پایان نامه با واژگان کلیدی اتحادیه اروپا، سیاست خارجی، خودروسازی، صنعت خودرو

دانلود پایان نامه ارشد

که به سرعت می‌توانند به روال قبل از تحریم‌ها برگردند. پیش‌بینی می‌شود صنعت خودروسازی کشور مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا با شرایط جدید خود را تطبیق دهد. اما کارشناسان معتقدند به علت دولتی بودن اقتصاد کشور، بخش خصوصی اقتصاد ایران اولین بخشی بوده است که از تحریم‌ها لطمه دیده و احتمالاً آخرین بخشی خواهد بود که پس از برداشتن تحریم‌ها به حالت عادی برمی‌گردد.
در میان‌مدت با باز شدن درب‌های اقتصاد کشور بر روی سرمایه‌گذارهای خارجی علی‌الخصوص در صنایع مادر و تخصصی مثل صنعت نفت، تولید و صادرات کالاهای اساسی و نفت افزایش پیدا کرده و باعث افزایش رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری می‌گردد. همچنین با توجه به اینکه ایران کشوری غنی از لحاظ صنعت توریسم می‌باشد، با بهبود روابط سیاسی-اقتصادی با سایر کشورها که نتیجه آن استقبال و ورود توریست به کشور می‌باشد، درآمد قابل توجهی از این صنعت نصیب بخش خصوصی و دولتی می‌گردد. (عباسی و آقاربی، 1393: 3)
آ توجه به کاهش تنش روابط ایران با کشورهای غربی، تغییرات فراوانی در داخل این کشور در حال رخ دادن است. پیش از این، به علت تحریم و بن بست گفت و گوی غرب با ایران، گردشگران خارجی به سختی به این کشور سفر می‌کردند، اما پس از به روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری کشور در سال گذشته، چهره بین المللی ایران تغییر کرد. از آن پس خیل عظیمی از گردشگران خارجی برای لمس جذابیت‌های مرموز ایران وارد این سرزمین کهن و تاریخی شدند. (پایگاه اینترنتی چیانا، 2014: 1)
از سوی دیگر بیمه‌های خارجی که در اثر تحریم‌ها از انجام فعالیت‌های بیمه ای در ایران به ویژه از بیمه کردن نفت ایران خودداری می‌کردند، دوباره تمایل به فعالیت نشان داده‌اند. با توجه به ساختارهای بزرگ اقتصادی ایران نظیر نیروگاه‌ها، صنایع هیدروکربنی، این عوامل برای شرکت‌های بزرگ بیمه گر دنیا جذاب است و به تازگی مراودات بسیاری در حال انجام است. (تاجیک، 1393: 1)
پیش از این نیز گروه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی از اروپا مسیر ایران را در پیش گرفتند تا بتوانند در نبود رقیبان آمریکایی خود به توافق‌های اقتصادی خوبی با ایران برسند؛ زیرا این کشورها نه تنها به ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی ایران واقف‌اند؛ بلکه می‌دانند که رسیدن به توافق نهایی با ایران دور از دسترس نیست و در صورتی که اندکی تعلل کنند ممکن است نتوانند جایگاه مناسبی را در ایران کسب کنند.
ایالات متحده و اتحادیه اروپا بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را به حالت تعلیق در آوردند و این اقدام تسهیلاتی را در مبادلات تجاری در حوزه‌های پتروشیمی و فلزات گران بها و حمل و نقل دریایی و دیگر زمینه‌ها با ایران ایجاد می‌کند. شرکت‌های نفتی اروپایی در حال بررسی شرایط برای سرمایه گذاری در ایران هستند و آلمان که مهم‌ترین شریک تجاری ایران در میان 28 کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا است نیز تلاش دارد روابطش را با ایران بیشتر و محکم تر کند.
