پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، ورزشکاران، پوشش گیاهی

دانلود پایان نامه ارشد

قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار مي رسد.
خانه حاج افتخارالاسلام: این خانه در محله صوفیان بروجرد واقع شده است که زمان ساخت آن مربوط به دوره قاجار است.
خانه مصری: خانه تاریخی مصری در بافت قديم شهر بروجرد (محله صفا) و در مجاورت پارك صامتيه (آرامگاه صامت بروجردي) قرار دارد و با توجه به موقعيت بنا (برخيابان اصلي) و مجاورت آن با بناهاي تاريخي ديگر (خانه افتخارالاسلام، خانه بيرجندي، حمام سيد و …) داراي ارزش كالبدي – اجتماعي خاصي مي باشد.
حمام اشترينان: حمام تاریخی اشترينان در شهر اشترينان از توابع بروجرد و در محله اي به نام گودرزي ها واقع شده و قدمت آن احتمالاً مربوط به اواخر قاجار بوده است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
بقعه امامزاده جعفر(ع): مزار اين امامزاده در سمت شرقی شهر بروجرد و تقريباً در انتهای شمالی خيابان جعفری در قبرستانی قديمی واقع شده است که از نمونه‌های زيبای معماری عهد سلجوقی به شمار می‌رود.
مقبره دو خواهران: در سمت شمال بقعه امامزاده جعفر (ع) مقبره‌ای است موسوم به دو خواهران که به احتمال به خاندان ائمه (ع) منسوب هستند. همچنين مقبره ديگری به همين نام در محله صوفيان بروجرد وجود دارد.
بقعه امام زاده قاسم (ع): این بقعه در محل دو دانگه در جنوب شرقی بروجرد واقع شده که محل مدفن حسن و محمد فرزندان شاه چراغ ابن موسی بن جعفر(ع) می‌باشد (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
امامزاده محسن (ع): بقعه امامزاده محسن بن علی (ع) بر سينه كوه مشهور به «ديارگاه» در فاصله 28 كيلومتری جنوب شرقی بروجرد در روستای مصفا قرار گرفته است.
امامزاده ويليان (ويليو): اين مزار در 24 كيلومتری جنوب غربی بروجرد قرار دارد (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
شاهزاده ابوالحسن (ع): این مزار در خيابان صفا در محله مير قرار دارد.
قبر سيد جمال‌الدين واعظ اصفهانی «صدرالمحققين»: این قبر در محلی که به جماليه مشهور شده در جنوب ساختمان شهرداری بروجرد واقع شده است.
گورستان رازان
گورستان میر احمدی
تپه‌های باستانی: در دشت جنوبی بروجرد تپه‌هايی هستند که از نظر باستان شناسی دارای اهميتی بسزا می‌باشند و حتی از دوره پيش از تاريخ آثاری را دارا هستند. مهمترين اين تپه‌ها به شرح ذيل است:
تپه قرق، تپه قلعه بابی، تپه قلعه روميان، تپه عزيز آباد، تپه سين آباد، تپه وليو، تپه شاهزاده ملک، تپه چالانچولان، زرگران عليا و سفی، لوان، قلعه زال و … (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
تالاب بیشه دالان بروجرد: این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل زمستان و نیز پرندگان بومی و تأمین کننده بخشی از آب منطقه است.
دشت سیلاخور: این دشت در شمال شرقی استان واقع شده و دو شهر بروجرد و درود را در منتهی اليه شمال و جنوب خود در بر گرفته است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
5-6-5-2 سد گرین
همانطور که اشاره شد، هر یک از شهرهای مذکور دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی مختص به خود هستند که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند. اما یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که نقش برجسته ای در جذب گردشگران خواهد داشت، سد گرین می باشد.
سد گرین نهاوند بزرگترین دستاورد دولت گذشته در استان همدان است که عملیات و نقشه آن با حجم ذخیره 120 میلیون لیتر مترمکعب آب طراحی شده است (وبلاگ خبرگزاری مهر، نهاوند). این سد قرار است که تقریباً 500 متر پایین تر از سراب گاماسیاب که یکی از سرشاخه های اصلی رود و سد دز است احداث گردد.
طی مصاحبه انجام شده در سال 91 با یکی از کارشناسان، اعلام داشتند که: “برای اجرای طرح مذکور مدت 5 سال برآورد شده بود که تقریباً 50 درصد از کار زیربنایی آن پیشرفت فیزیکی داشته است و اگر اجرای طرح و آبگیری سد نیز به اتمام برسد، ما شاهد یک دریاچه زیبا در دل کوه های گرین از رشته کوه زاگرس خواهیم شد که به تنهایی می تواند تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب نماید. احداث این سد، نمایی بسیار جذاب و تماشایی برای گردشگران ورودی به این مجموعه پیست اسکی، فراهم می سازد. درواقع همه افراد می توانند از بالای کوه اشراف کامل به نمای سد داشته باشند.
علاوه بر جذابیت های این دریاچه، آب شرب مورد نیاز مردمان شهرستان نهاوند نیز تأمین خواهد شد.
