پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، استان همدان، نیروهای مسلح

دانلود پایان نامه ارشد

ساله و انواع آگروپايرون (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان) است. بقيه مراتع كه 80 درصد كل مراتع را در برمي‌گيرند، از نوع درجه سوم است (حنیف، 1376).
استان لرستان یکی از حیطه های تاریخی و باستانی کشور می باشد که از چند هزار سال گذشته تاکنون همواره محل سکونت بشر بوده است. سابقه طولانی زندگی در این استان باعث شده تا آثار تاریخی، هنری، اقتصادی و… از زمان های مختلف در این منطقه برجای بماند که هرکدام به نحوی می توانند مسافران را از نقاط مختلف کشور و جهان برای دیدن خود به سوی این استان فراخوانند (حسن پور، 1378). قلعه فلک الافلاک از آثار تاریخی بر جا مانده در این استان می باشد.
همچنین این استان به دلیل تنوع آب و هوایی می تواند در فصل های مختلف چشم اندازهای متفاوت طبیعی را در معرض دید گردشگران قرار دهد و با توجه به اینکه یکی از هدف های گردشگران دیدار از طبیعت است، این استعداد بالقوه استان به لحاظ جذب گردشگر حایز اهمیت فراوان است. استان لرستان با برخورداری از مناظر زیبای طبیعی، آبشارها، تالاب ها، رودخانه ها، بیشه زارها و ستیغ های مرتفع و برف گیر می تواند جایگاهی ویژه در صنعت گردشگری کشور به خود اختصاص دهد. آبشار بیشه، آبشار نوژیان، دریاچه گهر، سراب کهمان، کوه گرین و … از جمله جاذبه های طبیعی این استان می باشند (شکل 3-2) (حسن پور، 1378).

شکل 3-2: جاذبه های تاریخی و طبیعی استان لرستان

استان لرستان از موقعیت سوق الجیشی خاصی برخوردار است. استقرار استان در میان شش استان کشور و حداکثر با فاصله 200 کیلومتر و قرار گرفتن استان در محور شمال جنوب، بر اهمیت آن دوچندان افزوده است و می تواند در صورت فراهم شدن زمینه های رشد و توسعه بازار مصرف و تجارت فرآورده های آن را تضمین نماید.
7134 چشمه و سراب، بیش از 1487 رشته قنات و بالغ بر 5000 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، وجود سرشاخه های رودخانه های مهم دز و کرخه در این استان که بالغ بر 7 سرشاخه اصلی (کشکانرود، سیمره، تیره، ماربره، سزار، بختیاری، کاکارضا) و تالاب های بین المللی گری بلمک در منطقه پلدختر و وجود دریاچه طبیعی گهر بر دامنه اشترانکوه در منطقه دورود که در ارتفاع تقریبا 3000 متری قرار دارد و نيز بيش از 15 آبشار زيبا و پر آب، حاکی  از منابع غنی خدادادی در استان است .
 وجود 25 درصد معادن سنگ تزئینی کشور در استان لرستان یک فرصت استثنایی و یک توانمندی بالقوه در بحث منابع طبیعی استان است. معادن عظیم و ذخایر معدنی قابل توجه و همراه با درجه خلوص مطلوب سنگ های گچ و آهک استان فرصت مناسبی را برای احداث کارخانجات تولید گچ فراهم نموده است.
 وجود ذخائر کشف شده نفت و گاز در منطقه پلدختر از دیگر فرصتهای توسعه استان محسوب می شود. درحال حاضر از 4 حلقه چاه نفت اکتشافی استان روزانه 12000 بشکه نفت خام استخراج می گردد. 
مهمترین صنایع استان عبارتند از نساجی بروجرد، کارخانه تولید نخ نایلون (پارسیلون)، کارخانه فولاد الیگودرز، فولاد صدر و فولاد ازنا، کارخانه تولید پودر میکرونیزه (فرو آلیاز ازنا)، کارخانه جات سیمان و فارسیت دورود، داروسازی اکسیر، داروسازی داملران، زاگرس خودرو، یخچال سازی خرم آباد، ژنراتور سازی و ماشین سازی خرم آباد و سایر واحدهای تولیدی استان.
در بحث تولید آبزیان استان لرستان دارای مقام اول کشور در زمینه تولید بچه ماهی است. به علاوه، از دیگر فرصت های اقتصادی استان، کشاورزی و دامپروری می باشد. استان لرستان با جمعیت حدود 6 میلیون واحد دامی و توليد بالغ بر 40 هزار تن گوشت قرمز و رتبه هشتم كشور از اين حيث یکی از قطب های دامپروری کشور است. بالغ بر 80 درصد این جمعیت در اختیار عشایر استان قرار دارد که به صورت سنتی اداره می شوند (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان لرستان).
1-4-2 آب وهوا
استان لرستان به لحاظ اقلیم و هواشناسی، یک استان چهار فصل است و داراي آب و هواي متنوعي است، اين تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب كاملاً محسوس مي باشد.
زمستان هنگامي كه در شمال لرستان برف و كولاك ادامه دارد، قسمت هاي جنوبي آن داراي هوايي مطبوع و باراني است. بخش هاي غربي مانند سفيد كوه نسبت به قسمت هاي شرقي، يعني دورود و اليگودرز، نزولات جوي بيشتري دارد (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
به طور کلی این استان دارای سه ناحیه مشخص آب و هوایی: 1- سرد کوهستانی 2- معتدل مرکزی 3- گرم جنوبی می باشد. بخش های شمالی استان یعنی بروجرد، چغلوندی، دلفان، الیگودرز و شمال زاغه دارای آب و هوای سرد کوهستانی هستند. از طرفی خرم آباد، بخش ززوماهر و قسمت مرکزی شهرستان الیگودرز دارای آب و هوای مدیترانه ای هستند. نواحی جنوب و جنوب غربی استان شامل شهرستان های خرم آباد، پلدختر و کوهدشت، به علت همجواری با جلگه خوزستان و مناطق گرم استان ایلام، دارای زمستان های معتدل و تابستان های گرم اند (حنیف، 1376).
علل تنوع آب وهواي لرستان عبارت است از:
موقعيت رشته كوه هاي زاگرس نسبت به جهت وزش بادهاي مرطوب غربي
ارتفاع نسبتاً زياد اين منطقه از سطح دريا
فشردگي كوه ها
واقع شدن در عرض جغرافيايي متوسط
اثر بادهاي گرم جنوبي ايران؛ به طوري كه اختلاف بين حداكثر و حداقل مطلق دما به بيش از 80 درجه سانتي گراد رسيده است. حداكثر دماي ثبت شده در تابستان، 4/47 درجه سانتی گراد و حداقل دماي مطلق ثبت شده شهرستان دلفان، 35- درجه در زمستان است (سایت میراث فرهنگی استان لرستان).
کوه ها
رشته کوه های لرستان که نزدیک به 85 درصد سطح استان را فرا گرفته اند، عموماً جهت شمال غرب به جنوب شرق و به صورت نسبتاً موازی با یکدیگر امتداد یافته اند. کوه های لرستان به 5 بخش کوه های شرق و جنوب شرقی، مرکزی، جنوبی و کوه های غربی تقسیم می شوند. اشترانکوه بلندترین کوه استان که 4050 متر ارتفاع از سطح دریا دارد، از سلسله کوه های شرقی این استان محسوب می شود.
گرین، ولاش یا ورخاش و میش پرور، کوه های شمالی استان را تشکیل می دهند که ارتفاع آن ها بالای 3000 متر هستند. از کوه های مرکزی استان می توان سفیدکوه و هشتاد پهلو را نام برد. بخش های جنوبی استان نیز دارای رشته کوه هایی است که ارتفاع آن ها نسبتاً پایین تر است (حنیف، 1376).

