پایان نامه با کلمات کلیدی اوقات فراغت، استان اردبیل، کشورهای توسعه یافته

دانلود پایان نامه ارشد

روشهای پیشگیری خود مسبب عوارض جانبی بعدی میشود. و علت آن استفاده از داروهای شیمیایی و در کل ساخته شده بشر است.(کرد بچه،۱۳۸۸،۱۳۲) اما در تحقیقات و مطالعات، امزوزه به این نکته پی برده اند که درمان از راه طبیعی بهتر بوده و این روش عوارض جانبی بعدی را به دنبال نخواهد داشت.(صفائی،۱۳۷۳،۱۲۵)
برای همین منظور است که استفاده از داروهای گیاهی (طب گیاهی) و آبهای معدنی (آبدرمانی) و دیگر روشهای طبیعی، بالخص در کشورهای توسعه یافته ای که خود صاحب بزرگترین پیشرفتهای پزشکی هستند نیز توصیه میشود. از این رو در حال حاضر کشورهایی که به نحوی دارای چشمه های طبیعی می نمایند.( الکسین سنوری.۱۳۵٫۱۳۸۵)
منطقه مشگین شهر واقع در استان اردبیل در دامنه زیبایی رشته کوه سبلان قرار گرفته است. این شهر با چشم اندازی طبیعی و زیبا از مناطق نسبتا بکر کشورمان است که ۱0 چشمه آبگرم معدنی را که هر کدام دارای خواص متفاوت و متنوع درمانی خاص خود می باشند در خود جای داده است. (محمدرضا غفوری ۱۳۵٫۱۳۷۸)تاریـخ میگویـد: تمدنهای بـزرگ جـهان در کنـار آبــها و رود خـانه ها بوجـود آمدنـد.(حسین زارعی. ۶۵٫۱۳۸۱)
جغرافیا می گوید: بیشترین سطح زمین را آب تشکیل داده که فعل و انفعالات آن چرخه حیات را می سازد، از این فعل و انفعالات دریاها و دریاچه ها شکل می گیرند، چشمه ها منشا می گیرند، و در همه جای این کره خاکی، آب های گوناگون شکل می گیرد و بشر نیز استفاده های مختلف از آن می کند.(خداداد لطفی.۱۴۵٫۱۳۷۸)
امروزه برخی از آبهای زیر زمینی که خروشان و جوشان از عمق و ژرفای زمین می جوشد، و بیرون می آید که آنها را آبهای معدنی می گویند.
جلوه های آب متنوع و پر جاذبه است و چشمه هایی آب و آبهای معدنی، علاوه بر شفای درد از دیدنیهای طبیعت، و نشان رمز و راز و شگفتی خلقت است، به همین دلیل است که آبهای معدنی در هر نقطه از دنیا وکشورها یقینا محل مراجعه مسافران است. آبهای معدنی کالایی است که مشتریان خود را از راه دور و نزدیک بسوی خود می کشاند.آب، بخصوص آب معدنی، نه تنها روح و روان را جلا می بخشد، در التیام دردهای جسمی نیز موثر هست و علاج را سرعت می بخشد.
پروژه پیشنهادی حاضر به گوشه ای از روش آب درمانی با آبهای معدنی، بر مبنای علم و تجربه بشری پرداخته است. گامی کوچک در راهی که مقصدی معین دارد، هرچند طولانی است، و صبر و مداومت طلب می کند. در واقع به تعبیر دیگر، تبدیل فضای ناپایدار وغیربهداشتی سنتی، به فضاییپایدار و بهداشتی مدرن، در قالب یک مجموعه آبدرمانی که، صرفا به مقوله درمان با آبهای معدنی است می پردازد. با توجه به اشاره ای مختصر به سابقه تحقیقات انجام شده درباره مو ضوع، و نتایج بدست آمده در داخل و خارج از کشور و نظرات علمی موجود و با توجه به نمونه هاییدر داخل کشور، نیاز به تحقیق، در تاریخچه علم آبدرمانی و استانداردهای معماری در این زمینه می باشد، البه استفاده از نظر کارشناسان مربوطه خالی از لطف نمی باشد.

