پایان نامه با کلمات کلیدی استان مازندران، اوقات فراغت

دانلود پایان نامه ارشد

هتل متفاوت است. مشتريان متلها عموماً دو گروه‌اند. اول خانواده‌ها يا کساني که با اتومبيل سفر طولاني مي‌کنند و نيازمند توقف کوتاه در محلي نزديک به جاده اصلي هستند. دوم کساني که مايل نيستند رفت و آمدشان زير نظر جماعت نشسته در سرسراي هتل يا کارمندان پذيرش هتل قرار گيرد.
بنابراين متلها عموماً در مسير جاده‌هاي اصلي و خارج از شهر ساخته مي‌شوند و به دليل ارزاني نسبي زمين در اين مکانها، آرايشي گسترده دارند و 1 يا 2 طبقه هستند. در متلها مي‌توان اتومبيل را نزديک اتاق يا سوئيت خود پارک کرد و بدون عبور از سرسراي اصلي مستقيماً به آن وارد شد. در متلها واحدها عموماً يا خيلي کوچک (براي رهگذران مجرد) يا خيلي بزرگ (براي خانواده‌ها) با چند اتاق و حمام ساخته مي‌شود. رستوران، سرسرا و ديگر فضاهايي عمومي متل عموماً جدا و مستقل‌اند. در بعضي از موارد متلها در نزديکي شهرهاي بزرگ يا در حاشيه آنها بنا مي‌شوند و به آنها متل شهري مي‌گويند. ابعاد متلها عموماً از هتلها کوچکتر است و بين 50 تا 100 اتاق دارند. بعضي از متلها ييلاقي- تفريحي هستند و به مقصد نهايي سفر تبديل مي‌شوند. هتل اسپرينگز31 در صحراي هات ايپرينگز32 در آمريکا نمونه اين گونه متلهاست.
1-16-4- سوئیت ها
یکی از راههای اصلی ایجاد کیفیتهای متفاوت اقامتی، گنجاندن چند سوئیت در ترکیب اتاقهای هتل است. سوئیت اتاق نشیمنی است که به یک یا چند اتاق خواب متصل شده است. هتلهای بزرگترمعمولاً چند نوع سوئیت دارند، از اتاق نشیمن یک بخشی با یک فضای خواب تا نشیمن چند بخشی با احتمالاً 6 اتاق کنار هم، شامل اتاقهای غذاخوری/کنفرانس و چند اتاق خواب. جزئیات سوئیت معمولی در جدول1 آمدهاست.
جدول(1-1). انواع سوئیت
انواع سوئیت
اتاق نشیمن
اتاق خواب
کلید
دهانه
درصد
سوئیت کوچک
یک دهانه
پستو
1
5/1
2
سوئیتکنفرانس
یک دهانه
1
2
2
3
سوئیت بزرگ
یک دهانه
2
3
3
4
سوئیت اداری
دو دهانه
2
3
4
1
سوئیت مجلل
سه دهانه
2
2
5
5/0
سوئیتها که 10 درصد کل اتاقهای مهمان را تشکیل میدهند،معمولاً در طبقات بالایی برج قرار میگیرند، ولی ممکن است به صورت عمودی هم روی هم قرار گیرند. مثلاً ممکن است از سوئیت برای پر کردن دهانههای سازهای بزرگتر طبقات در شرایط خاص استفاده شود. یا سوئیتهای کوچک پشت پلکانها یا آسانسورها یا فضاهای نامتعارف دیگری که شکل ساختمان به وجود آورده است، قرار گیرند.
در طول زمان امکانات رفاهی جدیدی به سوئیتها اضافه شدهاند. یکی از آنها امکان تسویه حساب سریع و ارائه خدمات در طبقات بالاست.
در بعضی هتلها این خدمات در یک اتاق کنار سرسرای آسانسور عرضه میشود، جایی که پیش غذای سبک،نوشیدنی وروزنامه هم میفروشند. در هتلهای دیگر این خدمات گستردهتر است تا جایی که مهمانان طبقه کلوب، با گذشتن از طبقه شلوغ در همان طبقه پذیرش میشوند. سالنهای بزرگتر برجها ممکن است چند دهانه را در برگیرند وفضاهایی برای پذیرش، دفتر اداری، یک سالن کوچک با تلویزیون، یک اتاق کنفرانس ویک سالن بزرگ برای صبحانه کنتینانتال، چای عصر وکوکتل داشته باشند.

