پایان نامه با کلید واژگان افراد مبتلا، هورمون رشد

دانلود پایان نامه ارشد

ناتوان کننده را بالا ميبرد که براي مثال: آسيب به عصب62، نابينايي، بيماري کليوي، قانقاريا، از دست دادن عضو، بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي مي‌باشد (سارافينو63، 1940).
شيوع جهاني ديابت در سال 2000، حدود2/8درصد تخمين زده شده است، يعني 171 ميليون نفر تحت تاثير اين مسئله قرار داشته‌اند. پيش‌بيني مي‌شود در سال 2030 تعداد افراد ديابتي به 366 ميليون نفر افزايش يابد (وايلد64 و همکاران، 2004، به نقل از؛ حري، حقيقي، اميني و همکاران، 1387).
ديابت يکي از مهم ترين دشمنان قلب به شمار مي‌رود و بيماري‌هاي قلبي يکي از عارضه‌هاي مهم ابتلا به ديابت است. ميزان بالاي قند خون اگر با فشارخون بالا که به رگ‌هاي کوچک آسيب مي‌رساند همراه شود، سبب اختلال در عملکرد کليه‌ها مي‌شود. کلسترول بالاي خون البته از نوع بد مي‌تواند سبب انسداد رگ‌هاي خوني با پلاک شود و مقاومت در برابر انسولين مي‌تواند رگ‌هاي خوني را ضعيف سازد. ميزان قند بالاي خون و فشارخون بالا مي‌تواند به مويرگ‌هاي چشم آسيب رساند. ناحيه دهان و دندان، هم به طور مستقيم و هم غيرمستقيم در معرض آسيب‌هاي قند قرار دارد. تجمع چربي اضافي در ناحيه مياني بدن يعني يک بدن سيبي شکل مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را افزايش دهد. ميزان بالاي قندخون مي‌تواند سبب آسيب‌هاي عصبي شود، اين امر موجب بروز درد، ضعف، کرختي و بي حسي در دست و پاها خواهد شد (وجداني، 1391).
براساس گزارش فدراسيون بين المللي ديابت در حال حاضر حدود 285 ميليون بيمار در دنيا زندگي مي‌کنند که اين براي 15 سال آينده بالغ بر 400 ميليون نفر بر آورد مي‌شود. بررسي ملي سلامت در سال 1387 شيوع ديابت در افراد بالاي 25 سال ايران را 5/2 درصد برآورد کرده است که اين رقم در سال 1385 حدود 7/7 درصد و در سال 1387 حدود 7/8 درصدگزارش شده است. بر اساس اين آمار تعداد بيماران مبتلا به ديابت نوع دو به طور کلي (ديابت تشخيص داده شده و ديابت مخفي) طي يک دهه در ايران حدود دو برابر افزايش نشان مي‌دهد (سلامت، 1388).
حدود 8 درصد جمعيت ايران با ديابت دست و پنجه نرم مي‌کنند. در واقع تخمين زده مي‌شود که6 ميليون نفر در ايران به ديابت مبتلا هستند. 285 ميليون نفر در سراسر جهان در دام ديابت گرفتارند. يعني بيش از 4درصدکل جمعيت جهان. ديابت پنجمين عامل مرگ و مير در جهان به شمار مي‌رود. کشورهاي چين با 2/43 ميليون نفر، هند با 9/40 ميليون نفر، ايالت متحده با 8/25 ميليون نفر، روسيه با 6/9 ميليون نفر، برزيل با 6 ميليون نفر، جزء کشورهاي داراي بيشترين تعداد مبتلا به ديابت هستند (وجداني، 1391).
به گفته رئيس انجمن ديابت ايران: سالانه بين 10 تا 12 هزار نفر در ايران به ديابت مبتلا مي‌شوند (خبرگزاري ايسنا). در ايران بيشتر ابتلا به اين بيماري در سنين 45 تا 64 سالگي اتفاق مي افتد (خبرگزاري فارس). 30 تا 35 درصد فرزندان مبتلا به ديابت در خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند و بايد خود را از نظر سلامت کنترل کنند (خبرگزاري فارس).