فصل اول
كليات

چكيده
با گسترش روزافزون شهر نشيني مشكلات مربوط به زندگي شهري نظير مساله مالي، مشغله‌هاي كاري، استرس، فاصله عاطفي افراد خانواده، كاهش ميزان استفاده از اوقات فراغت و تفريحات گروهي را منجر شده است. در صورتي كه حق استراحت و استفاده از مرخصی با حقوق و ایجاد تسهیلات اداری لازم، برای استفاده بیشتر مردم از تعطیلات و اوقات فراغت در واقع دستاوری است که بشر پس از سالها کار و تولید انبوه فرهنگ مادی در قرن اخیر به دست آورده است. بنابراين نياز به فضاهايي براي استراحت، تمدد اعصاب، تفريح ضروري به نظر مي‌رسد.
• علت انتخاب موضوع
با توجه به كم شدن تفريحات گروهي و خانوادگي و مشكلاتي چون مسافت هاي طولاني، هزينه هاي بالاي سفر و كمبود برخي امكانات سبب شد كه توجه ويژه‌اي به اين مقوله صورت گيرد.
زندگي كردن در فضاهاي شلوغ و پر سرو صداي شهرها ونياز افراد به مكاني آرام و زيبا براي استراحت و تمدد اعصاب از ضروريات جامعه امروز مي‌باشد.سفر به مكاني كه فاصله چنداني با شهر نداشته باشد و مستلزم برنامهريزي خاصي نباشد از ويژگي‌هاي مهم اين پروژه محسوب مي‌شود.
• اهميت و ضرورت انجام پروژه
اين پروژه با فراهم نمودن جايي كه صرفاً خود آن مكان هدف و مقصد باشد و به نوعي اوقات فراغت ساكنين شهرها، افرادي كه نمي‌دانند كجا بروند و تمايل به سفرهاي كوتاه در محيطي به دور از هياهوي شهرها دارند از اهميت ويژه‌اي برخوردار است..
چه بسا بي توجهي به امر اوقات فراغت و تفريح در دراز مدت آثار سوء اجتماعي در ابعاد خانواده و جامعه خواهد داشت. در صورتي كه وجود فضا‌هاي تفريحي مناسب سبب پيوند قوي‌تر افراد خانواده و افزايش بازده افراد در محيط كار مي‌شود. لذا پرداختن به موضوع تفريح و برنامه‌ريزي براي پر كردن اوقات استراحت شهروندان ضروري است.
• اهداف پژوهش و طراحي
هدف از انجام اين پژوهشطراحي مكاني مناسب براي تفريح و استراحت به منظور پر كردن اوقات فراغت آخر هفته شهروندان است. در نظر گرفتن سايتي كه به لحاظ موقعيت داراي طبيعت زيبا و جذاب براي استفاده كننده‌گان باشد و همچنين طراحي مكاني همگون با طبيعت سايت كه پاسخگوي نيازها وكمبودهاي افراد مي‌باشد، از اهداف اين پژوهش است.
• موقعيت استقراري پروژه
سايت مورد نظر اين پروژه در استان اردبیل واقع در شهرستان مشگین شهر است. اين سايت به دليل طبيعت مناسب، آب و هواي مطلوب و ييلاقي، نزديكي به کوه سبلان انتخاب شده است.
• برنامه‌ريزي كالبدي
مجموعه اقامتي- تفريحي-آبدرمانی مورد نظر اين پروژه شامل:
فضاهاي عمومي (سالن هاي چند منظوره، رستوران، كافي‌شاپ)
فضاهاي اقامتي (اتاق‌ها و سوئيت‌هاي خانوادگي)
فضاهاي تفريحي(استخر، اتاق ماساژ، محوطه آفتابگيري)
فضاهاي اداري (اتاق‌هاي مديريت، اتاق پرسنل، اتاق مربيان)
فضاهاي خدماتي (پاركينگ، بخش‌هاي تأسيساتي)
مي‌باشد.

