پایان نامه با کلمات کلیدی فضاهای مسکونی، کیفیت محیط، مسیر پیاده

دانلود پایان نامه ارشد

در مجموعه موجود مي‌باشد. همچنين اين ويلاها داراي آشپزخانه و اتاق خواب ميهمان و اتاق نشيمن بزرگ مي‌باشند.

2-1-7-Grayton Beach
GraytonBeachدر مرکز سواحل والتون (Walton) جنوبي در ايالات متحده آمريکا واقع شده است. اين منطقه به مرور زمان پيشرفت کرده و داراي جاذبه‌هاي طبيعي دست نخورده مي‌باشد.
در سواحل اين مجموعه، زمين گلف شني وجود دارد که در واقع بازي گلف را شبيه به يک ورزش آبي نموده است. همچنين از ورزش‌هاي ديگر مجموعه مي‌‌توان به زمين تنيس، ماهيگيري در دريا، مسيرهاي دوچرخه سواري ويژه افراد حرفه‌اي و آماتور ورزش‌هاي آبي نظير قايقراني، اسکي روي آب و غواصي اشاره نمود. همچنين مجموعه داراي مرکز بدنسازي با تجهيزات کامل مي‌باشد.
سواحل Grayton Beachداراي ماسه‌هاي سفيد بوده و در نزديکي آن پارک‌هاي ساحلي نيز وجود دارد.از نقاط تاريخي اين مجموعه مي‌توان به باغ EdeStateاشاره نمود که در طول روز براي بازديد گردشگران آماده مي‌باشد. همچنين مجموعه داراي رستوران‌هاي مختلف و مراکز خريد با بوتيک‌ها و سوپر مارکت‌هاي مختلف مي‌باشد.

شکل 2-3: نمایی از مجموعه Grayton Beach

2-1-8-West Palm Beach
اين مجموعه، در انتهاي شمالي ساحل فلوريد (Gold Coast) قرار گرفته است که در قسمت غربي آن باغ وحش و پارک ملي نيز قرار دارند. اين منطقه به دليل پتانسيل‌هاي بالاي گردشگري، به سرعت در حال رشد بوده و مجاورت آن با بندر و فرودگاه بين‌المللي Palm Beachبر رونق آن مي‌افزايد. اين مجموعه در برگيرنده فضاهاي مختلف خريد، زندگي و سرگرمي و تفريح مي‌باشد و داراي پارکينگ عمومي براي 3200 ماشين مي‌‌باشد.اين مجموعه داراي مرکز Karvis براي اجراي نمايش‌هاي هنري با 2200 صندلي و پارکينگ اختصاصي مي‌باشند. در کنار اين سالن نيز فضايي با 250 صندلي براي اجراي برنامه‌هاي ويژه کودکان قرار گرفته است.از مناطق ديني اين مجموعه خيابان Clematis با منظر زيبا به همراه مغازه‌ها و رستوران و سالن‌هاي بازي مي‌باشد.
فعاليت‌هاي ورزشي مجموعه شامل گلف، چوگان و ورزش‌هاي آبي مانند شنا، غواصي، موج سواري و ماهيگيري مي‌باشد.موزه‌ها و گالري‌هاي مختلف نيز با برگزاري نمايشگاه‌هايي امکان ايجاد سرگرمي براي خانواده‌ها را فراهم مي‌آورند.وجود سالن‌هاي بدنسازي و زيبايي، مراکزي خريد و سالن تئاتر از ديگر امکانات موجود در مجموعه مي‌باشد.

