پایان نامه با کلید واژگان افغانستان، سفارتخانه، اخوان المسلمین، شورای امنیت

دانلود پایان نامه ارشد

دستگیر و محکوم به سه سال زندان شد، پس از خروج از مصر به افغانستان آمد و در کنار عرب های افغان در جنگ مجاهدین افغانی بر علیه کمونیست ها به فعالیت پرداخت، با هم فکری وی در سال 1998 جبهه جهانی اسلامی جهاد بر علیه یهودیان و صلیبی ها تاسیس شد، از دیدگاه آمریکایی ها او طراح و محرک اصلی انفجار سفارتخانه های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در سال 1998 بود، که در خلال آن 235 نفر کشته شدند، الظواهری در خلال رهبریش بر سازمان الجهاد مصر طراح عملیات ترور نخست وزیر مصر در سال 1993، وزیر کشور و نیز انفجار سفارتخانه مصر در پاکستان در سال 1995 بوده است. او نظریه پرداز، متفکر و استراتژیست القاعده به حساب می آید.(محمودیان،1390: 67،68)
ایمن الظواهری مدت کمی پس از حمله ارتش سرخ به افغانستان و اشغال آن کشور به عنوان پزشک گروه اخوان المسلمین و برای یاری رساندن به مجروحان افغانی به پاکستان رفت، در سال 1981 که انور سادات به دست گروههای اسلام گرای مصری و با مشارکت سازمان جماعت اسلامی ترور شد. ایمن الظواهری به اتهام همکاری با این گروهها و ارتباط با الجهاد دستگیر و به زندان “سیاتل” منتقل شد. گفته شده است که در این مدت ایمن الظواهری تحت شکنجه های شدید از یک سو ناگزیر از لو دادن بسیاری از همرزمان خود شد و از سویی دیگر به عقاید افراطی گرایش پیدا کرد. (قراگوزلو،1386: 88)
وی در افغانستان با اسامه بن لادن سعودی آشنا شد و در آنجا بود که شبکه القاعده پایه ریزی و گسترش یافت. وی همچون اسامه بن لادن در ارتباط با حملات تروریستی بسیاری در سرتاسر جهان از جمله بمب گذاری های هفت اوت 1998 در سفارتخانه های آمریکا در دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا، حمله به کشتی “یو اس اس کول”، حمله تروریستی 11 سپتامبر 2001 به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون تحت تعقیب بین المللی قرار دارد، وزارت امور خارجه آمریکا مبلغ 25 میلیون دلار جایزه نقدی را برای اطلاعاتی که به دستگیری یا کشته شدن او منجر شود اختصاص داده است و مطابق قطعنامه 1267 شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر عضویت در گروه القاعده تحریم شده است.(www.wikipedia.com)
خبرگزاری فرانسه به نقل از کوفر پلاک، رئیس هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا نوشت:
“وی در حال حاضر عملا رهبری القاعده را بر عهده گرفته است، وی در زمینه تصمیم گیری های عملی نسبت به بن لادن قویتر به نظر می رسد. الظواهری به تنهایی تهدید بزرگی به شمار می آید”.(شورای نویسندگان،1391: 85)
2-2-3:محمد عاطف :

وی به امیر القاعده شهرت دارد، در واقع بازوی نظامی بن لادن به شمار می رود و فرماندهی عملیات مسلحانه تشکیلات را بر عهده دارد، او نیز همچون الظواهری اهل مصر و عضو جنبش الجهاد است. محمد عاطف همراه با الظواهری به صفوف مجاهدین افغان پیوست. و از آن زمان، شانه به شانه بن لادن به فعالیت ادامه می دهد وی یکی از دختران خود را به عقد یکی از پسران بن لادن در آورده است.(تاجیک،1387: 135)
محمد عاطف از رهبران اصلی القاعده محسوب می گردد و طراح عملیات در شبکه القاعده است که دارای روابط خوبی با اسامه بن لادن می باشد، وی در عملیات بمباران آمریکایی ها در سال 2001 میلادی کشته شده است و این در حالی است که جانشین او در تشکیلات القاعده فردی به نام “خا لد شیخ محمد” شد که او را نیز در سال 2002 پاکستان دستگیر کرد.(محمودیان،1390: 71)
فاضل عبدالله محمد عاطف، دارای اسامی مستعاری همچون، ابوحفض، ابوحفض المصری الخبیر می باشد، وی متولد مصر است و یکی از اعضای ثابت مجلس الشورای القاعده است.(شورای نویسندگان،1391: 86)

