پایان نامه با واژه های کلیدی دولت اسلامی، ثبات سیاسی، روابط تجاری، خودمختاری

دانلود پایان نامه ارشد

فراهم ساخت؛ زیرا این بار کردهای عراقی می‌توانستند به صورتی مؤثرتر از پ.ک.ک که معضل اصلی دولت ترکیه بود، حمایت نمایند.
ترکیه در دهه نود میلادی مجبور شد رفتار خود نسبت به کردهای عراق را تغییر دهد. ترک‌ها به‌خصوص تحت نظریه‌پردازی تورگوت اوزال نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور ترکیه به این استراتژی جدید دست‌یافتند که کردهای شمال عراق یک واقعیت ماندگار و انکارناپذیر در معادلات سیاسی منطقه هستند و باید با آن‌ها فارغ از نگرانی‌های موجود در ارتباط با کردهای ترکیه تعامل گسترده‌ای ایجاد نمود. آنان در تماس‌های خود با بارزانی ها به این توافق دست‌یافتند که آن‌ها در قبال دریافت امتیازات اقتصادی ناشی از در اختیار داشتن گمرک ابراهیم خلیل، مرز اصلی ترکیه و عراق و درازای گسترش روابط تجاری با ترکیه در رابطه با کالا و نفت (اعم از قانونی یا قاچاق)، نه‌تنها حمایت خود را از گروه پ.ک.ک قطع کنند بلکه با ارتش ترکیه جهت قلع‌وقمع این گروه همکاری اطلاعاتی و حتی عملیاتی به عمل‌آورند. نتیجه این توافق آن شد که ارتش ترکیه در طول هشت سال اخیر هرسال چند بار به شمال عراق حمله نمود و با همکاری بازرانی ها هر بار عرض نوار عملیاتی خود را بیشتر گستراند و منطقه شمال عراق را برای پ.ک.ک ناامن نمود. البته در کنار این عملیات اغلب به اهالی روستاهای مرزی شمال عراق نیز صدمات بسیاری وارد می‌آمد.
 تا سال 2000 این عملیات بدون همکاری طالبانی ها و صرفاً با همکاری بارزانی ها صورت می‌گرفت و طالبانی ها حتی منطقه خود را که در مجاورت مرزهای ایران بود برای رفت‌وآمد و پناه گرفتن پ.ک.ک آزاد نیز گذاشته بودند. لکن از سال 2000 پس‌ازآنکه ترک‌ها احساس کردند انحصار روابط با بارزانی ها موجب بالا رفتن سطح توقع ایشان شده است، با طالبانی نیز ارتباطات برقرار کردند و پس از سفر جلال طالبانی به ترکیه اتحادیه میهنی نیز با توجه به دستگیری اوجالان رهبر پ.ک.ک و تغییر مواضع او به این نتیجه رسید که برای بهره‌مند شدن از منافع تجارت با ترکیه باید با ارتش این کشور در این عملیات همکاری نماید. به‌این‌ترتیب گستره عملیات ارتش ترکیه به منطقه طالبانی نیز کشیده شد.
کردها و بحران کنونی عراق: اما پس از سیاست‌های جدید آمریکا نسبت به عراق در پی وقایع 11 سپتامبر و توجه مستقیم آمریکا به کردهای عراقی و کم‌رنگ شدن نقش ترکیه دراین‌ارتباطات نسبت به گذشته، نگرش ترکیه نسبت به کردهای عراق دگرگون شد. کم شدن ظاهری اختلافات بارزانی و طالبانی، احیای مجدد پارلمان کردستان عراق و طرح خودمختاری کردستان در چارچوب عراق فدرال موجبات نگرانی ترک‌ها را بیش‌ازپیش فراهم ساخت. ترک‌ها این تحولات را فقط در چارچوب عراق نمی‌دیدند و بر این باور بودند که در صورت تحقق ایده کردستان خودمختار در عراق فدرال اولین تأثیر آن بر روی کردهای ترکیه و احیای خواسته‌های ایشان و فعالیت‌های بیش‌ازپیش سیاسی و حتی نظامی آن‌ها خواهد بود و اتحادیه اروپا نیز که همواره به دنبال بهانه‏ای برای نپذیرفتن ترکیه به این اتحادیه بوده است به‌خوبی از اهرم مبارزه کردها به ضرر ترکیه بهره خواهد گرفت.
