پایان نامه با کلید واژه های استان کردستان، اوقات فراغت، نفت و گاز

دانلود پایان نامه ارشد

کاياک،کوهنوردي و صخره نوردي،گردش در روستاها و بيرون شهر،اسکي،شکار،موج سواري،بالن سواري،سفرهاي دريايي مي باشد.
منبع: اسميت و همکاران(2010)

7-7-2 بررسي وضعيت موجود زير ساختها – امکانات و تاسيسات موجود در شهرستان تکاب
يکي از شاخص هاي اصلي در توسعه مناطق و خروج نواحي از محروميت، ميزان دسترسي به خدمات و تاسيسات زير بنايي و روبنايي مي باشد. وجود تاسيسات و خدمات عمومي اولين گام ضروري و لازم جهت ورود گردشگران به منطقه مي باشد. در مطالعات پيش رو، با توجه به آمار و اطلاعات کليه زير ساخت هاي تأثيرگذار در منطقه مانند : دسترسي زميني، جاده‌اي، تأسيسات برق، نفت و گاز، پمپ بنزين، منابع آب آشاميدني، و امكانات رفاهي- اجتماعي و اقامتي و پذيرايي مورد بررسي قرار مي گيرد .
صنعت گردشگري به تدريج گسترده تر مي شود. همزمان استانداردهاي خدماتي و رفاهي اين صنعت نيز بالاتر مي رود. هتل هاي مناسب، امكانات حمل و نقل، تسهيلات لازم و ساير امكانات رفاهي مسافران و گردشگران از جمله خدماتي است كه با برنامه ريزي و مديرت علمي مي تواند در جهت استفاده از اين مجموعه مورد استفاده قرار گيرد و ضمن رفع محروميت از منطقه در جهت اشتغال جوانان و افزايش سرمايه مورد بهره برداري قرار گيرد. عدم وجود امكانات رفاهي و همچنين كمپ و متل هاي اسكان براي توقف يكي از اصلي ترين مشكلاتي است كه هر گردشگر در مرحله اول با آن مواجهه است. نظر به اهميت شهرستان تکاب و وجود منحصر به فرد مجموعه تخت سليمان و فاصله آن با شهرهاي بزرگ ضروريست بر اساس برنامه ريزي از پيش تعيين شده خدمات و تاسيسات مورد نياز در سطح منطقه مکان يابي و جا نمايي گردند.
1-7-7-2 هتل ومهمانپذير: نقش اقامتگاه در مباخث مربوط به گردشگري امروزه برکسي پوشيده نيست و اغلب ديده مي شود که مسافران قبل از عزيمت به مکاني ديدني دربارة هتل و مسافر خانه هاي آن محل اطلاعات لازم را کسب نموده تا در صورت نبود مکاني مناسب براي اقامت حتي اگر آن مجموعه ديدني ترين مکان هم باشد در تصميمشان تجديد نظر مي كنند.
در شهر تکاب يک هتل در حد استاندارد فعال بوده و چندين مسافرخانه نيز به اين امر اختصاص دارد. محدوده همجوار مجموعه تخت سليمان فاقد فضاهاي اقامتي مجهز مانند هتل و مهمانپذير مي باشد. نزديکترين هتل به مجموعه تخت سليمان، در شهر تکاب در 40 کيلومتري مجموعه قرار دارد.

