پایان نامه با کلمات کلیدی سلسله مراتب، سلسله مراتبی، خانه های تاریخی، آثار تاریخی

دانلود پایان نامه ارشد

4-1)

شهرستان کاشان در سطح دوم تقسیمات کشوری ، شامل چهار بخش مرکزی، قمصر،نیاسر و برزک است. دهستان های تابع این بخش ها به ترتیب مرکزی(کوهپایه، میاندشت،خرمدشت) ،قمصر(قهرود و جوشقان قالی)،برزک(بابا افضل و گلاب)، نیاسر(کوهدشت و نیاسر)است.
نقشه ی شماره ی 4-3 پراکندگی سکونتگاههای شهرستان کاشان را نشان می دهد.

نقشه شماره 4-3 : پراکندگی سکونتگاههای شهرستان کاشان

4-3-6 معرفی ویژگی های اقلیمی چهار بخش شهرستان کاشان
بخش مرکزی کاشان
بخش مرکزي کاشان از ابتداي حوزه استحفاظي استان اصفهان و از در شمال غربي این استان شروع مي شود. وسعت حوزه استحفاظي بخش مرکزي در امتداد غرب به شرق از نقطه مشخص شده در بالا آغاز شده و به حوزه استحفاظي شهرستان نطنز محدود مي شود. در امتداد شمال به جنوب نيز اين بخش گسترده مي باشد. در تمام طول جهت غرب به شرق اين بخش در ضلع شمالي، بخش به کويرات مرکزي ايران و در ضلع جنوبي به ارتفاعات مرکزي ايران محدود مي باشد.
(بناهای تاریخی شاخص شهرستان کاشان/بخش مرکزی،1390،4)

بخش نیاسر
بخش سرسبز و تاريخي نياسر در 30 كيلومتري جنوب غربي كاشان واقع مي باشد . منطقه نياسر جزو مناطق كوهپايه اي و كوهستاني شهرستان كاشان است و متوسط ارتفاع آن از سطح دريا 1800 متر بوده كه نسبت به كاشان حدود 900 متر مرتفع تر مي باشد . بواسطه وجود چشمه باستاني و پرآب و معروف اسكندريه كه مظهر آن در قسمت جنوبي شهر و در جنب آتشكده تاريخي نياسر قرار دارد ، واقع مي باشد . بخش اعظم اراضي شهر نياسر باغ و زمين زراعي است و منطقه جزو نقاط ييلاقي و خوش آب و هواي منطقه كويري كاشان محسوب مي شود . از بناهای تاریخی و طبیعی این شهر می توان به آتشکده ساسانی،آبشار ،غار رئیس،حمام تاریخی ،آسیاب و زیارت نام برد.
از روستاهای دیدنی و دارای جاذبه های گردشگری و مذهبی این بخش می توان به مشهد اردهال ،نشلج ، غیاث آباد ،علوی ،باریکرسف ،کله ارمک ، ازناوه و …نام برد.
(بناهای تاریخی شاخص شهرستان کاشان/بخش نیاسر،1390،6)

بخش قمصر
باغ شهر قمصر ، این دیار همیشه تاریخ ، شهری است که همچون ستاره ای با بازوهای متعدد بر دامان کوه های بخش مرکزی ایران تنیده شده است .
وجود ارتفاعات تکیه گاهی مناسب جهت تماشای چشم انداز باغ شهری قمصر ایجاد کرده در درون شهر نیز به علت شیب زیاد زمین و تنوع بافت شهری محیطی بدیع از منظر شهرسازی ایجاد شده است . این کوهستانها در جنوب قمصر در فراسوی روستای قزاآن یعنی کنار دشت جوره چکادی
( قله ) به ارتفاع 3588 متر به نام کرکس بر فراز خود دارد.
(بناهای تاریخی شاخص شهرستان کاشان/بخش قمصر،1390،9)

