پایان نامه با کلید واژه های دولت اسلامی، آموزش عمومی، ارتکاب جرم، پیشگیری از جرم

دانلود پایان نامه ارشد

انسان و فقر را از مصادیق بارز سختی می داند و بدانید درختی که در بیابان خشک روید، شاخه سخت تر بود و سبزه های خوش نما را پوست نازک تر و زشتی های صحرایی را آتش افروخته تر و خاموشی آن دیرتر (همان، حکمت145). لذا با توجه به این سخنان می توان گفت در دیدگاه امام علی (فقر از جمله عوامل مضاعف است که هم می تواند تاثیر منفی داشته باشد و فرد را به سوی ارتکاب جرم سوق دهد و هم می تواند تاثیر مثبت و سازنده داشته باشد. (رشاد، 1382، ج5، ص365) و در خصوص پیشگیری از آن، امام علی (مبارزه با فقر را تکلیف آحاد جامعه معرفی می کند و همچنین ایشان فرمودند: «اگر یکی از شما خویشاوند خود را درویش ببیند مبادا یاری خویش را از او دریغ دارد و از پای بنشیند آن هم به چیزی که اگر نبخشد، بر مال او نیفزاید و اگر بخشد کاهش در مالش پدید نیاید.» (همان، خطبه 23) فقر را باید به عنوان یک عامل جرم زا مورد بررسی دقیق آسیب شناسی حقوقی و اجتماعی قرار داد، اسلام از فقر به عنوان عاملی برای ورود به دایره کفر یاد کرده است. مهم ترین اثر فقر در عرصه های گوناگون این است که آزادی اراده انسان را در برخورد با پدیده های گوناگون و انتخاب احسن تحت تاثیر شدید قرار می دهد که موجب می شود چنین افرادی دیگر به معنای واقعی انتخابگر نباشند و کاملا هیجانی و غیر قابل پیش بینی شوند، در این خصوص منظور از فقر مادی پائین بودن سطح زندگی و منظور از فقر معنوی عدم ارضای نیازهای معنوی اعم از عاطفی، فرهنگی و غیره است (جاور، 1382، ص276).

3-8-5-تعلیم و آموزش عمومی
با توجه به اینکه یکی از تدابیر پیشگیرانه از جرم و گناه تعلیم و آموزش عمومی می باشد، شواهد خود را درباره تشویق پیشوایان به تحصیل علم و آگاهی به مقام بلند علم در پیشگاه اسلام با ذکر آیه 122 سوره انعام شروع می‌کنیم که می فرماید:
«أوَ مَن كاَنَ مَيْتًا فَأَحْيَيْنَاهُ وَ جَعَلْنَا لَهُ نُورًا يَمْشىِ بِهِ فىِ النَّاسِ كَمَن مَّثَلُهُ فىِ الظُّلُمَاتِ لَيْسَ بخَارِجٍ مِّنهْا كَذَالِكَ زُيِّنَ لِلْكَفِرِينَ مَا كاَنُواْ يَعْمَلُونَ؛ آیا کسی که مرده (جهل) بود و او را (به نیروی علم و ایمان) زنده کردیم و با او نوری (از دانش) قرار دادیم تا به وسیله آن در میان مردم گام بردارد مانند کسی است که در تاریکی ها(ی جهل) فرو رفته و راهی از آن به خارج ندارد؟» (انعام/ 122)
وقتی سخن پیامبر ( را که می فرماید طالب العلم بین الجهال کالحی بین الاموات با آیه مذکور یک جا مورد مطالعه قرار دهیم و در کلمات مرده و زنده و نور و ظلمت که در آیه شریفه آمده، بیندیشیم و راه رفتن در میان مردم (يَمْشىِ بِهِ فىِ النَّاسِ) را جز با “نور”( جَعَلْنَا لَهُ نُورًا) ممکن ندانیم می توانیم به وظیفه خطیر دولت اسلامی و تکلیف مهم هر مسلمان که اولی در اشاعه علم و دومی در تحصیل دانش خلاصه می شود، پی ببریم.
