پایان نامه با واژگان کلیدی هرزه نگاری، استفاده از اینترنت، فضای مجازی، وب سایت ها

دانلود پایان نامه ارشد

سوء استفاده در کودک گاه در سری های شماره دار برای تسهیل تعیین هویت و جمع آوری (کلکسیون) ارائه می شود. مجموعه سازان (کلکسیونرها) سعی در پر کردن سری عکس های خود می کنند. عکس ها می توانند همچنین بخشی از یک داستان کوتاه، با عکس های متحرک در طی داستان باشد. در برخی عکس های اخیر اسم واقعی کودک ذکر شده است.(حسینی، 1383، 102)
فناوری اینترنت کمک کرده تا مخفیگاه هرزه نگاری کودکان، از مبادلة فیزیکی مخفیانه تصاویر به انتقال مجازی و ناشناخته میلیون ها تصویر با کیفیت بالا از کودکان به بالا تکامل یابد.(رحیمی مقدم، 1388، 20)
اینترنت راهی را در اختیار افراد پدوفیل (کودک دوست جنسی) برای توزیع هرزه نگاری می گذارد، که برای ماهیت مخفیانه فعالیت های آنان کامل و بی عیب و نقص است. افراد پدوفیل می توانند با استفاده از اینترنت تصاویر پورنوگرافیک اطفال را به قیمت ارزان، به میزان نامحدود و با روشی مطمئن و امن مبادله کنند. گزارش هایی موجود است، مبنی بر این که افرادی پایگاه های اطلاعاتی بزرگی از هرزه نگاران اطفال را جمع آوری می کنند. این امر یک بازار جهانی را برای هرزه نگاری فراهم آورده است که به نوبه خود سبب شده است، اطفال بیشتری قربانی شوند.(حسینی، 1383، 113)
با توجه به مطالب بالا باید گفت که؛ در واقع با پیشرفت تکنولوژی در زمینه سوء استفاده از اطفال در فعالیت های مجرمانه جنسی، نیز دگرگونی هایی به وجود آمده است. این نوع سوء استفاده اخیراً بسیا شایع و سودآور شده است، بدین صورت که با انتشار تصاویر قبیح اطفال نه تنها از طریق مجله ها و کتاب ها، بلکه توسط دیسک های کامپیوتری و اینترنتی و البته با سرعت زیاد و هزینه کم سود بسیا هنگفتی به عاملین صنعت هرزه نگاری می رسد.
گفتار دوم: تقسیم بندی هرزهنگاری به اعتبار روش تولید وتوزیع
از منظر روش تولید و توزیع آثار هرزهنگاری میتوان هرزهنگاری را به دو نوع تقسیم کرد:
1- هرزهنگاری ساده 2- هرزهنگاری رایانهای- سایبری.
1- روش ساده
روشهای ساده و اولیه تولید و توزیع هرزهنگاری، نقاشی، عکس و فیلم بود که به صورت عکس، مجله و فیلمهای خاص هرزهنگاری تولید و توزیع میگردید، به عبارت دیگر این موارد روشهایی را دربرمیگرفت که پیش از ورود رایانه به جهان فناوری مرسوم بود. هرچند همین روشها نیز پس از ورود رایانه با تحولات بزرگی همراه بود.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 22)
2- روش رایانهای-سایبری
این روش نیز به نوبهخود به دو حالت تقسیم میگردد:
الف – استفاده از رایانه
پیدایش رایانه موجب به وجود آمدن تغییرات و دگرگونی های بسیاری در تمامی عرصه های زندگی بشر گردید، درمورد فناوری و صنعت تولید و توزیع هرزهنگاری نیز چنین است. بازیهای رایانهای، دستکاری عکسهای واقعی با رایانه، خلق تصاویر مجازی و بسیاری موارد دیگر تنها به کمک رایانه و اینترنت ،در خلق و توزیع هرزهنگاری ممکن شده است.