بخش برزک
شهر برزك از جمله شهـرهاي كهن و داراي بافت تاريخي با ارزش معمـاري ايراني در محدوده شهرستان كاشان به شمار مي آيد . اين شهر در منطقه كوهستاني ايران و در دامنه كوههاي كركس و با آب و هواي سرد قرار دارد . تابستانهاي معتدل و زمستانهاي نسبتا سردي داشته و بناهايي كه در حال حاضر در شهر موجودند اكثرا مربوط به دوران صفوي تا قاجاري مي باشند و بعضاً قدمت آنها بيش از دويست سال نمي باشد .
(بناهای تاریخی شاخص شهرستان کاشان/بخش برزک،1390،12)

4-3-7 موقعیت تاریخی فرهنگی شهرستان کاشان
آنچه باعث اهميت و نقش اين شهرستان و تمايز آن با ديگر شهرها گشته است تاريخچه فرهنگي و علي الخصوص سابقه تاريخي آن است كه كاشان را به عنوان یکی از قطبهای گردشگري فلات مركزي ايران كرده است. يكي از اسناد افتخار آميز كه مويد قدمت و تمدن كهن اين شهر است وجود تپه هاي باستانی سیلک با قدمت بيش از 8000 سال ميباشد.
کاشان از قدیم خاستگاه هنرمندان معمار واستادکاران زبردست بوده و آنچه از خود به جای گذاشته اند شاهدی بر این مدعاست. بناهایی مهم و زیبا چون مسجد جامع کاشان که ریشه در تاریخ آل بویه دارد، منار زین الدین مربوط به قرن هشت، بازار بزرگ شهر عمده آن مربوط به عهد صفویه ,کاروانسراها و قلعه های متعدد که در اطراف شهر از دوره های مختلف به یادگار مانده است. خانه های تاریخی شهر کاشان که زیبا ترین خانه های تاریخی ایران میباشند از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان بشمار می روند. آب انبار ها, بادگیرها, مساجدی بزرگ و زیبا مانند مسجد و مدرسه آقا بزرگ که ملقب به عروس مساجد ایران میباشد, حصار دور شهر که مربوط به عهد سلجوقیان است همه و همه گویای اهمیت و قدمت این شهر ستان است.
کاشان در زمینه صنایع دستی، از قدیم الایام زبانزد بوده و جایگاه و پایگاه اصلی صنایعی چون مخمل بافی ، زری بافی ، کاشی گری ، سفال گری، مس گری و هنرهای فراوان دیگر بوده است که به دلیل رشد روزافزون تکنولوژی ماشینی اکثرا” رو به افول نهاده و اینک در زمینه صادرات فرش های دست باف و ماشینی در عرصه اقتصاد کشور، نقش مهمی ایفا میکند.
گلاب و گلاب گیری دركاشان نیز عاملی قوي جهت جذب توريست به این شهرستان بشمار میرود.
هم اكنون در شهرستان كاشان بیش از 315 بناي ثبت شده در فهرست آثار ملي وجود دارد و بسياري از بناهاي ارزشمند ديگر آن نيز مستند نگاری شده و در نوبت ثبت آثار ملي مي باشند. (طرح توسعه و عمران جامع شهر کاشان،1389،120)
تا کنون شناسایی جامعی از آثار تاریخی شهرستان انجام نشده ولی پیش بینی میگردد نزدیک به 3000 اثر ارزشمند در آن وجود داشته باشد که تاکنون بیش از 1200 مورد آن شناسایی شده اند.
(همان،121)

