پایان نامه با واژه های کلیدی فضای سایبر، دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات، انتقال اطلاعات

دانلود پایان نامه ارشد

توسط فاصله بین رایانه‌‌های تشکیل دهنده آن شبکه مشخص می‌شود بنابراین در ذیل انواع شبکه در محیط‌های کاری بررسی اجمالی می‌گردند:

الف- شبکه محلی21
ارتباط واتصال بیش از دو یا چند رایانه در فضای محدود یک سازمان از طریق کابل شبکه و يا شبكه بي‌سيم و پروتکل بین رایانه‌ها و با مدیریت نرم‌افزاری موسوم به سیستم عامل شبکه را شبکه محلی گویند.

ب- شبكه شهري22
این نوع شبکه جهت برقراری ارتباط بین چند ناحیه مربوط به هم کاربرد دارد (همانند شهرداری هاي مناطق مختلف ).

ج- شبکه گسترده23
اتصال شبکه‌های محلی از طریق خطوط تلفنی، کابل‌های ارتباطی ماهواره و یا دیگر سیستم‌های مخابراتی در یک منطقه بزرگتر را شبکه گسترده می‌گویند. بزرگترین و مهم ترین شبکه گسترده، شبکه جهانی اینترنت می‌باشد.24

د : شبکه بی سیم
وقتي که صحبت از شبکه‌های رایانه‌ای می‌گردد، اغلب كابل شبكه به عنوان محیط انتقال اطلاعات در ذهن تداعی می‌گردد در حاليكه همواره چنین نیست. خصوصاً اینکه استفاده از شبكه‌های بي‌سيم برای اتصال رایانه‌ها، چند سالیست که در دنيا آغازگرديده است. شاید تا همین اواخر، عمده ترین مشکل در برپایی يك شبکه محلی بي‌سيم25، پایین بودن سرعت انتقال و خدمات غيرقابل اعتماد آن بود، اما امروزه تكنولوژي‌هايWLAN ضمن برطرف کردن این نگرانی ها، خدمات قابل قبول با سرعتی مناسب را برای کاربران فراهم ‌آورد است.
مبحث سوم: شبکه جهانی اینترنت26
با توجه به اینکه یکی از مؤلفه‌ها و زیرساخت‌های اصلی فضای سایبر، شبکه‌اینترنت می‌باشد، لذا در این مبحث ضمن مروری بر تاریخچه شکل‌گیری آن، تعریف اینترنت را ارائه می‌دهیم.

بند اول : تاريخچه
پس از آنکه آزمایش و کاربرد شبکه‌های رایانه‌ای، سودمندی آن‌را مشخص نمود، سایر بخش‌های دولتی و دانشگاه‌ها و سازمان‌های پژوهشی تمایل خود را برای وصل شدن به شبکه‌های دیگر اعلام نمودند و بدین ترتیب ارتباطات الکترونیکی به صورت روشی مؤثر برای دانشمندان و دیگران به منظور استفاده مشترک از داده‌ها در آمد. در همان زمان که آرپانت در حال رشد بود، تعدادی شبکه محلی در نقاط مختلف به وجود آمد. مدیران شبکه‌ها نیز به وصل کردن رایانه‌های شبکه‌های خود به شبکه‌های بزرگتر اقدام کردند و بدین ترتیب پروتکل اینترنت27، زبان استانداردِ حکم‌فرما برای برقراری ارتباط رایانه‌های شبکه‌های مختلف به یکدیگر شد. تاریخ تولد اینترنت به طور رسمی اول سپتامبر ۱۹۶۹ اعلام شده‌است زیرا که اولین ارتباط در دانشگاه “UCLA” واقع در سانتاباربارا در این تاریخ بارگذاری شده‌است.
طبق نظر کارشناسان ماهانه ۱۰ درصد به تعداد کاربران اینترنت افزوده می‌شود ولی تعداد دقیق کاربران که روزانه از آن استفاده می‌کنند مشخص نیست. هرچند که پاره‌ای از کارشناسان تعداد آن‌ها را تا ۹۰۰ میلیون نفر حدس می‌زنند. تعداد رسمی کاربران اینترنت را در سال ۲۰۰۰ کارشناسان ۵۰۰ میلیون نفر اعلام کرده بودند. طبق آمارهای رسمی اعلام شده از سوی موسسه تحقیقاتی InternetLiveStats  تعداد کاربران اینترنت در جهان هم اکنون (اواسط سال 2015 ) از مرز سه میلیارد نفر عبور کرده است. آمارها نشان می‌دهد از جمعیت 7.2 میلیاردی جهان  بیش از 41 درصد جمعیت کاربر اینترنت هستند28.
طبق تحقیقات صورت گرفته از سوی این موسسه به خصوص در سال 2014 میلادی شاخص ضریب نفوذ اینترنت در جهان رشدی فراینده داشته و هم اکنون سالانه  نرخ رشد جمعیت کاربر اینترنتی در جهان بیش از 5 درصد است.این بدان معناست که در هر یک دقیقه 11 نفر به این جمعیت افزوده می‌شوند.29