در حال حاضر در شهر تکاب هتل سه ستاره توسط بخش خصوصي و با همکاري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان در دست احداث مي‌باشد. همچنين احداث هتل 5 ستاره اي در نزديکي مجموعه تخت سليمان در مجاورت روستاي احمد آباد عليا توسط بخش خصوصي در دست اجرا است که پي ريزي اوليه و فنداسيون آن انجام شده است. بر اساس اعلام مجري طرح اين هتل 5 ستاره با هزينه زياد در 10 طبقه احداث خواهد شد.
علاوه بر موارد بالا در مجاورت محدوده تخت سليمان با استقرار تعدادي کانکس و محوطه سازي جهت استقرار چادر و همچنين در مجموعه آبگرم با ايجاد آلاچيق فضاهاي اقامتي موقت جهت استقرار و اقامت شبانه مسافرين به سايت ايجاد شده است که از نظر کيفي و کمي در حد استانداردها فضاهاي اقامتي قرار ندارند.
2-7-7-2 رستوران و مراکز پذيرايي: در شهرستان تکاب چندين رستوران و مرکز پذيرايي نسبتا مجهز و قابل قبولي وجود دارد ولي مجموعه تخت سليمان وروستاها و آبادي هاي مجاور آن فاقد رستوران يا مراکز مجهز پذيرايي براي گردشگران مي باشند. در روستاي تخت سليمان ( نصرت آباد) دو غذا خوري بسيار ابتدايي در حد يک مغازه کوچک و در سايت مجموعه آب گرم در 2 کيلومتري روستاي تخت سليمان يك کافي شاپ به فعاليت ادامه مي دهند. نزديکترين رستورانها و مراکز پذيرايي مجموعه در شهر تکاب قرار دارند.

3-7-7-2 وضعيت جاده ها ، حمل ونقل عمومي و تجهيزات و تاسيسات حمل ونقل
محورها و جاده ها نقش اساسي در توسعه مناطق و نواحي کشور دارند. شهرستان تکاب علي رغم نقش و موقعيت نسبتا مهم در همجواري با استانهاي آذربايجان غربي و شرقي، زنجان وکردستان در مسير راه هاي اصلي کشور قرار نداشته و هيچ جاده مهم و اصلي از درون اين شهرستان عبور نمي کند. نزديکترين ايستگاه راه آهن به اين شهرستان، مسير راه آهن زنجان به قزوين و تهران مي باشد و نزديکترين فرودگاه به شهر تکاب در فاصله135 کيلومتري در شهر زنجان و 290 کيلومتري در شهر اروميه قرار دارد. مسيرهاي اصلي ارتباطي شهر تکاب شامل مسير شاهين دژ به تکاب – بيجار به تکاب و شهر زنجان – دندي به مجموعه تخت سليمان و شهر تکاب مي باشد.
در حال حاضر جهت رسيدن به محوطه تاريخي تخت سليمان در صورتي که از وسيله نقليه استفاده کنيم از مراکز استان هاي همجوار و تهران به 5 طريق ممکن است.
* از تهران از طريق قزوين و زنجان به بيجار و تکاب و از مسير جاده آسفالته درجه دو فرعي تکاب – تخت سليمان ( 658 كيلومتر)
* از تهران از طريق قزوين و زنجان، دندي و از مسير جاده آسفالت درجه دو فرعي انگوران.
* از طريق مرکز استان آذربايجان غربي (اروميه ) به مهاباد ـ مياندوآب و شاهين دژ و جاده درجه دو تکاب به تخت سليمان.( 295 كيلومتر)
* از طريق مرکز استان آذربايجان شرقي ( تبريز) به مياندوآب و شاهين دژ و جاده درجه دو تکاب به تخت سليمان.( 284 كيلومتر)
* از طريق مرکز استان کردستان ( سنندج) به سقز و بيجار و تکاب و از طريق جاده درجه دو تکاب به تخت سليمان.( ??? كيلومتر )
4-7-7-2 وضعيت دسترسي هاي محلي و راه هاي روستايي شهرستان
مساحت شهرستان تکاب 2523 کيلومتر مربع مي باشد که 9100 خانوار را در خود اسکان مي دهد. اين شهرستان داراي 102 روستا و6 دهستان بوده و 85 روستا داراي راه قابل استفاده در اين شهرستان هستند.

