پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، استان همدان، محیط زیست

دانلود پایان نامه ارشد

گردشگری بسیار زیادی همچون کوه گرین، سراب گاماسیاب، سراب گیان و سد کبودرآهنگ نیز می باشد (سایت میراث فرهنگی استان همدان).
ارتفاعات استان همدان عموماً جهت شمال غربي- جنوب شرقي دارند و به طور كلي در شمال، مركز و جنوب استان قرار گرفته اند. هر يك از اين ارتفاعات، شامل بخشي از كوه هاي مختلف ايران است:
ارتفاعات شمالي
ارتفاعات مياني
ارتفاعات جنوبي: اين ارتفاعات كه به كوه هاي گرو موسوم اند، همانند ارتفاعات شمالي و مياني استان، جهت شمال غربي- جنوب شرقي دارند و بخشي از كوه زاگرس محسوب مي شوند. اين كوه ها به صورت ديوارهایي بين استان هاي همدان و لرستان كشيده شده اند و جنس آن ها، عمدتاً از سنگ هاي آهكي است و مرتفع ترين قله اين كوه، ولاش یا ورخاش است که در حد فاصل استان هاي همدان و لرستان است.
كوه هاي پراكنده (سایت دفتر آمار و اطلاعات استانداری همدان).
طی مصاحبه ای با دو تن از کوهنوردان منطقه، شیب کوه گرین به نحوی است که از بالای کوه شیب تند شروع می شود و به میانه کوه که می رسد، شیب به مراتب کمتر می شود و در دامنه کمترین شیب را دارد و در بیشتر نقاط از کمترین موانع برخوردار است و قسمت های بدون مانع طبیعی با شیب کم در این کوه ها یافت می شود که حتی مبتدی ها نیز می توانند در آنجا به ورزش بپردازند. همچنین بر اساس محاسبات انجام شده از طریق فرمول شیب (100× H/D ) بر روی نقشه توپوگرافی این کوه می توان گفت که شیب این کوه در قسمت کوهپایه و دامنه، حدوداً از صفر تا 66 درصد می باشد. بنابراین شیب دامنه این کوه مناسب برای تمامی اسکی بازان (از مبتدی تا حرفه ای) می باشد. البته بنا به نظر متخصصان می توان در صورت عدم تطبیق شیب با کاربری درنظر گرفته شده، تغییراتی در میزان شیب در برخی قسمت ها به وجود آورد؛ مثلاً جهت کاهش شیب یک قسمت می توان زمین آن بخش را تراشید.
اطلاعات به دست آمده از سازمان هواشناسی استان لرستان حاکی از آن است که به لحاظ بارش و اقلیم، ارتفاعات گرین با اثر گذاشتن بر توده های مرطوب مدیترانه موجب افزایش بارندگی، بیش از میانگین بارش استانی می شود و این بارش عمدتاً به صورت برف بوده ودر غنی سازی آب های سطحی و زیر زمینی منطقه نقش حیاتی ایفا می کند. طبق اعداد و ارقام این سازمان و سازمان هواشناسی استان همدان، میزان بارش، دما، رطوبت نسبی، ساعات آفتابی، روزهای یخبندان و همچنین میانگین سرعت باد ایستگاه های نورآباد و نهاوند در جداول 5-2 و 6-2 آمده اند.
جدول 5-2: اطلاعات ثبت شده از وضعیت آب و هوایی دلفان در 12 ماه سال
منبع: ایستگاه هواشناسی نورآباد
جدول 6-2: اطلاعات ثبت شده از وضعیت آب و هوایی نهاوند در 12 ماه سال
منبع: ایستگاه هواشناسی نهاوند
ماه
CID
CIA
سرعت باد (W)
میزان بارش (P)
ساعات آفتابی (S)
ضریب نهایی اقلیم گردشگری
شرایط
فروردین
3
2
4
5/4
4
70
خیلی خوب
اردیبهشت
4
5/2
5/4
5/3
5/3
74
خیلی خوب
خرداد
5
4
5/4
5
5
97
ایده آل
تیر
3
5
4
5
5
82
عالی
مرداد
3
5
5/4
5
5
83
عالی
شهریور
4
5
5/4
5
5
91
ایده آل
مهر
5
3
5/4
5
5
95
ایده آل
آبان
5/2
2
5
5/3
5/2
58
قابل قبول
آذر
2
5/1
5/4
2
5/2
46
نامطلوب
دی
5/1
1
4
5/3
5/2
46
نامطلوب
بهمن
5/1
1
4
4
5/2
48
نامطلوب
اسفند
5/2
2
2
5/3
3
54
قابل قبول
بر اساس اطلاعات این جداول، اقلیم آسایش منطقه گرین به روش TCI محاسبه گردیده است که نتایج آن به تفصیل در دو جدول ذیل آمده است:

