پایان نامه با کلمات کلیدی شهرستان مشکین شهر، سیستان و بلوچستان، تقسیمات کشوری

دانلود پایان نامه ارشد

مشخصات زیر در نظر گرفت:
الف: فضای سرویس‌های بهداشتی زنانه و مردانه باید به طور مجزا از یکدیگر در محل مناسبی به گونه‌ای پیش‌بینی شود که هر یک دارای دو فضا بوده بطوریکه بتوان فضای اول را به عنوان ورودی و برای استقرار دستشویی‌ها و فضای دوم را برای توالتها در نظر گرفت تعداد دستشویی و توالت در هر یک از سرویس‌های بهداشتی باید یک دستگاه به ازای تعداد اتاقهای بدون سرویس 6- 4 باشد.
ب: حمام‌های عمومی زنانه و مردانه باید بطور جداگانه در محل مناسب پیش‌بینی و هر واحد آن باید دارای فضای رختکن و فضای دوش مجزا از رختکن باشد.
• فضای توالت، دستشویی‌ها، حمامهای عمومی مردانه و زنانه باید در عین مستقل بودن در محل مناسب (انتهای راهرو) و دور از یکدیگر پیش‌بینی شوند.
• فضای سرویس‌های بهداشتی عمومی باید به فضای باز یا حیاط خلوت که اطاق‌ها از آن تهویه نمی‌شوند پنجره داشته باشد.
• فضای سرویس‌های بهداشتی عمومی باید طوری طراحی شود که با باز کردن در ورودی آنها داخل فضای دستشویی‌ها دیده نشود.
• محل شستشوی زمین‌شوی‌ها سطح اشغال و وسائل نظافت شامل حوضچه‌ای با آب سرد و گرم و محلی برای نگهداری مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده باید در قسمت جداگانه‌ای از فضای سرویس‌های بهداشتی عمومی پیش‌بینی شود.
• واحد مسکونی مدیر: در صورت پیش‌بینی، باید حتی المقدور مستقل از ساختمان مهمانخانه و به صورت مجزا در محوطه، دور از دید مستقیم میهمانان و کارکنان در نظر گرفته شود. در صورت عدم امکان می‌توان به صورت سوئیت یا آپارتمان مستقل در ساختمان و یا ورودی جداگانه‌ در نظر گرفت.
• پیش‌بینی بالکن (تراس) در صورت وجود چشم انداز زیبا نظیر دریا، جنگل، پارک و غیره.
• در صورت پیش‌بینی بالکن برای اطاقهای مهمانان باید علاوه بر مجزا بودن و عدم امکان دسترسی به یکدیگر مشرف بهم نیز نباشند.
• ارتفاع اطاق مهمانان نباید در سقفهای افقی از 6/2 متر و در سقفهای شیب‌دار بطور متوسط از 4/2 متر کمتر باشد ضمنا حداقل ارتفاع پایین‌تر قسمت شیب دارد داخل اطاق نباید از 2/2 متر کمتر باشد.
• دیوارهای مشترک بین دو اطاق جهت جلوگیری از انتقال صورت باید با آجر سفالی تیغه (مجوف) یا مشابه به ضخامت حداقل برابر 20 سانتیمتر اجرا شود.
• پیش‌بینی سیستم اعلام و اطفاء حریق طبق ضوابط و تایید سازمان ایمنی و آتش نشانی و یا سازمانهای زیربط محلی و رعایت استانداردهای بین‌المللی الزامی است.
• اطاقهای مهمان عموماً در طبقه اول (بالای همکف) و بالاتر پیش‌بینی شده و حتی المقدور نباید در طبقه همکف اطاق مهمان در نظر گرفته شود بدیهی است در صورت پیش‌بینی در طبقه همکف جهت جلوگیری از اشراف عابرین به داخل اطاقها ارتفاع کف پنجره نسبت به کف محوطه اطراف ساختمان نباید از 2 متر کمتر باشد. (در این صورت ارتفاع کف طبقه همکف نسبت به محوطه نباید از 2/1 متر کمتر باشد.)