به همین دلیل ترکیه با طرح ادعای تاریخی خود نسبت به کرکوک که در طرح جدید کردها به‌عنوان پایتخت در نظر گرفته‌شده و طرح ضرورت احقاق حق اقلیت ترکمن و ضرورت خودمختاری دادن به آن‌ها سعی در پیچیده‌تر جلوه دادن اوضاع و چشم‌انداز آینده عراق پس از صدام نمودنده اند. ترک‌ها علیرغم ارتباطات گسترده و اتحاد خود با آمریکا در زمره کشورهایی قرارگرفته‌اند که نسبت به حمله آمریکا به عراق مواضع به‌شدت مخالفی را اتخاذ کرده‌اند و شاید مواضع ایشان در مقایسه با مواضع جمهوری اسلامی ایران صریح‌تر هم بوده است.
شدت این مواضع به نحوی بود که سفرهایی در بالاترین سطوح از سوی آمریکا به ترکیه صورت گرفت که می‌توان از سفر معاون رئیس‌جمهور وزیر خارجه وزیر دفاع و معاونین ایشان و فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا ژنرال تامی فرانکس و فرمانده ناتو نام برد. هدف از این سفرها دادن اطمینان خاطرهای لازم به ترکیه بوده است. گرچه پس‌ازاین سفرها تغییر عمده‌ای در مواضع ترکیه دیده نشده است. البته ترک‌ها در مورداستفاده آمریکا از پایگاه اینجرلیک موافقت خود را ابراز نموده‌اند لکن به‌طورجدی در پی این هستند که اگر حمله صورت گرفت ارتش ترکیه بتواند وارد شمال عراق شده و تا کرکوک پیش برود که البته این امر با توجه به حساسیت منفی شدید کردها با مخالفت آن‌ها روبرو شد و آمریکا نیز رضایتی به این حضور بی‌قیدوشرط نداشت (www.csr.ir).
اما بعد از حضور و فعالیت گروه‌های تکفیری و معارض در عراق خصوصاً داعش، ترکیه در ابتدا نقش بی‌طرف را بازی کرد و در مقابل تصرف کوبانی و کشتار کردها توسط داعش سکوت کرد؛ اما با اتفاقات تروریستی در خاک ترکیه توسط گروه‌های معارض، ترکیه شروع به واکنش کرد؛ اما ترکیه مسئولیت اقدامات در خاک خود را بیشتر متوجه کردهای عضو حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می‌دانست و لذا شروع به بمباران‌های هوای مواضع پ .ک.ک در خاک عراق و سوریه کرد. این اولین حمله نظامیان ترک به مواضع کردها بعد از توافق صلحی است که دو طرف در سال 2013 اعلام کردند. این در حالی است که گروه‌های وابسته به پ ک ک نقش مهمی در مبارزه با داعش ایفا کرده‌اند.
کردهای عراق و سوریه به نیرویی مهم در مقابله با داعش تبدیل‌شده‌اند،‌ زیرا داعش تهدیدی علیه کردهای این دو کشور بوده است. کردهای عراق، سوریه و ترکیه در عملیاتی در ماه اوت سال گذشته برای نجات ده‌ها هزار نفر از ایزدی‌ها از دست داعش در کوهستان سنجار شرکت کردند. آن‌ها هنوز هم سرگرم همکاری برای مقابله با داعش در مرزهای سوریه و عراق هستند. کردها نقش مهمی در محدود کردن گسترش داعش در شمال عراق ایفا کرده‌اند. بااین‌حال،‌ حملات هوایی ترکیه به مواضع کردها می‌تواند به تضعیف موقعیت کردها در جنگ علیه داعش منتهی شود.
