پایان نامه با واژگان کلیدی سیستم های اطلاعات، قاچاق کالا، نیازمندی ها، سیستم های اطلاعاتی

دانلود پایان نامه ارشد

گفته می شود. برای رسیدن به یک سیستم اطلاعاتی مناسب، داده ها باید به صورت منطقی، طبقه بندی و ذخیره شوند تا استفاده از آنها ساده تر بوده، باکارآیی بیشتری تحلیل شوند و سریع تر مورد استفاده قرار گیرند و درنتیجه مدیریت بهتری بر آنها اعمال شود. لذا از این سیستمها می توان در ثبت پرونده های قاچاق استفاده و بصورت شبکه سراسری توسط تمامی کاربران به تناسب نوع کالای قاچاق، مسیر قاچاق، حجم ونمودار وتجزیه وتحلیل موضوعات قاچاق استفاده و نسبت به ردگیری قاچاقچیان حرفه ای و سابقه دار درسراسر کشور استفاده تا علیه آنان احکام بازدارنده مناسبی از سوی مراجع قضایی صادر گردد.
(طالبیان،1392،ص27-ص29).
2-3- 19-2- سیستم جی پی اس 50
امروزه استفاده از ماهواره به عنوان يكي از پيشرفته ترين فناوري در نقشه برداري و تعيين موقعيت جغرافيايي مي باشد كه استفاده از آن در زمينه هاي مختلف علمي و تحقيقاتي ، حمل و نقل ، نظامي و … بيشتر و بيشتر مي شود. هدف اصلي و اوليه از طراحي جي پي اس در راستاي اهداف نظامي بوده كه در سال 1974 وزارت دفاع آمريكا براي مقاصد و احتياجات نظامي آن را طراحي و اولين ماهواره نيز در سال 1978 با موفقيت به فضا پرتاب شد و از سال 1980 به بعد براي استفاده هاي غير نظامي نيز در دسترس ساير موسسات نيز قرار گرفت .
يك شبكه اي از ماهواره و ايستگاه هاي زميني است كه به طور مداوم اطلاعات كد شده اي را براي تعيين موقعيت به زمين ارسال مي كند. وزن يك ماهواره حدود 907 كيلوگرم ، پهناي آن 5 متر و طول عمري از 7 تا 10 سال دارد . در سال 1994 تعداد 24 ماهواره در شش مدار و هر چهار ماهواره در يك صفحه مستقر گرديد كه در طول يك شبانه روز2 بار به دور زمين مي گردند (با سرعت ثابت) و سيگنال هاي حاوي اطلاعات را به زمين مي فرستد. ارتفاع ماهواره تا زمين چيزي در حدود 20200 كيلومتر و زاويه مدار 55 درجه نسبت به خط استوا است . ماهواره هاي جي پي اس توسط انرژي خورشيد تغذيه مي شوند. آن ها مجهز به باطري هاي قابل شارژ اتوماتيك براي زمان هاي بارندگي يا خورشيد گرفتگي مي باشند. هرماهواره توسط ابزارهاي كنترلي كوچك به نام «بوستر راکت»51 در يك مسير پروازي صحيح نگهداري مي شوند. هر ماهواره داده ها را در دو فركانس ارسال مي نمايد. ( جي پي اس هاي غير نظامي با استفاده از يك فركانس عمل ارسال داده را انجام مي دهد.) دستگاه جی پی اس یک رایانه کوچک است که جهت انجام امور خاصی برنامه ریزی شده است. بنابراین این رایانه با داشتن مختصات شما می تواند کارهای دیگری هم انجام بدهد. از جي پي اس مي توان براي اندازه گيري سرعت، جهت يابي، جستجو، مسافرت طولاني، رصد تا رسيدن به مقصد، كنترل وزن و … نيز استفاده نمود.