با توجه به نقش آفرینی پررنگ جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ی خاورمیانه و آسیای مرکزی و خلیج فارس، ایران همواره مورد توجه قدرت‌های بزرگ از جمله کشورهای اروپایی بوده است و اکنون نیز تلاش برای حل و فصل بحران‌های منطقه ای و ایجاد ثبات و امنیت شرایطی را فراهم آورده است تا ایران به عنوان یک شریک بالقوه برای اتحادیه‌ی اروپا مطرح باشد. از سوی دیگر، برخورداری از روابط پایدار با ایران به اتحادیه‌ی اروپا کمک می‌کند تا تعامل بهتری با کشورهای خاورمیانه و در نتیجه جایگاه بهتری در رقابت با سایر قدرت‌های جهانی برای تحقق اهدافش داشته باشد.
بهره مندی ایران از منابع غنی انرژی و تلاش اروپا برای تنوع بخشیدن به شریکان خود در حوزه‌ی انرژی و کاهش وابستگی به روسیه نیز از دیگر عوامل اهمیت یافتن ایران در سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه‌ی اروپا شده است. البته بازار گسترده‌ی ایران برای صادرات کالاهای اروپایی نیز عامل دیگری در برجسته تر شدن جایگاه ایران محسوب می‌شود.
کارشناسان انگیزه‌های مهمی را در سیاست خارجی ایران در ارتقای روابط با اروپا بر می شمرند که از آن میان وجود و نقش آفرینی یک قطب قوی نظیر اروپای واحد در برابر سلطه طلبی آمریکا مهم‌ترین آن‌ها است که از ابتدا مورد توجه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیز قرار گرفت. حتی برخی تحلیل گران اعتقاد دارند سنگ بنای سیاست خارجی مستقل اتحادیه‌ی اروپا با مذاکرات و نقش آفرینی این اتحادیه در پرونده‌ی هسته یی ایران در توافق نامه‌ی سعدآباد و پاریس بنا نهاده شد. از طرف دیگر سیاست خارجی اروپا در خاورمیانه نیز بر اصول چندگانه‌ی منافع اقتصادی، منافع امنیتی و جلوگیری از یکجانبه گرایی واشنگتن در منطقه و اتخاذ خط مشی‌هایی به نسبت مستقل از آمریکا ارزیابی می‌شود. (مشرق، 1392: 1)
5-5-2-2- توسعه همکاری اقتصادی
کاهش صادرات  طی سال‌های اخیر و محدود شدن شرکای تجاری ایران باعث شد تا کشورمان روزهای سختی را بگذراند، به نحوی که ایران مقصد صادراتی کالاهای بی کیفیت برخی از کشورهای آسیایی شد و از سویی با محدودیت‌های مختلف برای صادرکنندگان هر ساله رشد منفی در این بخش ثبت شد. حال در دولت یازدهم قرار است این رویه تغییر کند به نحوی که ضمن رشد صادرات بتوان با شرکای جدید همکاری کرد.
تحریم باعث تغییر شرکای تجاری ایران شد، به هر حال نمی‌توان نقش تحریم‌ها را در تجارت خارجی انکار کرد این مسأله در مورد اتحادیه اروپا مشخص تر است تقریباً از زمان شروع تحریم‌ها صادرات و واردات کشور به اتحادیه اروپا از روند نزولی برخوردار بوده ولی از ابتدای سال جاری و رفع بعضی از تحریم‌ها دوباره شاهد رشد تجارت با اتحادیه اروپا هستیم. سال ۹۰ میزان صادرات ایران به اتحادیه اروپا از نظر ارزشی ۵/۱۶ درصد و از نظر وزنی ۳۶ درصد کاهش یافت و این روند برای سال ۹۱ نیز تکرار شد به گونه ای که ارزشی ۳۳ درصد و وزنی ۶۱ درصد افت را کاهش بودیم. سال ۹۲ این روند بهبود یافت و از نظر ارزشی کاهش ۵ درصدی اتفاق افتاد. خوشبختانه سال جاری از نظر وزنی ۲۴۴ درصد و ارزشی ۵۸ درصد رشد داشتیم. (جدول شماره ۲ میزان صادرات طی سال‌های متوالی عنوان شده است.) در زمینه واردات کالا از اتحادیه اروپا هم شاهد تغییرات خوبی بودیم. در دوره‌های گذشته صادرات و واردات در مورد کشورها انگشت‌شمارشده بود و بعضاً محور کشورهای آسیایی بود ولی با بهبود شرایط این روند در حال تغییر است به گونه‌ای که میزان واردات کالا از اتحادیه اروپا که از سال ۹۰ منفی شده بود طی سال جاری مثبت شد؛ از نظر وزنی ۱۸ درصد و ارزشی ۸ درصد رشد به دست آمده است. (اسلامی فر، 1393: 1)
پس از توافق اولیه ایران و ۱+۵ در ژنو و با نزدیک شدن به زمان لغو تحریم‌ها، شرکت‌های آمریکایی و اروپایی رقابتی شدید را از طریق واسطه‌ها برای ورود به بازار ایران و کسب جایگاهی مطمئن آغاز کردند.
