پایان نامه با کلمات کلیدی کاروانسرا

دانلود پایان نامه ارشد

مسافران با بودجه محدود.
ب: هتلهاي تجاري با استاندارد بالا و با خدماتي نظير ارتباط اينترنتي سريع، سرويس اتوکشي، تحويل روزنامه در اتاق، يخچال، گاوصندوق، رستوران، سرويس حمل و نقل به فرودگاه.
ج: هتلهايلوکس با معماري بسيار خاص و تزئينات گاه اغراق آميز، رستورانهاي عالي. ارائه همه خدمات در اتاق، استخر، سرويس ماساژ، جکوزي، سونا و …
در نگرش کلي، هتل مکان اقامت براي مسافراني است که به قصد تجارت يا بازديد از جذابيتهاي طبيعي، تاريخييا هنري محيط اطراف هتل به آن مراجعه مي‌کنند. امروزه ديدگاه متفاوتي حاکم است و هتلها به تدريج به مکانهايي تبديل مي‌شوند که در آن تجربه‌اي جديد يا حتييک رويا محقق مي‌شود.
در حال حاضر مرتفع‌ترين هتل دنيا برج‌العرب در دبي با 280 متر ارتفاع، وسيع‌ترين هتل MGMدر لاس و گاس با 6276 اتاق و قديمي‌ترين هتل هوشي ريوکان21 در «آوازو» ژاپن با 1300 سال قدمت است. اين هتلها منحصر به فرد محسوب مي‌شوند. ديگر هتلها به وسيله ايجاد تفاوت ارائه کيفيات خاص مي‌کوشند خود را در بازار رقابت فشرده هتل داري نشان دهند.
1-16-2- انواع هتل
امروزه انواع بسيار متفاوت هتل در سراسر جهان ساخته شده که دسته‌بندي آنها بسيار دشوار است. در نگرشي کلي مي‌توان به انواع زير که رايج‌ترند، اشاره کرد. بايد توجه داشت که بعضي هتلها در دو يا سه گروه قرار مي‌گيرند. براي مثال هتل شراتون شارل دوگل پاريس در هر دو گروه هتلهاي فرودگاهاهي و هتلهاي زنجيره‌اي قرار مي‌گيرند.
هتل‌هاي زنجيره‌اي:
هتلهاي شناخته شده اين گروه مثل شراتون، هيلتون و ماريوت هتلهايي در مقياس بزرگ‌اند که عموماً در نقاط استراتژيک شهرهاي بزرگ، در مسير بزرگراه‌ها يا فرودگاه‌ها بنا شده‌اند و خدمات استانداردي را عرضه مي‌کنند. معماري هتلهاي شراتون عموماً ويژگيهاي معماري معاصر را با کيفيت عالي دارد ولي تا حدي محافظه‌کارانه است.
براي نمونه هتل شراتون مرکز تاريخي کلونيا در مکزيکو 457 اتاق و فضاي گردهمايي براي 5 هزار نفر دارد. همچنين خدماتي از جمله ترجمه همزمان، مرکز تجارت و پيست فرود هليکوپتر ارائه مي‌دهد. اتاقهاي هتل اينترنت سريع، تلويزيون با LCD، يخچال مجهز، دستگاه قهوه و جکوزي (فقط براي سوئيت‌ها) دارند.
حجم کل بنا يک مکعب مستطيل است که بخش‌هايي از آن شيشه‌اي و بخش‌هايي پوشيده است. زيباشناسي کلي و ساده بنا در جزئيات معماري فضاهاي عمومي انعکاس يافته است.
هتل‌هاي شهري:
هتل‌هاي شهري بر اساس الگوي هتلهاي زنجيره‌اي ولي اغلب در مقياس کوچک‌تر ساخته مي‌شوند و معماري خاص‌تري ارائه مي‌کنند. بسياري از هتلهاي شهري اروپا ساختمانهاي مرمت شده به سبک ترکيب معاصر و تاريخي هستند، ولي بعضي ديگر از آثار قابل معماري محسوب مي‌شوند. در دوران اخير مفهوم «لوکس» تغيير کرده است و به جاي فضاهاي کلاسيک با تزئينات اغراق آميز طلايي و نقره‌اي، ترجيح داده مي‌شود فضاها بسيار ساده، شفاف، با جزئيات ساختماني عالي و اشياي طراحي صنعتي (Design) باشند. براي اين منظور معماران موج نو و پيشرو به کار خوانده مي‌شوند. در هتل رما22 کار دفتر طراحي کينگ و رزلي23 در رم مفهوم تجمل دگرگون شده است. در دکوراسيون داخلي هتل که با معماري ساده و ميني ماليستي آن هماهنگي دارد از اشياي طرح ژان نوول و جاسپر موريسون24 استفاده شده است.
هتل‌هاي ييلاقي- تفريحي:
هتلها به طور عمده پذيرايي مهماناني هستند که به قصدي غير از جهانگردي، کار و تجارت به آن مراجعه مي‌کنند. هتل‌هايييلاقي- تفريحي به صورت مقصد نهايي مورد استفاده قرار مي‌‌گيرند. اين هتلها در مناطق ويژه از نظر طبيعي و چشم‌انداز واقع شده‌اند و فضاهاي عمومي وسيع و امکانات تفريحي، سلامتي و ورزشي مفصل‌تر از هتلهاي ديگر در مقياس مشابه دارند.