حال می پرسیم آیا دولت اسلامی حق دارد جاهلی را مجازات کند در صورتی که خود وظیفه خویش را که عالم کردن جاهل است انجام نداده باشد؟ در بالا دیدیم که پیامبر ( با سخنان تشویق آمیز مردم را به سوی علم خوانده اند و فراگیری آن را به حکم خدا واجب شمرده اند و از آنجا که اعتقاد به خدا و دینداری فطری و غریزی است این تشویق ها و ترغیب ها بدون این که اجبار و اکراه ایجاد کند مردم را از تاریکی های جهل نجات می دهد در نهایت دولت اسلامی موظف است امکانات تحصیل را برای همه فراهم کند و با رسانه های گروهی آیات خدا و سخنان پیشوایان دینی را به گوش همه برساند و آنها را در جلو چشمان ایشان به نمایش گذارد و با نشان دادن هر پدیده خلقت که آیتی از آیات خداست، به وسیله تلویزیون، سخنی مناسب و آیه ای متناسب در معرض دید بینندگان قرار دهد. هم چنان که دیدیم روش اسلام در همگانی کردن علم بر اساس تشویق و ترغیب استوار است ولی نه به روشی که مردم و زمامداران برای به کرسی نشانیدن سخن خود از آن استفاده می کنند.
اینک برای اشاعه علم و نشر فرهنگ اسلامی و علوم انسانی پیشنهاد می‌کنیم:
1- رادیو و تلویزیون همه روزه در ساعات مختلف و ضمن همه برنامه های خود آیه و حدیثی مربوط به علم را به گوش مردم برساند و زیان های جهل و مزایای دانش را بر شمارد.
2- دولت برای همه کسانی که می خواهند و می توانند ساعتی از روز یا شب را به تدریس در یکی از آموزشگاه ها اختصاص دهند امکانات فراهم نماید.
3- علاوه بر گسترش آموزشگاه ها در سراسر کشور مساجد و تکایا را برای ساعاتی از شبانه روز مرکز بحث و تحقیق و مطالعه و تحصیل قرار دهد و صاحب نظران را در این باره به کمک بطلبد.
4- هر خانواده ای که اکثر افرادش با سواد باشند مورد تشویق قرار گیرد مثلا از پرداخت مالیات برای مدتی معاف گردد یا مقداری کتاب مجانی دریافت نماید.
5- هر جوانی که تحصیل خود را تا میزان معینی به پایان برد، دولت به ازدواج او کمک نماید.
6- هر دانشمندی که در رشته تحصیلی خود بهترین کتاب را عرضه کند مورد تشویق و تقدیر قرار گیرد و پاداش متناسب دریافت نماید.
7- هر کارمند دولتی که برای بهبود بخشیدن به وضع اداره خود و سهولت کار مردم بهترین راه را پیشنهاد کند، به مقام بالاتر ارتقاء یافته و یا از مدتی مرخصی استفاده نماید.
8- همچنین دولت در ارزان کردن وسائل چاپ و کتاب و لوازم التحریر و فراوان کردن کتابخانه ها و تشویق نویسندگان و مولفان بکوشد.
9- سازمان هایی به وجود آیدکه کتاب و مطبوعات را مجانی به درب خانه ها و مغازه ها برای مطالعه برده و پس از مدتی آنها را جمع آوری و دوباره بین دیگر نیازمندان توزیع کند.
10- از طریق سمعی و بصری (نوار ضبط صوت و اسلاید و پوستر و…)و به صورت استفاده رایگان در نشر علم تلاش شود.
11- موسسات آموزشی گردش های علمی را زیاد کرده و شرکت در آنها را برای علاقه مندان آزاد گذارد.
12- ناشران بهترین آثار علمی (از هر رشته که باشد)مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته و به جامعه معرفی شوند.