در هر 15 سال تعداد افراد مبتلا به ديابت در ايران سه برابر مي‌شود، به همين دليل افراد بايد علاوه بر رعايت موارد پيشگيرانه انجام دوره‌هاي پزشکي را در دستور کار خود قرار دهند. طبيعتا در اين شرايط، بسيار موثرتر مي‌توان ديابت را مهار کرد و از عوارض و هزينه‌هاي آن تا حد ممکن کاست. (وجداني، 1391).

جدول 1-2- ديابت در ايران و جهان

با افزايش تعداد بيماران ديابتي هزينه‌هاي اقتصادي اين بيماري از اهميت ويژه بر خوردار مي‌شود. ديابت و عوارض آن در حال حاضر بعد از اختلالات رواني پر هزينه ترين بيماري‌هاي مزمن محسوب مي‌شود. اين بيماري مستلزم رفتارهاي خود مراقبتي در تمام عمر مي‌باشد. با پيگيري مداوم آن مي‌توان از عوارض حادو مزمن بيماري جلوگيري کرديا بروز آن را به تعويق انداخت(حاتملوي، 1390).
عواملي چند که باعث بروز بيماري ديابت مي‌شوند شامل: عوامل ژنتيکي، بيماري عفوني، محيط و استرس. عوارض ديابت شامل: آسيب به قلب، نارسايي کليه، ضعيف سازي رگ‌هاي خوني، مانع شدن جريان خون به مغز، آسيب به مويرگ‌هاي چشم، آسيب به ناحيه دهان و دندان، تجمع چربي اضافي در ناحيه شکم، آسيب‌هاي عصبي به دست و پا و ايجاد زخم و عفونت در پا (وجداني، 1391).
متاسفانه براي فراهم نمودن منابع آموزشي مربوط به ديابت جهت افزايش آگاهي و ايجاد تفاهم، آموزش بهتر با تکيه بر ارجحيت پيشگيري قبل از درمان تلاش در خور صورت نگرفته است. و دست اندرکاران اين رشته مهم حرکت موثر و جذاب در حد لازم جهت ايجاد انگيزه و علاقمندي براي شاغلين رشته‌هاي مختلف علوم بهداشتي و پزشکي، به منظور آشنايي با پيشگيري از ديابت انجام نداده‌اند (شهشهان، 1381).
کنترل و توان بخشي بيماران مزمن از جمله بيماران ديابتي که بيش از سه ميليون نفر از جمعيت ايران گرفتار آن هستند از موضوع‌هايي است که حائز اهميت مي‌باشد. همچنين بررسيها گوياي آن هستند که استرس‌ها مي‌توانند تاثيرات مخربي بر سلامت جسمي و رواني داشته و کنترل قند خون را مختل نموده و موجب هيپر گليسمي‌شوند.
ديابت يک مشکل واقعي بر گرده جامعه بشري هزاره سوم است. بيماري ديابت شايع ترين بيماري ناشي از اختلالات متابوليسم و پنجمين علت مرگ و مير در دنيا مي‌باشد. شواهد متعدد نشانگراين واقعيت تلخ است که هزينه‌هاي درماني اين بيماري تقريبا دوبرابرشده وحدود10درصد هزينه‌هاي مراقبت بهداشتي را به خود اختصاص داده است. علي رغم کاهش مرگ و ميرناشي ازبيماري ديابت، اين بيماري همچنان به عنوان يک معضل مهم بهداشتي در دنيا مي‌باشد. کشور‌هاي توسعه يافته با تحقيقات گسترده واقداماتي که درجهت پيشگيري ازبروز بيماري ديابت به عمل آورده‌اند توانسته‌اند اقداماتي جهت کاهش شيوع بيماري ومرگ و ميرهاي ناشي از آن به عمل آورده‌اند.