با این خصوصیات از جی پی اس می توان در ردگیری محموله های قاچاق کالا، محموله های ترانزیت کالا، جابجایی محموله های حمل ونقل شبکه ای سوخت کشور توسط تانکر های سوخت رسان، تردد شناورهای فعال در قاچاق کالا در دریا و… که در واقع بخش کثیری از جابجایی قاچاق کالا از این طریق انجام می شود را به صورت مستمر مورد رصد قرار داد که در واقع مسیرهای پر تردد قاچاق و محورهای آلوده خیز را به راحتی شناسایی و با دلایل و استدلال کافی ودر هنگام وقوع جرم قاچاق نسبت به دستگیری به موقع قاچاقچیان و کشف کالای قاچاق اقدام گردد. (حسنی، 1390، ص17-ص31).
2-3- 19-3- استفاده از دستگاه ایکس ری52
دستگاه ایکس ری موبایل یا سیستم بازرسی متحرک خودرو و کانتینر با نام« تسکن مت13.13ال تی»53 یک فن آوری پیشرفته و بدون خطر می باشد که برای ردیابی و کشف مواد قاچاق و غیر قانونی طراحی شده است. این سیستم این امکان را فراهم می آورد که محتویات داخل خودرو وکانتینر مشاهده شوند، بدون اینکه نیازی به باز کردن آنها باشد.
سیستم «تسکن مت13.13ال تی» این توانایی را دارد که از یک سمت بار به سمت دیگر بار مورد بازرسی برود. با حرکت کانتینر به جلو با سرعت معینه، اشعه به کانتینر و کالای داخل آن تابیده می شود، بخشی از اشعه در خارج از سطح جذب و بخش دیگر به داخل اجسام نفوذ می کند. بخش جذب شده با هزاران ردیاب دقیق و حساس، علامات الکترونیکی را تولید و توسط یک خط تصویری به صفحة مانیتور انتقال می دهند که علامات را تجزیه وشناسایی کرده و به شکل تصویر ارائه می شوند. این در حالی است که کانتینر در حال حرکت با یک سری ریز پردازنده های ویژه تصویری چون بخش متمرکزکننده تصویر، تنظیم کننده خاکستری، بخش رنگی کنترل و ردیابی می شود. میانگین مقدار انرژی اشعه ایکس که توسط سیستم انتشار و تولید می شود،3 مگا بایت (Mev) است که میزان و مقدار آن برای نفوذ به فولادهای با قطر250 میلی متر است. برای برخورد با قاچاق کالا ردیاب های مجهز متصل به دستگاه باید دائماً مشغول به کار و از قابلیت و دوام کافی برخوردار هستند.
تجهیزات این دستگاه بسیار ساده و عملکرد آن نیز در قیاس با دیگر تجهیزات بسیار با صرفه است در مورد اشعه این دستگاه باید گفت که هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی آورد و درفضای گرم و نم دار و مکانهای نزدیک به راه آهن و فشار برق قوی نیز کارکرد مناسبی دارد.
در صورتی که محل استقرار این دستگاه مناسب و در بکارگیری آن دقت کافی به عمل آید، این عمل ثابت شده که این سیستم از راه حل های مؤثر بالایی برای بازرسی طیف وسیعی از تریلی ها و بارها استفاده می گردد و قادر به تشخیص سریع و بدون اشتباه کالاهای قاچاق، تولیدات ممنوعه و کالاهای اغفالی از حقوق گمرکی و سایر ماتریل ها و مواد دیگر موجود درداخل تریلی ها وکانتینر ها می باشد. دستگاه به سادگی قابل انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر می باشد، بنابراین باید خودروی آن دارای راننده ماهر و آموزش دیده باشد تا بتواند به خوبی از عهده این وسیله گرانبها برآید.