شکل 2-4: نمایی از مجموعه West Palm Beach

2-1-9-هتل ساحلي پنج ستاره
نشانه سرزميني نوين براي ابوظبي
ابوظبي، پايتخت امارات متحده عربي با ساخت يک هتل پنج ستاره به نام مرواريد امارات در حاشيه خليج هميشه فارس به دنبال ساخت يک نشانه ساحلي جديد مي‌باشد. اين ساختمان کار مشترکي است بين شرکت سرمايه‌گذاري و توسعه توريسم TDIC، شرکتي که مسئوليت جلب سرمايه‌هاي توريسم ابوظبي ADTAرا به عهده دارد و گروه اطلس که شرکتي مخابراتي در امارات مي‌باشد.
اين هتل و تفريحگاه مجهز شامل برجي به ارتفاع 240 متر، به ارزش 500 ميليون درهم (136 ميليون دلار آمريکا) خواهد بود که در ساحل خليجي پايتخت، مقابل هتل هفت ستاره قصر امارات، ساخته خواهد شد.
مرکز تفريحي و تجاري در اطراف برج 47 طبقه‌اي قرار دارد که به سبک سکوي نسل جديد به تصوير درآمده و توسط دنيس لمس (Dennis Lems)، معمار اتريشي که برنده جايزه نيز مي‌باشد طراحي شده.
اين برج که شامل 352 اطاق بزرگ و سوئيت و 104 آپارتمان که به طرز مجللي مبلمان شده‌اند و تماما داراي بالکن و ديد خليج فارس مي‌باشند است، بر روي سکوي پنچ طبقه‌اي به ارتفاع 22 متر قرار دارد که يک مرکز تجمع به ارتفاع 20 متر را با 5 رستوران، مراکز خدماتي، ادارات، ورزشگاه، سالن آرايش، ورزش‌هاي آبي، اتاق‌هاي انتظار، مراکز تجاري و مغازه در برمي‌گيرد.
آپارتمان‌هاي ويژه و مجهز ترکيبي از واحدهاي يک، دو، سه خوابه مي‌باشند.
اين تفرج‌گاه همچنين داراي يک فضاي شخصي در انتهاي برج (پنت هوس) است که به فرودگاه بال‌گرد و دو سوئيت براي رئيس کل مجهز است. هر کدام از اين دو سوئيت، ورودي شخصي، استخر شنا، سالن و اتاق انتظار دارند. ميهمانان طبقه اجرايي از يک استخر شناي سرپوشيده، اتاق ملاقات، ورزشگاه و کافه بهره‌مند خواهد شد. حجم شيشه‌اي پيچ‌دار مرواريد امارات که به منظور آوردن دوره جديدي از سبک معاصر در پايتخت طراحي شده اکنون در دست بررسي‌هاي اوليه براي ساخت مي‌باشد و ميهمانان در قسمت ورودي با سردري تنديس‌وار از صحنه شکار يک عرب استقبال مي‌شوند.
مبارک الموهيري (Mubarak Al Muhari)، سرپرست کل اداره توريسم ابوظبي و مديرعامل TDIC مي‌گويد که “اين يک طرح، يک شاخصه طراحي براي قسمت جنوب غربي ساحل است و گامي ديگر به پيش براي گسترش صنعت توريسم با افزايش امکانات اقامتي در پايتخت است.”
احمد صديق الموتوا (Ahmed Seddiq Al Mutawaa) مي‌گويد “طراحي داخلي هتل توسط شرکتي از لندن (MKL) انجام شده که چندي از موفق‌ترين و تحسين برانگيزترين پروژه‌هاي طرح يا نوسازي هتل را در اروپا انجام داده است. ايده طراحي داخلي اين هتل از درياي سنتي، ماسه و هنر مرواريد کاري ابوظبي گرفته شده که با رويکردي نوين به فضاهاي داخلي اروپايي- عربي منجر شده است.”
هتل، يک سالن رقص بزرگ با دو ورودي دارد که يکي از آنها شخصي است و از بيرون ملک قابل دسترسي است و به عنوان يک فضاي چند منظوره براي ارائه محصولات و کاربردهاي اجتماعي ضروري طراحي شده است. اين مکان همچنين داراي 5 رستوران و يک فضاي باز در ارتفاع که جايگاه مناسبي براي مشاهده غروب زيبا روي خليج فارس خواهد بود مي‌باشد مرواريد امارات در قسمت زيرزميني خود داراي پارکينگي با ظرفيت 704 وسيله نقليه است.