2-2-4:عبدالله عزام :

عبدالله عزام به سال 1941 در فلسطین به دنیا آمد. او مهارت خاصی در سخنوری داشت، توانایی مدیریت و دانش بالای نظامی او بر کسی پوشیده نیست.(ویسی،1382: 84)
وی از رهبران شاخه بین الملل اخوان المسلمین و سپس در دوران جهاد بر علیه نیروهای ارتش سرخ در افغانستان به فعالیت پرداخت. (محمودیان،1390: 60)
عزام در گسترش فعالیت گروههای مسلح افغانستان به خارج از مرزها و به کل دنیا سهم بسزایی داشت. او به همراه دو پسرش در انفجار بزرگ در پیشاور سال 1989 کشته شد.(ویسی،1382: 84)
عبدالله عزام در رابطه با القاعده گفتاری در نشریه الجهاد نوشته است که قابل تامل است :
“هر اصلی، نیاز به یگ گروه پیشگام دارد که آن را اجرا کند، گروهی که همزمان در حالی که بر جامعه تمرکز می کند، آماده اجرای وظایف سنگین و ایثار و فداکاری باشد. هیچ ایدئولوژی از یک گروه پیشگام که برای پیروزی آن آماده فدا کردن همه چیزش باشد، بی نیاز نیست. این گروه در راه پرخطر بی پایان زندگی برای رسیدن به هدف، پرچم به دست می گیرد؛ چون خدا مقرر کرده که باید چنین کاری انجام دهند. این گروه قاعده استواری برای رسیدن به جامعه اسلامی مورد نظر تشکیل می دهد”.
(عباس زاده فتح آبادی،1387: 22،23)

2-2-5:ابومصعب الزرقاوی :

