پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، شهر بروجرد، دوره قاجار

دانلود پایان نامه ارشد

گنبد میران بیگ (گمه می‌ رومبگ)
تپّه گندم بان (حبیب وند)
تپّه مراد ویسی
تپّه مرد آویز
تپّه نام چیا
تپّه نورآباد- آنا پارک
تپّه ورشون (گلباغ)
تپّه هزار منی
تپه حمام: این تپه در 25 کیلومتری دلفان و در روستای یار آباد واقع شده و از قدیم به حمام معروف بوده است. در اطراف تپه، گورهای باستانی بسیاری وجود دارد.
تپه سیکوند: تپه سیکوند در ۷ کیلومتری شهر نورآباد قرار گرفته است که در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار باستانی کشورمان قرار گرفت. قدمت این تمدن به گواه تاریخ  به ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.
تپه کفراج: تپه باستانی کفراج که در روستای کفراج بخش خاوه قرار گرفته است، مربوط به هزاره اول قبل از میلاد بوده و در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسید.
تپه بابا جان: این محوطه باستانی، در 5 کیلومتری غرب نور آباد واقع شده است. این تپه باستانی به عنوان بزرگترین تپه باستانی منطقه، گنجینه ای ارزشمند از هویت و میراث کهن ایرانی است (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
جاذبه های طبیعی
دامنه های کوه گرین
کوه مهراب: کوه مهراب با ارتفاع 2400 متر در54 کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است. در این کوه غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده ها غار کوچک و بزرگ دیگر وجود دارد. همچنین بلندترین آبشار شهرستان دلفان نیز در دامنه کوه مهراب واقع شده است. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (آشیانه عقاب ها) گویند با ارتفاع یکصد متر زیبایی این کوه را دو چندان نموده است.
چشمه گرمابه (چشمه آبگرم): این چشمه  در60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین 2 رشته کوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس و در محل تلاقی 3 رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است. این جاذبه طبیعی به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت است. بقایای یک پل تاریخی به جای مانده از دوران ساسانی و وجود غار تاریخی مربوط به دوران غارنشینی، زیبایی و غنای تاریخی و فرهنگی خاصی به این منطقه داده است.
آبشار قمش: این آبشار در کوه ماده گودال و در ضلع شمالی روستای قمش واقع شده است. روستای قمش در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی دلفان واقع شده است.
 غار پیردوستی: این غار در ‪۲۰کیلومتری شمال غربی نور آباد در روستای مراد آباد پیر دوستی واقع شده است که مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان و دارای نقوش باستانی فراوانی است. این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در نزدیکی همین غار سراب های متعددی وجود دارد که دارای جاذبه طبیعی می باشند.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
کوه چهل نابالغان
آبشار غسلگه
دره بایور
 سراب غسلگه
سراب پیردوستی
سراب دولیسکان
سراب وناو
سراب سنگر
سراب تاج امیر (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
جاذبه های تاریخی- مذهبی
بارگاه  امامزاده ابراهیم (بابای بزرگ): این بارگاه در ۶۵ کیلومتری شهرستان دلفان واقع است. «بابا بزرگ» از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است. گفته می‌شود ساخت این بارگاه مربوط به دوره صفوی است و در دوره قاجاریه و دوره معاصر ترمیم‌هایی روی آن صورت گرفته است.
امامزاده احمد و محمود باولین: امامزادگان احمد و محمود معروف به باولین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند که بقعه متبرکه شان در بخش کاکاوند واقع شده است (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
3-6-5-2 جاذبه های گردشگری سلسله
جاذبه های این شهر عبارتند از:
آبشار کاکارضا الشتر: این آبشار در فاصله 35 کيلومتري شمال خرم آباد و در دره اي پر از درختان زيباي بلوط و کشتزارهاي صيفي و حبوبات و در نزديکي روستاي کاکارضا، با ارتفاع تقريبي بيست متر قرار دارد. اين آبشار در دامنه کوه هاي الشتر به عنوان آبشار گل هو نيز معروف است. در طول مسير، سياه چادرها و رمه هاي بزرگ عشاير بر دامنه هاي پرسخاوت زاگرس ديده مي شوند. رودخانه کاکارضا به طول نود کيلومتر يکي از عوامل مؤثر طبيعي در اين منطقه است که از دهستان قائد رحمت در 57 کيلومتري شرق خرم آباد سرچشمه گرفته و با مخلوط شدن با رود کهمان، رود کشکان را تشکيل مي دهد که در انتها به رود بزرگ کرخه متصل مي شود.