شکل 1-5: هتل اکسپلورا در سن پدرود اتاکاما
هتل اکسپلورا25 در سن پدرود اتاکاما26 در شيلي با زيربناي 13935 مترمربع در واحه‌اي با طبيعت خاص با چشم‌اندازي وسيع و باز به سوي دشت اطراف واقع شده است. معماري و معماري داخلي هتل کار جرمن دل سل27 با توجه به سنتهاي کهن شيلي مطرح شده است. سطوح، پرداخت نشده‌اند تا حالت روستايي را تداعي کنند. به نظر مي‌رسد درهاي چوبي ويرايش مدرن و هنرمندانه درهاي اصطبل و انبار آذوقه‌ بناهايروستايي باشند. سطوح ديوارها به سبک سنتي اين نواحي به رنگ سفيد است و جزئيات چوبي به رنگ طبيعي چوب و سبز براي هماهنگي با طبيعت اطراف رنگ‌آميزي شده‌اند.
هتل آپارتمان و هتل اقامتگاه:
هر دو اين هتلها واحدهي مسکوني به ابعاد يک آپارتمان کوچک را در برمي‌گيرند و براي اقامتهاي طولاني‌تر از هتلهاي معمولي طراحي شده‌اند. هتل آپارتمان‌ها عموماً در محيط‌هاي شهري با بافت فشرده قرار دارند و اغلب خدمات استاندارد هتلها را عرضه مي‌کنند، با اين تفاوت که داخل واحدها آشپزخانه‌اي کوچک و 1 يا 2 اتاق خواب مجزا، نشيمن‌گاه 2 حمام و توالت وجود دارد. اقامتگاه‌ها بيشتر در شهرهاي ساحلي، ييلاق و مناطق توريستي نزديک به طبيعت ساخته مي‌شوند و سازماندي فضايي آنها بازتر از هتل آپارتمان است.
آنها اغلب به وسيله راهروها و پلکانهاي نيمه باز قابل دسترسي هستند و تعداد طبقات ساختمان 1 تا 3 است. آنها عموماً حياط و محوطه‌سازي نسبتاً قابل توجهي دارند.
هتل فرودگاهي:
هتل‌هاي فرودگاهي، همان طور که از اسم آنها پيداست، در نزديکييا در مجموعه فرودگاهها ساخته مي‌شوند و بيشتر براي اقامت يک روزه يا برگزاري جلسات و گردهمايي‌هاي مهم استفاده مي‌شوند. کاربري اين هتل‌ها به طور عمده تجاري است و خدمات خاص اين نوع کاربري شامل اينترنت سريع، تلويزيون ماهواره‌اي، فکس و چاپ، سالن گردهمايي، خشکشويي و اتوکشي سريع را در بر مي‌گيرد.
معماري اين گونه هتلها همانند فرودگاهها، مدرن، ساده و تکنولوژيک است. در طراحي نما عايق صوتي براي ممانعت از نفوذ صداي هواپيماها اهميت ويژه‌اي دارد. هتل شراتون در فرودگاه شارل دوگل پاريس کار پل اندرو و هتل آ.د.پ با زيربناي 15700 متر مربع و 256 اتاق و سوئيت از اين گروه هتلها است.
در طراحي اين هتل نه تنها در پنجره‌ها و ديوارهاي خارجي بالاترين استانداردهاي عايق‌بندي در مقابل صوت رعايت شده، بلکه فونداسيونها روي فنرهايي قرار گرفته که ارتعاشات زمين ناشي از حرکت هواپيماها را به اسکلت ساختمان منتقل نکند.
هتل بوتيک:
در اين هتلهاي کوچک طراحي، اجرا و مبلمان بالاترين استانداردها را دارند. فليپ استارک به عنوان يکي از مبتکران اين نوع هتل شناخته شده است. بکارگيري اشيا و مبلمان منحصر به فرد از ضروريات اين هتل است.به عنوان نمونه هتل مدرن در نيويورک با توجه به دوره‌هاي مختلف مدرنيسم از آرت دکو تاارت طراحي شده و آن از تابلوها، مجسمه‌ها و مبلمان همان دوران استفاده شده است.