امار ارائه شده ازسوي سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد که تعداد بيماران ديابتي درسال2025به بيش از 300ميليون نفرخواهد رسيدکه متاسفانه قسمت اعظم آن يعني 228ميليون نفرآن به کشورهاي درحال توسعه و72ميليون نفر درکشورهاي توسعه يافته خواهد بود. به علاوه نيمي از اين موارد شناسايي نخواهند شد. از طرفي 90-88 درصد از اين بيماران را ديابت نوع 2 تشکيل مي‌دهند لذا نياز است که در اين زمينه تحقيقات گسترده تري صورت گيرد. بيشتر تحقيقات انجام شده در زمينه کنترل متابوليک بيماري ديابت به بررسي وضع جسمي‌بيماران ديابتي، بررسي ميزان شيوع و عوارض زود رس و دير رس و بررسي کيفيت زندگي بيمارن ديابتي مي پردازدو به ويژگي‌هاي روانشناختي و تاثير استرس کمتر توجه شده است.
در سنين بزرگسالي انواع و اقسام استرس‌ها زندگي ما را پر مي‌کنند؛ استرس‌ها و فشارهايي که اگر ندانيم يا نتوانيم کنترلشان کنيم مي‌توانند درد سر ساز بسياري از مشکلات جسمي و روحي از جمله ديابت باشند. استرس‌ها نه تنها درزمره عوامل موثر و زمينه ساز ابتلا به ديابت هستند بلکه نقش مهمي‌در نا موفق بودن روند کنترل اين بيماري دارند(وجداني، 1391).
از بين اين عوامل استرس مي‌تواند اثرات منفي شديدي بر سلامتي افراد داشته باشد. در هر حال استرس مي‌تواند فرد را در برابر بيماري‌هاي جسمي آسيب پذير و در دراز مدت به سوي مرگ بکشاند (آقايي وآتش پور، 1380).
بي يورن تورپ65 تلاش کرد رابطه‌ي فيزيولوژيک بين تجربه‌هاي استرس زا و شروع ديابت نوع 2 را توضيح دهد. در تئوري جالب او امده است که استرس‌هاي روحي با يک واکنش احساس شکست يا درماندگي باعث فعال شدن محور هيپوتالاموس -هيپوفيز-ادرنال66 شده که خود منجر به اختلال‌هاي هورموني شامل بالا رفتن سطح کورتيزول سرم و پايين آمدن سطح استروئيدهاي جنسي و هورمون رشد مي‌شود که اين روند مخالف عمل انسولين است(به نقل از حري، 1387).
از ديدگاه فيزيولوژيکي مي توان چنين تبيين نمود که واکنش جنگ يا گريز به عنوان مجموعه اي از تغييرات بيوشيميايي مي شناسيم که انسان را براي مواجهه با استرس آماده مي سازد.دقيقاآنچه را که در پاسخ جنگ يا گريز در بدن ايجاد مي شود اين است که احساس هرگونه مشکل واقعي يا تخيلي مي تواند سبب تغييرات بيوشيميايي در بدن شود.قشر مخ(بخش متفکر مغز)در موقعيت استرس زا علامت هشداردهنده اي را به هيپوتالاموس مي فرستد که محرک اصلي پاسخ استرس در مغز مياني است.سپس هيپوتالاموس سلسله اعصاب سمپاتيک را تحريک مي کند و مجموعه اي از تغييرات در بدن ظاهر مي شود.در بدن ضربان قلب،حجم خون و فشار خون بالا مي رود و فرد شروع به عرق کردن مي کند.خون از اقصي نقاط بدن و دستگاه گوارش دور مي شود و به طرف ماهيچه هاي بزرگتري هدايت مي شود که مي تواند براي جنگ يا گريز به فرد کمک کند.دست ها و پاها سرد و ديافراگم و ماهيچه نشيمن قفل و مردمک چشم جهت خيره شدن بينايي باز مي شود،شنوايي حساس مي شود،غدد آدرنال شروع به ترشح مواد کرتيزول(آدرنالين، اپي نفرين، نوراپي نفرين) مي کند. (اميري،1389).