شرح
استان
شهرستان تکاب
رتبه شهرستان
طول كل راهها ( به متر)
7276
400
7
طول راههاي اصلي ( به متر)
653
0

تراكم راه
1/21
8/15
11
درصد روستاهاي برخوردار از راه روستايي
7/61
8/68
7
جدول8-2 : وضعيت دسترسي هاي محلي و راه هاي روستايي شهرستان

بررسي جاده ها و محورهاي ورودي به مجموعه و ميراث جهاني تخت سليمان از دو مسير امکان پذير مي باشد :
– مسير اول جاده فرعي تکاب – احمد آباد- تخت سليمان به طول 35 کيلومتر که ازکيلومتر 5 جاده تکاب به شاهين دژ به سمت شمال جدا شده است. اين محور به صورت آسفالته و با عرض 7 متر داراي شانه خاکي مي باشد.
– مسير دوم دسترسي مسير زنجان – دندي – تخت سليمان مي باشد اين مسير به طول 50 کيلومتر تا دندي به صورت آسفالته بوده و به دليل عبور از ارتفاعات و تردد وسايل نقليه باري معادن داراي کيفيت مناسبي نمي باشد.

5-7-7-2پمپ بنزين – مراکز CNG و مراکز تعمير اتومبيل :
وجود تجهيزات پمپ بنزين و CNG در مسيرهاي ارتباطي و استقرار در فاصله هاي معين لازم و ضروري مي باشد. شهرستان تکاب داراي سه مرکز پمپ بنزين و دو مرکز CNG بوده که تقريبا پاسخگوي نياز شهروندان و مسافرين مي باشد. همچنين نزديکترين مراکز پمپ بنزين به مجموعه تخت سليمان در شهر تکاب و شهر دندي قرار دارد. در حال حاضر در مجاورت روستاي احمد آباد جايگاه اختصاصي مجتمع خدمات رفاهي تخت سليمان که داراي خدمات فني و پمپ بنزين است استقرار يافته است.

6-7-7-2 پايانه مسافربري:
با توجه به عدم وجود فرودگاه و ايستگاه راه آهن در شهرستان تکاب استفاده از وسايل نقليه عمومي جهت سفر به شهرستان تنها از طريق پايانه هاي مسافربري امکان پذير مي باشد. نزديکترين پايانه حمل مسافر به مجموعه تخت سليمان نيز پايانه شهر تکاب است.

7-7-7-2 وضعيت بهداشت و درمان وتجهيزات پزشکي:
از نظر بهداشت ودرمان، شهرستان تكاب تنها داراي يك واحد بيمارستان (بيمارستان شهداء تكاب) 68 تختخوابي است كه با توجه به جمعيت اين شهرستان در مقايسه با شهرهاي ديگر بسيار كم بوده و از لحاظ پزشك جراح بسيار ضعيف است. اما سه شبكه بهداشت و درمان در سالهاي اخير به بهره برداري رسيده است كه متاسفانه از تجهيزات كافي برخوردار نيستند. همچنين در حال حاضر يک مرکز بهداشتي و درماني در روستاي احمد آباد سفلي در دست احداث بوده و مرکز بهداشتي درماني روستاي تخت سليمان و اورژانس جاده اي در اين روستا فعال مي باشد.

8-7-7-2 تأسيسات مخابرات – برق و آب
مخابرات : تأسيسات مخابراتي يکي از امکانات مهم ارتباط بين نقاط مختلف است که شهرستان تکاب و بخش تخت سليمان و روستاهاي اصلي مجاور از اين جهت وضعيت مناسبي دارد، چنانچه کليه آباديها داراي مرکز مخابرات و تلفن ثابت در واحدهاي مسکوني بوده و علاوه بر آن روستاهاي پرجمعيت اين ناحيه نيز از اين امکانات بهره مند هستند.
برق : بررسي تاسيسات برق و شبکه برق رساني در منطقه نشان مي دهد که کليه روستاهاي حوزه همجوار تکاب و مجموعه تخت سليمان به شبکه برق سراسري متصل مي باشند نزديکترين پست برق به مجموعه تخت سليمان پست برق 63 کيلو ولت شهر تکاب مي باشد.
آب آشاميدني : تقريبا تمامي سطح شهر و روستاهاي اطراف، داراي آب لوله کشي و مناسب براي شرب مي باشند. همچنين علي رغم وجود آهک در اغلب آبهاي زيرزميني منطقه تخت سليمان، کليه روستاهاي اين محدوده از شبکه آب رساني سالم برخوردار مي باشند.