شکل 1-6: نمونه ای از هتل بیوتیک

هتل هنري (هتل- موزه):
در اين نوع بسيار نادر از هتلها زيباييشناسي و بهره‌وري هنري مقدم بر ديگر خدمات رفاهي هتل است. هتل «آتليه روي دريا28» در جنوب ايتاليا 40 اتاق دارد که در 14 اتاق و فضاهاي عمومي، توسط نقاش يا مجسمه‌ساز معروفي دکور شده است. بقيه اتاقها نيز به تدريج به جمع آثار هنري خواهند پيوست و هنرمندان ديگري آنها را طراحي و اجرا خواهند کرد. کاربري عمده هتل ارائه يک تجربه استثنايي و تکرار ناپذير براي اهل فرهنگ و هنر است.

شکل 1-7: نمونه ای از هتل هنری
هتل موضوعي:
هتل‌هاي موضوعي از نظر معماري و مبلمان يک مفهوم شناخت شده و مشخص را دنبال مي‌کنند و اغلب يک دوره خاص هنري، يک مکان ويژه با يک واقعه تاريخي را بازسازي مي‌کنند. در اين هتلها افراد مي‌توانند به تجربه استثنايي دست يابند.
تجربه‌اي شبيه به بازي کردن در يک فيلم با صحنه‌آرايي تاريخييا غيرواقعي. هتل پلي روکو29 در براتين انگلستان بر اساس شمايل‌ها و نشانه‌هاي هنر پاپ آرت و فرهنگ زيرزميني گروههاي راک دهه‌هاي 60 تا 70 ميلادي طراحي شده و هر يک از 20 اتاق آن کاملاً منحصر به فرد است.
هتل- دهکده:
در بعضي از مناطق کوهستانييا ساحلي هتلها به شکل مجموعه‌اي از ويلاها يا ساختمانهاي منفردي هستند که يک دهکده را تشکيل مي‌دهند، در کشورهايي که در مرمت پيش‌گامند، شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري گاه دهکده‌هاي تخليه شده را (به دليل مهاجرت جوانان به شهرهاي بزرگ) مي‌خرند و به کل يک هتل- دهکده بازسازي مي‌کنند. تنوع کاربري و آرايش اينگونه هتل‌ها تا حدي شبيه يک دهکده واقعي است.
هتلهاي خاص يا غيرمتعارف:
هتل داران در پي ايجاد جذابيتي استثنايي براي هتل‌هاي خود دست به ابتکاراتي خاصي مي‌زنند که گاه کاملاً منحصر به فرد است. براي مثال در کاستاريکا هتلي به نام هتل درختي وجود دارد که در آن از درختان زنده به عنوان سازه استفاده شده است. در سوئد هتلي را يکپارچه از يخ ساخته‌اند. اين هتل در فصل بهار آب مي‌شود و با آغاز فصل سرد دوباره با برف و يخ ساخته مي‌شود.
هتلهاي کپسولي:
اين نوع هتل در ژاپن رواج دارد و هدف آن امکان استراحت چند ساعته مسافران روزانه (تجارو کارمنداني که مرتباً از يک شهر به شهر ديگر در سفر هستند) در فضايي بسيار محدود است. در اين هتلها اتاق وجود ندارد بلکه فضاهايي مثل کندوي عسل روي هم قرار گرفته‌اند و هر کدام کمي بزرگتر از يک تابوت هستند و فرد مي‌تواند در آن به صورت دراز کشيده استراحت کند. اين هتلها در ژاپن که وقت استراحت بسيار کم است و قيمت زمين فوق العاده گران است کاربرد دارد.

