پایان نامه با واژگان کلیدی فناوری اطلاعات، کارآفرینی، نیروی انسانی، میزان استفاده

دانلود پایان نامه ارشد

آن‌ها اشتغال‌هاي جديد و كسب‌وكارهاي جديد در حوزه‌هاي خدمات و پشتيباني و توليد ايجاد کند. نهادهاي حوزه‌ي فناوري اطلاعات اعم از بخش‌هاي غيردولتي و دولتي با همگرا كردن نياز جامعه و اطلاع‌رساني (C6-16) در اين خصوص بزرگ‌ترين كمك به هدف‌دهي دانش افراد در سطح كشور می‌کنند.
از طرفي دولت بايد با تدوین آموزش‌هاي نو (C7-22)، و طراحی و پیاده‌سازی شبكه‌ي ملي اطلاعات ضمن رشد كمي و كيفي خدمات ‌آموزشي و مهارتي (C7-30) با گسترش مطالعات و تحقيقات (H2-9) در کنار تربيت نيروي انساني متخصص (H2-10) و ارتقاي منابع انساني(H2-43) گامی بزرگ در  ايجاد زمينه‌ي رشد معنوي منابع انساني و به‌سازي و ارتقاي سطح دانش، تخصص و مهارت‌هاي آنان(H2-44) بردارد.
دولت به منظور ارتقاي سطح دانش و ظرفیتهای علمی، پژوهشی، آموزشی و صنعتی کشور (H2-48) بايد در کنار تولید علم و فناوری مربوط به فناوري اطلاعات به توليد علم و فناوري امنیت فضای تبادل اطلاعات (H2-49) اقدام كرده و ضمن تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد (H3-1) به توسعه و گسترش آموزش‌های كسب‌وكار، كارآفرینی، فنی و حرفه‌ای و علمی-كاربردی (H3-24) به منظور توسعه‌ي كارآفريني در كشور کند در همین راستا دولت باید همراه با کمک به ایجاد واحدهای انتقال تکنولوژی و فناوری (H4-9) به توانمندسازي كارآفرينان (H4-12) از طریق افزایش دوره‌های کارآفرینی مبتنی بر ارتباطات و فناوري اطلاعات در دانشگاه‌ها (A3-7) و آموزش کارآفرینی در رشته‌هاي مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات (A4-3) کند .
4-3-3-1-3-فرهنگ‌سازي
با توجه به عدم اطمينان عموم به فضاي توليد و تبادل اطلاعات (C6-7) و پیچیدگی‌های فرهنگی کشور (C3-14) دولت بايد در کنار تقويت و پياده‌سازي فرهنگ کارآفريني (H5-19)، ‌پيشتاز در عرصه ترويج فرهنگ كاربردهاي فناوري اطلاعات (C6-4) باشد و ريسك آن را بپذيرد تا بتواند فرهنگ استفاده از فناوري اطلاعات را براي تسهيل و تسريع در امور را به وجود آورد. (C1-9)
برای بهره‌مندي از فناوري‌هاي نوين (H2-31) فرهنگ‌سازي در توسعه‎ي فناوري اطلاعات بسيار مهم است (C1-42) فرهنگ‌سازي در همه‌ي زمينه‌ها مهم است و در حوزه‌ي فناوري اطلاعات اهميت بيش‌تري دارد (C1-44) که این امر منجر به گسترش توسعه‌ي تسهيلات تجاري و بازرگاني در کنار فرهنگ‌سازی می‌شود. (C2-5)
4-3-4-2- توسعه‌ي فناوري اطلاعات
كد محوري دومي كه بر اساس مدل بايد به آن پرداخته مي‌شود و مصاحبه با خبرگان نيز آن را تاييد مي‌كند بحث توسعه‌ي فناوري اطلاعات در كشور است. اين محور در چهار جز به شرح زير بررسي شد:
4-3-4-2-1-توسعه‌ي زيرساخت
با توجه به عزم كشور براي توسعه‌ي پهناي باند (C7-25) در کنار توسعه‌ي زير‌ساخت‌هاي فناوري اطلاعات (H5-38) دولت باید با هدف توسعه‌ي كمي وكيفي شبكه‌ي اطلاع‌رساني ملي (H2-2) و به منظور دسترسي با کيفيت، امن و پايدار (H5-60) نسبت به ايجاد شبکه‌ي يکپارچه ارتباطي مادر (H5-59) و گسترش شبکه‌هاي ارتباطي امن، پايدار، آسان و ارزان (H5-1) اقدام نمايد. بنابراين ايجاد و توسعه‌ي شبكه‌ي ملي اطلاعات (H3-5) (C2-24) (C3-4) (C7-33) به عنوان شبكه‌يي امن و ارزان و مراكز داده داخلي امن (H3-6) (H5-61) (C7-15) به همراه ایجاد زیرساخت‌های امنیتی، (C7-14) موتور جست‌وجوي ملي، (C7-36) ايجاد وب 2 (شبكه اجتماعي)، (C7-37) فناوري‌هاي هوش مصنوعي (ديتا سنتر، پردازش ابري)، (C7-38) ايميل داخلي، (C7-39) بايد جزو سياست‌هاي اصلي دولت باشد.