4-3-8 موقعیت ارتباطی شهرستان کاشان
ازلحاظ شبکه ی ارتباطی،شهرستان کاشان از وضعیت مناسبی برخوردار است، چون امکان دسترسی هر یک از شهر های این شهرستان به تهران،اصفهان و برخی از استان های هم جوار از طریق بزرگراهها و راههای آسفالته ی اصلی وجود داردکه این امر خود می تواند امکان مهمی برای ایجاد ارتباطات برون منطقه ای و رونق اقتصادی باشد.علاوه بر این وجود جاده های آسفالته ی مناسب در سطح شهرستان ،امکان ارتباط هر یک از بخش های شهرستان را با یکدیگر سریع و آسان ساخته و ارتباط درونی ما بین روستاها نیز در هر یک از شهرها،از طریق راههای نسبتا مناسب روستایی فراهم شده است.
راههای موجود در شهرستان کاشان، به تفکیک نوع راه همراه با طول و درصد هر کدام از آنها نسبت به کل ناحیه در جدول شماره ی4-6 و موقعیت کلی راهها در نقشه شماره ی 4-7 نشان داده شده است.
جدول شماره ی4-6 :شبکه ی راههای موجود در شهرستان کاشان به تفکیک نوع راه
شهرستان
نوع راه
آزاد راه
سهم یا درصد
راه اصلی
درصد
راه فرعی
درصد
سایرراهها
درصد
راه آهن
درصد
جمع
درصد
کاشان
4/104
59
89
1/34
9/208
3/30
730
5/16
7/73
18
7/1205
20

( نقشه ی شبکه معابر موجود در سطح ناحیه،1390 ،115)

جدول شماره ی4-7 انواع راههای روستایی را به تفکیک نوع راه و تعداد آبادی های برخوردار از انواع آنها ، نشان می دهد.

جدول شماره ی4-7 : شبکه ی راههای روستایی موجود در شهرستان کاشان و تعداد آبادی های تحت پوشش به تفکیک شهرستان
شهرستان
آسفالته
کیلومتر
درصد
تعداد آبادی
درصد
شوسه
کیلومتر
درصد
تعداد آبادی
درصد
خاکی
کیلومتر
درصد
تعداد آبادی
درصد
کاشان
139
5/50
77
2/45
8/56
7/20
31
2/18
4/61
3/22
62
4/36
(اداره ی بودجه ،آمارو برنامه ریزی،واحد تحقیقات و آموزش اداره ی کل راه و ترابری استان اصفهان1390)
به لحاظ تقسیم بندی عملکردی شبکه ی راه در محدوده ی مورد مطالعه، می توان راههای موجود را براساس عملکردی که در سطح ملی،منطقه ای و محلی ایفا می کنند به سه دسته کلی تقسیم کرد:
• راههای اصلی با عملکرد ملی و منطقه ای
• راههای اصلی
• راههای فرعی
• راه های اصلی با عملکرد ملی و منطقه ای که در محدوده مورد مطالعه قرار دارند، عبارتند از:
آزاد راه تهران _قم-_کاشان_-اصفهان
جاده اصلی که تهران را از طریق کاشان، اردستان و نایین به جنوب و شرق کشور متصل می کند. این مسیر از نایین به دو شاخه تقسیم شده، شاخه ای به سمت طبس و شاخه ی دیگر به سمت یزد می رود.
راه آهن سراسری
که از تهران به اصفهان و به جنوب کشور متصل می شود، این خط بعد از عبور از قم وارد شهرستان کاشان شده و در شهرستان نطنز دو شاخه می شود، یک شاخه به طرف زواره، شرق نایین و سپس تا یزد و کرمان و بندرعباس امتداد می یابد و شاخه ی دوم به طرف سگزی و اصفهان می یابد.
• راه های اصلی ناحیه ای که شامل راه هایی می شود که به مراکز شهرستانهای ناحیه ختم می شود و بعضا از طریق راه های اصلی صورت می گیرد که می توان از راههایی نام برد که ارتباط بین شهرهای کاشان، آران و بیدگل، نطنز، اردستان و نایین را برقرار می کنند.
• راه های فرعی که شامل راه هایی می شود که مراکز شهرستان های ناحیه را به مرکز شهری و روستایی پیوند می دهد.
با بررسی وضعیت استقرار و جهت گیری راه های موجود و براساس عملکرد آنها در سطح ناحیه با توجه به نقشه شبکه ی معابر موجود، می توان یک ساختار دو سطحی را در آن تشخیص داد.
شبکه راه های ناحیه در سطح اول و با شدت بیشتر به مرکزیت شهر کاشان است. به گونه ای که تمام راه های اصلی ملی و حتی منطقه ای از شهر کاشان عبور کرده و این امر باعث می شود، که ارتباط سریع آن را با سایر نقاط در ناحیه و کشور یعنی تهران، قم و اصفهان را تامین کند.
در سطح دوم از این الگو می توان تمرکز شبکه ی راه ها را به سمت مراکز اصلی شهری همچون نطنز، اردستان، نایین و آران و بیدگل در نظر گرفت. یعنی شبکه راه ها در سطح ناحیه در ابتدا به مراکز اصلی شهری متصل شده و نهایتا جهت ارتباط با تهران و یا حتی اصفهان این راه ها به شهر کاشان ختم می شود.