شکل 2-4: نمایی از هتل ساحلي پنج ستاره

2-2- ضوابط و استانداردها
2-2-1- تفریحی- ورزشی
– استخرهای سرپوشیده
استخر باید در جهتي تعبيه شود كه نور خورشيد بدون مانع به آن بتابد.
اندازه استخر: استخر به گونه اي طرح ريزي شود كه براي شنا و حمام آفتاب مناسب باشد، در عين حال ابعاد آن از 12×6 متر كمتر نباشد.
محل تعویض لباس یا رختکن: لازم است از سالن قابل دسترس بوده و رختکن مردانه جدا از زنانه باشد، نباید در محوطه استخر باشد، به ازای هر 5/1-1 متر مربع از مساحت استخر 1 واحد رختکن لازم است. از پشت WCمسیری است تا محل دوش‌ها که باید با پای برهنه طی شود؛ برای هر 8 رختکن یک دوش ساخته می‌شود: مساحت لازم برای هر دوش معادل 15/2-35/1 متر مربع است.
ايمني:سكوي دايو تعبيه نشود؛ جنس مواد ومصالح اطراف استخر لغرنده نباشد.
حداقل WCباید وجود داشته باشد 1 توالت برای هر 20-15 مرد، 1 توالت برای هر 10-7 زن.
– استخر بچه‌ها
از طریق یک مسیر شیبدار سرازیری و یا شیب ملایم قابل دسترسی است، به هر شکلی می‌تواند باشد؛ عمق آن 40- 100 متر مربع است، سطح کف آن زیاد لغزنده نیست.
– مسیر پیاده‌رو در مسیر استخر
≥200 متر مربع در دور استخر و ≥5600 متر مربع در نزدیکی محلهای شیرجه و دسترسی به سونا می‌باشد.
– سونا
فضای استحمام حتی‌الامکان کوچک انتخاب می‌شود، مساحت آن کمتر یا مساوی 16 متر مربع و ارتفاع آن مساوی یا کمتر از 2500 متر مربع می‌باشد. برای کاهش دادن تشعشع گرما در روی سقف و دیوارها و پوشش آنها را از جنس چوب تیره رنگ انتخاب می‌کنند.

– اتاق تعویض لباس
به شکل اتاق باز یا به صورت کابین‌هایی است یکه تعداد آنها دو برابر میهمانان در شلوغ‌ترین موقع است.
محوطه استراحت نیمکت‌هایی است جهت استراحت هستند که برای میهمانان در ناحیه سونا و در قسمتی دور از ناحیه فونکیسیونل (اصلی) قرار دارند.
– تنیس روی میز
تصویر، میزان فاصله میز تنیس را تا اولین مانع کنار آن نشان می‌دهد. در فضاهای مسکونی، حداقل این فاصله 48 اینچ (9/121 سانتیمتر) است؛ در حالی که اندازه 2 اینچ (9/182 سانتیمتر) به عنوان فاصله بهینه پیشنهاد می‌شود.
معمولاً فضای باز و فعالیت بازیکن 36- 24 (4/91- 61 سانتیمتر) از لبه میز است. فاصله پیشنهادی بین لبه میز تا دیوار یا اولین مانع، 120- 84 اینچ (8/304- 4/231 سانتیمتر) می‌باشد. البته مقدار آن فاصله به اندام، تعداد و مهارت بازیکنان بستگی دارد.

