پایان نامه با کلمات کلیدی مدت استفاده، تحت درمان

دانلود پایان نامه ارشد

وعده ( وعده یلی )
نوید بهار را میدهد و جهت و سمت معینی ندارد و بیشتر در فروردین ماه می وزد .
2. داغ یلی
غالبا از سمت جنوب و از طرف کوههای بزقوش و سبلان در فصل تابستان می وزد ، سرعت چندانی ندارد و خسارات به همراه ندارد .
3.الی یلی از شمال شرقی به جنوب غربی می وزد و بادی است ملایم که در فصل بهار و تابستان و بهنگام برداشت محصول می وزد .

فصل چهارم
برنامه‌ريزي كالبدي و معرفي فضاهاي مجموعه اقامتي- تفريحي-آبدرمانی

4-1- فضاهاي عمومي
– پذيرش / دفتر لابي (شامل رزرواسيون، اطلاعات و …) حدود 40 متر مربع
– لابي اصلي حدود 250 متر مربع
– غذاخوري اصلي حدود 200 متر مربع
– كافي شاپ حدود 140 متر مربع
– فروشگاه حدود 50 متر مربع
– كافي نت حدود 65 متر مربع
– نمازخانه حدود 45 متر مربع
– پاركينگمسقف 46 عدد و بدون سقف 25 عدد
– سرويس‌هاي بهداشتي
– فضاهاي ارتباطي و خدماتي (مربوط به اتاق‌ها و ساير فضاها)
4-2- فضاهاي اقامتي
فضاهاي اقامتي شامل اتاق‌ها و سوئيت‌هاي خانوادگي
– اتاق كينگ با يك تخت 2×2 متر حدود 35 متر مربع
– اتاق با دو تخت يك نفره 35/1×2 متر حدود 35 متر مربع
– اتاق با سه تخت مجزا حدود 40 متر مربع
– اتاق معلولين حدود 45 متر مربع
– اتاق يك نفره حدود 26 متر مربع
– سوئيت به طور متوسط حدود 50 متر مربع

