پایان نامه با کلمات کلیدی دزدی دریایی، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، شورای امنیت

دانلود پایان نامه ارشد

همچنان با 5 کشتی جنگی سیار به عملیات گشت زنی در آب های سومالی مشغول است ضمن این که از آن جا به دیگر مناطق جهان هم سرکشی می کند. (نظافت ،1388،268)
2-6-1-5 نیروی وظیفه 150 تحت فرماندهی فرانسه
تشکیل این نیرو ها در آب های سومالی معطوف به درخواست اولیه فرانسه و درخواست این کشور برای تشکیل پلیس دریایی بامشارکت کشورهای دیگر در آب های سومالی بود. دزدیده شدن اولین کشتی دریایی فرانسه در ماه ژوئن سال2008 سبب شد تا این کشور برای اسکورت کشتی های تجاری خود ناوهای جنگی به این منطقه اعزام کند. دولت فرانسه با این استدلال که دزدی دریایی به یک صنعت جنایی در آب های سومالی تبدیل شده تلاش زیادی در بسیج جهانی انجام داد ضمن این که با چند ناو جنگی برای محافظت از کشتی های باری خود اقدام نمود.(نظافت ،268،1388)
2-6-1-6 نقش اتحادیه اروپا
بروز پدیده دزدی دریایی در سواحل سومالی به عنوان تهدید جدی علیه منافع کشورهای اروپایی، فرصت مغتنمی را برای اتحادیه اروپا جهت ایفای نقش فعالتری در مسایل امنیتی جهانی فراهم آورده و از طرف دیگر زمینه را برای مانور ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای آسیایی به ویژه چین و هند که درصدد ایفای نقش فعالی در مبارزه با دزدی دریایی می باشند، چندان باز نگذارد . (حسینی،1388،153)
اتحادیه اروپایی با فرستادن شش ناو جنگی به نزدیک آب های سومالی در 8 دسامبر 2008، در منطقه حضور پیدا کرد. ماموریت این ناوها حفاظت از کشتی های حمل مواد غذایی برنامه جهانی غذا و دیگر کشتی های تجاری و مبارزه با دزدان دریایی اعلام شد (نظافت،1388،254)
2-6-1-6-1 اقدامات اتحادیه اروپایی برای مشارکت در حل بحران دزدی دریایی در سومالی
الف) اقدامات حمایتی (مادی و معنوی)
کنفرانس کمک کنندگان به سومالی در تاریخ 24 آوریل 2009 در بروکسل که با حضور مقامات ارشد اتحادیه اروپایی، دبیر کل سازمان ملل، سران اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی، فرماندگان حافظ صلح اتحادیه آفریقا در سومالی و ناوگان ضد دزدان دریایی اتحادیه برگزار شد این کنفرانس که هدف جمع آوری میزان 260 میلیون یورو را مد نظر قرار داده بود بنا بر اظهارات کریستینا گالاج سخنگوی وزرای خارجه اتحادیه موفق شده مبلغ 200 میلیون یورو را از شرکت کنندگان جلب کند. ( نظافت، 1388،258)
ب) ماموریت مدنی
اتحادیه و اعضای این سازمان،به طور خالص در قالب برنامه توسعه سازمان ملل متحد29 برای بهبود اوضاع امنیتی در سومالی کمک می کنند. اتحادیه در خصوص آموزش پلیس سومالی بر اساس رویه مندرج در برنامه توسعه سازمان ملل متحد اعلام موافقت کرده است. علاوه بر این، اتحادیه کمک های مالی و ظرفیت ساز را جهت ماموریت حفظ صلح اتحادیه آفریقا30ارائه می کند. تا کنون 15 و نیم میلیون یورو از تسهیلات مربوط به حفظ صلح آفریقا برای سال های 2007 تا 2008 اعطا شده و پرداخت شد. مبلغ 5/4 میلیون یورو هم تحت برنامه ایجاد ثبات از طریق ماموریت حفظ صلح اتحادیه آفریقا به صورت جداگانه داده شده است
اتحادیه ضمن فرا خواندن همه احزاب و گروه ها به وحدت نظر در سومالی از دولت این کشور خواست تا نهادهای جدید دموکراتیک را از طریق رفراندم تا پایان دوره 2011 ایجاد کند. همچنین در راستای استراتژی کمک به سومالی برای دوره 2008 تا 2013 مبلغ 8/215 میلیون یورو را در نظر گرفت و مقرر داشت تا در سه حوزه مشخص دولت، آموزش و توسعه مناطق روستایی هزینه شود. (نظافت، 262،1388)
ج) عملیات آتلانتا
در تاریخ 11 نوامبر 2008 میلادی (21 آبان ماه 1387 هجری شمسی) وزیران دفاع و امور خارجه 27 کشور اروپایی تصمیم گرفتند برای مبارزه با دزدان دریایی در قالب نیروی دریایی مشترک تحت عنوان “عملیات آتلانتا” کشتی های جنگی خود را به منطقه شاخ آفریقا بفرستند.