ايجاد و توسعه‌ي شبكه‌ي ملي اطلاعات (H3-5) ، مراكز داده داخلي امن (H3-6) در کنار گسترش شبکه‌هاي ارتباطي امن، پايدار، آسان و ارزان (H5-1) و ايجاد نظام اطلاع‌رساني صحيح، سريع و به موقع (H5-2) باعث افزايش میزان استفاده از فناوری اطلاعات در كشور مي‌شود. چرا كه اين شبكه بستری برای ارایه‌ي خدمات فناوری اطلاعات در كشور (C2-27) است و زیرساخت‌های لازم را برای حوزه‌های عملیاتی مانند بانكداری الكترونیكي، آموزش الكترونیكي و تجارت الكترونیكي فراهم ‌مي‌كند. (C7-10)
از طرفی دولت با ايجاد شبکه ملي ضمن ايجاد دسترسي با کيفيت، امن و پايدار (H5-60) براي عموم مردم، باید دسترسی باند پهن مورد نیاز فعالان اقتصادی و صاحبان كسب‌وكار (C7-12) (H3-6) را فراهم کند.
از آن‌جايي كه يكي از زيرساخت‌هاي مهم، ايجاد امكانات عرضه‌ي خدمات الكترونيكي در دستگاه‌هاي دولتي است، (C1-24) در همین راستا دولت باید پروژه‌هاي كلاني را تعريف (C1-30) و اعتبارات لازم براي آن اختصاص دهد تا زمينه‌ي فعاليت بنگاه‌هاي مختلف را فراهم شود در کنار آن براي حمايت از كارآفريني در سياست‌هاي تشويقي در زمينه‌ي توسعه‌ي فناوري، نوآوري، خلاقيت طراحي و توليد محصولات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري و محتوا و همين‌طور كاهش هزينه‌ي امكانات زيرساختي به خصوص در زمينه‌ي شبكه‌هاي ارتباطي داشته باشد. (C1-37)
با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای دسترسی گسترده به فناوری اطلاعات (C3-16) دولت باید با فراهم نمودن زیرساخت‌های جدید برای عرضه‌ي فناوری اطلاعات (C3-10) در کنار تسهیل دسترسی به فناوری اطلاعات (C3-21) امکان توسعه‌ي کسب‌وکارهای متناظر و مرتبط با توسعه‌ي زیرساخت‌های فناوری اطلاعات (C3-22) را فراهم کند. بدين منظور ايجاد، ساماندهي و تقويت نظام ملي اطلاع‌رساني رايانه‌يي (H2-1) و نظام اطلاع‌رساني صحيح، سريع و به موقع (H5-2) ضروري به نظر مي‌رسد
از آن‌جایی که پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2015 دو میلیارد كاربر از پهنای باند بالا استفاده كنند، (C2-15) در راستای همسویی با این روند رو به رشد جهانی دولت باید با توسعه‌ي زیرساخت‌های علمی و فنی امنیت شبکههای الکترونیکی و سامانههای اطلاعاتی و ارتباطی(H2-51) و امنیت فناوري اطلاعات را به صورت فناوري بومی(C2-14) تامين كند.