ماه
CID
CIA
سرعت باد (W)
میزان بارش (P)
ساعات آفتابی (S)
ضریب نهایی اقلیم گردشگری
شرایط
فروردین
3
5/2
4
2
5/3
59
قابل قبول
اردیبهشت
5
3
4
5/4
5
92
ایده آل
خرداد
4
5
5/4
5
5
91
ایده آل
تیر
3
5
5/4
5
5
83
عالی
مرداد
2
5
5/4
5
5
75
خیلی خوب
شهریور
3
5
5/4
5
5
83
عالی
مهر
5
3
5/4
5
5/4
93
ایده آل
آبان
3
5/2
5/4
3
5/2
60
خوب
آذر
5/2
2
4
5/4
5/2
60
خوب
دی
2
1
5/4
3
3
51
قابل قبول
بهمن
5/2
2
4
4
3
60
خوب
اسفند
5/2
2
4
4
3
60
خوب

در این جداول، CID آسایش گرمایی را در زمانی که گردشگران حداکثر فعالیت را دارا هستند، نشان می دهد و CIA آسایش گرمایی را در طول شبانه روز که ساعات خواب را نیز شامل می شود، نشان می دهد. P، اثر منفی را که عنصر بارش بر روی لذت تعطیلات می گذارد را منعکس می کند. درواقع هرچه عدد p به 5 نزدیک تر می شود یعنی میزان بارندگی کمتر می شود و این شرایط برای گردشگری مطلوب تر می باشد. S، برای گردشگری مثبت ارزیابی شده و از سویی به دلیل خطر آفتاب سوختگی و ناراحتی در روز های داغ اثر منفی دارد؛ به عنوان مثال عدد 5/2 برای ساعات آفتابی نشان دهنده آن است که تنها 5 الی 6 ساعت در روز آفتابی می باشد که این عدد برای روزهای یک ماه سرد مانند دی ماه، طبیعی می باشد. اثر W، بستگی به دما دارد. تأثیر خنک کنندگی باد در اقلیم گرم، مثبت ارزیابی شده است در حالی که اثر سرد کنندگی باد در اقلیم های سرد منفی ارزیابی شده است. یعنی عدد 4 برای باد در ماه دی منفی تلقی می گردد زیرا هوای این ماه بسیار سرد است در حالیکه همین عدد برای تیر ماه مثبت تلقی می گردد زیرا هوای این ماه گرم می باشد. تمامی این اعداد، شرایطی را اعلام می دارند که ممکن است برای گردشگری مناسب و یا نامناسب باشد؛ به عنوان مثال شرایط ایده آل و عالی بیان کننده شرایط بسیار مناسب برای گردشگری می باشد اما شرایط نامطلوب (مانند ماه های آذر، دی و بهمن بر اساس ایستگاه هواشناسی نورآباد) بیانگر آن است که هوا بسیار سرد، بارانی و یا برفی با تابش کوتاه مدت خورشید می باشد که البته چنین هوایی تنها برای ورزش های زمستانی و یا به عبارتی گردشگری زمستانی مناسب می باشد.
با توجه به اینکه در منطقه گردنه گاماسیاب، ایستگاه هواشناسی جهت سنجش میزان بارش و درجه حرارت هوا وجود ندارد، اصولاً باید بر اطلاعات هواشناسی ایستگاه های نزدیک به این منطقه همچون ایستگاه های نورآباد و نهاوند، تکیه کرد تا ریزش های جوی را تخمین زد اما كوه هاي بلند منطقه كه بعضي مواقع تا نيمه تابستان پوشش برفي خود را در ارتفاعات حفظ مي كنند باعث شده كه هواي منطقه مورد مطالعه به مراتب خنك تر از شهر نورآباد باشد (بزرگی و همکاران، 1389).
