پایان نامه با کلمات کلیدی بانک های خصوصی، بانک انصار، بانکداری الکترونیک، انقلاب اسلامی

دانلود پایان نامه ارشد

خواهد کرد که البته برخی بانک های تازه تاسیس در این بخش تا 169 درصد سود می‌پردازند.

2-6-3-1-3) کار آفرین:
بانک کارآفرین فعالیت خود را در ابتدا به صورت مؤسسه اعتباری غیربانکی با مشارکت اعضای جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن های مدیران صنایع، شرکتهای ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی، مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و با سرمایه ۳۰ میلیارد ریال و با نام شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان آغاز و در سال 1378 به ثبت رسید. این مؤسسه در سال 1380 به بانک تبدیل شد سرمایه این بانک در سال ۱۳۹۰ به بيش از چهار هزار و پانصد میلیارد ريال رسيد. کارآفرین در سال 81 به عنوان اولین بانک خصوصی در فهرست تابلوی بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفت.
بانک کارآفرین از باتجربه های صنعت بانکداری در بخش خصوصی است اما شیوه فعالیتش قدری با سایر بانک‌ها تفاوت دارد به همین دلیل به اندازه سایرین بر سر زبانها نیفتاده است. بانک کارآفرین در ابتدا فعالیت خود را به عنوان مؤسسه اعتباری غیربانکی آغاز کرد تا به عنوان مؤسسه‌ای ویژه کارآفرینان با همکاری اعضاء انجمن‌های مدیران صنایع، شرکتهای ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی و چند مؤسسه اقتصادی دیگر فعالیت کند. این موسسه در طول چند سال اخیر تصمیم خود را تغییر داد تا به مانند سایر بانک ها به فعالیت بانکی بپردازد. این بانک در ارائه نرخ سود بانکی هم از سایر رقبای بانکی خود پیشی گرفته تا تقریباً بیشترین سود را به سپرده های بلندمدت پنج ساله در پایان سر رسید 169.6 درصد سود می‌پردازد. این بانک برای سپرده های چهار ساله سودسالیانه علی الحساب 28 درصدی و در پایان دوره سود 112.56 درصدی رااعطا می‌کند. سپرده های سه ساله در این بانک به طور سالانه 24 درصد و در پایان دوره 73 درصد سود دریافت می‌کنند. تسهیلات دهی در این بانک بیشتر به بازرگانان و فعالان اقتصادی انجام می‌شود.

2-6-3-1-4) سامان:
بانک سامان به عنوان سومین بانک خصوصی ایرانی از مرداد ماه ۱۳۸۱ با پیشینه اولین موسسه مالی و اعتباری کشور و با سرمایه اولیه ۲۰۰ میلیارد ریال آغاز به کار کرد. شهرت سامان به واسطه ارائه خدمات متنوع بانکداری الکترونیکی می‌باشد و این بانک اولین دارنده اینترنت بانک در ایران می‌باشد. بانک سامان در سال ۱۳۸۱ نخستین اینترنت بانک را در ایران با امکان انتقال وجه راه اندازی کرد. که تا کنون نیز بهترین مانده است .
بانک سامان از اولین بانک های خصوصی است که شعار اصلی اش را بر مبنای بانکداری الکترونیک قرار داده است. هرچند که در حال حاضر همه بانک های ایران در حوزه بانکداری الکترونیک فعال هستند. بانک سامان بزرگترین چالش خود را در جریان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از سر گذراند. این بانک در تنزیل برخی از ال سی12های گروه آریا نقش داشت به همین دلیل مجبور شد تحت فشار بانک مرکزی، مدیرعامل خود را تغییر دهد.
بانک سامان مجموعا 863 هزار و 504 مشتری دارد که از این تعداد بیش از 215 هزار نفر مشتریان اینترنت بانک سامان هستند. بانک سامان در کشور 155 شعبه دارد که عموم آن در تهران دایر است.
519 دستگاه خودپرداز از این بانک در کشور فعال است و بیش از 65 هزار پایانه فروش میان فروشگاه های کشور توزیع شده است. این بانک در ارائه میانگین سود بانکی به مانند اکثر بانک های کشور عمل می‌کند اما درشیوه محاسبه، روش های منحصر به فردی دارد. سود سپرده های کوتاه مدت عادی به طور روز شمار هفت درصد است. بانک سامان برای سپرده های دو ساله به طور سالانه 21 درصد سود می‌دهد که در زمان سر رسید 42 درصد سود به آن تعلق می‌گیرد. سپرده های سه ساله در این بانک در زمان سر رسید با 73 درصد سود مواجه می‌شود. سپرده های چهار ساله و پنج ساله در این بانک در زمان سر رسید سودهای 112 و 162 درصدی را دریافت می‌کنند.
2-6-3-1-5) پاسارگاد:
بانک پاسارگاد از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرد. سرمایه این بانک در سال 89 به 2 هزار میلیارد تومان رسید. این بانک از سوی مجله بنکر، بانک سال ایران در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. گستردگی شعبه های این بانک به ویژه در تهران، موجب افزایش علاقه فعالان تجاری به گشایش حساب در آن شده است.
در میانه های دهه 80 و پس از تأسیس چند بانک خصوصی در کشور، پاسارگاد با شرایطی خاص پذیره نویسی خود را آغاز کرد تا خیلی زود به جمع برترین‌ها در میان سایر بانک های خصوصی اضافه شود. بانک پاسارگاد در شیوه خدمات دهی طوری پیش رفت که خیلی ها آن را بهترین بانک خصوصی کشور می‌نامند. آذرماه 1384 اولین شعبه بانک پاسارگاد در مشهد افتتاح شد و این بانک در حال حاضر در سطح کشور 296 شعبه فعال دارد که 192 شعبه آن در تهران است. پاسارگاد که سهام خود را در بورس نیز عرضه کرده حالا 1.5 میلیون نفر سهامدار دارد. این بانک برای سپرده های کوتاه مدت به طور روزشمار 7 درصد سود می‌پردازد. سپرده های بلندمدت یک ساله و دوساله در پاسارگاد، 17 و 17.5 درصد سود دارد. ضمن اینکه سپرده هایی که ماندگاری سه و چهارساله داشته باشند در این بانک 18.5 و 19 درصد سود دریافت می‌کنند. سپرده های بلندمدت پنج ساله هم در این بانک به طور میانگین ماهانه 20 درصد سود می‌گیرد. این بانک سرمایه‌گذاری های خود را در بخش فرهنگی هم دنبال کرده است.