4-3-4-2-2-توسعه‌ي منابع انساني
مهم‌ترين مساله در حوزه‌ي فناوری اطلاعات تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد (H3-1) و توسعه‌ي نيروي انساني متخصص و كارآمد در اين حوزه است. (C1-22) در كشور ما اكثر كارهايي انجام شده به خاطر اتكا به نيروي انساني داخل ميزان وابستگي كم‌تر است. (C1-17) از این رو دولت باید به دنبال ارتقاء سطح علمي و انتقال دانش (H5-66) با تامين هزينه‌ي سرانه‌ي تربیت نیروی انسانی متخصص (H3-2) باشد که این امر میسر نمی‌شود مگر با سرمايه‌گذاري‌هاي بنيادي و پرورش نيروي انساني مقتدر و صرف زمان و تزریق منابع انسانی فناوری اطلاعات در بدنه‌ي کسب‌وکارها (C3-24) به صورتي كه بتوان تهديدها را كاهش داد. (C1-21)
از این رو دولت بايد نيازهاي نيروي انساني را برآورد و متناسب با شرايط روز نسبت به پرورش آنان در سطوح مختلف به خصوص مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري اقدام كند. (C1-26) و زمينه‌ي رقابت سالم بين نيروهاي متخصص و با تجربه در اين زمينه را فراهم کند. (C1-27)
توسعه‌ي منابع انساني فناوري اطلاعات و توانمندسازي كارآفرينان (H4-12) در توسعه‌ي كارآفريني موثر است (C6-13) و از طرفي توسعه‌ي فناوري اطلاعات متكي بر سهم برتر منابع انساني (H1-2) و برخوردار از دانش پيشرفته (H1-1) توليد علم (H1-5) و توجه به کسب دانش فنی (H2-23) است. افزايش بهره‌وري كل عوامل توليد به ويژه نيروي كار (H2-35) در کنار ارتقاي منابع انساني (H2-43) به ايجاد زمينه‌ي رشد معنوي منابع انساني و به‌سازي و ارتقاي سطح دانش، تخصص و مهارت‌هاي آنان(H2-44) منجر می‌شود.
4-3-4-2-3-توسعه‌ي نهادها
دولت باید برای حمایت از تولیدات داخلی (H3-15) با تأكيد بر جنبش نرم‌افزاري (H1-4) و با تکیه بر فناوری بومی و توانمندیهای تخصصی داخلی (H2-50) به گسترش توسعه‌ي فناوري اطلاعات (H2-8) و ظرفيت توليد نرم‌افزارهاي بومي در كشور کمک کند. از این رو جنبش نرم‌افزاري (H1-4) يكي از زيرساخت‌هاي مهم پرورش و توسعه‌ي ظرفيت مهندسي سيستم و مديريت پروژه در اين حوزه است. (C1-25)لذا دولت باید پروژه‌هاي كلاني را تعريف و اعتبارات لازم براي آن اختصاص دهد تا زمينه‌ي فعاليت بنگاه‌هاي مختلف را فراهم بكند (C1-32) و براي حمايت از كارآفريني در سياست‌هاي تشويقي در زمينه‌ي توسعه‌ي فناوري، نوآوري، خلاقيت طراحي و توليد محصولات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري (C1-35) و محتوا و همين‌طور كاهش هزينه‌ي امكانات زيرساختي به خصوص در زمينه‌ي شبكه‌هاي ارتباطي داشته باشد.