فصل دوم
نمونه (ادبيات تحقيق)

2-1- نمونه‌ها
2-1-1-هتل نارنجستان نور
در گستره سرسبز و زيباي مازندران در دامنه جبال کوه‌هاي البرز و دشت‌هاي چشم‌نواز آب، آنجا که سبزي جنگل و کشتزارها و آبي دل‌انگيز دريا زندگي را دلپذيرتر مي‌نمايد، شرکت نارنجستان زيباي شمال مرواريدي دلربا را به اين ساحل کشانده است. اين مجموعه در زمين به وسعت 7/2 هکتار در دو فاز شال 57 دستگاه ويلاي دوبلکس مجزا با متراژهاي مختلف در محوطه (فاز اول) و 52 اتاق و 10 رويال سوئيت در ساختمان مرکزي هتل (فاز دوم) مي‌باشد.
امکانات هتل نارجستان 1 عبارتند از:
– استخر سوپوشيده، سونا و جکوزي
– ورزش‌هاي آبي
– رستوران گردان (پانوراما)
– کافي شاپ
– رستوران‌هاي متنوع و رستوران ساحلي
– چايخانه بهارستان
– سالن چند منظوره (سينما، تئاتر، کنفرانس، همايش، مراسم و …)
– مرکز بازي‌هاي کامپيوتري
– سالن بيليارد، ايت بال، اسنوکر
– ساحل زيباي شني
– مرکز خريد
– ترانسفر از فرودگاه به هتل و بالعکس
– تاکسي سرويس 24 ساعته
2-1-2- ويلاهاي هتل نارنجستان
ويلاهاي مستقر در محوطه در سه تيپ Aو B و C با معماري‌هاي متنوع و تحسين‌برانگيز با چشم‌اندازهاي بديع و با توجه به استانداردهاي معماري مدرن به گونه‌اي قرار گرفته است که با توجه به تقارن و تعادل بصري، چشم هر بيننده صاحب‌دلي را خيره مي‌سازد.

ويلاهاي تيپ A
اين مجموعه شامل 20 دستگاه ويلا يک خوابه به مساحت 96 متر مربع دوبلکس است.
ويلاهاي تيپ B
اين مجموعه شامل 28 دستگاه ويلا يک خوابه به مساحت 103 متر مربع دوبلکس است.
ويلاهاي تيپ C
اين مجموعه شامل 9 دستگاه ويلا دوخوابه به مساحت 148 متر مربع دوبلکس است.
همه ويلاها داراي تلويزيون رنگي، مبلمان، سيستم صوتي مرکزي، سيستم VCDمرکزي، شوفاژ، کولر گازي، يخچال دو واحد سرويس بهداشتي- حمام، ترانس سرپوشيده در طبقه بالا و نشيمن است. هر ويلا داراي فضاي سبز خصوصي و ورودي جداگانه مي‌باشد. فضاهاي بين ويلا به شکلي ارگانيک و زيبا طراحي شده است. چايخانه زيباي بهارستان نيز در کنار فضاي سبز بسيار چشمگير مي‌باشد.
2-1-3-هتل نارنجستان 2
از آنجا که هتل نارنجستان 1 در منطقه مازندران به عنوان مکاني تفريحي و توريستي مورد توجه بسياري از جهانگردان و علاقمندان قرار گرفته است، شرکت نارنجستان جهت گسترش و توسعه هتل فوق با امکانات بهتر، پروژه هتل نارنجستان 2 را در فاصله تقريبي 160 متري از هتل اول به مرحله اجرا درآورده است.
پروژه هتل نارنجستان 2 شامل ساختمان مرکزي 14 طبقه هتل و 41 ويلايي مي‌باشد. در اين پروژه امکانات جديدي به مجموعه قبلي اضافه مي‌گردد که عبارتند از:
– سالن بسيار مدرن و مجهز بولينگ
– سالن بيليارد شامل ميزهاي ايت بال و اسنوکر
– سينماهاي ديجيتال
– مرکز تجاري
– رستوران‌هاي متنوع ايراني و فرنگي
– سالن برگزاري مراسم و همايش‌ها
ويلاهاي تيپ A
تعداد 22 واحد از شماره 21 الي 42 در متراژ 96 متر مربع يک خوابه