5-2 کوه گرین
رشته‌کوه گرین از رشته کوه های مهم غرب ایران است که بیشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و بخشی نیز در استان‌های همدان و کرمانشاهان قرار دارد. گرین از رشته کوه‌های بلند زاگرس است که در ادامه اشترانکوه قرار دارد و طول آن به بیش از ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد. این رشته کوه در استان کرمانشاهان به کوه های پرو و بیستون می‌پیوندد. قله‌های بلند آن شامل یال کبود در کوه چهل نابالغان با ارتفاع 2741 متر در جنوب نهاوند، قله چهل نابالغان یا چهل تن با ارتفاع 3376 متر (سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، 1380)، قله ۱۸ یال در بروجرد و نیز قله ولاش یا ورخاش می‌باشد (سایت فرمانداری استان همدان).
گرین از غرب به دلفان، از شمال به نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از جنوب به شهرستان سلسله محدود می‌شود. گرین در گویش محلی گرّو garru یا garri و در گویش لکی گروین garvin نامیده می‌شود و یکی از کانون‌های آبگیر دائمی لرستان است که رودهای دز و گاماسب را تغذیه می‌کند. سراب‌های فراوانی در پای این کوه وجود دارد، مانند سراب گاماسیاب و گیان، فارسبان،کنگاور کهنه و ملوسان، که از این رشته کوه سرچشمه می‌گیرند و آب آشامیدنی بروجرد و الشتر و نیز آب مورد نیاز کشاورزی دشت سیلاخور نیز از همین سراب‌ها تأمین می‌شود. دهکده ییلاقی ونایی در پای این کوه قرار دارد. این کوه خرس، کفتار، گرگ و روباه دارد و در گذشته پلنگ نیز داشته است (سایت فرمانداری استان لرستان).
ازجمله مناطق برف گیر و یخچال های آن  می توان به یخچال گاو ماهی در قله چهل نابالغان اشاره نمود که در تمام طول سال دارای برف است. رشته کوه گرین تقریباً تا اوایل مرداد ماه برف دارد البته داخل دره‌ها مدت و گرمای بیشتری برای ذوب برف این کوه لازم است.
صعود به کوه گرین از طریق روستاهای غرب شهر بروجرد، جنوب نهاوند یا شمال الشتر امکان پذیر است و مبدأ صعود به قله زیبای یال کبود در سراب گاماسیاب در 17 کیلومتری شهرستان نهاوند و در محور نهاوند- نورآباد قرار دارد (سایت فرمانداری استان لرستان).
بخشی از کوه گرین، خط الرأس دو استان لرستان و همدان است و شامل قله های یال کبود و چهل نابالغان می باشد. از جمله مناطق مستعد برای پیست، فاصله میان این دو قله می باشد که به استناد نقشه “نهاوند” سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح(پیوست 2) دارای عرضی معادل حداقل 5/13 کیلومتر و وسعتی معادل حداقل 1500 هکتار می باشد. شکل 4-2، بخشی از این نقشه را به تصویر می کشد.
بر اساس اظهارات جغرافی دانان، با توجه به اینکه دامنه جنوبی کوه ها، همیشه آفتاب گیر هستند و بنابراین برف آن ها زودتر از دامنه شمالی شان ذوب می شود، دامنه شمالی کوه گرین برای راه اندازی پیست اسکی انتخاب شده است. به علاوه، بنا به گفته یکی از کوهنوردان و نیز بر اساس نقشه های دریافتی از google earth ، دامنه جنوبی کوه گرین صخره ای و نامناسب برای اسکی می باشد درحالیکه دامنه شمالی آن صخره ای نمی باشد و کاملاً مناسب انجام ورزش اسکی می باشد.
شکل 4-2: کوه گرین، خط الرأس دو استان لرستان و همدان
منبع: سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