“احمد فاضل الخلایه”، ملقب به ابومصعب الزرقاوی، فرزند خانواده فقیر فلسطینی بود که در اردن اقامت داشتند، والدین او در گذشته اند.اولین بار که نام زرقاوی ذکر شد در ارتباط با حمله نافرجام به هتل “رادیسون” امان پایتخت اردن بود.
معمولا از زرقاوی به عنوان یکی از دستیاران و نزدیکان اسامه بن لادن یاد می شد، به رغم دیدگاه هایی که زرقاوی را متحد نزدیک بن لادن و عضوی از القاعده به تصویر می کشید، در برخی اخبار از او به عنوان دشمنی منفرد و مستقل یاد می شد که حتی رهبری بن لادن در گروه القاعده را به چالش می کشید.
در توصیف او می گویند او استاد تغییر قیافه و جعل اسناد است و به گونه ای رفتار می کند که گویی این گرگ تنها یک تنه به اندازه تمامی دستگاههای اطلاعاتی مخوف و پرهزینه ایالات متحده، هوش، ذکاوت و تبحر دارد.
پایگاه اصلی زرقاوی در استان “الانبار” عراق بود ولی در مناطق الرمادی، بغداد، موصل نیز حضور داشت. آمریکا اعلام کرد الزرقاوی 8 ژوئن 2006 بر اثر حمله هوایی نیروهای هوایی ارتش آمریکا در شهر بعقوبه عراق کشته شد.(شورای نویسندگان،1391: 90)
از دیگر رهبران شبکه تروریستی القاعده می توان به افرادی همچون “محمد الظواهری”، “مصطفی حمزه”،”رفاعی احمد طه”، “ممدوح سالم”، “محمد شوقی الاسلامبولی” اشاره کرد که اتفاقا بیوگرافی مختصری ازآنها وجود دارد که اشاره می گردد.
محمد الظواهری برادر ایمن الظواهری است، او مسئول شاخه نظامی و شورای رهبری گروه الجهاد مصر است، وی مسئول ارتباط بین رهبران گروه الجهاد در داخل مصر بود که به همراه برادرش به افغانستان آمد و سپس مسئول برنامه و طراحی عملیات نظامی القاعده شد. از سوی دیگر مصطفی حمزه رهبر نظامی گروه سلف گرای جماعت اسلامی مصر که از طراحان اصلی ترور ناموفق “مبارک” در آدیس آبابا در سال 1995 می باشد، وی هم چنین از متهمین ترور انور سادات در سال 1998 می باشد که بعد از پایان محکومیت سه ساله اش، مصر را به سمت افغانستان ترک کرد، مصطفی حمزه نیز در طرح ترور رئیس مجلس مصر، دکتر “فرج فوده” نویسنده سکولار مصری، وزیرتبلیغات مصر و”نجیب محفوظ”، نویسنده ادبی معروف مصر شرکت داشته است.
“رفاعی احمد طه” نیز امیر گروه جماعت اسلامی مصر و یکی از موسسان تشکیلات جماعت اسلامی در شهر “اسیوط” مصر پس از سه سال زندان، به افغانستان آمد و در کنار عربهای افغان بر علیه روسها جنگید، وی مسئول آموزش نیروهای جدید القاعده در پیشاور پاکستان بوده است.
“ممدوح سالم” هم از رهبران القاعده که اصالتا عراقی میباشد محسوب می گردد، بن لادن او را وزیر امور خارجه القاعده به حساب می آورد.
مسئول بر پایی ارتباط میان کشورها و گروههای اسلامی است، مدت زیادی در سودان زندگی می کرده و بر طرح های اجرایی توسط القاعده در سودان نظارت می کرده است.
محمد شوقی الاسلامبولی، برادر خالد الاسلامبولی قاتل انور سادات است، به خاطر برادرش به مدت چهار سال زندان بود، بالغو حکم ممنوعیت سفرش به خارج، به افغانستان آمد و در کنار عربهای افغان مشغول مبارزه شد، بعد از اختلاف با رهبران گروه جماعت اسلامی به تشکیلات سازمان الجهاد منتقل شد و در همین رابطه “علی ابو السعود”، یکی از افسران ارتش مصر بود که در سال 1984 میلادی اخراج شد، سپس به آمریکا رفت و به خدمت ارتش آمریکا در آمد، در سال 1995 به مصر برگشت و با گذرنامه جعلی مجددا به آمریکا رفت، وی یکی از رهبران گروه سلفی الجهاد مصر است و در پرونده “العائدون من آلبانیا” بازگشتی های آلبانی محکوم به اعدام شده است و در سال 1998 در پرونده انفجار سفارتخانه های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در آمریکا دستگیر و اعترافات خطرناکی بر علیه اسامه بن لادن مطرح کرد. (محمودیان،1390: 68،71)