قلعه مظفری: قلعه تاریخی مظفری در خيابان 24 متري در امتداد خيابان امام خميني شهر الشتر واقع شده است. این قلعه مربوط به دوره قاجار است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
پل شاپوری کاکارضا: این پل باستانی در مسير راه الشتر به خرم آباد (شاپور خواست) پلي بر رودخانه «ولم» در دره كاكارضا وجود داشته است كه خرابه هاي آن هنوز پابرجا هستند (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
دژ شینه: روستاي شينه در انتهاي جنوب غربی الشتر واقع شده است. در شمال اين روستا كوهي بزرگ با ديوارهاي صاف و قلل متعدد قرار دارد كه ارتفاع آن نزديك به 1000 متر است. بر روي قله خاوري كوه آثار يك دژ بزرگ و وسيع وجود دارد. اين دژ ده اتاق داشته كه به مرور تخريب شده است. مصالح به كار رفته در بنا، از قلوه سنگ و نوعي ملاط است. در جنوب دژ آثار يك حوض سنگي ديده مي‌شود كه مخزن آب دژ بوده است. ساختمان اين دژ به پيش از اسلام مربوط است.
دره کهمان (تخت شاه): منطقه باستانی و گردشگری کهمان و دروازه الشتر که در شمالی ترین نقطه لرستان و شهرستان الشتر قرار داشته، یکی از دره های بسیار زیبا و در عین حال پرآب و باستانی در سطح کشور است. در حال حاضر منطقه کهمان و دروازه الشتر معروفترین جاذبه ژئوتوریسم در استان لرستان می باشد. این منطقه دارای درختان سر به فلک کشیده گردو، طبیعت بکر، یخچال های دائمی، غارهای متعدد، ارتفاعات جذاب و دیدنی، گیاهان دارویی بسیار نادر وکمیاب و چشمه سارهای فراوان و پرآب می باشد تا جایی که در گذشته، پادشاهان وکیان را برای تفرج و خوشگذرانی به خود جذب کرده بود و همین است که وجه تسمیه بزرگترین چشمه آن، «تخت شا یا تخت شاه» می باشد.
این اثر، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه گریران، غار سمسا و گورستان سلطان مشرق از دیگر جاذبه های دیدنی این شهر می باشند.
دشت الشتر: این دشت در شمال استان و در میان مناطق کوهستانی با ارتفاع بالاتر از 1500 متر قرار گرفته است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
4-6-5-2 جاذبه های گردشگری بروجرد
شهر بروجرد دارای جاذبه‌های ديدنی بسیار می باشد که در زیر، به این جاذبه ها اشاره شده است:
بقعه زواریون یا آرامگاه برکیارق: این بقعه مربوط به دوره سلجوقیان است که در پنج کیلومتری شمال شهر بروجرد و بر فراز تپه های مشرف بر شهر قرار دارد که به نام زواریون (زواریجان یا زوارگان) مشهور است. این بنای آجری دارای گنبدی کوچک حجره های مختلف و یک ضریح است و قبرستان کوچکی در کنار آن قرار دارد و روستایی نیز به همین نام در نزدیکی آن است.
رود سزار: این رود در شمالي ترين قسمت حوزه دز جريان دارد و از سه شاخه ماربره، تيره و سبزه تشكيل يافته است. رودخانه ماربره از بهم پيوستن آبراهه هاي متعدد و از جمله رودخانه ازنا در منطقه اليگودرز تشكيل شده و در جهت غرب به طرف شهر دورود جريان مي يابد. رودخانه تيره نيز از شاخه هاي فرعي گله رود، سيلاخور، آبسرده و بياتون تشكيل شده و سرچشمه آن از دامنه هاي مشرف به شرق زاگرس در جنوب منطقه بروجرد مي باشد كه در جهت شرق به سمت دورود جريان يافته و در اين محل دو رودخانه بهم مي پيوندند. رودخانه سبزه هم از دامنه هاي جنوبي و غربي اشترانكوه سرچشمه گرفته و در 20 كيلومتري جنوب دورود به آنها متصل و مجموع آنها رود سزار ناميده مي شود. در حدود 25 كيلومتري جنوب غربي اين محل رود واسك و به فاصله كمي، رود زار از ساحل چپ به رود سزار پيوسته و باز در جهت جنوب غربي جريان مي يابد. رودخانه كوچك سرخاب نيز با سرچشمه ارتفاعات جنوب خرم آباد از ساحل راست به سزار متصل مي شود. رودخانه سزار پس از دريافت جريان شاخه سرخاب به سمت جنوب و جنوب شرقي پيچيده و به رودخانه بختياري ملحق مي شود.
تپه چغا: تپه تفریحی چغا که به بام بروجرد معروف است، از مهمترین مکان‌های تفریحی بروجرد محسوب می‎شود. این مکان که در غرب بروجرد قرار دارد مشرف به تمامی شهر بوده و اغلب مسافران و گردشگران از این نقطه تمامی زیبایی و قابلیت‎ های این شهر را می‌توانند مشاهده کنند. از یک طرف گستردگی و وسعت شهر و از طرف دیگر مناطق سرسبز و تفریحی و از سمت دیگر منظره زیبای باغ فدک چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.