• در صورت در نظر گرفتن اطاق مهمان در دو طرف راهرو در ورودی اطاقها حتی الامکان نباید روبروی یکدیگر قرار بگیرند.
• در صورتیکه اطاقهای مهمانان به ناچار از نور حیاط خلوت استفاده نمایند حداکثر تا چهار طبقه نباید عرض حیاط خلوت از 3 متر و مساحت آن از 12 متر کمتر باشد و به ازای هر طبقه بیشتر از 4 طبقه 25 سانتیمتر به عمق فضای مقابل پنجره‌ها بايد اضافه شود.
در مناطق گرمسیر نظیر استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان و … ابعاد حیاط خلوت می‌تواند نیم متر کمتر از اندازه‌های مذکور باشد.
حیاط خلوت مربوط به اطاقهای مهمانان باید بدون سقف حتی شیشه‌ای و یا ورقه‌های پلاستیکی یا فایبرگلاس بوده و مرتبط به هوای باز باشد.
• حیاط خلوتها باید طوری طراحی شوند که در صورت داشتن جبهه باز، مشرف به خانه‌های مسکونی مقابل نشوند، در غیر اینصورت از حیاط خلوت و یا عقب نشینی قسمتی از ساختمان در محوطه بازدید صرفنظر نموده و یا آنرا به گونه‌ای مسدود نمود که مشرف به خانه‌های مسکونی نشوند.
• اطاقهای مهمانان نباید دارای پنجره‌های مشرف به یکدیگر و در ورودی کتیبه‌دار باشند در صورت کتیبه باید از شیشه مشجر طرح‌دار، رنگی و یا جنس کدر دیگری نظیر چوب و … استفاده شود.
• کلیه سرویس‌های بهداشتی اطاقها باید به فضای باز و یا به حیاط خلوتیکه اطاقها از آن نور نمی‌گیرند پنجره داشته و یا باید از طریق هواکشهای برقی بوسیله کانالهایی با سطح مقطع مناسب به هوای باز پشت بام مرتبط باشند.
• حداقل ارتفاع کف تا زیر سقف سرویس‌های بهداشتی اطاقها و سرویس‌های بهداشتی عمومی نباید از 2/2 کمتر باشد.
• حداقل ابعاد زیر دوشی باید 80×80 و حداقل عرض وان 70 سانتیمتر و طول آن 160 سانتیمتر باشد.
• کلیه توالت‌های ایرانی و فرنگی تعبیه شده در سرویس‌های بهداشتی عمومی و خصوصی باید مجهز به فلاش تانک و یا فلاش ولو باشند.
– رختشويخانه وخانه داري
• فضاي رختشويخانه وخانه داري، از فضاهاي خدماتي يك هتل ميباشد. حتي كوچكترين هتل ها نيز مقداري فضا براي انبار كنترل مايحتاج پارچه اي اتاق خواب ها نياز دارند. فضاهاي رختشويخانه وخانه داري داراي ارتباط نزديك به يكديگر بوده وبايد در مجاورت هم قرار داشته باشد. عملكرد اصلي اين فضا شستشو وتوزيع ملحفه، حوله، روميزي وروپوشها، شستشوي وسايل آشپزخانه والبسه ميهمانها است.
• در هتل هاي تفريحي ممكن است تقاضاي اضافي نيز براي رختشويخانه وجود داشته باشد، نظير حوله هاي استخر شنا وبدنسازي. قسمتهاي مورد نياز براي رختشويخانه وخانه داري عبارتست از: شوت مايحتاج پارچه اي بسوي محوطه جمع آوري مايحتاج پارچه اي آلوده. نگهداري ملحفه هاي تميز در بخش خانه داري.
• ابعاد و اندازه فضاي لازم براي اين منظور نسبتاً استاندارد است، يعني بين 9/0 تا 3/1 متر مربع براي هر اتاق خواب، چرا كه بخش عظيمي از تقاضاي مربوط به رختشويخانه، توسط اتاق خوابها بوجود مي آيد.
– نمازخانه