بنا به اظهارات رئیس اداره هواشناسی شهرستان دلفان: “گردنه گاماسیاب در محور نورآباد- نهاوند از جمله مناطق کوهستانی، برف گیر و سخت گذر استان لرستان محسوب می شود. احداث و راه اندازی ایستگاه های هواشناسی جاده ای در این منطقه نقش مهمی در بررسی و تحلیل شرایط جوی و پیش بینی دقیق و کارشناسی هواشناسی در سطح استان و شهرستان دارد”. وی، از گردنه گاماسیاب به عنوان منطقه برف گیر و سخت گذر شهرستان دلفان یاد کرد و اظهار داشت که این منطقه دارای اقلیم آب و هوایی متفاوتی نسبت به شهر نورآباد است.
با توجه به اطلاعات حاصل از مشاهدات و اندازه گیری های تخمینی انجام شده توسط هیأت کوهنوردی استان لرستان: “میزان بارش برف در منطقه گردنه گاماسیاب به گونه ای است که 3 تا 4 متر عمق برف آن می باشد که گاهی گردنه گاماسیاب به کلی بسته می شود. در بالای کوه و قله ها، ارتفاع برف به 10 تا 15 متر هم رسیده است و برف جدید روی برف سال قبل می نشیند. همچنین، در ارتباط با بهمن گیری کوه باید متذکر شد که تا به حال چندین بار و به ندرت سقوط بهمن اتفاق افتاده است اما این امر همیشگی نیست که البته با در نظر گرفتن تمهیداتی در این زمینه می توان مانع از سقوط بهمن در پیست و آسیب رساندن به گردشگران شد”.
بر اساس اظهارات رئیس سازمان هواشناسی دلفان و نیز اطلاعات موجود در فصل سوم طرح پارک طبیعی دلفان، از لحاظ پراكنش زماني بارش، باران به طور عمده از اواخر مهر شروع شده و تا اواخر ارديبهشت مشاهده مي شود، بارش برف از نیمه دوم آذر ماه آغاز می گردد و تا پایان اسفند به طور متناوب ادامه می یابد و به ندرت در فروردين نيز مشاهده مي شود. بنابراین تعداد روزهای یخبندان نزدیک به 120 روز می باشد که نقطه اوج آن در ماه هاي دي و بهمن مي باشد. رشته کوه گرین در طول سال از آذر ماه تا آخر فروردین، پوشیده از برف است که حدود 5 ماه از سال را شامل می شود که البته داخل دره‌ها مدت و گرمای بیشتری برای ذوب برف این کوه لازم است.
با توجه به آمار، این منطقه داراي اقليم نيمه خشك است كه داراي زمستان سرد مي‌باشد و جهت وزش بيشتر بادها در منطقه، جنوب غربي است و فصل خشك منطقه نیز از اواسط خرداد شروع شده و تا اواسط مهر ادامه دارد (بزرگی و همکاران، 1389).
جدول 9-2، خلاصه ای از وضعیت فنی و محیطی کوه گرین را نشان می دهد.
مشخصات فنی و محیطی
شاخص ها
0 تا 66 درصد
شیب
5 ماه
ماندگاری برف
3 تا 4 متر در قسمت دامنه
عمق برف
حداقل 1741 متر
ارتفاع از سطح دریا
حداقل 1500 هکتار
وسعت منطقه
حداقل 5/13 کیلومتر
عرض منطقه
دامنه شمالی
جهت شیب دامنه
به ندرت
نمی باشد
موجود می باشد