تپه چغا منبعی است غنی متشکل از سنگ های آتشفشانی، گیاهان کمیاب وحشی و همچنین یکی از مکان های تفریحی و تفرجی برای شهروندان بروجردی بوده است.
طی سالیان اخیر با گسترش جامعه شهرنشین و نیاز به ایجاد فضاهای تفریحی برای این قشر، شهرداری بروجرد دست به توسعه و فضا سازی در این تپه با هماهنگی ارگان های ذیربط نمود و با احداث دریاچه مصنوعی و هتل چهار ستاره زاگرس و ایجاد فضای سبز در سرتا سر این تپه محیط دل نشینی را برای تفریح مردم شهرستان و مسافران و گردشگران ایجاد نمود.
پارک فدک: مجموعه تفریحی بوستان فدک یک پارک شهری در حاشیه شهر بروجرد است. این پارک در جنوب غربی شهر و در انتهای خیابان فاطمی و ابتدای جاده گلدشت قرار گرفته و مشرف به تپه تفریحی چغا می باشد. بوستان فدک بزرگترین پارک شهری در بروجرد است. در این بوستان سه دریاچه متصل به یکدیگر احداث شده است که از آب رود گلرود تغذیه می شوند. دریاچه پارک فدک بزرگترین دریاچه مصنوعی در غرب ایران است.
در این مکان، پیست دوچرخه‌سواری، اتومبیل رانی کودکان و نیز باغ پرندگان وجود دارد که درآن 78 گونه جانوری نادر نگهداری می‌شود. در این باغ علاوه بر پرندگان مختلف جانورانی مانند سگ، میمون، سنجاب، خرگوش، آهو و اسب نگهداری می‌شود.
بازار بزرگ بروجرد: این بازار، عمده‌ترین مرکز تجارت سنتی شهر بروجرد است که مورد استفاده شهرنشینان و روستائیان شهرستان بروجرد و نیز دیگر مناطق اطراف قرار می گیرد. این بازار همچنین نقش عمده ای در تجارت منطقه ای در استان های لرستان، مرکزی و همدان دارد.
تاریخ دقیق بازار بروجرد مشخص نیست اما ساختار فعلی بازار بروجرد در دوره قاجاریه طرح ریزی و ساخته شده است.
بازار بروجرد مشتمل بر راسته بازارها، کاروانسراها و مراکز جانبی مانند حمام و مسجد است. کاروانسراها در دوران قاجار و پهلوی ساخته شده‌اند.
علی رغم تغییرات شدید در سبک زندگی مردم، هنوز ردپای بسیاری از مشاغل سنتی در بازار بروجرد دیده می‌شود و عده ای به تولید محصولات سنتی مانند گیوه و جوراب، نخ و ریسمان، ظروف مسی و پارچه‌های سنتی مشغول اند. محصولات تولیدی اینان بیشتر به مصرف روستائیان و عشایر کوچرو می رسد.
تنگه گپرگه: تنگه زیبای گپرگه واقع در شمال غربی شهر بروجرد و انتهای جاده گلدشت است. این تنگه دارای یک رودخانه دایمی است که فقط پیاده و یا با دوچرخه می‌توان از آن عبور کرد. این تنگه یکی از بهترین و زیباترین مسیرهای کوهپیمایی برای کوهنوردان بروجردی است و دارای دو چشمه آبگرم، پل سنگی و غاری به نام غار مخفی و طاقچه است.
مسجد جامع بروجرد: مسجد جامع بروجرد يکی از بناهای مهم تاريخی لرستان محسوب می‌شود که بنای اصلی از آثار قرن پنجم هجری و متعلق به دوره سلجوقی است.
مسجد سلطانی «امام»: اين مسجد از آثار با ارزش قرن سيزدهم هجری و متعلق به دوره قاجار می‌باشد. صحن مسجد دارای سه درگاه بزرگ می‌باشد که درگاه شمالی به خيابان جعفری باز می‌شود، درگاه غربی مسجد به خيابان صفا و بالاخره درگاه شرقی مسجد به سرای حافظيه باز می‌شود.
مسجد قلعه: مسجد قلعه يکی از مساجد قديمی بروجرد می‌باشد که در کوی دو دانگه واقع شده و به مناسبت قرار گرفتن در کنار حصار و قلعه سابق شهر، به اين نام مشهور است. اين مسجد از آثار قرن چهارده هجری است (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
مسجد اميرالمؤمنين: اين مسجد تاريخي در مركز شهر بروجرد

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان جاذبه های گردشگری، میراث فرهنگی، استان لرستان Next Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، ورزشکاران، پوشش گیاهی