پایان نامه با واژگان کلیدی بازار کالا، فرهنگ عامه، مواد مخدر

دانلود پایان نامه ارشد

توريسم موزه هنري در بر مي گيرد و گردشگران مي توانند در طول سفراز موزه هاي هنري ديدن کننديا در سياري از مراسم فرهنگي شرکت نمايند.
2-5-18 توريسم ويرانه ها
شامل سفر به مناطق حادثه ديده و ويران شده است نه صرفاً براي کمک بلکه براي بازديد از خرابه ها مي باشد که البته اگر اين بازديدها کار امداد رساني، نجات مصدومين و اقدامات مرمتي را به تأخير بياندازد، مشکل آفرين خواهد شد.
2-5-19 توريسم نياشناسي
گردشگري و سفر به منظور شناخت شجره نامه و پيشينه نياکان
2-5-20 توريسم سياه
گردشگري براي بازديد از محل هاي حوادث و فجايع يا گروستان ها. اولين کمپاني فعال در اين زمينه کار خود را در نيو جرسي آمريکا براي بازديد از محل حادثه هواپيمايي هايدنبرگ شروع کرد.
2-5-21 توريسم افيوني
سفر به منظورتهيه يا مصرف مواد مخدر. ( جالب است بدانيد جزيره گوا در هندوستان از مهمترين مقاصد اين نوع گردشگري است)
2-5-22 طبيعت گردي
همانطور که از اسم آن هويداست گردشگري به منظور بازديد از جلوه هاي طبيعت با حداقل خسارت به محيط زيست.
2-5-23 توريسم سخت
گردشگري که همراه با مخاطرات جاني است.
2-5-24 توريسم قمار
سفر به منظور شرکت درقمار و قمار خانه ها. معروفترين مقاصد اين نوع گردشگري در دنيا عبارتند ازآتلانتيک سيتي،لاس وگاس، پالم اسپرينگز،کاليفرنيا، ماکائو ومونت کارلو.
2-5-25 توريسم باغباني
سفر به منظور بازديد از باغ ها و باغچه هاي زيباي دنيا مانند تاج محل
2-5-26 توريسم ميراث فرهنگي
مانند سفر براي بازديد از بناهاي تاريخي يا بنا ها ي صنعتي بزرگ
2-5-27 توريسم تفريحي
سفرجهت انجام تفريحي خاص يا ملاقات با گروهي که تفريح موردعلاقشان با شما يکي است.
2-5-28 توريسم خاص
مخصوص معلولين يا بيماران با شرايط خاص
2-5-29 توريسم فرهنگ عامه
سفري که تصميم آن پس از مطالعه کتابي يا مشاهده فيلمي در مورد مقصد توسط گردشگر گرفته مي شود.
2-5-30 توريسم پيوسته
برخي از افراد بسيار ثروتمند براي فرار از ماليات پيوسته در سفر هستند تا مشمول قوانين اقامت در محلي خاص نشوند.
2-5-31 توريسم زيارتي
سفر به منظور زيارت مکاني مقدس
2-5-32 توريسم تنها
سفر به تنهايي
2-5-33 توريسم آبهاي معدني و چشمه ها
سفر براي ديدن و استفاده کردن از آبهاي معدني و چشمه هاي آب درماني براي درمان بعضي بيماري هاي خاص و لذت بردن از اين نعمت خدادادي .
2-5-34 توريسم مناطق کويري
سفربه اعماق بيابان و سرزمينهاي ناشناخته و مبارزه با گرماي طاقت فرسا و کم آبي در کوير.
2-5-35 توريسم چمداني
سفر براي خريد از بازارهاي خاص
2-5-36 توريسم کاروتجارت
سفر براي تجارت و کسب درآمد و تجربه براي پيشرفت در صنعت کارو کار در کارخانجات و کارگاه ها .
2-5-37 توريسم مناسبتها و وقايع خاص
سفر براي شرکت در مناسبتها و برنامه هاي ويژه به خصوص مراسم آييني و ملي
2-5-38 توريسم شکار
سفر براي شکار حيوانات و زندگي در طبيعت در کنار حيوانات
2-5-39 توريسم حادثه جو
ديدن از بعضي موارد خاص مانند ديدن از يک کوه در حال آتشفشان و يا يک منطقه سيل زده و زلزله زده . خبرنگاران خود مصداق کاملي از اين تگروه هستند .
2-5-40 توريسم تشويقي
مانند کارمنداني که به دلايل خاص از سهميه تشويقي استفاده ميکنند و با خرج کارفرماي خود به سفر ميروند .1

شکل 2-1
منبع : سايت citnar
2-6 توريسم درماني چيست؟
در حقيقت گردشگري سلامت، نوعي از گردشگري است كه به منظور حفظ، بهبود و حصول مجددسلامت جسمي و ذهني فرد به مدتي بيشتر از 24 ساعت و كمتر از يك سال صورت مي گيرد.

