پایان نامه با کلمات کلیدی تغییر رنگ

دانلود پایان نامه ارشد

کوبی
مرصع کاری
9-2 خطرات تهدید کننده فیروزه
دو خطر جدى ،فيروزه را تهديد مى کند ؛يکى صدمات ناشى از ضربات سخت و ديگرى ،تغيیر رنگ فيروزه که ناشى از ساختار متخلخل فیروزه است .

10-2 محصولاتی که فیروزه در آن کار می شود
علاوه بر زینت‌آلات زنانه و مردانه ‏ با استفاده از فیروزه،اشیاء مختلفی‏ را زینت می‌دهند و می‌فروشند از این قبیل؛ قلیان، چپق، نی سیگار، دسته‏ی شمشیر، قاب قرآن، صندوقچه، عصا، مجسمه، سنجاق کراوات و نیز آویزه‏هایی به شکل قلب و تخم مرغ نیز می‎سازند همچنین آیاتی از قرآن کریم را با استفاده از فیروزه‏ی‏ تخت به صورت تابلوهایی زیبا درمی‏آورند. علاوه بر این، کلمات‏ مقدسی از قبیل «اللّه» و اسامی ائمه -به خصوص «حضرت علی‏ (ع)» و نام«پیامبر» (حضرت محمد(ص) را از فیروزه‏ می‌تراشند. از فیروزه‏ی «شجری» اشیاء زینتی به شکل کاسه، بشقاب و همچنین انواع پرندگان به خصوص طاووس می‏سازند.
11-2 موادی که باعث تغییر رنگ فیروزه می شود
فیروزه تنها سنگ معدنی است كه به مواد روغنی حساسیت دارد، چون منافذش حالت تخلخلی دارد و مواد روغنی را جذب خودش می كند، به مرورزمان باعث تغییر رنگ فیروزه می شود و وقتی تغییر رنگ داد سبز مات می شود و به این ترتیب قیمت و كیفیت فیروزه كاهش پیدا می كند. وقتی سبز مات شد اگر میلیون ها تومان باشد دیگر هیچ ارزشی ندارد. تنها راه نگهداری این است كه از مواد روغنی حتی كرم و عطر و ادكلن دور نگه داشته شود. حتی در كمدی كه عطر و ادكلن است نباید فیروزه را نگه داشت، البته تغییر رنگ در نگین فیروزه در نتیجه تابش نور آفتاب، تبخیر آب طبیعی موجود در فیروزه یا حتی در اثر مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی بانوان نیز رخ می دهد.
– لوسيون ها و عطر ها ،منجر به تغيير رنگ فيروزه مى شود .
– از تميز کننده اولترا سونيک مورد جواهرفيروزه استفاده نشود .
– اگر نگين فيروزه به روى پايه نقره استوار است ،برخى ترکيبات مورد استفاده براى تميز کردن و صيقل دادن نقره که حاوى اسيد است ،به فيروزه صدمه می رساند.
12-2 تاثیرات و فواید فیروزه روی بدن انسان
سنگ فيروزه به عوارض عملكردهاي نادرست كبد و غدد كمك ميكند. چشمها را نيرو ميبخشد و عليه بيماريهاي چشم و گردش خون مؤثر است. التهابات ريوي و بيماريهاي دستگاه تنفسي را درمان كرده، در برابر افسردگي مفيد بوده و قلب را تقويت ميكند.فيروزه براي همه بيماريها كه بر اثر كمبود مواد غذائي و تغذيه بد ايجاد ميشوند به كار ميرود. معمولاً هنگام پارگي رباطها و تاندونها، جريان خوني را در بافتهاي عضلاني زيادتر ميكند. همچنين به خاطر درخشش خود، شادي آور است و اهرمي سودمند براي جبران كمبود اكسيژن، مسموميتهاي خوني و استرس ميباشد. سنگ فيروزه كمك مؤثري به درمان آن نواحي از بدن كه تحت هجوم ويروس ها و باكتري ها هستند مينمايد. گفته شده فيروزه از عملكرد و شفابخشي بيكران خود آگاهي ندارد.
فيروزه سنگي توانمند و حامي به شمار ميرود. اين سنگ باعث شادي و نشاط در افراد غمگين و افسرده ميشودو به آنها نيروي لازم براي به انجام رساندن كارهاي سخت با ظرافت و چابكي را منتقل ميكند.
13-2 تقسیم بندی فیروزه در هنگام تراش
سنگ هایی كه ریز هستند و امكان نگهداشتن آنها در میان انگشت ها جهت تراش وجود ندارد، این نوع سنگ ها را روی چوب حصیر می چسبانند تا از چوب به عنوان دستگیره برای نگهداشتن سنگ در دست استفاده شود و به آن سرچوبی گفته می شود و سنگ های درشت تر را كه با دست امكان نگهداشتن آن باشد جدا سازی می كنند سپس توسط دستگاهی دیگر كه چرخ تراش نام دارد و دارای یك تیغه از جنس فلز كه دارای سختی زیادی است فیروزه ها را به صورت اشكال مختلف تراش می دهند.
تصویر 2-11 سنگ های ریز
تصویر 2-12 سنگ های درشت

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی قیمت گذاری، ارزش اقتصادی، تغییر رنگ Next Entries تحقیق درمورد امام حسین، امام حسین (ع)، تاریخ ادبیات