معمولاً برای استقرار این دستگاه به مکانهای سوق الجیشی و مرزی و نزدیک گمرکات را انتخاب می کنیم و جهت استقرار آن با در نظر گرفتن محل و علایم هشدار دهنده، حداقل متراژ مورد نیاز (25×35) متر مربع می باشد. این دستگاه از لحاظ مادی و کاربردی بسیار پر ارزش بوده و کاربران باید در بکارگیری و استفاده صحیح از آن توجه جدی بعمل آورده و تمامی موارد ذکر شده را با دقت اجراء و در حفظ و نگهداری بهینه از آن نهایت تلاش را بنمایند. (احمدی،1384،ص1)
2-3- 19-4- سیستم سمیج (سیستم های اطلاعات جغرافیایی)
GIS یکی از دستاوردهای بزرگ این تحولات است که دوران اولیه خود را پشت سر گذاشته و کاربردهای زیادی در عرصه های گوناگون پیدا کرده است. قابلیت ترکیب داده های فضایی با داده های غیر فضایی و تجزیه وتحلیل آنها از قابلیت های منحصر به فرد این سیستم های اطلاعاتی است که آنها را از سایر سیستم ها جدا می سازد. پیوند سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی نتیجه با امور انتظامی و مبارزه با قاچاق کالا به حدی است که برخی معتقدند سیستم های اطلاعات جغرافیایی نتیجه منطقی بسط فعالیت های هستند که مأمورین انتظامی به طور روزانه با آنها مواجهند. ( عسگری،1378،ص53).
تکنولوژی اطلاعاتی وقتی به GIS تلفیق می گردد ابزار نیرومندی برای نیروهای انتظامی می شود که کارآیی آن می تواند حتی بیشتر از اسلحه باشد وبا هزینه اندکی می توان این سیستم های اطلاعات جغرافیایی را در پاسگاههای مرزی ایجاد و از مزایای آن بهرمند شد.
سیستم های اطلاعات جغرافیایی برای جمع آوری،ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل داده هایی طراحی شده اند که موقعیت جغرافیایی، یک مشخصه اصلی آنها محسوب می شوند.
طبق تعریف ارائه شده در فرهنگ بین المللی سیستم های اطلاعاتی جغرافیاییGIS یک سیستم کامپیوتری بر اخذ مدیریت، هماهنگ کردن،اداره، تجزیه و تحلیل و نمایش داده های زمین مرجع است.
کاربرد سیستم های اطلاعات جغرافیایی در همه زمینه ها به خصوص امور امنیتی و انتظامی در حال گسترش است. سیستم های اطلاعات جغرافیایی به همراه سیستم های دیگر مانند سنجش از راه دور و موقعیت یاب جهانی می تواند به عنوان ابزارهای نیرومندی در امور انتظامی و مبارزه با قاچاق کالا مورد استفاده قرار گیرند.
سیستم اطلاعات جغرافیایی به طور کلی سئوالاتی مانند یک پدیده قاچاق در کجا قرار دارد؟ یا یک اتفاق خاص در کجا روی داده؟ اندازه و ابعاد آن چقدر است؟ و از چه مسیرهایی می توان به آن رسیده ؟یا چه تغییراتی در طول زمان و در محل واندازه و مسیرهای به وقوع پیوست است؟ چه ارتباطی بین محل وقوع پدیده ها و رویدادها وجود دارد؟ پاسخگو هستند به نظر برسد بسیاری از این سئوالات از جمله سئوالاتی هستند که نیروی انتظامی در امر مدیریت و برنامه ریزی مقابله با قاچاق کالا همواره با آن مواجه بودند وتوسعه سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی می تواند کمک قابل توجهی در امر مبارزه با قاچاق کالا بکند. (مروتی، 1390، ص103).
2-3- 19-5- اطلاعات (منابع ومخبرین)
در تعریف اطلاعات با دید نظامی باید گفت: اطلاعات ؛محصولی است که از جمع آوری و پرورش اخبار موجود به دست می آید. شاید مربوط به یک یا چند جنبه از مناطق عملیاتی و جغرافیایی یا جامعه باشد؛اما اطلاعات دامنة بسیار وسیع تری را در برمی گیرد. می توان گفت هرنوع خبر ،اطلاع و گزارشی که ما درباره یک موضوع یا سوژه خاص می شنویم یا به روش های دیگر به دست می آوریم اطلاعات محسوب می شود.