ب – استفاده از اینترنت
این روش تولید خود شاملهای روش های متنوعی است که عبارتنداز:
یک – وبسایت31:
شبکه جهانی اینترنت که کار خود را در سال 1993 آغاز نموده، ساده ترین بخش از اینترنت در زمینه استفاده کردن است. این شبکه دارای شمار وسیعی از وب سایت ها می باشد که هر کار بر اینترنتی با وارد کردن نشانی سایت به عنوان مقصد مورد نظر خود، از آن دیدن می کند.(کری ـ ساندرز، 1386، 279)
امروزه از مجموع 3/4 میلیون سایت موجود در اینترنت، 3000 سایت آن به مطالب مبتذل جنسی مربوط می شود. به عبارت دیگر مطالب مبتذل جنسی، 70 درصد از حدود 40000 مطالب ارسال شده در این شبکه را شامل می شود.(بیگی، 1384، 235)
سادهترین راه توزیع آثار هرزهنگاری در اینترنت، قراردادن این محصولات در وبسایتهاست چراکه عادیترین راه استفاده از اینترنت و ورود به فضای مجازی سایبر استفاده از این طریق است. از این رو استفاده از سایتهای هرزهنگاری و حتی ذخیرهکردن آثار هرزهنگاری اعماز عکس، فیلم، صوت یکی از شایعترین روشهای توزیع آثار هرزهنگاری در اینترنت است، یکی از دلایلی که این روش را نسبت به روشهای دیگر توزیع هرزهنگاری متمایز میکند این است که در آن هیچگونه ارتباطی نه از نوع حضوری و نه از نوع سایبری(نه online نه ofline) با دیگری وجود ندارد از این رو برای افرادی که به واسطهی موقعیت اجتماعی، شغلی و یا حتی اخلاقی مایل نیستند در هنگام استفاده از محصولات توسط دیگران شناسایی شوند یا با دیگران ارتباط داشتهباشند مناسبترین راه تلقی میشود.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 23-22)
در واقع وب سایت ها علاوه بر این که فرصت مناسبی در اختیار مجرمین جنسی قرار می‌دهند تا تصاویر، ویدئوها و اطلاعات هرزه نگاری را در معرض دید عموم گذاشته، در مقابل به افرادجامعه این فرصت را می دهند که حتی با دانش رایانه ای در سطح پایین و البته بسیار ارزان و آسان و تنها با چند کلیک از محصولات هرزه نگاری استفاده کنند.
دو – اتاقهای گفتگو32:
اتاقهای گفتگو یکی دیگر از راههای استفاده از اینترنت است که افراد میتوانند بنا به موضوع مورد علاقه خود اتاق موردنظر را انتخاب و برای گفتگو با دیگر علاقمندان وارد آن اتاق شوند مهم این است که مثل هرمقولهی دیگر هنری، علمی، ورزشی و… برخی اتاقها میتوانند مربوط و مختص به موضوعات جنسی باشد. آنچه در این بحث به آن میپردازیم مربوط به محتوای صحبتها و اینکه ممکن است این صحبتها به آشنایی و گاهی برخورد مستقیم، ارتباط و حتی سوء استفاده جنسی و تصویربرداری از آن و قراردادن آنها در سایت گردد و با استفاده از میکروفن و دوربین به حالت صوتی و تصویری تبدیل میشود و در مواردی یک ارتباط تحریکآمیز از راه دور شکل میگیرد.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 23)