(حسینی،1388،153)
اقدامات موفقیت آمیز کشور فرانسه در بهار سال 2009 میلادی به عنوان نخستین کشور اروپایی در حمله به دزدان دریایی که منجر به آزادی کشتی “پانونت” از دست دزدان سومالیایی شد . (حسینی،1388،153)
همچنین عملیات دوم این کشور در سپتامبر همان سال آزادی گروگان ها از دست دزدان دریایی، سبب شد تا اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در این رابطه فعال شوند. بر همین اساس، تصمیم گرفته شد تا 6 کشتی جنگی و 3 فروند هواپیما کاوشگر از 8 کشور اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه، اسپانیا، یونان، هلند و بلژیک در منطقه ای به مساحت بیش از یک میلیون کیلومتر مربع در عملیات مذکور فعالیت نمایند. (حسینی،1388،154)
ماموریت ناوهای اروپایی علیه دزدان دریایی سومالی ماموریتی است که از دسامبر 2008 میلادی با موفقیت شورای امنیت برای مدت یکسال و با هزینه ای بالغ بر 8/3 میلیون یورو آغاز شده است. مقر اصلی “عملیات آتلانتا”31 علیه دزدان دریایی سومالی در پایگاه نیروی دریایی “نوت وود” در شمال شرقی لندن است. (حسینی،1388،154)
بدین ترتیب اولین ماموریت نظامی اتحادیه در سطح دریا، در حمایت از قطعنامه های 1814، 1816، 1838، 1846 شورای امنیت ملل، متخذه در سال 2008 با اهداف ذیل به طور رسمی در تاریخ
8 دسامبر 2008 آغاز شد: (نظافت 263،1388)
الف) محافظت از کشتی های حامل کمک های غذایی سازمان ملل به افراد بی خانمان در سومالی؛
ب) محافظت از کشتی های آسیب پذیر و حامل کمک های داوطلبانه از خلیج عدن و سواحل سومالی به مردم؛
ج) پایان دادن به عملیات راهزنی دریایی و دزدی مسلحانه در این مناطق و کمک به بازداشت و منع و سرکوب آن ها در سواحل سومالی. (نظافت 1388،263)
طبق توافقات به عمل آمده در درون اتحادیه، ماموریت سومالی برای یک دوره یک ساله با بیش از 1500 پرسنل نظامی و با بودجه 3/8 میلیون یورو مورد برنامه ریزی قرار گرفت و گروه دریایی مورد نظر اتحادیه برای عملیات (آتالانتا ) از گروه دریایی ناتو، کشتی های جنگی همراه با نفراتی از روسیه، هند، ژاپن و چین تشکیل یافت. نیروهای ناوفور مطابق مجوز سازمان ملل مجاز هستند اقدامات لازم شامل استفاده از قدرت و زور و مداخله با هدف پایان دادن به فعالیت دزدان دریایی و دزدی مسلحانه را حیطه ماموریت خود انجام دهند. (نظافت 1388،263)
علاوه بر این، مقرر شد تا انگلیس و فرانسه پایگاه های خود را در اختیار نیروی مشترک اتحادیه اروپا قرار دهند تا امکان هماهنگ شدن با قدرت هایی آسیایی مهیا شود. البته کشورهای انگلیس و فرانسه نیز از این اقدام منتفع می شوند زیرا که هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری پایگاه های مذکور از دوش آن ها برداشته شده و بین کلیه اعضای اتحادیه اروپا تقسیم می شود. (حسینی،1388،154)
