کورنیل، وقتی صدای ضبط شده قلب مادر را به میزان 73 بار در دقیقه از بلندگو پخش کردند ، کودکان هم آرام شدند، لکن وقتی تعداد ضربان در دقیقه به 110 تا 120 بار رساندند صدای شیون کودکان برخاست.»259

شیر مادر رقیب ندارد
خدای مهربان ترکیب شیر مادر را طوری قرار داده که متناسب با نیازهای طفل در ایام مختلف، ترکیب آن اندکی تغییر می کند.
« خداوند متعال روزی کودک را در پستان مادر قرار داده، در یک پستان غذا و در دیگری آب و خداوند از روزی که مادر بچه را بر زمین می گذارد برای او روزی مناسب بر حسب تقدیر مقرر فرموده است.»260
نظر به یکی از انتشارات سازمان جهانی بهداشت در مورد شیر مادر نشان می دهد که:
« 1 –خوشبختانه ترکیب شیر مادران در نقاط مختلف جهان و با شرایط اقتصادی و غذایی متفاوت، تفاوت کلی و اساسی ندارد، لذا پروردگار مهربان شیر فلان ملکه را با شرایط ویژه زیستی و تغذیه ای بر شیر فلان مادر محروم و مستضعف مزیتی نداده است.
2 – تغییرات ترکیب شیر از بدو تولد تا پایان دوره شیر دهی با نیاز روزمره کودک متناسب است.»261

4-2-3 – شیر دادن عبادتی بزرگ
مادر وقتی تصمیم جدی به شیر دادن گرفت، ندرتا با عدم موفقیت روبرو می شود. مسئله اراده در این خصوص بسیار مهم است. چنانچه در باب روزه نیز همینطور است تاکیدات بسیار مهم در این زمینه داریم:
از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) نقل شده است که:
« آیا خشنود نیستید وقتی یکی از شما از شوهرش آبستن است و شوهرش از او خشنود است ثواب کسی را دارد که روزها روزه بگیرد و شب ها برای عبادت خدا بپاخیزد و هنگامی که زایمان کند هر جرعه ای که از شیر او درآید و هر دفعه که پستان او مکیده شود برای هر جرعه شیر و هر مکیده شدن ثوابی دارد و اگر برای مراقبت طفل شبی بیدار ماند پاداش او معادل آن است که

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان امام صادق، تربیت دینی، رسول خدا (ص)، آیات و روایات Next Entries پایان نامه با کلید واژگان قانون مدنی، امام صادق، حقوق اسلامی، تاریخ ولادت