وجود سایه حریم نمازخانه در مواقع استفاده از آن وجود ستون‌ها و حیاط‌هایی حاوی آب جهت وضو گرفتن و خنک بودن بسیار مهم است. دیوار رو به مکه (دیوار قبله) غالباً دارای پنجره است و ممکن است دارای طاق نیز باشد و این دیوار (دیوار قبله) اهمیت زیادی دارد. وضو برای عبادت ضروری است، در نمونه‌هایی جدید و غربی محل وضو و توالت در نزدیکی یکدیگر ساخته شده‌اند و در دو مجاورت راهرو قرار دارد. محلی برای نگهداری کفش‌ها ضروری است.
نمازخانه باید در محل مناسب مانند نیم طبقه اول و یا در محلی دور از سروصدا و رفت و آمد پیش‌بینی شود.
– پارکینگ
در توقف‌گاه‌های دایمی اتومبیل‌ها مسیر و محوطه توقف (پارک) اتومبیل‌ها به طور مشخص علامت‌گذاری شده و مسیری حفاظت شده برای عبور عابرین پیاده تامین گردد.
مساحت لازم برای هر اتومبیل همراه با مسیر رانندگی اما بدون در نظر گرفتن گذرگاه اصلی و خروجی به صورت زیر است:
– برای پارکینگ 90 درجه در حدود 20 متر مربع
– برای پارکینگ یا توقف‌گاه 45 درجه در حدود 20 متر مربع
– برای پارکینگ یا توقف‌گاه 45 درجه در حدود 23 متر مربع، این نوع پارکینگ معمولاً به خاطر سهولت عمل پارک کردن ترجیح داده می‌شود.
مساحت لازم برای هر خودرو (متوسط تا بزرگ) معادل 1800×5000 میلی‌متر است.
الف: از هر خیابان یا کوچه فقط یک راه ورودی برای پارکینگ مجاز خواهد بود مگر آنکه طول زمین بیش از 20 متر باشد که در این صورت می‌توان از دو در ورودی برای پارکینگ استفاده نمود.
ب: حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ 2 متر باشد.
ج: زیر زمین به منظور استفاده پارکینگ باید دارای دسترسی مستقیم به طبقات باشد. (پله و آسانسور)
د: حداقل عرض رامپ جهت دسترسی به پارکینگ برای حداکثر 20 واحد 5/3 متر و از 20 واحد به بالا حداقل 5 متر است ضمناً می‌توان دو راه ورودی و خروجی هر یک به عرض 5/3 متر پیش‌بینی نمود.
و: فضای لازم برای هر پارک 5×3 متر باشد و چنانچه پارک دو اتومبیل در کنار یکدیگر پیش‌بینی شود فضای معادل 5×5 متر مربع پیش‌بینی گردد.
ز: در مواقعیکه پارکینگ در فضای باز پیش‌بینی می‌شود سطح لازم برای هر اتومبیل 15 متر مربع یعنی 5×3 متر در نظر گرفته شود.
– در ورودی باید عریض و کاملا مشخص باشد و به خیابان باز شود در صورت وجود شرایط خاص اقلیمی باید از دو در مقابل یکدیگر با فاصله متناسب استفاده گردد، ضمناً مقابل در ورودی حتی المقدور باید محلی جهت توقف و انتظار وسائط نقلیه به منظور پیاده یا سوار کردن مهمان در نظر گرفته شود بطوریکه وسائط نقلیه بوسیله آن بتوانند خود را از کوچه یا خیابان کنار کشیده و در داخل محوطه مهمانخانه و مقابل در ورودی، مهمانان را پیاده یا سوار نمایند.
2-2-3- سایت
– مسیرها
عرض مسیرهای شیب‌دار 1350- 1220 میلی‌متر و طول آنها 9000- 6000 میلیمتر است. شیب 1:12 برای مذاکره راحت در روی ویلچر لازم است. برای مسیرهای پیاده‌روی کوتاه و شیب‌دار، شیب 1:7 قابل قبول است.
– پله‌های محوطه: گام پله نباید کمتر از 300 میلی متر ارتفاع پله، 150- 90 میلی‌متر است.