دولت بايد با ايجاد و تقويت شهرک‌ها و پارك‌هاي علمي و فناوري و مراکز رشد (H5-11) به ایجاد پیوند بین شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان با شرکت‌های بزرگ سنتی (H4-10) کمک كند و ضمن حمایت از بخش‌های عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی در صنعت فناوری اطلاعات (H3-7) با تقويت همكاري مراكز علمي، آموزشي، پژوهشي و صنعتي كشور (H2-36) از شركت‌هاي بومي حوزه‌ي فناوری اطلاعات (C6-6) حمایت کرده و به تأسيس مراكز پژوهش و نوآوري با مشاركت نهادهاي پژوهشي خصوصي و تعاوني (H5-10) بپردازد و با توسعه‌ي دخالت بخش خصوصی در هدایت فعالیت‌های جاری بخش فناوري اطلاعات (C3-5) به بومی‌سازی صنعت فناوري اطلاعات (C2-14) کمک کند. دولت با بسط صنعت فناوري اطلاعات و استفاده از توان و ظرفيت بخش‌هاي عمومي غيردولتي، خصوصي و تعاوني (H3-4) برای حمایت از صنعت بومي (C2-21) ناگزير است که از صنايع نرم و فناوري اطلاعات گذر کند. (C7-21)
از طرفی دولت بايد با توسعه و تقويت شركت‌ها و مراكز توليد محصولات و خدمات حوزه‌ي فناوري اطلاعات با رويکرد شبکه‌يي و خوشه‌يي (H5-33) و بهره‌گيري از فناوري اطلاعات جهت توسعه‌ي خوشه‌ها و شبکه‌هاي کسب‌وکار (H5-39) به تقويت پيوند بنگاه‌هاي کوچک و متوسط (H5-35) کمک کند و با ترويج برون‌سپاري (H5-56) به توسعه و تقويت صنعت بومي فناوري اطلاعات (H5-58) و ايجاد نهادهاي مشترک علمي، فني، اقتصادي، تجاري (H5-62) و افزايش كيفيت و توان رقابتي محصولات داخلي (H5-65) كمك كند. توسعه‌ی کارآفرینی از طریق پارک‌های فناوری اطلاعات (A1-1) و ساخت شهرک‌های اینترنتی (A2-1) و افزایش شرکت‌های کوچک در حوزه‌ي فاوا (A2-2) جزو مواردي است كه دولت با انجام آن‌ها مي‌تواند باعث توسعه‌ي كارآفريني شود.
4-3-4-2-4-توسعه‌ي محتوا وكاربردها
مزيت فناوري اطلاعات در يکپارچه‌سازي اطلاعات، (C7-16) شفاف‌سازي (C7-17) و استخراج اطلاعات (C7-18) است با توجه به نامناسب بودن ارايه‌ي خدمات از سوي بنگاه‌ها و دولت (C6-9) و پايين بودن استفاده از فناوری اطلاعات در کشور در مقایسه با سایر کشورها (C3-13) دولت بايد با ارايه‌ي خدمات الكترونيكي ملي (C6-5) برنامه‌يي براي استفاده از فناوري اطلاعات در درون دولت داشته باشد (C1-29) و دستگاه‌های دولتی را به ارايه خدمات از طریق شبکه (C3-12) تشویق کند بر همین اساس تولید محتوی نیز باید به صورت جدی پیگیری شود. (C2-30) از نظر اولويت كاربردي نقطه‌ي آغاز بايد جايي باشد كه هم دستگاه‌هاي دولتي و هم مردم بتوانند خدمات را عرضه و استفاده كنند و اين خدمات بايد بخش بزرگي از جمعيت را پوشش دهد.(C1-3)
هر چند كه تجربياتي كه در زمينه‌ي توسعه‌ي كاربردهاي فناوري اطلاعات در كشور انجام شده است مثل ثبت‌نام كنكور، خريد كالا و خدمات، سفارش كالا و اين‌جور موارد نمونه‌هاي موفقي بوده‌اند (C1-4) اما بايد كار به گونه‌يي باشد كه كار مردم را تسريع كند البته در اين ميان نبايد از نقش مهم فرهنگ‌سازي غافل شد، فرهنگ‌سازي سرعت استفاده و كاربرد فناوري اطلاعات را بيش‌تر مي‌كند (C1-43) لذا بايد با توسعه‌ي تولید محتوای موثر در فضای سایبر (C3-6) فعاليت‌ها را به فضاي مجازي ببريم و الكترونيكي كنيم (C1-12) بر همین اساس هر نوع فعاليت كه در فضاي حقيقي وجود دارد مي‌شود متناظر با آن در فضاي مجازي جست‌وجو كرد. (C1-15)
کشش شدید بخش فناوری اطلاعات در جامعه به صورت ناخودآگاه طی سال‌های گذشته به صورت یک نیروی پیشران عمل کرده است (C3-1) دولت باید با سرمايه‌گذاري بيش‌تر و پذيرش خطرات و تهديدهاي نهفته در اين فناوري، سرعت توسعه‌ و كاربرد اين

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژگان کلیدی فناوری اطلاعات، کارآفرینی، نیروی انسانی، توانمندیهای تخصصی Next Entries پایان نامه با واژگان کلیدی فناوری اطلاعات، کارآفرینی، ایجاد اشتغال، آموزش از راه دور