البته اجرای این پروژه به دلیل برخی از مشکلات به تعویق افتاده است که امیدواریم در آینده ای نه چندان دور، شاهد بهره برداری از این پروژه عظیم باشیم”.
لازم به ذکر است پیش از ارائه طرح سد گرین، طرح پارك طبیعی گاماسیاب دلفان در شهرستان دلفان، مطرح شد. مکان این پارک طبیعی، بخش مركزي شهرستان دلفان، دهستان خاوه و در اراضي ملي روستاهاي اسلام آباد عليا و سفلي می باشد که کوه گرین و منطقه گردنه گاماسیاب، در شرق این محدوده قرار دارند. فاصله طرح تا مركز استان (خرم آباد) 105 كيلومتر و تا شهر نورآباد 35 كيلومتر مي باشد (بزرگی و همکاران، 1389).
همانگونه که پیشتر ذکر شد، در بالا دست سراب گاماسیاب، غاری طبیعی دیده می‌شود و محوطه اطراف سراب، از جنگل پوشیده شده ‌است. اما پس از مطرح شدن طرح سد گرین، به دلیل زیر آب رفتن تمامی اراضی و جنگل های اطراف و حتی غار مذکور، اجرای طرح پارک طبیعی لغو شد.

بررسی چند نمونه از پیست های موفق ایران
پیست اسکی دربندسر
درحدود 45 کیلومتری شمال شرق تهران از جاده لشگرک و در میان رشته کوه های البرز مرکزی روستای زیبای دربندسر با ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار دارد که سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران و ورزشکاران داخلی و خارجی می باشد. یکی از مهم ترین جذابیت های دربند سر پیست اسکی بین المللی است که اولین و بزرگترین پیست اسکی بین المللی در سطح کشور می باشد که با تلاش جمعی از علاقه مندان، پیشکسوتان، قهرمانان اسبق تیم ملی و اهالی منطقه احداث گردید.
در سال 1361 به بهره برداری رسید و در ابتدا دارای یک دستگاه تله سیژ دو نفره بوده که در سال های بعد بر امکانات آن افزوده گردیدکه در ذیل به برخی از آن ها اشاره می گردد.
ارتفاع قله پیست 3050 متر از سطح دریا می باشد که یکی از شرایط لازم جهت بین المللی اعلام شدن پیست اسکی توسط فدراسیون جهانی اسکی FIS ارتفاع بیش از 3000 متر می باشد.
دو دستگاه تله سیژ دو و چهار نفره به طول 1200 متر با ظرفیت 3500 نفر در ساعت، اسکی بازان را به قله منتقل می نماید. دستگاه تله اسکی دیگری به طول 600 متر جهت استفاده اسکی بازان در نظر گرفته شده است که پیست و دستگاه فوق جهت استفاده در تمرین و مسابقات تیم ها از جمله تیم ملی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
از ویژگی های مهم پیست اسکی دربند سر می توان به طبیعی بودن و متنوع بودن آن اشاره کرد که دارای شیب های از صفر تا 70 درصد می باشد. منتهی شدن پیست به یک پارکینگ و همچنین پیست
مبتدی منحصر به فرد این مجموعه که دارای دو دستگاه بالابر دستی 50 الی 60 متری است که حتی کودکان 4 ساله نیز قادر به استفاده از این دستگاه ها می باشند.
پیست دارای دو رستوران است که یکی در کنار پیست مبتدی و دیگری در قله پیست می باشد. ضمناً رستوران دیگری نیز در پارکینگ وجود دارد که توسط بخش خصوصی دیگری به جز مجموعه پیست، ارائه خدمات 
می کند. بهداری پیست از دیگر امکاناتی است که در کنار پیست قرار دارد و اقدامات اولیه جهت کمک به آسیب دیدگان احتمالی ارائه می نماید. مکانی به عنوان مدرسه اسکی که زیر نظر هیئت اسکی استان تهران می باشد، جهت استقرار مربیان رسمی فدراسیون با کادری مجرب و آموزش دیده احداث شده است که آماده ارائه آموزش صحیح تکنیک های اسکی از سطح مبتدی تا پیشرفته به مراجعین می باشد که این کار علاوه بر توسعه ورزش مفرح اسکی باعث جلوگیری از آسیب دیدن افراد مبتدی و نو آموزان می گردد.
پایگاه قهرمانی واقع در طبقه فوقانی مدرسه اسکی دارای چند سوئیت از دیگر امکاناتی است که جهت اسکان تیم های ملی و شهرستانی در زمان برپایی اردوها پیش بینی گردیده است. تعدادی مغازه اجاره اسکی که به صورت تعاونی اداره می شوند در محدوده پیست وجود دارد که علاقه مندان و ورزشکارانی که نیاز به تهیه لوازم اسکی دارند می توانند با مراجعه به این مکان ها وسایل مورد نیاز خود را تهیه و به ورزش اسکی بپردازند. پارکینگ پیست با فضایی مناسب و کافی جهت استقرار خودروهای مسافران و ورزشکاران مراجعه کننده به این پیست در نظر گرفته شده است (سایت پیست اسکی دربندسر).