2-6-3-1-6) سرمایه:
بانک سرمایه اواخر سال 1384 به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران و اولین بانک خصوصی با بیشترین سرمایه اولیه آغاز به کار کرد. این بانک با سرمایه 350 میلیارد تومانی آغاز به کار کرد. سرمایه این بانک در سال 89 به 700 میلیارد تومان افزایش یافت. برخی سهامداران این بانک، با استفاده از اعتبار خود در بانک های خارجی و اخذ تسهیلات ارزان قیمت از این بانک ها، موفق به تأمین سهم اولیه خود در تأسیس بانک شدند.
بانک سرمایه از قدیمی‌ها میان بانک های خصوصی به حساب می‌آید هرچند که در طول فعالیت خود نتوانسته به مانند سایر هم سنگان خود توفیق داشته باشد. چند سال پیش بانک سرمایه تا مرز ورشکستگی پیش رفت که در آن زمان با برخی حمایت ها توانست روی پا بایستد و حالا پیشرفت های خوبی را از سر بگذراند. حتی زمانی مدیرعامل این بانک در جمع مدیران بانک های خصوصی به قدری متاثر شده است که سایر مدیران بانکی این مجوز را به او می‌دهند تا سود بیشتری به سپرده های سرمایه‌گذاری بپردازد. در آن زمان بانک سرمایه برای جذب بیشتر سپرده سود بیشتری ارائه می‌داد. این بانک در حال حاضر از بحران خارج شده و روزگار مساعدی دارد. سرمایه 153 شعبه در کشور دارد. خیلی ها شعار تبلیغاتی این بانک را از بهترین شعارها در نوع خود می‌دانند. بانک سرمایه پس از گذر از بحران حالا از برخی بانک های خصوصی دیگر سود کمتری به سپرده ها ارائه می‌دهد. میانگین سود این بانک به سپردهای کوتاه مدت و بلند مدت تقریباً با سایر بانک های خصوصی یکسان است اما سودی که در زمان سر رسید به سپرده های بلند مدت می‌پردازد کمی کمتر از سایرین است. این بانک در زمان سر رسید سپرده های پنج ساله 149 درصد سود می‌دهد. سپرده های چهار و سه ساله هم در این بانک در زمان سر رسید، 105 و 69 درصد سود دریافت می‌کنند.

2-6-3-1-7) سینا:
بانک سینا در آخرین روز کاری سال ۱۳۸۷ اعلام موجودیت کرد. این بانک قبل از این به مدت دو دهه با نام مؤسسه مالی و اعتباری بنیاد یکی از موسسه های مالی و اعتباری نیرومند در ایران بود. بانک سینا برای گرفتن مجوز فعالیت باید با تغییر ماهیت حقوقی، بخشی از سهام خود را در بازار می‌فروخت. این سهام در سال ۱۳۸۷ در بازار به بخش خصوصی واگذار شد. با این وجود هنوز سهامدار عمده آن بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است.
سینا از بانک های خصوصی نوظهور است که به تازگی از مؤسسه مالی و اعتباری به سمت بانکداری حرکت کرده است. این بانک برای جذب مشتری بیشتر سودهای نسبتاً زیادی به سپرده های بلند مدت می‌پردازد. بانک سینا 255 شعبه در کشور دارد که اکثر آن ها در شهرستان ها دایر است. فعالیت نسبتا طولانی در حوزه مؤسسه مالی و اعتباری موجب شده تا در شهرستان ها شعب زیادی از این بانک تأسیس شده باشد. این در حالی است که سایر بانک های خصوصی که قبلاً مؤسسه مالی نبوده اند، بیشتر شعب خود را در تهران دایر کرده اند. مؤسسه مالی و اعتباری سینا از سال 64 در کشور فعال بوده است و بانک سینا از سال 87 کار اخذ مجوز را نهایی کرده است. این بانک به سپرده های کوتاه مدت به طور روزشمار سود هفت درصدی می‌پردازد. سود سپرده های پنج ساله در این بانک از بالاترین سودها در میان بانک های خصوصی است. در زمان سررسید سپرده های پنج ساله 169 درصد سود دریافت می‌کنند در حالی که سود سالیانه این نوع سپرده 21.8 درصد است. سپرده های چهار، سه و دو ساله در این بانک در زمان سر رسید سود 115، 75 و 44 درصد سود دریافت می‌کنند.