شکل 1-6: نمونه ای از هتل کپسولی
هتلهاي بومي:
بسياري از جهانگردان، خصوصاً آنها که از نقاط دور مي‌آيند، دنبال تجربه‌هاي خاص منطقه‌اي که مقصد سفر است، هستند. مثلاً اروپايياني که به قصد سياحت به آفريقاي شمالي، مصر، مراکش و تونس سفر مي‌کنند به جاي اقامت در يک هتل بين المللي ترجيح مي‌دهند در ساختماني به سبک محلييا در بنايي قديمي اقامت کنند. در ايران نيز در سالهاي اخير شاهد مرمت بناهاي مختلفي در يزد، کاشان و ديگر مناطق تاريخي و تبديل آنها به هتل بوده‌ايم.
هتل کاروانسرا در مراکش کارشال و ماتيوبکارا30 مجموعه‌اي است که با الهام از کاروانسراهاي قديمي مراکش ساخته شده و اگرچه جديد است، به نظر بنايي مرمت شده مي‌آيد. در دکوراسيون داخلي از چراغها، گلدانها و مبلمان قديمي محلي استفاده شده است.
1-16-3- متلها
امروزه مسافران در مسیر حرکت می‌توانند در اقامتگاههای بین راهی توقف کنند که متل نامیده شده‌اند. در گذشته کاروانسراها این نقش را ایفا می‌کردند. متل از نظر لغوی ترکیبی از هتل و ماشین است. ساده‌ترین تسهیلات بین راهی قهوه‌خانه یا رستوران است که گاه تخت برای خوابیدن در اختیار مسافر قرار می‌دهند.
متل حتی از نظر شکلی هم شباهت زیادی به کاروانسراهای قدیمی دارد. در کاروانسرا، اتاقهایی که در اختیار مسافران قرار می‌گرفت دور تا دور محوطه با حیاطی ساخته می‌شد که چهارپایان مسافرکش یا بارکش نگهداری و تیمار می‌شدند. بهترین متلهای امروز دورتا دور یا کنار پارکینگ خودروها ساخته می‌شوند و دسترسی به اتاق را مستقیماً از پارکینگ میسر می‌کنند. حتی تشریفات ثبت‌نام و تسویه حساب مسافر به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و مراجعه مسافر به میز پذیرش ضرورت خود را از دست می‌دهد. متل بر خلاف هتل از تسهیلات کمتر اما سرعت بیشتری برخوردار است. مسافر میان راهی در جایی توقف می‌کند که سریع غذا بخورد. استراحت کند و دوباره راه بیفتد تا در زمان پیش‌بینی شده به مقصد برسد. مسافر در استفاده از متل حتی همه چمدان‌های خود را به اتاق نمی‌برد بلکه به بردن یک ساک اکتفا می‌کند و بقیه اثاث خود را در ماشین باقی می‌گذارد. به همین دلیل، معمولاٌ در اتاق متل جایی برای اثاثیه مهمان پیش‌بینی نمی‌شود.
اما در هتل، مسافر زمان بیشتری در اختیار دارد و می‌تواند از همه تسهیلات آن از جمله رستوران، فروشگاه‌ها، سالن ورزشی، آرایشگاه و خشک‌شویی استفاده کند.
متلها خدماتي مشابه هتلها ارائه مي‌کنند ولي چيدمان و سازماندهي فضايي آنها با

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی رقابت در بازار، دوران باستان، روم باستان Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی استان مازندران، اوقات فراغت