2-6-2 پیست اسکی دیزین
ناحیه دیزین در کوهپایه های شمال غرب تهران و در رشته کوه های البرز مرکزی قرار دارد. کوه دیزین از شاخه های کوه گاجره به حساب می آید و ارتفاع آن 3600 متر از سطح دریا می باشد (شریفی اردانی، 1380).
اقلیم دیزین:
باد: بادهای مطلوب و نامطلوب در 3 جهت در منطقه دیزین و گاجره وزیدن می گیرند. وجود این بادها و در نهایت تولید ابرهای باران زا و برف زا در جهت وزیدن آن ها شکل خاصی به پوشش بناها دیکته می کند.
درجه حرارت و رطوبت: طبق آمار ایستگاه هواشناسی مستقر در منطقه گاجره در سال 1365 حداقل درجه حرارت در اواخر دی و اوایل بهمن ماه در کوهستان دیزین 21- درجه و حداکثر درجه حرارت در مرداد 32+ درجه می باشد. بیشترین مقدار بارندگی در دی و بهمن با 280 میلی لیتر بر سانتی مترمربع و کمترین مقدار آن در مرداد ماه 30 میلی لیتر بر سانتی مترمربع می باشد. در این منطقه از اواخر آبان تا اواخر اردیبهشت بارندگی برف وجود دارد که خود باعث شده تا از نظر زمانی، طولانی ترین زمان استفاده از پیست های اسکی اطراف تهران در دیزین مهیا شود.
پوشش گیاهی: هرچه به ارتفاعات نزدیک می شویم از تراکم پوشش گیاهی کاسته می شود. با افزایش ارتفاع، پوشش گیاهی به صورت درختچه و بوته های تکی و دور از هم تبدیل می شود که در فصل زمستان زیر برف ها مدفون می شوند، عمر کوتاهی و فقط در تابستان دارند. در اواخر بهار یعنی خرداد و اواخر تابستان، پوشش سبز از علف و گیاهان تمام منطقه را می پوشاند (شریفی اردانی، 1380).
اقتصاد:
عمده شغل مردم دیزین مربوط به زمان باز شدن پیست اسکی دیزین می باشد. با آمدن اسکی بازان، توسط فروش موادغذایی، لوازم آرایشی یا اجاره دادن ویلاها و منازل مسکونی به مسافران و ورزشکاران، درآمد اصلی مردم منطقه تأمین می شود (شریفی اردانی، 1380).
فعالیت ها و امکانات منطقه:
فعالیت منطقه: در فصل گرم غالباً جهت پیاده روی و کوهنوردی و گاهی از زمین تنیس و پیست اسکی چمن مورد استفاده قرار می گیرد. فعالیت عمده منطقه و تفریح خاص آن ورزش اسکی است که در طول فصل سرد انجام می گیرد. فعالیت پیست اسکی دیزین از آذر ماه آغاز و تا پایان فروردین ماه ادامه دارد که در سال های مختلف با توجه به حرارت هوا و میزان بارش برف متغیر است (شریفی اردانی، 1380).
امکانات:
دو هتل در قسمت پایین پیست (هتل 1 و 2) در ارتفاع 2650 متر از سطح دریا به همراه رستوران.
رستوران شاله در ارتفاع 3000 متری واقع در آخر تله کابین شاله.
رستوران چمن واقع در آخر تله سیژ چمن
شاله ها با گنجایش 200 تا 300 نفر و در فصل اسکی با گنجایش 500 نفر
بالابرها با گنجایش 6600نفر
19 کلبه ییلاقی جهت اسکان مسافران.
پارکینگ با گنجایش حدود 300 اتومبیل.
مدرسه اسکی
مسجد
به طور کلی دیزین مستعد پذیرش 6000 نفر می باشد (شریفی اردانی، 1380).
امکانات ورزشی:
عمده فعالیت ورزشی در مجموعه های شمشک، دربندسر و دیزین، ورزش اسکی است. در پیست های شمشک و دیزین برای کلیه رده های مهارتی، مسیرهای متعدد وجود دارد. همچنین در پیست اسکی دیزین محلی برای پرداختن به ورزش اسکیت (پاتیناژ) در فضای باز تعبیه شده است. به غیر از ورزش اسکی که به ماه های سرد سال مربوط می شود، در سایر ماه های سال نیز امکاناتی جهت انجام ورزش های مختلف در مجموعه دیزین موجود است. وجود تسهیلاتی چون زمین تنیس، زمین های والیبال، زمین بازی کودکان، مسیرهای مختلف برای دوچرخه سواری کوهستانی و همچنین وجود ارتفاعاتی جهت کوهنوردی و راهپیمایی و اسب سواری این امکان را فراهم آورده است که مجموعه بتواند در دیگر فصول

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، شهر بروجرد، دوره قاجار Next Entries پایان نامه با کلید واژگان محیط زیست، دوره بازگشت، شاخص TCI