17 کیلومتر
باد جنوب غربی
بهمن خیزی
صخره ای
امکانات زیر بنایی همچون جاده و یا به عبارتی دسترسی، و نیز امکان ایجاد تأسیسات آب، برق و تلفن
فاصله تا نزدیک ترین شهر
جهت باد

بر اساس اظهارات کوهنوردان کوه گرین، تپه و ماهورهای آن در طول 4 ماه از سال (از اواسط خرداد تا اواسط مهر) پوشیده از چمن و گیاهان مرتعی است و با کمی مرمت و بذر افشانی می توان شرایط را برای پیست اسکی روی چمن نیز مهیا کرد.
از نظر پوشش گیاهی، منطقه مورد نظر و مناطق اطراف آن طبق مشاهدات مالكين (ريش سفيدان) در گذشته جانوراني نظير كل، بز، قوچ، آهو، گربه وحشي و خرس ديده شده است. هم اكنون جانوراني نظير خرگوش، گرگ، شغال، روباه، جوجه تيغي، موش كوهي، سنجاب و پرندگاني نظير گنجشك، عقاب، كركس، قرقي، شاهين، جغد، كبوتر، سار، بلدرچين، كبك، طيهو، داركوب و خزندگاني نظير لاك پشت، افعي، گرزمار، مار آتشي، يله مار، سوسمار، قورباغه لجني و وزغ سبز ديده مي شود (بزرگی و همکاران، 1389).
بخشی از کوه گرین که در شمال الشتر واقع شده است، با وسعتی معادل 59750 هکتار، دارای گونه های جانوری مذکور و گونه های گیاهی کیکم، افرا، ارجن و …. می باشد (پیوست 3) که شکار و صید، در آن ممنوع می باشد (سایت محیط زیست استان لرستان). بنا به اظهارات کارشناسان اداره محیط زیست نهاوند، این بخش، در استان لرستان واقع شده است که محدوده آن از گردنه گاماسیاب به سمت نورآباد می باشد که جزء محدوده طرح مجموعه پیست اسکی قرار نمی گیرد.
مراکز جمعیتی اطراف کوه گرین و مطالعات جمعیت شناختی آن ها
مراکز جمعیتی
همانگونه که پیشتر اشاره شد، مراكز جمعيتي نزديك به منطقه مورد مطالعه، شهرستان های دلفان، سلسله، بروجرد و نهاوند مي‌باشند (شکل 7-2)، كه روی هم رفته نزدیک به 760 هزار نفر جمعيت دارند.
دلفان یکی از شهرستان های استان لرستان است و مرکز آن شهر نورآباد می‌باشد. این شهر، آب و هوایی سرد و کوهستانی و طبیعتی زیبا برای گردشگری دارد و یکی از پنج شهر با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا در ایران است. شهرستان دلفان از شمال و شمال غرب به استان کرمانشاه و از شمال شرقی به نهاوند در استان همدان با فاصله 60 کیلومتر و از جنوب به شهر خرم آباد منتهی می شود.
بر طبق آمار سال 1392، این شهر، 151288 نفر جمعیت دارد.
شهرستان سلسله در چهل و سه كیلومتری شمال خرم‌آباد قرار دارد که از شمال به شهرستان دلفان و استان همدان و از شرق به بروجرد، محدود است. این شهرستان قبلاً از توابع شهرستان خرم‌آباد بود که بعداً به شهرستان مستقلی تبدیل شد. مركز شهرستان سلسله، شهر كوهستانی الشتر است كه محل سكونت طوایف حسنوند، كولیوند، یوسفوند و هنام و بسطام می‌باشد. بر اساس آمار سال 1392، جمعیت این شهر، 76130 نفر می باشد. اقتصاد الشتر، اقتصادی است که بر پايه كشاورزی استوار است و آب آن از رودها و چشمه ها تأمين می شود.

شهرستان

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، استان همدان، نیروهای مسلح Next Entries پایان نامه با کلید واژگان استان همدان، استان لرستان، زیرساخت ها