13- مدیران روزنامه ها و مجلات غیر دولتی در هر زمینه از علوم مسائلی را مطرح و به بهترین پاسخ دهنده جایزه بپردازند. این امر نه تنها مردم را به شرکت در مسابقه علمی تشویق می کند بلکه خواننده روزنامه یا مجله را نیز افزایش داده و سبب سود بیشتر روزنامه نگار و در نهایت موجب نشر زیادتر علم خواهد شد.
در اینجا شایسته است درباره دو مبحث جهل و سوءظن توضیحات بیشتری داده شود:
الف- جهل
جهل یعنی نادانی و بر سه گونه است اول خالی بودن نفس و خاطر انسان از علم و دانش که بعضی از متکلمین یعنی دانشمندان دینی که از راه حکمت و استدلال عقلی با خصم گفتگو می کنند معنی اولیه جهل را مقتضی و مناسب کارهایی می دانند که با بی نظمی جریان دارد. دوم یعنی اعتقاد و باورداشتن چیزی بر خلاف آنچه که هست.
سوم جهل و نادانی یعنی انجام کاری بر خلاف آنچه که باید انجام شود خواه درباره آن اعتقاد درستی داشته باشد یا اعتقادی ناصحیح و فاسد مثل کسی که عمدا نماز را ترک می کند و بر این معناست آیه 67 سوره بقره: «وَ إِذْ قَالَ مُوسىَ‏ لِقَوْمِهِ إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تَذْبحُواْ بَقَرَةً قَالُواْ أَ تَتَّخِذُنَا هُزُوًا قَالَ أَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ أَكُونَ مِنَ الجْاهِلِينَ؛ و هنگامى كه موسى به قوم خود گفت ‏خدا به شما فرمان مى‏دهد كه ماده گاوى را سر ببريد گفتند آيا ما را به ريشخند مى‏گيرى گفت پناه مى‏برم به خدا كه [مبادا] از جاهلان باشم.» (بقره / 67)، (خسروی، 1387، ج1، ص426).
در قاموس قرآن جاهل به معنای نادان، سفیه و بی اعتنا معنا شده لیکن مصنف واژه ضدحلم یعنی سفاهت را برای این کلمه انتخاب نموده و در همان آیه مسخره را کار مردان سفیه و بی اعتنایی به حقایق تلقی کرده است. یا در آیه 55 سوره نمل:«أَ ئنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شهَوَةً مِّن دُونِ النِّسَاءِ بَلْ أَنتُمْ قَوْمٌ تجْهَلُونَ؛ آيا شما به جاى زنان از روى شهوت با مردها در مى‏آميزيد [نه] بلكه شما مردمى جهالت‏ پيشه‏ايد.» (نمل/55)
جاهل در وقت عمل نسبت به حکم و عقیده اش عالم است و نسبت به عملش بی اعتنا است. (قرشی، 1371، ج2، ص80) جهل در مقابل علم در آیه 23 سوره احقاف مورد اشاره واقع شده است :
قَالَ إِنَّمَا الْعِلْمُ عِندَ اللَّهِ وَ أُبَلِّغُكمُ مَّا أُرْسِلْتُ بِهِ وَ لَاكِنىّ‏ِ أَرَئكمُ‏ْ قَوْمًا تجَهَلُونَ گفت: آگاهی تنها نزد خداست(و او می داند چه زمانی شما را مجازات کند) من آنچه را به آن فرستاده شده ام به شما ابلاغ می کنم (وظیفه من همین است ولی شما را قومی می بینم که دائما در جهل هستید) چه- اینکه-چالش کردن و ایستادن در برابر جبار آسمان ها و زمین و شتابان خواستار عذاب هلاکت و نابودی شدن جز از نادانی مطلق سرچشمه نمی گیرد. (مدرسي، 1377، ج13، ص161).