4-3- فضاهاي تفريحي و ورزشي
– استخر شنا با محوطه اطراف حدود 180 متر مربع
– استخر شنا بچه‌ها حدود 20 متر مربع
– سوناي خشك و تر حدود 40 متر مربع
– جكوزي حدود 50 متر مربع
– بدنسازي و ماساژ حدود 130 متر مربع
– سالن بيليارد حدود 90 متر مربع
– زمين تنيس حدود 286 متر مربع
– زمين بدمينتون حدود 150 متر مربع
– زمين اسكيت حدود 300 متر مربع
4-4- فضاهاي اداري
– مديريت (مدير هتل –منشي) حدود 30 متر مربع
– بخش مالي (حسابداري –پذيرش) حدود 44 متر مربع
– اتاق جلسات حدود 20 متر مربع
4-5- فضاهاي خدماتي و پشتيباني
– آشپزخانه اصلي (انبار خشك، انبار مواد غذايي، آماده سازي برنج، آماده سازي گوشت، آماده سازي سبزي، شستشوي ظروف، سرد خانه خشك، سرد خانه سبزيجات، سردخانه زباله و بارانداز) حدود 360 متر مربع
– بخش فني و تاسيسات حدود 300 متر مربع
– رختشويخانه و خانه داري حدود 185 متر مربع
– فضاي مربوط به كاركنان (اتاق استراحت، رختكن، غذاخوري) حدود 200 متر مربع
آبدرمانی
4-6 فوائد ایجاد مراكز آبدرمانی:
با وجود پیشرفتهای پزشكیای كه جهت درمان بعضی از بیماریها حاصل گردیده ، درمان با آبهای معدنی نه تنها ویژگیهای خود را حفظ كرده ، بلكه این ویژگیها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، زیرا معالجه با دراروهای معمولی هر چند اثر مطلوب در مورد بهبود بعضی از نارسائیها دارد ولی معمولاً عكسالعملهای خطرناك روی اعضای بدن بر جای می گذارد كه آنها نیز به سهم خود نیاز به درمان پیدا مینمایند اما معالجه با آبهای معدنی در صورتی كه به نحو صحیحی انجام پذیرد این قبیل ناراحتیها را ایجاد نكرده بلكه در پارهای امراض آثار بسیار موثر و مطلوب برجای میگذارد و به طور كلی موجبات تعادل اعضای بدن را بدون كوچكترین عكسالعمل نامطلوب فراهم میآورد.
اثر آبهای معدنی بر حسب تركیب مواد شیمیایی آنها برای درمان بیماریهای مختلف از قبیل بیماریهای دستگاه گوارش ، ادرار ، گردش خون ، روماتیسم و غیره مشخص شده و به ثبت رسیدهاند و اثر درمانی آنها گاه مكمل داروهایی است كه بیمار جهت معالجه مصرف مینماید و گاه به صورت جایگزین شدن درمان با داروهای طبی و حتی عمل جراحی می باشد.
آبهای معدنی علاوه بر اثر درمانی كه در مورد امراض داخلی و جلدی دارند، اثر درمانی موثر و وسیعی از لحاظ فیزیكی و ظاهری نیز دارا می باشند. خاصیت آبهای معدنی و گاهی اوقات خاصیت رادیواكتیویته و خواص فنی و خواص درمانی آن باعث آرامش و آسایش فكری نیز میشود. زیرا معالجه با آنها اثر كلی بر روی اعضای بدن دارد. استراحت در مراكز آب معدنی تغییرات حساسی را در زندگی انسان ایجاد كرده و موجب میشود كه اشتغالات فكری ناشی از كار و قیود روزانه برای مدتی در بوته فراموشی قرار گیرند و در محیطی مطبوع با وسایل كافی موجبات آسایش و آرامش خیال فراهم میشود و خلاصه در آهنگ یكنواخت زندگی افراد تغییراتی ایجاد كرده، بدن خسته و فرسوده از كار را به حالت تعادل باز میگرداند زیرا آبهای معدنی باعث دفع سموم و تصفیه بدن از مواد زائد شده به این ترتیب باعث پیشگیری از ابتلاء به بسیاری بیماریها و ناراحتیها نیز می شود و روشهای خاصی برای استفاده از آبهای معدنی جهت تاثیربخشی هر چه بیشتر آنها در درمان دردهایی از قبیل تصلب شرائین ، التیام جراحات و رفع ناراحتیهای ناشی از عملهای جراحی استخوان و روماتیسم، به كار برده میشود.
پس از بیان فوائد درمانی و اجتماعی مراكز آبمعدنی به فوائد اقتصادی آن در یك منطقه كه گاهی از مواهب طبیعی محروم میباشند میپردازیم.