شکل 2-1: نمایی از هتل نارنجستان
ويلاهاي تيپ C
تعداد 19 واحد از شماره 10 الي 28 در متراژ 148 متر مربع دو خوابه کليه ويلاهاي دوبلکس بوده و مجهز به تلويزيون رنگي، مبلمان، يخچال، شوفاژ، کولر گازي، سيستم صوتي مرکزي سيستم VCDمرکزي، دو واحد سرويس بهداشتي، حمام تراس سرپوشيده در طبقه بالا و نشيمن است.

2-1-4-مجتمع توريستي و تفريحي ساحل اکباتان
اين مجموعه توريستي و تفريحي در فاصله 10 کيلومتري شرق محمودآباد (استان مازندران) به شکل ساختمان‌هاي ويلايي، آپارتماني، چند منظوره و هتل طراحي شده و در مرحله اجرا مي‌باشد.
اين پروژه در زميني به مساحت 757/174 متر مربع واقع شده و در آن 295 واحد مسکوني با زيربناي 708/43 متر مربع قرار دارند. واحدهاي مسکوني موجود در اين مجتمع به صورت ويلايي، دوبلکس، دو واحدي و آپارتمان‌هاي چهار طبقه مي‌باشند.سازه واحدهاي مسکوني اين مجموعه فلزي يا بتني با سقف تيرچه بلوک مي‌باشد. در نگهباني و سر در ورودي مجتمع از سازه بتني استفاده شده است. همچنين ساختمان ‌هاي جنبي، هتل، سالن چند منظوره، کافه تريا داراي سازه فلزي يا مبتني با سقف تيرچه بلوک مي‌باشند.
سيستم سرمايش مجتمع، سيستم اسپليت يونيت و سيستم گرمايش آن اسپليت يونيت و شوفاژ مي‌باشد. از جمله امکانات جنبي موجود در مجتمع مي‌توان به فضاي سبز، مسيرهاي دوچرخه سواري، استخر، سونا و جکوزي، زمين‌هاي ورزشي (تنيس، واليبال، …) تريا و رستوران است.