شکل 5-2، تصویری روشن تر از شکل 4-2 را نمایش می دهد که در آن قله های یال کبود و چهل نابالغان را به همراه یخچال دائمی گاوماهی به تصویر می کشد. همچنین در این شکل، سراب گاماسیاب در پای جاده نهاوند-نورآباد و نیز منحنی های تراز همراه با فاصله میان آن ها مشخص گردیده است.

شکل 5-2: کوه گرین، خط الرأس دو استان لرستان و همدان
منبع: google earth
همانگونه که در این شکل مشاهده می گردد، شیب دامنه شمالی این کوه بر اساس فاصله کم تر میان منحنی های تراز، ملایم تر از دامنه جنوبی است. تیره تر بودن رنگ دامنه جنوبی به نسبت رنگ دامنه شمالی در این شکل نشان دهنده آن است که این دامنه، صخره ای و با شیب بسیار تند می باشد.
جنس سنگ های این ناحیه هم عمدتاً رسوبی و از نوع آهکی می باشند که این نوع جنس، هم در سرتاسر کوه گرین و هم رشته کوه زاگرس مشابه می باشد (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان همدان).
به لحاظ مرزبندی های جغرافیایی، دامنه شمالی کوه گرین واقع در منطقه گاماسیاب، جزء شهرستان نهاوند استان همدان محسوب می شود.
استان همدان در گستره اي به مساحت 19491 كيلومتر مربع، در غرب ايران قرار گرفته است. اين استان از شمال به استان هاي زنجان و قزوين، از جنوب به استان لرستان، از شرق به استان مركزي و از غرب به استان كرمانشاه و قسمتي از استان كردستان محدود است. بر اساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن آبان ماه سال 1390 كل جمعيت استان 1758268 نفر مي باشد. استان همدان دارای 9 شهرستان می باشد که عبارتند از: همدان (مرکز استان)، اسدآباد، بهار، تویسرکان، رزن، فامنین، کبودرآهنگ، ملایر، نهاوند (شکل 6-2).

شکل 6-2: نقشه استان همدان و استان های همجوار
همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است. همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران بوده‌است. آثار یافت‌شده از محوطه باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه از آن دوران هستند. استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی بسیاری، به عنوان یکی از شهرهای فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شود. از جمله آثار تاریخی و گردشگری این استان می توان به آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان، آبشار و کتیبه های گنج نامه، تپه هگمتانه، غار علی صدر، شیر سنگی و بسیاری دیگر از این آثار اشاره کرد. آرامگاه بوعلی سینا نماد شهر همدان و همچنین یکی از نمادهای پیشینه ایران در فرهنگ جهان و دانش و علم به شمار می‌رود (دفتر آمار و اطلاعات استان همدان).
این استان دارای جاذبه های طبیعی و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، زیرساخت ها، امکان سنجی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان استان لرستان، استان همدان، محیط زیست