– بیلیارد
برای حرکت و ارتباطات، فضایی به اندازه 72- 60 اینچ (9/182- 4/152 سانتیمتر) در پشت بازیکن در نظر گرفته شده است. محاسبه این فاصله، با در نظر گرفتن حرکتهای چوب بیلیارد به عقب و جلو بوده است در بعضی مواقع –بستهبهنوعوچگونگیبازی،طرزایستادنبازیکنوطولچوببیلیارد- ممکن است این فاصله تغییر یابد.
2-2-2- خدماتی- رستوران
رستوران باید طوری طراحی شود که چیدن میز و صندلی با ترتیبهای مختلف در آن امکان‌پذیر باشد به عنوان نمونه باید بتوان از میزهای دو نفره و چهار نفره و با چیدن آنها در کنار یکدیگر محلهایی برای 6، 8 و 10 نفر تأمین کرد.
برای درب‌های سرویس میان رستوران و آشپزخانه یک راهروی آکوستیک تأمین شود. مسیر دسترسی برای میهمانان باید طوری گردد که با مسیر سرویس اشتباه نشود. محل خدمتکاران یا گارسون‌ها باید در جایی باشد که برای میهمانان ایجاد مزاحمت نکند. عامل محیط در طراحی رستوران بسیار مهم است. دکوراسیونیا تزئینات و روشنایی باید به صورت یک مجموعه یکپارچه باشند. میز صندوق دریافت پول ممکن است در ورودی یا نزدیکی درب‌ها و یا در توی محوطه آشپزخانه باشد و این بستگی به سیستم دریافت پول تنظیم شده توسط مدیریت دارد.
حداقل نسبت مساحت آشپزخانه به مساحت 45% است.
آشپزخانه باید مجهز و شامل قسمتهای آماده سازی، تهیه غذاهای سرد و گرم و شستشوی ظروف مطابق با مقررات و آیین‌نامه‌های بهداشتی بوده و دارای پنجره با سطحی مناسب به فضای آزاد باشد.
– اداری
سه عنصر ساختاری مهم، طرح اداره را تحت تأثیر قرار می‌دهد که عبارتند از: پارتیشن‌های سقف، مدول پنجره، اتاقهای کوچک معمولاً دارای اندازه‌های تقریبی 20، 25، 30 متر مربع است. عمق يک اتاق نباید بیشتر از 6000 میلی‌متر باشد در غیر این صورت در قسمت پشت هر اتاق یک فضای غیرقابل استفاده به وجود می‌آید.
کیفیت محیط داخلی مورد مهمی شده و باید مورد توجه قرار گیرد. برای شرایط محیط داخلی هزینه‌های روزافزون تأمین انرژی تعیین کننده بوده و باعث تجدیدنظر در طراحی موارد زیر گشته است.
سیستم‌های تهویه (طبیعی- مکانیکی- تهویه مطبوع)
روشنایی (سطح بالایی از روشنایی عمومی- روشنایی ویژه کار)
گرمایش (منبع واحد- منبع انتخابی)
• حداقل مساحت اطاق یکنفره با تخت خواب با ابعاد 2×1 متر و بدون احتساب فضای حمام و راهرو ورودی به متر مربع برابر است با 9 تا 14،حداقل 15% تعداد کل اتاقهای مهمان باید یک نفره باشد.
• حداقل مساحت اطاق دونفره یک تخته با تخت خواب 2×5/1 متر و بدون فضای حمام و راهرو ورودی به متر مربع برابر است با 11 تا 17 ،حداقل 30% از تعداد کل اتاقهای مهمان باید دو نفره یک تخته باشد.
• حداقل مساحت اطاق دونفره دو تخته با ابعاد هر تخت 2×1 متر و بدون احتساب فضای حمام و راهرو ورودی به متر مربع برابر است با 12 تا 18 متر.
• کلیه اطاقهای باید دارای نور طبیعی باشند و ارتفاع کف پنجره نباید از 1 متر بیشتر باشد و سطح پنجره‌ها نیز باید متناسب با اقلیم منطقه در نظر گرفته شود.
• اتاقها باید دارای گنجه‌های توکار با حداقل عمق 60 سانتیمتر و ارتفاع 2000 در محل مناسب باشند و طول آنها حداقل برابر 1 تا 6/1 باشد.
• پیش‌بینی محلی برای بالش و پتوی اضافی در داخل گنجه و یا در مکانی مناسب اطاق (جاسازی) و محلی مناسب برای زیرچمدانی.
• سرویس بهداشتی در کلیه اطاق‌ها شامل دستشویی، توالت و زیردوشی مجهز به دوش دیواری به مساحت حداقل 3 متر.
– توالت‌ها
نسبت زنان و مردان ممکن است در هر طبقه‌ای تغییر یابد، بهتر است که wcبرای مردان و زنان در مجاورت یکدیگر باشد تا بتوان برای هر دو از یک سری مجاری تخلیه استفاده کرد.
در طبقات برای اتاقهای فاقد سرویس بهداشتی باید سرویس‌های بهداشتی عمومی طبق

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی استان مازندران، اوقات فراغت Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی شهرستان مشکین شهر، سیستان و بلوچستان، تقسیمات کشوری