• روش تحقيق و طراحي
روش‌هاي تحقيق در اين پژوهش شامل گرد‌آوري اطلاعات، روش‌هاي تجزيه وتحليل(توصيفي) وروشهاي قياسي مي‌باشد. گردآوري اطلاعات خود شامل: مطالعات كتابخانه‌اي، سايت‌هاي اينترنتي، مجلات معماري و مطالعات پيشين انجام شده در اين زمينه مي‌باشد.
• ساختار و فصول پژوهش
اين پژوهش مشتمل بر پنج فصل به شرح زير مي‌باشد:
فصل اول- کلیات
فصل دوم- نمونه ها(ادبیات تحقیق)
فصل سوم – مباني نظري طرح
– فضاهاي عمومي
– فضاهاي اقامتي
– فضاهاي تفريحي
– فضاهاي اداري
– فضاهاي خدماتي
-آبدرمانی
فصل چهارم- تجزیه وتحلیل(برنامه فیزیکی، ایده وکانسپت)
فصل پنجم- نقشه های معماری

1-1- اوقات فراغت
فراغت يک جلوه زندگي است. فراغت، يکي از زمينه‌ها براي پديد آوردن انساني است با ارزشهاي رواني و عاطفي والاتر و فرهنگ سرشارتر، نه زمينه خستگي در کردن براي کار دوباره.
اوقات فراغت براي رفع خستگي و براي تجديد قوا براي کار نيست. براي رفع اندوه نيست. اوقات فراغت، اوقات ديدار دوستان و آشنايان هم نيست. اوقات فراغت عبارت از بخشي از بندگي است که آدمي به جلوه‌هاي اصيل و نجيب روح خودش پاسخ دهد.
اوقات فراغت براي بازگشت آدمي به خويشتن است. فراغت با بيکاري متفاوت است با تنبلي و لميدن در کنج خانه متفاوت است. فراغت به معناي جدا کردن ذهن از درگيري‌هاي جاري زندگي است. سرانجام به معناي کامل برگشتن به خويشتن است.
نيازهاي زندگي آدمي را ناگزير مي‌سازد که راه و رسم نظم يافته‌اي را در جريان تلاشهاي روزانه خود بپذيرد. بخش بزرگ اين راه و رسم‌ها، بي حضور و دخالت و بي‌خواسته انسانها، تنظيم و به آنان تحميل مي‌شود. فرار از اين تحميل و پيشي گرفتن راه و رسمي ديگر، عنصر اصلي فراغت است. فراغت به جلوه درآوردن خواسته‌هاي اصيل انساني است. بريدن و دور شدن از همه درگيري‌ها و وابستگي‌هاي ذهني و فکري است.
1-2-وقت آزاد
وقت آزاد، وقت فراغت و تمام فعاليت‌هايي را که در خارج از حوزه کار در برابر فرد قرار مي‌گيرد. وقت فراغت، فرصت و زماني است که پس از به انجام رساندن کار و شغل روزانه، به هدف تأمين نيازهاي انساني باقي مي‌ماند و زماني را در بر مي‌گيرد که در آن نه فقط از تعهدات شغلي و اقتصادي بلکه از تکاليف اجتماعي و خانوادگي رهيده و مي‌خواهند دقايقي را با طيب خاطر بگذرانند. زمان زندگي شامل زمان کار و وقت آزاد، زمان خارج از کار است.
1-3-تفريح
مقصود از تفريح، گرايش انسان هنگام فراغت به حالات و اعمالي است که به علل فيزيکي و رواني به آن نيازمند است. اين مسئله از پايه‌هاي مهم اجتماعي است که ريشه در فرهنگ جامعه، ملاک‌ها و معيارهاي اجتماعي و تکنولوژي گذشته و امروز دارد گزارش‌هاي مربوط به فرهنگ‌هاي مختلف حاکي است که اهميت و ميزان زماني که وقت تفريح مي‌گردد و همچنين در حد پيشرفت و تکامل سرگرمي‌ها بستگي کامل به رفاهيت مادي جامعه دارد. نکات جالب توجه درباره فعاليتهاي تفريحي انسان اين است که اين فعاليتها از لحاظ اقتصادي داراي ارزش عملي نيستند با اين همه اين فعاليتها از هر حيث سودمند هستند. زيرا