شبکه تروریستی القاعده، دارای یک مجلس شورا است، که این مجلس از چهار کمیسیون نظامی،حقوقی، مذهبی، مالی و رسانه ای تشکیل شده است، القاعده شبکه ای فراملیتی است و از انواع ملیت ها در آن به چشم می خورد، از نظر القاعده، تقریبا تمامی دولتهای حاکم بر کشورهای اسلامی فاسد هستند و باید کنار گذاشته شوند، الگوی حکومتی این شبکه نظام خلافتی است، می توان گفت القاعده که حیات رسمی آن از سال 1988 میلادی آغاز شده است، شبکه ای جهانی است که نشانه های حضور آن تاکنون علاوه بر افغانستان در کشورهای مختلفی دیده می شود.(تاجیک،1387: 102 ،103)
شبکه القاعده، تشکیلات بین المللی نظامی و بنیادگرایی اسلامی است که در دوران شوروی در افغانستان توسط اسامه بن لادن در شهر پیشاور تاسیس شد، این سازمان در قالب شبکه های نظامی گوناگون فراملی و به عنوان یک جنبش رادیکال اسلام سلفی فعالیت می کند که با آنچه تاثیرات و دخالتهای غیرمسلمانان بر دنیای اسلام می نامند، مبارزه کرده و برای گسترش اسلام در جهان فعالیت می کند، اکثریت اعضای شبکه القاعده را پیرومسلک سلفی می دانند. این سازمان در فهرست سازمان های تروریستی بسیاری از دولتها و سازمانهای بین المللی از جمله شورای امنیت، ناتو، اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است، رهبراین سازمان اسامه بن لادن بود، اکنون نیز به احتمال زیاد ایمن الظواهری رئیس این سازمان است.( www. wikipedia .com )
شبکه القاعده به گونه ای طراحی شده است که بخش های موازی از چگونگی عمل یکدیگر اطلاع ندارند، و فعالان هر بخش، بخش های دیگر را نمی شناسند، همین امر در هنگام وارد شدن ضربه به تشکیلات، مانع گسترش ضربه به کل شبکه می شود، دکتر “وحید عبدالمجید” نویسنده مصری در کتاب خود با نام الارهاب، آمریکا و الاسلام( تروریسم، آمریکا و اسلام ) می نویسد :
“القاعده، تشکیلات به معنای معروف نیست بلکه این گروه، یک شبکه تشکیل یافته از تعدادی از تشکیلات غیر معروف و کوچک است که به صورت غیر متمرکز عمل می کند، سیستم عمل القاعده در انجام عملیات های مختلف به شکل سامانه غیر متمرکز است، حتی تامین مالی شبکه خود را به صورت غیر متمرکز انجام می دهد، ساختار این شبکه به خاطر افشا نشدن اسرار عملیات، به صورت نیمه مستقل عمل می کند و یکی از عوامل تداوم القاعده بعد از تحمل ضربات از سوی آمریکا در افغانستان همان غیر متمرکز عمل کردن القاعده می باشد”. (محمودیان،1390: 72)
تجربه جنگ افغانستان، هم جنگجویان افغان و هم جنگجویان غیرافغان را به تندروی کشاند. افغانهای غیرجهادی از راه همنشینی با عرب – افغانها که بیشتر پیرو اندیشه های سلفی و وهابی بودند و همچنین نزدیکی با گروههای جهادی سازمان یافته مانند جهاد و جماعت اسلامی مصر، اسلامگرایان نظامی الجزایر، جماعت اسلامی پاکستان و حرکه الانصار کشمیر به تندروی کشیده شدند. از سویی دیگر جنگ اثری چشمگیر بر تندرو شدن جنگجویان عرب- افغان، به ویژه کسانی مانند اسامه بن لادن، الظواهری گذاشت که بعدها جهاد جهانی در برابر آمریکا را مطرح کردند. (عباس زاده فتح آبادی،1387: 21 ،22)
در ارتباط با روند تشکیل القاعده بدین صورت بیان می‌داریم که با شروع اشغال افغانستان در 24 دسامبر 1979 توسط نیروهای ارتش شوروی، موجی از همدلی میان جوانان اهل سنت جهت کمک به همکیشان خود آغاز شد، واژه جهاد و پاسخ به دعوت

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان قرآن کریم، افغانستان، ایدئولوژی، عربستان سعودی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان افغانستان، اسلام گرایی، ایالات متحده، عربستان سعودی