در حقیقت ایجاد درمانگاههای آبمعدنی باعث جذب عده زیادی جهانگرد میشود مشروط بر اینكه در اطراف درمانگاهها وسایل سرگرمی برای بیماران و افرادی كه آنها را همراهی میكنند ایجاد شود حتی جهانگردانی كه برای تفریح به این منطقه میآیند میتوانند از آبهایمعدنی آن در صورت لزوم استفاده نمایند و ضمناً برای اهالی بومی منطقه نیز كار و سرگرمی فراهم میشود.
4-7 روشهای متداول در مراكز آبدرمانی:
در این قسمت به بررسی روشهای متداول در مراكز آبدرمانی میپردازیم كه نوع و زمان استفاده و فوائد هر كدام به تفكیك توضیح داده شده است.(8)
4-7-1 روش نوشیدن ( خوراكی ):
در این روش بیمار یا شخص مورد نظر كه توسط پزشك به این مراكز معرفی شده است با در دست داشتن یك برنامه معین و زمانبندی شده از آبهای معدنی توصیه شده كه معمولاً در بطریهایی تعبیه شده است استفاده می نماید.
4-7-2 روش برون درمانی انفرادی:
4-7-2-1 حمامها:
الف ـ حمامهای آب معدنی 36 درجه تا 38 درجه ساده:
در این حمامها قبل از هر چیز نقل و انتقالات مواد شیمیایی آبهای معدنی بر روی بدن صورت میگیرد زیرا غشاء پوست بدن دارای بار مثبت الكتریكی و مواد شیمیایی آبهای معدنی دارای بارهای منفی الكتریكی هستند.
بدینترتیب الكترولیتها ابتدا از غشاء بدن داخل و انباشته شده سپس جذب میشوند. حرارت حمام باعث جریان بهتر خون در سطح بدن شده جذب مواد را تسهیل میكند. این حمامهای معدنی دارای خواص تسكینی بوده و آرامشبخش میباشند.
ب‌ ـ حمامهای جوشان:
این حمامها نوعی ماساژ آبی و نیروبخش محسوب شده باعث تحریك جریان خون میشود. آب حمام بشدت با هوایی كه از منبع وارد می شوند مخلوط میگردد. در این حمامها میتوان ناراحتیهای پوستی ، گرفتگی عروق و بیماریهای لنفاوی و لیپویستروفی سلولی را درمان كرد.
Les Lipoiystophies des ceilules
ج ـ حمامهای دوش زیر آبی برای شكم یا مفاصل یا بطور كلی برای تمام بدن:
این یك نوع ماساژ عمقی و موثر است كه شدید نبوده باعث خروج مواد زائد نسوج و تسكین اعصاب و نرمی عروق شده و فشار عضلانی را تخفیف داده موجب درمان آنها میشود.
بر حسب حرارت و قدرت فشار آن این نوع ماساژ میتواند نیروبخش یا آرامبخش باشد، طول مدت استفاده ازاین حمامها به قرار زیر است:
15 دقیقه برای حمامهای آب معدنی و جوشان
20 دقیقه برای حمامهای دوش زیر آبی
4-7-2-2 دوشها:
الف – دوشهای فورانی یا پرتابی:
این دوشها میتوانند بر حسب حرارت، فشار و مدت استفاده از آْنها نیروبخش یا آرامش بخش باشند.
دوشهای فورانی كه جنبه ماساژ دهنده موثری دارند باعث تحریك عضلانی شده دستگاه تنفس و گردش خون را به جنبش وا میدارد.
دوش موضعی كه گاهی اوقات قبل از دوشهای معمولی مورد استفاده قرار میگیرد اثر آرامشبخش و تسكینی روی كلیهها و كبد داشته و فرد بیمار میتواند به طور ایستاده از آن استفاده كند.
مدت استفاده از دوشهای فورانی همیشه كوتاه بوده و از 7 دقیقه تجاوز نمیكند.
ب – دوشهای افقی ـ آبپاش:
دوشهای آبپاش كه فرد بیمار در حال دراز كشیدن از آنها استفاده میكند، نوسانات درونی كه بر اثر حرارت ایجاد میكند باعث بازتابهای لازم جهت تنظیم حرارت بدن شده و قطرات آب كه بر روی پوست بدن وارد میشود ایجاد نوعی تحریكات داخلی كرده كه تنظیم دستگاه اعصاب را در پی دارد.
ج – دوشهای درون زدا:
این درمان مشتمل است بر شستشوی رودهها خواه به وسیله دستگاه تصفیه از راه مقعد یا شستشوی خاص روده ای (باید در نظر داشت كه اطاقك در حدود یك ساعت تمام اشغال خواهد بود).
4-7-2ـ3. ماساژها:
ماساژ یك فن خاص درمانی نمیباشد اما یك سازمان نوین باید به درمانهای یدی اهمیت داده موضع خاصی برای این نوع درمان منظور نماید.
ماساژهای تخصصی باعث درمان بازتابی نسوج ملتحمه، نیروبخشی به نسوج و اعمال گردش خون وتسكین نقاط دردناك بدن میشود. مدت ماساژها 20 دقیقه است.
4-7-3 برون درمانی دسته جمعی:
الف – آب افشانی یا بخور:
عمل موثر در تمركز خون در نواحی حلقوم و بینی داشته باعث درمان ناراحتی دستگاه تنفسی مانند ( رینیت ، سینوزیت، برنشیت) میشود و اثر ثانوی آن روی پاكیزگی پوست بدن میباشد.
عمل آب افشانی 15 دقیقه به طول می انجامد.
ب – حمام بخار یا ائروسل:
استفاده از آب گرم چشمه به حالت بخار باعث عرق كردن شده اثر مهمی در دفع سموم بدن دارد و مدت آن 20 دقیقه میباشد و یك سلسله تعریقهای بهداشتی و یك دوش گیری و استراحت را نیز در پی داشته كه توصیه میشوند.
ج – مكانوتراپی:
علاوه بر مراقبتهای مختلف درمانی از طریق آبهای معدنی لازم به نظر میرسد كه برنامهریزی دقیقی به موازات این قبیل امور درمانی جهت مكانوتراپی و پولیوتراپی در سالنی كه تحت نظر متخصص این امر باشد منظور شود تا توان بخشی و درمان ناراحتیهای مختلف بیماران از هر حیث امكانپذیر گردد.
د – استخرها:
• استخر كار یا توان بخشی:
در آب گرم این استخر فرد مورد معالجه نهایت نیروی فعاله خود را باز مییابد .
آب معدنی آرامش بخش استخر باعث رفع هر نوع خستگی و سنگینی شده نیروی فعاله را به جنبش در میآورد، علاوه بر این رقابت كار گروهی باعث تشویق افراد مورد درمان شده، آنانرا به بهبود نتیجه كار خود وا میدارد.
• استخر زیر آبی فورانی:
فواره زیر آبی كه جریان شدید آب را ایجاد میكند امكان تمرینهای پرتحركی را علیه این جریان مصنوعی آب فراهم میكند ضمناً ماساژ ارتعاشی عمیق به خصوص برای قسمت پشت بدن و ستون فقرات محسوب میشود.
• استخر تفریحی:
در داخل محدوده این مراكز دو استخر تفریحی زنانه و مردانه منظور میشود كه برای سرگرمی ، رفع خستگی و تمرینهای ورزشی و تفریحی عدهای از مراجعان اختصاص مییابد.
ه – سونا:
شامل یك سونای مردانه و یك سونای زنانه، هر یك دارای دوش مخصوص و حوضچه آب سرد جهت تمدد اعصاب.
ی – سالن بدنسازی:
در این مراكز سالنی جهت انجام فعالیتهای ورزشی پیش بینی شده تا اعضاء بدن بتوانند نرمش خاص خود را باز یابند.

4-8 برنامه زمانبندی درمانی در فضاهای آبدرمانی:
دوره درمان با آبهای معدنی اگر به دستور پزشك باشد بایستی حدود 15 روز تا سه هفته ادامه یابد ولی چنانچه به منظور تجدید قوا از آبهای معدنی استفاده شود بین 8 تا 12 روز كافی است.
به طور كلی، افرادی كه در دوره بیماری تحت درمان قرار می گیرند هر روز 3 یا حداكثر 4 درمان را متناوباً در دو گروه صبح یا بعد از ظهر می گذرانند.
به طور مثال :
یك روز قبل از ظهر ماساژ حمام جوشان، فواره زیر آبی و فردای آن روز بعد از ظهر دوش زیر آبی، حمام آب معدنی و دوش پرتابی در برنامه درمان آنها گنجانده میشود.
4-9 لوازم و دستگاههای آبدرمانی:
وسایل و لوازمی كه در سیستم آبدرمانی مورد استفاده قرار میگیرند از نظر جنس و ساخت دارای مشخصات به شرح ذیل میباشند و كلیه این وسایل

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی شهرستان مشکین شهر، ناخودآگاه Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی ، ،