بنابراین تبدیل اطلاعات خام به اطلاعات پرورده در قالب یک سیکل اطلاعاتی انجام می شود. براین اساس، ابتدا عمل جمع آوری توسط اطلاعات انسانی و اطلاعات فنی که خود به سه بخش اطلاعات مخابراتی، اطلاعات تصویری واخبار و اطلاعات دارای منابع آشکار و مخفی تقسیم می شود، صورت می پذیرد و در ادامه، سیکل پردازش اطلاعات صورت می گیرد که به تجزیه وتحلیل، سپس انتشار این اطلاعات، به صورت اطلاعات تکمیل شده می پردازد. پس اطلاعات فرایندی است که با وسایل مختلف جمع آوری شده و درسیر پردازش آن، از قوّة تعقّل برای تجزیه وتحلیل داده ها استفاده می شود. کل این فرایند یک عمل عقلانی محسوب می شود و از اهمیت خاصی برخوردار است. (طالبیان،1392،ص16).
بطور کلی اطلاعات دارای ویژگی های زیر است:
1-دقیق بودن: یعنی اطلاعات روشن بوده و دقیقاً معنی داده هایی را منعکس سازد، که برآن مبتنی است.
2- بموقع بودن: یعنی دریافت کنندگان اطلاعات، به هنگام نیاز، به اطلاعات دسترسی داشته باشند.
3- ذی ربط بودن: ویژگی ذی ربط بودن اطلاعات باعث می شود که به این پرسش ها که از سوی دریافت کننده مطرح می گردد پاسخ گوید: اطلاعات به، چه، چرا،کجا، چه وقت، چه کسی و چگونه برسد. از طرف دیگر اطلاعات ذی ربط برای یک دریافت کننده، لزوماً برای دریافت کننده دیگر ذی ربط نیست. علاوه بر ویژگی های بالا،کامل بودن، صحت، صرفه اقتصادی، موثق بودن، قابلیت انعطاف و سادگی را نیز می توان برای اطلاعات برشمرد. (طالبیان،1392،ص12).
تعریف منبع: منبع عبارت است از؛شخص، شئی یا فعالیتی که در ابتدا اخبار از آن بدست می آید. مانند افرادی که خبر مستقیماً از آنها گرفته می شود.(ذاکری،1389،ص63)
تعریف خبر: هرگونه پیام را که درستی یا نادرستی آن تأیید نشده باشد خبر گویند یا هر پیام خام را خبر گویند. (ذاکری،1389،ص3)
مدار اطلاعاتی: کلیه فعالیت های اطلاعاتی حول یک محور بنام مأموریت به گردش در می آییند وتا مأموریت واگذاری مشخص نباشد نمی توان اخبار و اطلاعات را تعیین نمود .
مراحل مدار اطلاعاتی
1- هدایت؛ تلاش های جمع آوری باتعیین نیازمندی های اطلاعاتی که از قبل تهیه و تصویب گردیده آغاز می گردد.(تعیین نیازمندی های ،تعیین تقدم اجرای نیازمندی ها،تهیه قراین لازم وکافی،انتخاب عوامل جمع آوری).
2-جمع آوری اخبار؛ تلاش های جمع آوری بر مبنای نیازمندی ها و مأموریت توسط متخصصین اطلاعاتی.
3-پرورش اخبار؛ اخبار پس از اینکه جمع آوری و دریافت شدند به وسیله متخصصین اطلاعاتی با انجام اقداماتی بنام پرورش به اطلاعات تبدیل می گردند.(ثبت اخبار واطلاعات دریافتی،تعیین ارزیابی اخبارواصله ، تفسیر اخبار و اطلاعات رسیده)
4-انتشاروبهره برداری؛ اطلاعات بدست آمده بر حسب نیازمندی های قبلی که باید پاسخ سئوالات خود را دریافت

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژگان کلیدی قاچاق کالا، تعزیرات حکومتی، آیین دادرسی، پایگاه داده ها Next Entries پایان نامه با واژگان کلیدی سرمایه انسانی، نیروی انسانی، منابع انسانی، آموزش کارکنان