نيازمندي‌هاي جسماني و رواني افراد را تأمين مي‌کند. اگرچه تفريح يک کيفيت اجتماعي است که ممکن است به اندازه خود فرهنگ قدمت داشته باشد ولي با اين همه تعداد کمي دانشمندان مسئله را مورد بررسي قرار داده‌اند. بخصوص در ادوار اخير که مسيحيت و جهان غرب استيلا يافت تفريح به منزله جامعه‌شناسي و روان‌شناسي و تفريح مورد توجه بيشتري قرار گرفت وبه عنوان يکي از جنبه‌هاي مهم خوي و رفتار آدمي بررسي شد. در چند سال اخير به مناسبت توسعه و تکنولوژي، دانشمندان کوشيدند نقش تفريح را در زندگي آدمي با کوشش بيشتر تشريح کنند.
1-4-جهانگردي و جهانگرد
بيشتر لغتنامه‌ها واژه ساده مسافرت (Travel) را بدين گونه تعريف کرده‌اند: «عمل جابجايي».
در محتواي صنعت جهانگردي، اين واژه تعريف ديگري دارد. «عمل جابجايي به خارج از جامعه براي تجارت (داد و ستد) يا تفريح و نه براي انجام کار روز مره و تحصيل».
بر طبق تعريف سازمان جهاني و جهانگردي انواع مختلف جهانگردي و گردشگري به صورت زير مي‌باشد:
1. جهانگردييا گردشگري (Tourism): کارهايي است که فرد در مسافرت در مکاني خارج از محيط عادي انجام مي‌دهد. اين مسافرت بيش از يک سال طول نمي‌کشد و هدف تفريح، تجارت يا فعاليتهاي ديگر است.
2. جهانگرد يا گردشگر (Tourist): مقصود کسي است که دست کم يک شب در يک اقامتگاه عمومييا خصوصي، در محل مورد بازديد به سر مي‌برد.
3. گردشگر يک روزه (Same Day Visited): مقصود کسي است که يک روز به مکان ديگري مي‌رود ولي شب را آنجا نمي‌گذراند.
4. ديدار کننده (Visitor): کسي است که به مکاني غير از محيط معمولي خود مسافرت مي‌کند و کمتر از دوازده ماه متوالي در آنجا به سر مي‌برد و هدف اصلي از اين مسافرت اين نيست که در مکان مورد بازديد، در ازاي دريافت پول کار کند.
5. مسافر: کسي است که بين دو يا چند نقطه مسافرت کند.
گردشگران در هر کشور به سه دسته تقسيم مي‌شوند:
1- گردشگران اهل يا مقيم آن کشور در خود کشور سفر مي‌کنند.
2- گردشگران اهل آن کشور که به خارج سفر مي‌کنند.
3- گردشگران خارجي که به آن کشور سفر مي‌کنند.
گردشگري را نيز مي‌توان از سه ديدگاه مختلف تقسيم‌بندي نمود:
1- تقسيم‌بندي بر اساس بين‌المللي بودن
2- تقسيم‌بندي بر اساس طول مدت اقامت
3- تقسيم‌بندي بر اساس فردييا دسته جمعي بودن
1-5- تاريخچه مسافرت و جهانگردي
مردم در دورانهاي مختلف و مکانهاي متفاوت با اهداف متفاوتي به سفر مي‌پرداختند که در اينجا به ذکر چند نمونه مي‌پردازيم:
1. عهد باستان: مردم متعلق به تمدنهاي ماقبل تاريخ با انگيزه‌هاي زير به سفر مي‌پرداختند. براي کسب غذا، دوري از خطر، رفتن به مکانهايي با آب و هواي مساعدتر و بعدها براي تجارت و تبادل کالا.
2. قرون وسطي: در سده پنجم تا چهاردهم ميلادي، مسافرت و تجارت رونق خود را از دست داد. مسافرت سخت و خطرناک بود

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی شهرستان مشکین شهر، تقسیمات کشوری، فضاهای عمومی Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی جنگ جهانی دوم، صنعت هتلداری، سلامت اقتصادی