محیط های گفتگوی بسیاری وجود دارد و امروزه به شیوه های گوناگونی از «چت» استفاده می شود. اتاق های مجازی ویژه ای برای علایق خاص وجود دارد که مردمی که ویژگی مشترکی دارند، از آن جا به بحث و گفتگو در باره علایق خود می پردازند. انجمن های چت در سرتاسر اینترنت با مردمی از همه گروه های سنی و با عقاید و سلیقه های گوناگون پر می شود. این گونه به نظر می رسد که چت مکان بزرگی برای دوست یابی است. چت یک دنیای مجازی محسوب می شود و مکانی است که انسان ها می توانند در آن جا از آن چیزی که واقعاً هستند، فاصله بگیرند و آن چیزی شوند که می خواهند باشند. این امر می تواند «چت» را به محیطی رویایی و بهشت بزهکاران اینترنتی بدل سازد.(حسینی، 1383، 37)
گفت و گو اینترنتی سبب می شود دو یا چند نفری که بطور همزمان به اینترنت وصل شده اند بطور زنده، محاوره ای و نوشتاری با یکدیگر صحبت کنند. آی رآسی (IRC)33نرم افزاری عمومی برای گفت و گو در اینترنت می باشد.(لاودن،1380، 142)
امروزه بحث امنیت اینترنتی بصورت کاملاً متعارفی بر روی اتاق های گپ زنی در اینترنت متمرکز شده است و این امر موضوعی طبیعی تلقی می شود. اتاق های گفتگو محیطی را ایجاد کرده اند، که این محیط بسیار محبوبیت پیدا کرده است.(حسینی، 1383، 36) به عنوان مثال در ایران خودمان بنابه گزارش (IT iran) که از آمار گیری سایت ( Yahoo messenger) مورد بررسی قرار گرفته است، سالانه حدود پنج میلیارد ریال بوسیله جوانان ایرانی برای چت هزینه می گردد و بطور متوسط در شبانه روز حدود 200 نفر در اتاق های چت ایرانی حضور دارند.(باستانی، 1390، 120) از اتاق های گفت و گو نیز مانند سایر امکانات اینترنتی علاوه بر استفاده مفید می توان سو- استفاده کرد و در گفت و گوهایی که پیرامون مسائل جنسی است شرکت کرد و حتی با استفاده از دوربین و میکروفون فایل های هرزه نگاری بدون آگاهی فرد تولید و توزیع کرد که این قسم علاوه بر آثار مخرب هرزه نگاری به دلیل عدم اطلاع فرد بزه دیده از توزیع تصاویر می تواند آثار و نتایجی به مراتب خطرناک تری برای فرد به همراه داشته باشد.
سه – رایانامه34:
پست الکترونیک یک امکان ارتباطی شگفت انگیز است که اینترنت برای کاربران فراهم آورده است. سرعت بالای آن و سهولت استفاده از این امکان ارتباطی، آن را به روشی محبوب و متداول در عرصه ارتباطات بدل ساخته است. همان طور که بسته های پستی می تواند تهدید آمیز باشد و تلفن هم مزاحمین خاص خود را دارا است، ایمیل هم با خود مشکلاتی را به همراه می آورد.(حسینی، 1383، 31)
با وجود پست الکترونیکی دنیای ارتباطات پستی تحولی عظیم پیدا نموده است و پست نامه و پیام به صورت کلاسیک از رونق افتاده است. امروزه با وجود پست الکترونیک فرد می تواند هر نامه یا هر پیامی را به هر شخص حقیقی یا حقوقی در هر جای دنیا در کمتر از یک دقیقه ارسال نماید. (باستانی، 1390، 44)
پست الکترونیک یکی از مرسومترین سرویسهای شبکه های رایانهای است. علاوه بر فایل‌های متنی، صوت، تصویر، فایلهای ویدیویی نیز میتوانند به صورت ضمیمه از طریق پست الکترونیک به دیگر کاربران شبکه ارسال شود، هر کاربر میتواند از طریق یک آدرس شخصی که معمولاً توسط سایتها ارائه میشود از این امکان استفاده کند. از سوی دیگر برخی سایتهای هرزهنگاری اقدام به ثبتنام و عضوگیری مینمایند به منظور اینکه فایلها، اخبار و محصولات مورد انتخاب و علاقه افراد را به صورت زمانبندی تعریف شده به نشانی پست الکترونیک آنها ارسال کنند که این یکی دیگر از روشهای توزیع آثار هرزهنگاری در فضای سایبر است.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 23)