بند دوم : مفهوم اینترنت
در خصوص تعریف اینترنت واژه‌هایی نظیر “شبکه”30، “فضای سایبر”31، “بزرگراه اطلاعاتی”32 و “صفحه جهان گستر”33 استفاده می‌گردد. گرچه ممکن است این واژه‌ها تعریفی برای فناوری جدید باشند، اما اغلب توصیفی نادرست به شمارمی آیند یا توضیحی نامفهوم را درباره اینترنت ارائه می‌دهند. به عبارتی ساده‌تر، اینترنت می‌تواند به عنوان یک منبع جهانی اطلاعات و خدمات، قابل دسترس در سطح منطقه از طریق ایستگاه‌های رایانه‌ای خصوصی که هر بخش از یک سیستم عمومی وابسته به شبکه‌های رایانه‌ای مرتبط به هم را تشکیل می‌دهند، تعریف شود.

گفتار دوم : مفاهیم مقدماتی فضاي سايبر
وقتي صحبت از فضاي سايبر به میان مي آيد مردم اغلب به رايانه يا رايانه‌هايي فكر مي‏كنند كه به اينترنت متصل است در حالي كه اين فقط بخش بسيار كوچكي از فضاي سايبري را تشكيل مي دهد. فضاي سایبر فقط مجموعه‏‏اي از سخت‌افزار و نرمافزار نيست بلكه مجموعه‏اي از تعاريف نمادين است كه شبكه‏‏اي از اطلاعات، برنامه‌ها، سیستم‌های کنترل پرواز، سیستم‌های کنترل تأسیسات آب، برق، گاز، پتروشیمی و.. را در قالب داد و ستد صفر و یک رد و بدل مي ‏كنند.