در آیه 17سوره نساء:« إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلىَ اللَّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوءَ بجِهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ فَأُوْلَئكَ يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيهْمْ وَ كاَنَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا؛ توبه نزد خداوند تنها براى كسانى است كه از روى نادانى مرتكب گناه مى‏شوند سپس به زودى توبه مى‏كنند اينانند كه خدا توبه‏شان را مى‏پذيرد و خداوند داناى حكيم است.» (نساء/17)
منظور از جهل طغیان غرایز و تسلط هوس های سرکش و چیره شدن آن بر نیروی عقل و ایمان است و در این حالت علم و دانش انسان به گناه گرچه از بین نمی رود اما تحت تاثیر آن غرائز سرکش قرار گرفته و عملا بی اثر می گرددو هنگامی که علم اثر خود را از دست داد عملا با جهل و نادانی برابر خواهد بود (مکارم شیرازی، 1381، ج3، ص313).
جهل نقطه مقابل عقل است و از نظر علما ریشه کلیه جرایم و مفاسد می باشد. در اصول کافی به نقل از امام جعفر صادق (پاره ای از مصادیق جهل به شرح ذیل ذکر شده است: «بدی، کفر، انکار حق، کینه توزی، حماقت، دنیاپرستی، گستاخی، انتقام جویی، دشمنی، دروغ گویی، پیمان شکنی و…» (کلینی، 1365، ج1، ص25) امام علی ( جهل و نادانی را به صراحت ریشه هر شر و بدی و منبع و معدن آن می داند.
در اندیشه امام علی (مبارزه با نادانی جزء اساسی ترین برنامه های پیشگیری از انحراف و تباهی می باشد. امام علی ( در خصوص مبارزه با نادانی می فرمایند: «خدا از مردم نادان عهد نگرفت بیاموزند، مگر وقتی از دانایان عهد گرفت که آموزش دهند» (نهج البلاغه/نامه 53). نوع ارتباطی که امام بین علم و متعلم تصور می کند بیانگر یکی از مهم ترین فنون پیشگیری از جرم است. مسئله ارائه اطلاعات لازم و افزایش آگاهی های عمومی امروزه در قالب تدابیر و برنامه های مبارزه با بی‌سوادی، آموزش رایگان و اجباری، تشکیل کلاس‌ها و جلسات آموزشی تعبیر می‌شود و در ردیف مهم‌ترین وظایف حکومت و رسانه های عمومی به شمار می آید و همه در جهت تحقق این مهم است (رشاد، 1382، ج5، ص314). با این حال جهل و نادانی بزه کار و بزه دیده، عدم آشنایی به قوانین و آثار حقوقی، اجتماعی و فرهنگی جرائم، عدم آشنایی به راهکارهای قانونی برای به انجام رساندن امور، عدم آشنایی به جایگاه و موقعیت اشخاص مورد رجوع برای کار گشایی امور، عدم آگاهی از مکان ها از حیث جرم خیز بودن یا نبودن و یا در طرف دیگر اطلاع شخص بزه کار از این جهل و عدم آشنایی ها و فقر اجتماعی به نوعی زمینه ای برای ارتکاب جرم فراهم می کند. بنابراین یکی از راه های پیشگیری از وقوع جرائم و ایجاد امنیت در محیط اجتماعی، ضرورت نهضت اطلاع رسانی متناسب با هر قشر و طبقه است ( نمامیان، 1387، ص94).
ب)سوء ظن
پیروی از ظن و گمان آثار مثبت و منفی دارد. اگر ظن وگمان در برابر علم باشد مورد انتقاد است. «ومالهم به من علم ان یتبعون الاالظن و ان الظن لایغنی من الحق شیئا» و ایشان را به این “کار” معرفتی نیست جز گمان (خود) راپیروی نمی کنند و در واقع گمان در (وصول به) حقیقت هیچ سودی نمی رساند. اما اگر مراد از گمان، اطمینان باشد ارزش است گرچه یقین قوی نباشد چنان که خداوند نیز از رزمندگان شجاع و مخلص به

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژه های قاچاق کالا، فرهنگ سازی، ویژگی های شخصیت، ساختار اقتصادی Next Entries پایان نامه با کلید واژه های قرآن کریم، جرم شناسی، ضرب و جرح، باورهای دینی