در این میان، پس از توافق اولیه ایران و ۱+۵ در ژنو که نقطه عطفی در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی کشور به شمار می‌رفت، شرکت‌های غربی به تکاپو افتادند تا جای محکمی در ایران پیدا کرده و از رقبای تجاری خود عقب نمانند.
رقابت شرکت‌های اروپایی و آمریکایی برای کسب جایگاه در بازار ایران به حدی است که روزنامه دی ولت آلمان از آن به عنوان مسابقه دو به سوی تهران نام می‌برد و خاطرنشان کرد: پایان تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند باعث گشایش بازار چند میلیارد دلاری این کشور برای اروپا شود.
با اینکه شرکت‌های آلمانی امیدوارند بتوانند تماس‌های قدیمی خود را در آینده نزدیک با طرف ایرانی احیا کنند، اما کشورهای دیگر این روزها برای تعمیق روابط خود با ایران به مراتب از آلمان پیشی گرفته‌اند. بعد از توافق هسته ای ژنو، شرکت‌های اقتصادی آلمان و بازرگانان این کشور بی صبرانه در انتظار انعقاد قراردادهای تجاری و از سرگیری معاملات اقتصادی با تهران هستند.
آنچه بازار اقتصادی ایران را برای شرکت‌های آلمانی جذاب می‌کند، چندین فاکتور مهم و اساسی است که از آن جمله می‌توان به ذخایر عظیم نفت و گاز این کشور، برنامه ریزی برای مدرنیزه کردن ساختارهای زیربنایی و همچنین شمار بالای نیروی جوان، تحصیلکرده و آماده به کار که همه سرمایه گذاران خارجی به دنبال آن هستند، نام برد.
به گزارش واشنگتن پست، اتاق بازرگانی تازه تأسیس ایران و آمریکا هم اعلام کرده است: شرکت‌های آمریکایی فورد، جنرال موتورز، کرایسلر، بوئینگ، چورون و اکسون موبیل از جمله شرکت‌هایی هستند که درباره امکان فروش محصولاتشان در ایران با دیپلمات‌های ایرانی حاضر در واشنگتن تماس گرفته‌اند.
اگرچه رقابت جدی میان شرکت‌های آمریکایی و اروپایی برای کسب جایگاه مطمئن در عرصه اقتصاد ایران شروع شده، اما از صنعت خودروسازی و نفت می‌توان به عنوان مهم‌ترین حوزه‌هایی نام برد که رقابت شرکت‌های غربی در آن‌ها شدیدتر است. (اطلاعات، 1392: 1)
انجمن بین‌المللی تجارت کره‌جنوبی اعلام کرد قطعه سازان کره‌ای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از لغو تحریم خودرو ایران سود به‌ دست می‌آورند. کره تایمز، در این زمینه نوشته با اجرایی شدن توافق هسته‌ای ژنو شرکت‌های قطعه ساز کره‌جنوبی تا 6‌ماه آینده می‌توانند اقدام به صدور قطعات خودرو به ایران کنند. انجمن بین‌المللی تجارت کره‌جنوبی با استقبال از لغو تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد قطعه سازان این کشور بیش از 100 میلیون دلار از گشایش جدید ایجاد شده در معامله با ایران سود به‌ دست می‌آورند.