مبحث اول: تاریخچه
تاریخ تمدن بشری در سیر تکاملی خود شاهد تحولات و پیشرفت‌های بسیار تأثیرگذاری بوده است. پس از انقلاب کشاورزی و انقلاب صنعتی، امروزه انقلاب اطلاعات و انقلاب ژنتیک این حرکت را تکامل بخشیده است. شکل گرفتن یک جامعه‌ی اطلاعاتی و کاربرد گسترده‌ی «فناوری اطلاعات و ارتباطات» تأثیر زیادی بر حوزه‌های مختلف داشته است.34
استفاده‌ی گسترده از تکنولوژی‌های نوین جهانی، باعث به وجود آمدن مفهوم «جامعه‌ی اطلاعاتی» شده است. این مفهوم ناظر به پیشرفت‌های خیره کننده در پردازش، نگهداری و انتقال اطلاعات است که در واقع به کاربرد تکنولوژی‌های ارتباطی در تمام زوایای حیات اجتماعی انجامیده است.
همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، پس از اختراع رایانه و شبکه‌های رایانه‌ای، اینترنت یا شبکه جهان گستر به وجود آمد و این پیشرفت‌های چشم گیر فناوری اطلاعات طی سال‌های اخیر روابط میان شهروندان و دولت‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. بسیاری از دولت‌ها سعی می‌کنند با استفاده از فناوری اطلاعات دست به تغییراتی در ساختار خود زنند. دلایل تمایل بخش دولتی به استفاده از فناوری‌های جدید از جمله اینترنت شامل:
-قابلیت‌های متحیر کننده‌ی فناوری اطلاعات.
افزایش تقاضای شهروندان به منظور ارائه‌ی خدمات سریع تر و کاراتر.
افزایش فشارهای سیاسی و هم چنین موفقیت‌هایی که تجارت الکترونیک در بخش خصوصی به همراه داشته است و… می‌باشد.35
و به همین دلیل یکی از پرکاربردترین بخش فضای سایبر، اجرای قوانین و خدمات عمومی در قالب تشکیل دولت الکترونیک بوده است.
اصطلاح دولت الکترونیک از دهه‌ی 1990 مطرح گردیده است. دولت الکترونیک اطلاعات گسترده‌ای را از طریق فضای سایبر به شهروندان و بخش خصوصی ارائه می‌کند؛ اما صرفاً این نقش را بر عهده ندارد، بلکه می‌تواند علاوه بر ارتباطات با شهروندان و بخش خصوصی، ارتباطات استراتژیکی بین سازمان‌ها و بخش دولتی ایجاد نماید.
دولت الکترونیک با رویکردهای مختلفی از جمله مدیریت، فناوری اطلاعات، سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه و ارتباطات مورد بررسی قرار گرفته است و بیشتر تعاریفی که تا کنون مطرح شده بر مبنای دو عامل بوده است:
1) کارکردهای دولت الکترونیک – کارکرد اقتصادی، کارکرد خدمات رسانی، کارکرد اطلاع رسانی و کارکرد سیاسی-، و
2) کاربردهای دولت الکترونیک- ارتباط دولت با شهروند، ارتباط دولت با دولت، ارتباط دولت با شرکت ها.36
ناامن شدن سیستم‌های اطلاعات دولتی و شخصی افراد و نیز چگونگی پخش محرمانه‌ی اطلاعات در نظام یکپارچه‌ی این دولت، از دیگر دغدغه‌های اساسی است که در تعارض با حریم خصوصی قرار دارد. جرایم رایانهای از دیگر عرصه‌هایی است که امکان استفاده‌ی صحیح از دولت الکترونیک را به چالش می‌کشد. فضای مجازی اطلاعات و ارتباطات، امکانات زیادی برای دستیابی غیرمجاز به اطلاعات، دست‌کاری و تحریف، جعل، کلاهبرداری، جاسوسی و… را فراهم می‌کند.37
با توجه به توضیحاتی که در مباحث فوق عنوان گردید، یکی از اساسی ترین و حساس ترین بخش دولت‌های امروزی، اعمال حاکمیت و تصدی گری در فضای سایبر صورت می‌پذیرد و در نتیجه تهدیدات علیه یک دولت نیز می‌تواند به جای تهدیدات مرزی و جغرافیایی، از طریق مختل کردن فرایند اعمال حاکمیت در فضای سایبر باشد. لذا مشکلات موجود در این فضا کمتر از نگهداری و حراست از مرزهای جغرافیایی نمی‌باشد.

مبحث دوم: مفهوم فضای سایبر
واژه ” سایبر” را نخستین بار ویلیام گیبسون 38نویسنده داستان علمی تخیلی در کتاب نورومنسر39 در سال 1984 به کار برده است.
فضای سایبر به مجموعه‌ای از ارتباطات درونی انسان‌ها از طریق رایانه‌ و وسائل مخابراتی بدون در نظر گرفتن جغرافیای فیزیکی گفته می‌شود.
 بر خلاف فضای واقعی، در فضای سایبر نیاز به جابجایی‌های فیزیکی نیست و کلیه اعمال فقط از طریق فشردن کلیدها یاحرکات ماوس صورت می‌گیرد.
فضای سایبر را می‌توان برای توصیف تمام انواع منابع اطلاعاتی موجود در شبکه‌های رایانه‌ای به کار برد. در حقیقت فضای سایبر نوع متفاوتی از واقعیت مجازی و دیجیتالی است که توسط شبکه‌های رایانه‌ای هم پیوند تامین می‌شود. اندرسون فضای مجازی را “واقعیت خلق شده توسط رایانه” می‌داند40، واقعیتی که از آن رو مجازی یا مصنوعی است که در دنیای واقعی محیط مادی، مکانی را اشغال نکرده و در اذهان کاربران در نتیجه تعامل با واسط الکترونیکی وجود دارد. واقعیت مجازی واقعیتی است که وجود فیزیکی نداشته توسط نرم‌افزار تولید می‌شود. به عقیده برخی از سیاست‌مداران و حقوق‌دانان، “فضاي سايبر يك حوزه‌ عملياتي است كه به منظور بهره‌برداري از اطلاعات از طريق سيستم‌هاي به هم پيوسته و زيرساخت يكپارچه‌ آن‌ها، با استفاده از علم الكترونيك شكل گرفته است.” قدرت به زمينه بستگي دارد، و قدرت سايبري به منابعي كه قلمرو فضاي سايبر را شكل مي‌دهند.41