)-1-medical tourism.com(
توريست سلامت با مسافرت از محل دائم زندگي خود مي تواند از خدمات درماني مقصداستفاده کند تا سلامت جسمي و روحي اش را به دست بياورد. نوعي از گردشگري که اين روزهاخوشبختانه در ايران رواج پيدا کرده و توريست هاي زيادي را از کشورهاي منطقه براي بهره مندي ازخدمات پزشکي و درماني ايران به کشورمان مي کشاند. البته بد نيست بدانيد که توريسم سلامت درايران تاريخچه بسيار کوتاهي دارد. در حقيقت در سال 82 براي اولين بار توريسم درماني در گردشگري ايران از سوي وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت؛ البته وزارت بهداشت بيشتر با هدف اشتغال زايي براي دانش‌آموختگان پزشكي به اين مبحث پرداخت و نه رونق توريسم درماني.
اما کم کم از سال83 و درست پس از ادغام سازمان ميراث فرهنگي و سازمان‌ ايرانگردي و جهانگردي توريسم درماني به صورت مستقل در ايران ايجاد شد و مورد توجه بيشتري قرار گرفت.
اما در ميان تعريف هاي سازمان جهاني گردشگري، اصطلاحات ديگري هم وجود دارند که دامنه سلامت را گسترده تر مي کنند.
منبع :ويکيپديا/مديکال توريسم

2-6-1گردشگري تندرستي 1
يکي از همين واژه هاست که به مسافرت توريست به دهکده هاي سلامت و مناطق داراي چشمه هاي آب معدني و آب گرم (اسپاها) اشاره مي کند. در اين نوع سفر توريست براي رهايي از تنش هاي زندگي روزمره و تجديد قوا بدون مداخله و نظارت پزشکي راهي سفر مي شود. معمولا اين توريست ها بيماري جسمي مشخصي ندارند و بيشتر در پي بهره مندي از طبيعت شفابخش مناطق ديگر هستند.
2-6-2 گردشگري درماني 2
هم به معناي مسافرت توريست به منظور استفاده از منابع درماني طبيعي(آبهاي معدني، نمک، لجن و غيره) است که معمولا براي درمان برخي بيماري ها ياگذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکي صورت اين نوع از گردشگري هم اين روزها مورد توجه مسئولان گردشگري کشور قرار گرفته است.
به خصوص لجن درماني که طبيعت ايران را درميان کشورهاي همسايه به شدت محبوب کرده است.
2-6-3 گردشگري پزشکي3
هم نوع ديگري از گردشگري سلامت است که در آن مسافرت به منظور درمان بيماري هاي جسمي يا انجام نوعي از عملهاي جراحي تحت نظارت پزشکان دربيمارستان ها و مراکز درماني را گردشگري پزشکي