2-1-5-Sands Beach Villas
مجموعه توريستي و تفريحي Sands Beach Villasدر کشور اسپانيا واقع شده است. شهر Lanzarote در عين شهرتش براي مناظر زيبا و صخره‌هاي آتشفشاني، داراي بزرگترين ساحل‌هاي شني مي‌باشد که در کمتر جايي از جهان يافت مي‌شود. اين منطقه داراي غروب آفتاب زيبا و دل انگيزي مي‌باشد که چشم هر بيننده‌اي را در خود خيره مي‌سازد. در مجاورت مجموعه SandsBeach، پارک‌هاي مختلف و نيز باغ کاکتوس با بيش از 1400 نوع کاکتوس وجود دارد.
در مجموعه Sands Beach Villas امکان فعاليت‌هاي ورزشي و تفريحي با امکانات مناسب وجود دارد. در اين مجموعه فعاليت‌هاي ورزشي شامل موج سواري، اسب سواري، قايقراني و ماهيگيري انجام مي‌شود. همچنين زمين گلف براي انجام مسابقات ورزشي در مجموعه طراحي شده است.
همچنين در اين مجموعه، سالن سرپوشيده بازي‌ها با استخر سونا و جکوزي، اتاق ماساژ، ميزهاي تنيس و اسنوکر وجود دارد. براي پر کردن اوقات فراغت و آموزش علاقمندان مراکز آموزشي مختلف نظير آموزشگاه ورزش‌هاي آبي، آموزش تنيس و گلف و موج سواري وجود دارد. فعاليت‌هاي ورزشي ديگر مجموعه شامل واليبال ساحلي، بولينگ و بسکتبال مي‌باشند. در ضمن مجموعه داراي بدنسازي، مرکز نگهداري کودکان زيمن بازي و استخر کودکان مرکز بهداشتي، خدمات باربري و خشک‌شويي، سوپر مارکت بزرگ و پارکينگ ماشين مي‌باشد.
اتاق کنفرانس با تجهيزاتي نظير ويدئو پروجکشن و پرده، صفحه بزرگ تلويزيون و امکانات لازم براي دسترسي به خطوط اينترنت براي برگزاري جلسات گروه‌هاي بزرگ موجود مي‌باشد.
دو رستوران MaiTai و La Haciendaبراي ارائه خدمات به گردشگران و مسافران دو مجموعه مي‌باشند.
رستوران MaiTai داراي ساحل خصوصي مي‌باشد که از طريق يک پل پياده قابل دسترسي است و در آن وعده‌هاي غذايي و غذاهاي سنتي عرضه مي‌شود.
رستوران La Haciendaبراي ارائه غذاهاي مختلف تنوري و نيز انواع نوشيدني‌هاي مختلف مي‌باشد.
براي ايجاد سرگرمي مسافران، باشگاهي براي برگزاري برنامه‌هاي شاد و موسيقي زنده در هر شب، در مجموعه ساخته شده است. بخش اقامتي مجموعه شامل ويلاهاي روبه‌روي ساحل ويلاهاي مشرف به ميدان با استخرهاي شنا در وسط آن مي‌باشد. در کنار استخرهاي شنا، چترها و صندلي‌هاي آفتابگير زيادي وجود دارد. همه ويلاها داراي حياط و بالکن و ايوان به همراه مبلمان براي غذا خوردن در فضاي باز مي‌باشند.
ويلاهاي مجموعه شامل ويلاهاي يک، دو يا سه خوابه مي‌باشند که داراي آشپزخانه مجزا و امکانات لازم و فضاي نشيمن مي‌باشند.
2-1-6-Beach Bungalow
Beach Bungalowدر کنار اقيانوس آتلانتيک در يک مايل مربعي شهر ساحلي Indialantic قرار دارد.
در مجموعه Beach Bungalow امکان قايق‌ سواري در دريا براي تفريح و سرگرمي وجود دارد و مي‌توان از داخل آن غروب آفتاب زيبا را مشاهده نمود. همچنين رستوران غذاهاي دريايي Klammer Daves انواع غذاهاي بومي با ماهيان مختلف را به مشتريان عرضه مي‌دارد.
همچنين در مجموعه فضايي براي سوارکاري با اسب در کنار ساحل و در ميان جنگل Pristine وجود دارد.
مرکز آموزش موج سواري و ورزش‌هاي آبي در ساحل مجموعه امکان آموزش اين رشته‌هاي ورزشي را فراهم نموده است.
دوچرخه سواري در کنار ساحل با غرفه‌اي براي اجاره دوچرخه و مرکز خريد از امکانات ديگر مجموعه مي‌باشد. مغازه‌هاي فروش وسايل مختلف به صورت بنگالو (مشابه خانه‌هاي ييلاقي يک طبقه) مي‌باشند.
بخش اقامتي مجموعه شامل ويلاهاي دوقلو مقابل دريا به نام‌هاي TheBanan و The Cocomutمي‌باشند. اين ويلاها دو طبقه بوده و در طبقه بالا سوئيت‌هاي اصلي با بالکن‌هاي خصوصي وجود دارد. اين ويلاها دو اتاق خوابه بوده و هر اتاق داراي حمام جداگانه مي‌باشد.
در ضمن هر ويلا داراي باغ اختصاصي از گياهان بومي منطقه (حاره‌اي) مي‌باشد. سوئيت اصلي داراي يک تخت بزرگ و اتاق ميهمان داري يک تخت دو نفره با بالکن مشرف به باغ مي‌باشد. اين ويلاها براي 6 نفر مي‌باشند و شامل تمام امکانات و مبلمان مي‌باشندو هر ميلا نيز داراي پارکينگ اختصاصي مي‌باشند.

شکل 2-2: نمایی از مجموعه Beach Bungalow
همچنين ويلاهايي به نام The Palmبا دو خواب براي هشت نفر

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با کلمات کلیدی کاروانسرا Next Entries پایان نامه با کلمات کلیدی فضاهای مسکونی، کیفیت محیط، مسیر پیاده