9-7-7-2 وضعيت امنيت و خدمات انتظامي
بررسي امنيت عمومي در منطقه نشان مي دهد که خوشبختانه در شهرستان تکاب و بخش تخت سليمان به دليل وجود مراکز انتظامي و حضور فعال نيروهاي امنيتي در شهرها و جاده ها و همچنين نظارت اجتماعي مردم و مذهبي بودن شهرها و روستاها امنيت عمومي مردم و گردشگران در حد بسيار بالايي قرار دارد. ميزان جرم و جنايت مانند حمله به گردشگران و يا زورگيري در اين منطقه پايين بوده و ميزان رضايت مندي از امنيت در سطح معابر شهري، عمومي و روستايي بسيار بالا مي باشد. در حال حاضر در مجاورت روستاي تخت سليمان نيروي انتظامي مستقر بوده و مسيرها و جاده هاي منتهي به شهرها و روستاها تحت پوشش نظارت نيروي انتظامي و پاسگاه هاي بين راهي قرار دارد.

10-7-7-2 بانک و امور بانکي
وجود بانک و ارائه خدمات مالي و پولي به گردشگران در رضايت آنان بسيار موثر است. شهرستان تکاب از نظر وجود بانک و امور بانکي وضعيت مناسبي دارد و تقريبا اکثر بانک ها در داخل شهر شعبه داشته و به انجام امور بانکي مي پردازند اما با وجود پست بانک هايي در روستاي نصرت آباد ” تخت سليمان ” ، حسن آباد و احمد آباد سفلي ، بانکي در منطقه تخت سليمان موجود نبوده و نزديکترين بانک به مجموعه در شهر تکاب قرار دارد.

8-7-2 اقتصاد گردشگري شهرستان تکاب
الگوي جديد زندگي و تغيير و تحولات طبقه متوسط شهر نشين گونه جديدي از پر كردن اوقات فراغت را به وجود آورده است. چگونگي گذراندن تعطيلات و مقايسه آن با زندگي خانوداه قديم كافي است تا نشان دهد الگوي فراغت از شيوه هاي قديمي تر و گذران در اجتماع فاميل به تمايل به سوي سفر كشيده شده است. گردشگري نيز همزمان با اين تغييرات به نوع تكامل يافته اي به توريسم علمي گرايش پيدا كرده است. هم اكنون مسافرت با توجه به شرايط زندگي بخش مهمي از زندگي را به خود اختصاص داده است. حجم سفرهاي نوروزي چنان زياد است كه سيستم حمل و نقل كه طي سال در حالت نيمه تعطيل به سر مي برد دچار كمبود ناوگان مي شود.
از قابليت هاي اقتصادي شهرستان تکاب مي توان به ورود جهانگردان و گردشگران به اين شهرستان نام برد. شهرستان تکاب داراي قابليت هاي بسيار مناسب در جهت توسعه صنعت توريسم مي باشد و لازم است نسبت به سرمايه گذاري در اين خصوص اقدامات موثري انجام پذيرد. بخشي از آثار طبيعي و تاريخي شهرستان عبارتند از:
1- مجموعه تاريخي تخت سليمان
2- كوه زندان وآتشفشان
3- بقعه ايوب انصاري در روستاي دورباش
4- چشمه هاي طبيعي ايستي سو (آبگرم) در نزديكي و پايين كوه زندان
5- كوه بلقيس در روبروي تخت سليمان معروف به تخت ملكه سبا
6- قلعه سنگي كوه بلقيس
7- غار كرفتو بين شهر تكاب و شهر سقز
8- چمن متحرك چملي در روستاي بدرلو نزديكي روستاي يولقون آغاج
9- آبشار قينرجه در روستاي قينرجه در 38

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلید واژه های انتخاب بازار، توسعه منطقه، توسعه بازار Next Entries پایان نامه با کلید واژه های منطقه آزاد، استان لرستان، داده ها و اطلاعات