1-WellnessTourism 2- CurativeTourism 3- MedicalTourism
گويند. در اين نوع از گردشگري سلامت، بيمارممکن است پس از درمان و معالجه نيازمند استفاده از
فضاها و خدمات گردشگري درماني(مانند آبگرمها) باشد که در اين صورت ممکن است گردشگري او با
سفر به نقاطي که اين امکانات را دارند تکميل شود1.
2-7 تاريخچه
مفهوم توريسم درماني جديد نيست بلکه اولين سابقه تاريخي آن به هزاران سال پيش باز مي گردد ، يعني زماني که زوار يوناني به مکاني مقدس موسوم به ” اپيدورا ” در خليج سارونيک مي رفتند تا از آسلکپيوس خداي سلامتي ، شفا و درمان بگيرند . در اين مکان افراد مجربي نيز بودند که به معالجه و درمان بيماران مي پرداختند ، مردم در بريتانياي دوره حاکميت امپراتوري روم هم براي مدت دو هزار سال ، به زيارتگاههايي مراجعه مي کردند که در آنجا خود را در آب مقدس شستشو دهند . در قرن هجدهم ميلادي نيز ثروتمندان اروپايي و بويژه آلماني ها تمايل داشتند که با هدف آرامش و سلامتي به کنار رود نيل مسافرت نمايند .
در حال حاضر ، کشورهاي زيادي بر توريسم درماني متمرکز شده اند و نکته مهم اينجاست که بيماران ضمن درمان از جاذبه هاي سياحتي آن کشور نيز بهره مي برند . عموماَ تلاش ميشود که بيماران مراجعه کننده در هتل هاي استاندارد و مطلوبي که در مجاورت مراکز درماني و بيمارستان ها استقرار دارند اقامت نمايند و از خدمات رفاهي سطح بالا و همچنين مترجمين حاضر در بيمارستان يا هتل بهره مند شوند.
tourism and hospitality in the 21st century/A.lock wood and S.medlik -1-
www.tebyan.net -2-
2-8 توريسم درماني در جهان
ترکيبي از عوامل متعددي موجب رشد صعودي گرايش مردم به مسافرت هاي پزشکي گرديده است که از جمله : هزينه بالاي زندگي در کشورهاي صنعتي ، آسان شدن مسافرت هاي بين المللي و اصلاح بهبود سطح تکنولوژي و استانداردهاي پزشکي در بسياري از کشورهاي جهان ، قابل ذکرند .
يک دليل کشش به سوي مسافرت پزشکي ، راحتي آن در مقايسه با کشورهاي ديگر است . در برخي کشورها که سيستم خدمات درماني عمومي متداول است معمولا زمان زيادي براي پاسخگويي به نياز شهروندان صرف مي شود و بيماران ناگزيرند مدت طولاني در انتظار رسيدگي به وضعيتشان باشند ، نظير پيوند مفصل ران که در انگلستان و کانادا يک سال و يا بيشتر بايد در نوبت منتظر شد . ليکن در سنگاپور ، فيليپين ، يا بنگور هند يک بيمار مي تواند يک روز پس از ورود تحت مراقبت و درمان قرار گيرد .
از دلايلي که موجب ميشود افراد با هدف درمان مسافرت کنند مي توان ، هزينه پايين مراقب هاي پزشکي ، جستجو براي يافتن يک پزشک متخصص و با تجربه ، کيفيت مناسب خدمات درماني ، ايمني و کوتاه تر بودن زمان انتظار براي درمان است .در کانادا در سال 2005 تعداد افراد در حال انتظار براي درمان 782936 نفر بوده است کهيک رکورد در جهان محسوب مي شود .( سازمان توسعه تجارت ايران ، معاونت بررسي و بازاريابي ، گزارش سال 1386 ) .تعداد اين افراد در آفريقاي جنوبي ، به ميزان کمتر از يک دهم پايين تر از ايلات متحده يا اروپا غربي بوده است .
يک پيوند دريچه قلب حدود 200 هزار دلار و حتي بيشتر ، در آمريکا هزينه دارد در حالي که در هندوستان و فيليپين تنها 10هزار دلار برآورد مي گردد . هزينه يک بريج فلزي دندان که در آمريکا 5500 دلار است ، در هندوستان و بوليوي 500 دلار در فيليپين به 200 دلار مي رسد و به همين ترتيب ، هزينه پيوند زانو در تايلند همراه با 6 روز فيزيوتراپي حدود يک پنجم ايلات متحده است و عمل ليزيک چشم با هزينه 3700 دلار در آمريکا ، در بسياري از کشورهاي با رويکرد توريسم درماني حدود 730 دلار برآورد مي گردد .
علاوه بر اين ، در حالي که عمل هاي زيبايي صورت که در آمريکا ممکن است ، حدود 20 هزار دلار هزينه ايجاد کند در کشورهايي چون ، آفريقاي جنوبي ، فيليپين ، و بوليوي بين 2300 تا 2700 دلار است . براي آگاهي از چگونگي نرخ ها براي ارتقاي سطح توريسم درماني ، به بررسي مقايسه اي هزينه خدمات درماني در هندوستان با آمريکا و انگلستان به شرح جداول ذيل مي پردازيم . (گزارش دفتر بررسي بازار کالا و خدمات )
India (USD) Approx
United States (USD)
Approx
Procedure
USD 69.200
USD 2.50.000
Bone Marrow Transplant
USD 69.350
USD 3.00.000
Liver Transplant
USD 8.700
USD 30.000
Heart surgery
USD 6.300
USD 20.000
Orthopedic surgery
USD 1.350
USD 2.000
Cataract suegery
USD 1.100
USD 8.000
Smile designing
USD 600
USD 5.500
Metal Free Bridge
USD 900
USD 3.500
Dental implant
USD 600
USD 3.000
Porcelain Metal Bridge
USD 100
USD 1.000
Porcelain Metal Crown
USD 125
USD 2.000
Tooth impactions
USD 110
USD 1.000
Root canal Treatment
USD 125
USD 800
Tooth Whitening
USD 30
USD 500
Tooth Colored Composite
USD 90
USD 300
Fillings /Tooth Cleaning
USD 4.800
USD 18.000
Open heart surgery

جدول ( 2- 1 ) نرخ خدمات درماني در کشورهاي مختلف
منبع – دفتر بررسي بازار کالا و خدمات خرداد ماه 86
توريست هاي جوينده درمان و سلامتي از هر کجاي دنيا مي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژگان کلیدی اوقات فراغت Next Entries پایان نامه با واژگان کلیدی سازمان تجارت جهاني، فعال نمودن، بازار کالا