2-6-3-1-8) دی:
بانک دی یکی از بانک های غیر دولتی ایران است که وابسته به بنیاد شهید می‌باشد. سابقه فعالیت این بانک از سه سال فرا تر نمی رود. فعالیت این بانک، حساب های قرض الحسنه و ارایه کارت الکترونی است. ایده تأسیس این بانک زمانی مطرح شد که مسئولیت ارائه خدمات به جانبازان، از بنیاد مستضعفان تفکیک و به بنیاد شهید سپرده شد. بدین ترتیب ارایه خدمات مالی به جانبازان و خانواده شهدا، یکی از اولویت های کاری این بانک به شمار می‌اید. مؤسسه هایی مانند بیمه ملت، گروه سرمایه‌گذاری بهمن و سازمان اقتصادی کوثر، دارای ارتباط مالی نزدیکی با بانک دی هستند. بانک دی طی یک سال گذشته فعالیت های خود را گسترش داده و توانسته 53 شعبه در تهران و 36 شعبه در شهرستان ها راه اندازی کند. این بانک تاکنون توانسته از کنار حواشی بوجود آمده بگذرد تا رفته رفته فعالیت هایش را توسعه دهد. این بانک به سپرده های کوتاه مدت سودهفت درصد را می‌پردازد و به سپرده‌های سه، شش و نه ماهه سود 10، 12 و 15 درصد را پرداخت می‌کند. به سپرده‌های یک ساله، دو ساله، سه ساله و چهارساله سود 17، 18، 19 و 19.5 درصد را اعطا می‌کند. سپرده های پنج ساله هم در این بانک به طور میانگین با 20 درصد سود همراه خواهد بود.

2-6-3-1-9) انصار:
بانک انصار یکی از بانک های خصوصی ایران است. این مؤسسه در ابتدا با نام صندوق پس انداز و قرض الحسنه انصار المجاهدین شروع به فعالیت کرد. سپس به مؤسسه مالی و اعتباری انصار تغییر نام داد و در خرداد سال ۱۳۸۹ تبدیل به یازدهمین بانک خصوصی ایران تحت نام بانک انصار شد. بانک انصار وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
یازدهمین بانک خصوصی کشور در میانه‌های سال 1389 مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت کرد. بانک انصار که پیش تر مؤسسه مالی و اعتباری بود وابسته به یکی از نهادهای نظامی است به گونه‌ای که بخش مهمی از مشمولان سربازی پیش از اعزام باید در این بانک حساب باز کنند. بانک انصار پس از چند سال فعالیت در حوزه مؤسسه مالی و اعتباری به تازگی فعالیت رسمی خود را به عنوان بانک دریافت کرده است. این بانک بیش از 600 شعبه و 70 باجه یکپارچه در سراسر کشور دارد که 77 شعبه آن در تهران دایر است. انصار که در زمان حیاتش به عنوان موسسه مالی و اعتباری به روش های گوناگون وام به مشتریان ارائه می‌داد، حالا مجبور است در قالب قوانین بانکی این کار را انجام دهد. این بانک برای تسهیلاتی که در قالب عقود مبادله‌ای ارائه می‌دهد تا بازپرداخت 24 ماه، 14 درصد و برای بازپرداخت بیش از 24 ماه 15 درصد سود دریافت می‌کند. سود مورد انتظار در تسهیلات عقود مشارکتی نیز 12 تا 18 درصد اعلام شده است.
بانک انصار برای سپرده های کوتاه مدت هفت درصد سود می‌پردازد. سود سپرده های چهار ماهه، شش ماهه ونه ماهه در این بانک 10، 12 و 15 درصد در نظر گرفته شده است. سپرده های یک ساله به طور ماهانه 17 درصد سود دریافت می‌کنند و اگر در زمان سررسید سود دریافت شود، این میزان به 18.39 درصد می‌رسد. سود سپرده های دو ساله هم با چنین روشی به طور ماهانه 18 درصد و در زمان سررسید 42.95 درصد سود دریافت می‌کنند. سپرده های سه ساله و چهار ساله نیز به طور ماهانه

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی بانک های خصوصی، برنامه سوم توسعه، تسهیلات اعطایی، صندوق بازنشستگی Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی بانک های خصوصی، ارزش بازار، بانک مرکزی، ارزش بازار سهام