پرسنل نظامی مشارکت کننده در عملیات مجاز هستند افراد مظنون در عملیات دزدی دریایی یا دزدی مسلحانه را دستگیر، بازداشت و یا منتقل کنند. آن ها می توانند کشتی های دزدان دریایی و یا کشتی هایی که به دنبال دزدان دریایی هستند و نیز دزدان مسلح را دستگیر نمایند. نیروهای دریایی اتحادیه در قلمرو دریای احمر، خلیج عدن و بخشی از اقیانوس هند عمل می کنند. کشتی های مستقر در این مناطق هم اکنون به 8 کشتی و دو هلی کوپتر می رسد.(نظافت 1388،264)

2-6-1-6-2 نقش کشور روسیه
اعزام ناو جنگی به منطقه برای مقابله با دزدی دریایی مدخلی برای ورود آشکار روسیه به منطقه بدون ایجاد مزاحمت توسط آمریکا همراه بود. امضای قرار داد فروش یک میلیارد دلاری تسلیحات روسی به دولت یمن که شامل هواپیمای جنگنده (میگ21)، بالگرد نظامی و تانک (تی 72 و تی80) به بهانه مبارزه با تروریسم و دزدی دریایی در منطقه بود، راه را برای تبدیل یمن به یکی از پایگاه های نظامی روسیه در اقیانوس هند و مدیترانه همواره نمود. (حسینی،1388،156)
روسیه در 23 سپتامبر 2008 اعلام کرد قصد دارد ناوهای جنگی خود را برای مقابله با دزدان دریایی سومالی به آب های این کشور اعزام نماید. پس از این کشور از طریق کانال سوئز وارد منطقه شد و در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه نسبت به اعزام نیروهای بیشتر در آینده اعلام آمادگی کرد.(نظافت،1388،254)
2-7 نقش سایر کشور ها و موافقت نامه های منطقه ای :
موافقت نامه منطقه ای مبارزه با دزدی دریایی و راهزنی مسلحانه علیه کشتی ها در آسیا، در سال 2005 به امضای کشورهای بنگلادش، برونئی، دارالسلام، کامبوج، چین، هند، اندونزی، ژاپن، کره، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، سریلانکا، تایلند و ویتنام رسید ..(شجاعی اصل کلیبر ،1390،60)
2-7-1 شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی
آمریکا برای افزایش ظرفیت مانور ناوگان های خود در آب های بین المللی به بهانه حضور دزدان دریایی و نا امن شدن مجمع الجزایر اندونزی، فیلیپین و مالزی حضوردریایی خود را افزایش داد و معابر مهم این مناطق را به ویژه خلیج مالاکا، خلیج بنگال و جزایر جنوب شرقی را تحت کنترل خود درآورد. (حسینی،1388،139)

2-7-1-1 اندونزی :
تائجونگ پروک – جاکارتا – دومایی – بلاوان – بلیک پاپان – تابوئنو – موآراجاوا – ساماریندا – آب های لنگرگاهی نیپا مناطق در معرض دزدی دریایی هستند در این مناطق دزدان دریایی معمولاً مسلح به تفنگ یا چاقو یا قمه (کارد بزرگ آمریکایی) هستند وآماده باش برای حمله به سایر مناطق نیز هستند .(ICCIMB ,2013,21)
دولت اندونزی به دلیل احتمال سوء استفاده آمریکا و کشورهای غربی از قطعنامه شماره 1851 شورای امنیت سازمان ملل متحد برای گسترش حوزه تاثیر پذیری آن به “تنگه مالاکا” که سالانه 7000 کشتی عبور می کند و در واقع 25 درصد مبادلات انرژی و کالای کل جهان از این تنگه صورت می پذیرد، به شدت با آن مخالفت کرد. (حسینی،1388،149)