فصل سوم
شناخت منطقه

3-1 معرفی شهرستان مشکین شهر
3-1-1 موقعیت جغرافیایی و انسانی شهرستان مشکین شهر
مشكين‌شهر از شهرستانهاي استان اردبيل و اوّلين شهر بعد از مركز استان است كه براساس آخرين تقسيمات كشوري داراي سه شهر به نامهاي مشكين‌شهر ، لاهرود و رضي و داراي سه بخش به نامهاي بخش مركزي ، ارشق و مشكين‌شرقي و دوازده دهستان و 311 روستا و 27334 خانوار و طبق آمارگيري سال 1375 ه‍ .ش داراي 164007 نفر جمعيت و به مساحت 3617 كيلومتر مربع وسعت، واقع در دامنة شمالي سبلان است ـ طبق آمار 1375 تراكم جمعيت در منطقه حدود 45 نفر در هر كيلومتر مربع مي‌باشد ـ كه از طرف شمال به شهرستان گرمي، از طرف جنوب به شهرستان سراب و از طرف غرب به شهرستان اهر و هريس و از طرف شرق به شهرستان اردبيل محدود مي‌شود.

شکل 3-1: نقشه شهرستان مشکین شهر
اين شهرستان در شمال غرب ايران در ناحية مركزي استان اردبيل واقع شده است و از طرف شمال‌شرقي به طول km56 با جمهوري آذربايجان هم مرز است. مشكين‌شهر داراي 280 كيلومتر جاده آسفالت كه ارتباط شهرستانهاي مغان و مركز استان و در نهايت دسترسي به ساير مركز ايران را تسهيل و برقرار مي‌كند. همينطور جاده‌هاي آسفالت اين شهرستان در نقاط مرزي به كشورهاي آسياي ميانه و كشورهاي تازه استقلال يافته منتهي ميگردد.
مشگين شهر در 47 درجه و 41 دقيقه طول جغرافيايی و 38 درجه 23 دقيقه عرضجغرافيايی و در بلندی 1400 متری از سطح دريا واقع است. مركز اين شهرستان در منطقهای كوه پايه ای و در 8 كيلومتری كوهستان سبلان قرار دارد. آب و هوای آن نسبتا سرد ونيمه خشک است.
مردم اينشهرستان مسلمان و شيعه مذهب بوده و به زبان تركي صحبت مي كنند.

شکل 3-2: نقشه های تقسیمات کشوری شهرستان مشکین شهر

شکل 3-3: نقشه و موقعیت مشکین شهردر آذربایجان
3-1-2 آب و هوای شهرستان مشکین شهر
حدافل دماي هواي مشکین شهر 5.9 درجه سانتي گراد و در ماههاي دي 3.9- ، بهمن 4.6- و در اسفند 2.8- درجه سانتي گراد بوده و از بهمن ماه  سير صعودي پيدا كرده و در تير ماه به اوج مي رسد و بعد از آن  كاهش مي یابدمطالعه ميانگين رطوبت نسبي اين شهرستان نشان مي دهد كه بيشترين مقدار اين پارامتر به ميزان 41 تا 59 درصد به ماههاي سرد و به آذر لغايت اسفند مربوط مي شود و در بقيه ماههاي سال ميانگين  رطوبت نسبي از 41 تا 47 درصد متغير مي باشد ميانگين سالانه و ميانگين حداكثرها و حداقلهاي رطوبت نسبي مشکين شهر به ترتيب 63 ، 77 ، 48 درصد مي باشد.
براساس آمار و اطلاعات ميانگين مجموع سالانه بارندگي مشکين شهر 361.2 ميليمتراست .اين مقدار در ماههاي فصل زمستان به ترتيب 34.3 ، 38.4 ، 60.5 ميليمتر ودرفصل بهار مقدار بارندگي درماههاي فروردين ، ارديبهشت و خرداد به ترتيب 59.3 ، 40.7 ، 24.7 ، ميليمتر مي باشد و در فصل تابستان در ماههاي تير ، مرداد،

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی فضاهای مسکونی، کیفیت محیط، مسیر پیاده Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی شهرستان مشکین شهر، ناخودآگاه