4-3-9 شبکه ی ارتباطات سلسله مراتبی شهرستان کاشان
شهرستان کاشان،دارای سلسله مراتبی از شبکه ی آزادراهی،بزرگراهی،راههای صلی،فرعی،روستایی و خاکی می باشد و کلیه ی شهرها و آبادی های واقع در حوزه ی نفوذ شهر را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به شهر کاشان پیوند می دهد. سلسله مراتب شبکه ی راههای ارتباطی پیوند دهنده ما بین شهرها و آبادی ها به ترتیب ذیل می باشد:
1) آزاد راه اصفهان-قم-کاشان- تهران: که به سبب سرعت حرکت و همچنین عرض آن،فاقد هر گونه دسترسی های مستقیم از راههای فرعی می باشدو نمی تواند باعث اتصال مستقیم آبادی ها به شهر کاشان گردد.همچنین در حوزه ی نفوذ عمومی و مستقیم شهر،شبکه ارتباطی دیگری وجود ندارد و در وضع فعلی تنها شبکه ی بزرگراهی موجود در محدوده ی شهری کاشان،ما بین کاشان مرکزی و راوند می باشد.
چهار محور اصلی به همراه جاده ی آران و بیدگل از شهر کاشان منشعب می شود که شهر ها و آبادی ها توسط این محورها به شهر کاشان دسترسی دارند.
محور کاشان-به طرف نیاسر،برزوک و دلیجان: این محور که در جهت غرب از راوند خارج می شود بعد از طی مسافت 12 کیلومتر به سه مسیر تقسیم می شود:
• به سمت شمال غرب محور به طرف دلیجان ادامه می یابد و در مسیر خود حسنارود و
باری کرسف را شامل می شود و در مسیرهای فرعی آبادی های کله، آرامک،وادقان و … به این مسیر می پیوندند.
• به سمت غرب مسیر با فاصله ی 6 کیلومتر به نیاسر می رسد.
• در مسیر جنوب غربی مسیر به سمت برزوک می رود و در مسیر خود آبادی های سادیان،طرق، ویدوج ، ویدجا و ازوار و … را به شهر کاشان متصل می نماید.
2) محور کاشان-قمصر-جوشقان قالی: این مسیر اصلی که به سمت جنوب از شهر منشعب می شود، دو شهر قمصر و جوشقان قالی را به کاشان متصل می نماید،همچنین در این مسیر اصلی، آبادی های مسلم آباد،نصر آباد،قزاآن،قهرود، قاسم آباد و… به این مسیر می پیوندند.
3) محور نطنز-کاشان-قم: این محور به عنوان جاده ی قدیم اصفهان-تهران پس از آزادراه،پراهمیت ترین محور کاشان می باشد که با عبور از محدوده ی شهری کاشان در سمت شمال به طرف قم و تهران ادامه می یابد.نوش آباد،نصرآباد،مشکات و سن سن در شمال و شادیان ،خرمدشت،چاله قرا و شجاع آباد در سمت جنوبی محور قرار دارند.
4) محور کاشان-اردستان: در سمت جنوب شرقی شهر که از محور کاشان-نطنزمنشعب می شود و در مسیر خود آبادی

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی استان اصفهان، خدمات اقامتی، تامین کننده، صنایع دستی Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی حمل و نقل، میراث فرهنگی، جاذبه های طبیعی، سلسله مراتبی