مهمتر از همه با تاثير اين هورمون ها در کبد فرمان تبديل ذخاير کبدي به گلوکز (قند)براي تامين انرژي مورد نياز فرآيند پاسخ جنگ و گريز صادر مي شود و قند خون افزايش مي يابد. همان مکانيزمي که پاسخ استرس را آغاز کرد،مي تواند آن را خاموش کند.يعني به مجرد اين که شخص متقاعد شود که موقعيت،ديگر خطرناک نيست مغز از ارسال علامت هشدار دهنده به ساقه مغز خودداري و ساقه مغز نيز به نوبه خود از ارسال پيام هاي هراسناک به سلسله اعصاب جلوگيري مي کند،و سه دقيقه پس از آن که ارسال پيام ها به بدن متوقف شد پاسخ جنگ يا گريز متوقف مي شود و فرد به حالت عادي برمي گردد،و اگر پيام متوقف ساختن جنگ و گريز بروز نکندمي تواند موجب استرس مزمن و به تبع آن شکستن ملکول هاي درشت ذخيره شده در کبد،به صورت دائمي گلوکز(قند) در خون وارد شود.در اينجا مي توان به اهميت تاثير آموزش ايمن سازي در مقابل استرس بر تنظيم قند خون بيماران ديابتي پي برد و در حقيقت کنترل استرس علاوه بر بهبود سلامت عمومي بيماران از نوسانات شديد ميزان قند خون آنها مي کاهد(همان منبع).
ابتلا به ديابت منبع استرس و نگراني زيادي براي اين بيماران و خانواده‌هاي آنان است. مقابله سازگارانه بااسترس‌هاي مرتبط با بيماري‌هاي مزمني جون ديابت آسان نيست و بسياري از بيماران با مشکلات زيادي رو به رو مي‌شوند، زيرا مديريت اين بيماري تمام جنبه‌هاي زندگي شخصي اعم از تغذيه، ورزش، شغل، تفريح و زندگي خانوادگي و اجتماعي را تحت تاثير قرار مي‌دهد.
همچنين پژوهش جبل عاملي نشان داد که مداخله شناختي -رفتاري مديريت استرس مي‌تواند به عنوان يک روش مداخله‌اي مفيد براي بيماران قلبي بکار رود (جبل عاملي، حيدري و مصطفوي، 1390).
برنامه مديريت شناختي – رفتاري گروهي شامل تکنيک‌هاي مديريت استرس به شيوه شناختي -رفتاري است که همراه با تعداد قابل توجهي تکنيک‌هاي آرميدگي بصورت گروهي اجرا مي‌شود. ويژگي خاص و مفيد اين برنامه، رويکرد دو سويه‌ي (مديريت استرس با رويکرد‌هاي شناختي رفتاري و آموزش انواع گوناگون آرميدگي و استفاده از بازخورد زيستي) و اجراي گروهي آن است که بيشترين منفعت را به شرکت کنندگان مي‌رساند. ساختار گروهي اين فرصت را در اختيار شرکت کنندگان قرار ميدهد که به فرايند‌هاي مفيدي دست يابندکه در روان درماني فردي وجود ندارد (آنتوني، 1388).
در مجموع پژوهش‌ها نشان مي‌دهند که مداخلات روان شناختي مبتني بر اصول شناختي رفتاري و مديريت استرس بر حالات روان شناختي بيماران ديابتي در کشور‌هاي مختلف به صورت معني‌داري مفيد بوده است (عديلي و همکاران، 2006). ولي نتايج همه پژوهش‌ها در اين زمينه مويد اين تاثير نيست و به دليل تناقضات و ابهامات موجود نياز به انجام پژوهش‌هاي بيشتر و دقيق تر احساس ميشود. به ويژه در کشورهايي مثل ايران که ديابت شيوع بسيار بالايي دارد (استقامتي، گويا، عباسي، دلاوري، عليخواني و علاءالديني، 2008).
پيشينه پژوهشي مربوط به تاب‌آوري نشانگر آن است که مهارت‌هاي مقابله‌اي و مولفه‌هاي آن يکي از عوامل تشکيل دهنده

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان مکان کنترل، سلامت روان، افراد مبتلا Next Entries پایان نامه با کلید واژگان کانون کنترل سلامت، کودکان و نوجوان، مکان کنترل سلامت