2-7-1-2 تنگه مالاکا :
هر چند تعداد حملات دزدان دریایی بدلیل تهاجم گشت ساحلی بر اساس اختیارات قانون ناحیه ساحلی از جولای 2005 به شدت کاهش یافته است لیکن به کشتی ها همچنان توصیه می شود تا هنگامی که از تنگه مالاکا عبور می کنند به اقدامات احتیاطی ضد دزدی دریایی توجه و رعایت نمایند .ICCIMB ,2013,21)
الف ) توافق همکاری برای گشت زدنی توسط سه کشور ساحلی مالزی، اندونزی و سنگاپور
سه کشور ساحلی مالزی، اندونزی و سنگاپور به توافق همکاری برای انجام طرح گشت زدنی در تنگه (مالاکا) رسیدند برای اجرای این طرح روی دو مورد توافق شد اولین مورد آبراهه ای است که یک سوم تجارت جهان و نصف نفت جهان از آن منتقل می شود و در معرض خطر تروریسم و حملات دزدی دریایی نیست و دومی مورد نیز تصمیم کشورهای ساحلی و تکیه بر توان خود در حراست از تنگه می باشد و وجود نیروهای نظامی خارجی را نیز غیر ضروری دانستند با این حال چهار دزد دریایی پس از این تصمیم گیری در تنگه مالاکا دست به دزدی دریایی زدند مشاهده شده که 35 دزد دریایی مسلح کشتی تانکری حمل گاز را ربودند و چندین حمله و گروگان گیری نیز بوقوع پیوست به دنبال این گستاخی دزدان دریایی و با توجه به اینکه دزدان دریایی این منطقه کاملاً مسلح هستند دولت مالزی در یکم آوریل 2005 اعلام نمود که افسرهای پلیس مسلح روی یدک کش های و بارج های از پیش تعیین شده و مشخص مسیر حرکت در تنگه مالاکا را پوشش می دهند (Ioannis, On Line Asia Times 2005 1&2)
دولت های سنگاپور و اندونزی علاقمند به دخالت نیروهای بیگانه در آب های خود نیستند ولی این روش کار را برای آن ها سخت تر خواهد کرد مانند این است که این دو کشور معتقدند که شما
آب های تحت مالکیت خود را کنترل کنید و ما آب های تحت مالکیت خود را کنترل می نماییم.
در سال 2004 از تعداد کل 325 حمله، 9 حمله در مالزی و 8 حمله در سنگاپور و 93 حمله در آب های اندونزی بوقوع پیوسته است. (Ioannis, On Line Asia Times 2005 1&2)
2-7-1-3 تنگه سنگاپور :
توصیه می شود که کشتی ها در حالت آماده باش با حداکثر اقدامات احتیاتی ضد دزدی دریایی تردد نمایند . دزدان دریایی مخصوص شب ها زمانی که کشتی هادر لنگرگاه هستند و یا در حال عبور از تنگه می باشند به آنها حمله می کنند . ICCIMB ,2013,21))
دولت سنگاپور نیز اعلام کرد که مرکز اطلاعات 24 ساعته را راه اندازی می کند.(Ioannis,2005,2)
همانگونه که اشاره شد دولت سنگاپور برای جلوگیری از دخالت نیروهای بیگانه اقدام به

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی دزدی دریایی، سازمان ملل، شورای امنیت، نیروی دریایی Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی دزدی دریایی، دریای سرخ، پوشش خبری، اتحادیه اروپا