مبحث سوم: ساختار و کارکرد فضای سایبر
جامعه جهانی از طریق بزرگترین شبکه رایانه‌ای که اینترنت42 نامیده می‌شود، به یک دهکده جهانی تبدیل شده است. با شروع هزاره سوم، تعداد کاربرانی که به اینترنت دسترسی داشته و از مزایای آن بهره مند شده‌اند، به‌طور سالیانه دو برابر شده است به نحوی که امروزه تعداد آن‌ها بالغ بر دو میلیارد نفر می‌باشد.43 امروزه، دانشجویان قاره‌های مختلف جهان، از طریق رایانه‌ها و شبکه‌های متصل به آن‌ها می‌توانند با حضور در کلاس‌های مجازی، از مزایا و تسهیلات ارائه شده در دانشگاهی خاص بهره مند شوند، و یا وکلا و حقوق‌دانان با حضور در جلسه‌های دادرسی علنی، کنفرانس ها و کتابخانه‌های مجازی ارائه شده در شبکه‌ها به تحقیق و بررسی مسائل حقوقی بپردازند، که اینها تنها بخشی از تسهیلات فناوری جهانی می‌باشد. اما آنچه که مسلم است این اســت که، گاهی اوقات این فناوری ضمن ایجاد تسهیلات وافر، ممکن است حتی حیات انسانی را در معرض خطر و تهدید قـرار دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد اختلال در سامانه‌های کنترل ترافیک هوایی بین‌المللی، مدیریت پرونده‌های پزشکی، توزیع نفت در خطوط انتقال، تولید الکتریسیته، و سامانه سوییچ خطوط راه آهن و… اشاره نمود.
میزان بهکارگیری رایانه‌ها در بخش‌های نظامی و امنیتی تا پایان قرن بیستم، از رشد کمتری نسبت به بخش‌های غیرنظامی بر خوردار بوده، که شاید علت این امر ناشی از آسیب پذیر بودن آن‌ها باشد. اما شایان ذکر است که تمایلات جهانی در خصوص رایانه‌ای شدن امورانتظامی، به سبب تأثیرات مفید و سرنوشت ساز فناوری اطلاعات در جنگ خلیج فارس در سال‌های 1990 تا 1991 که در آن تدارکات میان یگان‌های نظامی و تنظیم ارتباطات فی ما بین آن‌ها، خصوصاً در بخش تجسس و مخابرات، از طریق شبکه‌های رایانه‌ای صورت می‌گرفت، در حال گسترش است. به نحوی که امروزه، اکثر کشورهای پیشرفته، بیش از دو میلیون رایانه و هزار شبکه محلی44 را به خدمت گرفته و با تعداد زیادی مرکز فرماندهی از طریق شبکه‌های رایانه‌ای در ارتباط هستند. این در حالیست که نیروهای مسلح سایر دول از وابستگی کمتری نسبت به منابع رایانه‌ای برخوردار هستند.45
اغلب امکانات و تجهیزات پیشرفته

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژه های کلیدی فضای سایبر، توسل به زور، حقوق بین‌الملل، دفاع مشروع Next Entries پایان نامه با واژه های کلیدی فضای سایبر، مفهوم فضا، فضای مجازی، روابط انسانی