کره‌جنوبی در سال 2013 تنها 134 میلیون دلار قطعه خودرو به ایران صادر کرده است که این رقم نسبت به سال 2011 یعنی پیش از اجرای تحریم‌ها تقریباً یک‌سوم شده است. صادرات قطعات خودرو کره‌جنوبی به ایران در سال‌های 2012 و 2011 به ترتیب 221 میلیون دلار و 385 میلیون دلار بوده است. علاوه بر لغو تحریم خودرو ایران، کره‌جنوبی همچنین از لغو تحریم نفتی ایران سود می‌برد و ملزم نیست طی 6 ماه آینده واردات نفت از ایران را کاهش دهد. یک منبع آگاه کره‌ای در این باره گفته: «با کاهش مرحله به مرحله و هر شش ماه یکبار خرید نفت از ایران، صنایع مرتبط کره‌جنوبی تحت فشار سنگینی قرار گرفته بودند. انتظار می‌رود این بار کاهش تحریم‌ها تأثیر اقتصادی قابل‌توجهی به همراه داشته باشد». (خبرگزاری اقتصادی ایران، 1392: 1)
خودروسازان بزرگ آمریکایی و اروپایی نیز به تکاپو افتادند تا به بزرگ‌ترین بازار خاورمیانه وارد شوند. جمعیت فراوان و موقعیت استراتژیک ایران فرصتی بی نظیر را برای خودروسازان بزرگ فراهم آورده تا ایران را به عنوان دروازه ورود به بازار منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی قرار دهند.
یکی از صنایعی که پیش‌بینی می‌شود بیشترین اثر را از لغو تحریم‌ها بپذیرد صنعت خودروست. خیلی از خودروسازهای اروپایی و حتی آمریکایی آمادگی خود را برای حضور در بازار ایران اعلام کرده‌اند. ضمن اینکه در متن توافقات ژنو مستقیماً از لغو تحریم‌های مربوط به صنعت خودرو نام برده شده است.
آمریکایی‌ها از طریق یکی از همسایه‌های شمالی ایران چند دستگاه کامارو به بازار ایران وارد کردند تا واکنش بازار ایران به این نشان (برند) را بسنجند. از سوی دیگر جنرال موتورز به دنبال یافتن جای پا در بازار ایران و کنار زدن رقبای اروپایی خود است. شرکت خودروسازی فورد آمریکا نیز کارهایش را در ایران پیش برده و حالا منتظر باز شدن کوچک‌ترین روزنه است تا زودتر از فرانسوی‌ها فعالیت را در بازار ایران از سر گیرد.
صنعت خودروسازی فرانسه به شدت منتظر فرصتی است تا بار دیگر موقعیت برتر خود را در بازار ایران و سود سرشار ناشی از آن را به دست آورد. چه آنکه خودروسازان اروپایی به ویژه فرانسوی‌ها تا پیش از تشدید تحریم‌ها، سود خوبی از بازارخودرو ایران کسب می‌کردند.
به گفته افراد مطلع در کارخانه خودروسازی رنو این کارخانه که پیش از اعمال تحریم‌ها علیه ایران سالانه ۱۰۰ هزار خودرو در این کشور می فروخت، هنوز ۲۰۰ میلیون یورو دارایی‌های توقیف شده در این کشور دارد که در صورت لغو تحریم‌ها قابل بازگشت به خزانه‌اش در فرانسه است. گروه خودروسازی رنو همچنین امیدوار است که بتواند بخش عمده ای از سهم بازار

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد رفتار انسان، زنان معتاد، ارتکاب جرم، اراده آزاد Next Entries دانلود پایان نامه درمورد ارتکاب جرم، صاحب نظران، مواد مخدر، جنس مخالف