در هر صورت یکی از موارد شایع استفاده از ایمیل(پست الکترونیک) برای پورنوگرافی بطور خاص و جرایم جنسی به طور عامل است. معمولاً تصاویر مستهجن از این طریق ارسال می شوند، خواه بین مجرمان اصلی، خواه از سوی تهیه کننده برای مشتریان اینگونه عکس ها و … در عین حال ایمیل برای ارسال تصویرهای پورنوگرافی جهت ایذاء و اذیت دیگران بویژه زنان و کودکان استفاده می شود، خیلی از افراد از دیدن چنین تصاویری ناراحت می شوند و البته یادمان نرود که پورنوگرافی در فضای سایبر بر عکس پورنوگرافی کلاسیک مرسوم شامل صوت، تصویر و نوشته مستهجن است. از ایمیل برای اغوا و تحریک‌دیگران برای مقاصد جنسی تصاویری از خود یا دوستانشان تهیه می‌کنند و حتی پاداش مالی برای این کار تعیین می‌کنند. گاه از طریق ایمیل برای باندهای مجرمانه پورنوگرافی عضوگیری می‌کنند یا افراد را تشویق به گرفتن فیلم حاوی چنین تصاویری می‌کنند. (دزیانی، 1384، 59)
چهار – نامه های ناخواسته35:
نامههای الکترونیکی که بدون درخواست دریافتکننده برای او ارسال میگردد. این نامهها معمولاً شامل تبلیغات سایتها، ویروسها و یا فایلهای حاوی آثار هرزهنگاری است. برخی باتوجه به محتوی هرزهنگاری یا ویروس و… برخی از Spamها معادل هرزنامه را برای آنها برگزیدهاند ولی باتوجه به اینکه ممکن است این نوع نامهها حاوی تبلیغات محصولات بهداشتی و امور خیرخواهانه و… نیز گردد بر این معادل ایراد وارد شده و معادل نامههای ناخواسته را برای آن در نظرگرفتهاند با این حال به نظرمیرسد درخصوص نامههای به اصطلاح ناخواسته حاوی آثار غیراخلاقی بتوان از معادل هرزنامه استفادهکرد. دربرخی موارد ارسال آثار هرزهنگاری برای افرادی که تمایل به دیدن آنها ندارند و یا در محل کار و باهدف آزار و اذیت افراد بهویژه زنان و کودکان است، انجام میشود. (اسکندرزادهشانجانی، 1386، 24-23) به هر حال آنچه که تحت عنوان نامه ناخواسته است علاوه بر استفاده تبلیغاتی، اهداف خیرخواهانه و … می تواند همچون دیگر روش های ارتباطی در فضای مجازی ،راهی برای ارسال آثار هرزه نگاری باشد.
پنج – اخبار یوزنت36:
این خدمت امکان خواندن اخبار عمومی را روی صفحه مخصوصی(تخته سیاه) میسر میسازد یا آن را ارسال میکند. فایلهای متن ممکن است همچنین توأم با فایلهای صوتی، عکس و تصویر و یا ویدیویی باشد که حسب تعداد زیاد موضوعات تختهها در اینترنت به هزاران عنوان و بخش، یعنی گروههای خبری تقسیم میشوند.(اسکندرزادهشانجانی، 1386، 24)
گروه های خبری، تخته سیاه یا تابلوی اعلانات اینترنت است که افراد در یک موضوع مشابه با

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژگان کلیدی هرزه نگاری، شبیه سازی، حقوق کودک، کنوانسیون حقوق کودک Next Entries پایان نامه با واژگان کلیدی هرزه نگاری، جرمانگاری، حقوق جزا، عنصر مادی