کردهای ترکیه دولت این کشور را متهم کرده‌اند که اقدام کافی برای کمک به کردهای سوریه در مبارزه و جنگ علیه داعش در شهر کوبانی ارائه نکرده است. این امر به درگیری‌های خشونت‌بار بین کردهای ترکیه و نیروهای دولتی ترکیه منتهی شده و آتش‌بس شکننده‌ای را که بین دو طرف شکل‌گرفته بود از بین برده است. 
حزب دموکراتیک مردم،‌ از احزاب طرفدار کردها در ترکیه، اعلام کرد حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع پ ک ک در سوریه و عراق به آتش‌بس دوساله خاتمه داد. این حزب از دولت ترکیه خواست به بمباران مواضع پ ک ک خاتمه دهد و گفتگو با کردها را از سر گیرد. 
ترکیه کردهای عراق را هم‌پیمان خود تلقی می‌کند،‌ اما نسبت به کردهای سوریه تردید دارد. کردهای سوریه با پ ک ک ارتباط دارند. ترکیه از آن نگران است که موفقیت‌های کردها در سوریه و عراق به انگیزه‌های جدایی‌طلبانه در میان کردهای ترکیه دامن بزند (www.iribnews.ir).
مشکلات اقتصادی 
مشکلات اقتصادی نیز از وجوه مهم نگرانی ترکیه در بحران عراق است. ترکیه با استفاده از شرایط جنگ عراق علیه ایران، روابط تجاری خود را با هر دو کشور مذکور به‌شدت افزایش داد و از این ناحیه بسیار منتفع گردید. خصوصاً پس از بحران کویت و تحریم‌هایی که علیه عراق اعمال گردید ترکیه هم از طریق مبادلات قاچاق وهم رسمی و هم از ناحیة خط لولة ترانزیت نفت عراق به دریای سیاه و سپس با بهره‌گیری از ارز ناشی از نفت در برابر غذا، یک منبع درآمد بسیار آسان به دست آورد. ترکیه اینک به‌خوبی می‌داند که یک عراق باثبات (اعم از اینکه در رأس این حکومت چه کسی باشد) برای اقتصاد ترکیه بسیار مفید است. به همین دلیل ترکیه اینک با یک تضاد جدید در سیاست‌های عراقی خود مواجه گردیده است. با شناختی که ترک‌ها از عراق دارند به‌خوبی پیش‌بینی می‌کنند که بحران در عراق به‌احتمال‌زیاد سبب بی‌ثباتی و حتی تجزیه وقوع جنگ داخلی در عراق می‌شود و این وضعیت علاوه بر ایجاد مشکلات امنیتی، برای اقتصاد ترکیه نیز بسیار شکننده است و آسیب فراوانی به آن تحمیل خواهد کرد. 
چالش‌های داخلی
مسئله ثبات سیاسی در ترکیه دستخوش بحران‌های زیادی بوده و حتی دولت اردوغان را در آستانه سقوط قرار داده است و سبب شده است که شرایط سیاسی در درون ترکیه متزلزل گردد. به همین دلیل مقامات ترکیه نگرانی خود را در این مورد که بحران در عراق و فعالیت‌های نظامی ترکیه در این راستا ممکن است ثبات سیاسی ترکیه را بر هم زند، پنهان نمی‌کنند. 
رفتار و منافع ترکیه در عراق مبتنی بر مفروضات منافع ملی و موقعیت تعیین کنندة ژئوپلیتیک می‌بخشد. در یک نگاه، منافع ترکیه اعم از قبل، حین و پس از بحران در عراق، در 6 راهبرد گنجانیده می‌شود و ترکیه برای رسیدن به این 6 هدف در عراق تلاش می‌کند: صلح و ثبات – حفظ تمامیت ارضی – حکومت متعادل ولی درعین‌حال غیر شیعی (مانند کویت، عربستان و سوریه) – موازنة قدرت میان گروه‌های قومی و مذهبی – روابط حسن هم‌جواری و همکاری‌های اقتصادی. البته این نکته مسلم است که ترکیه برای تأمین منافع و اهداف خود، راه‌های متفاوت از ایران را برگزیند (www.csr.ir).

گفتار دوم: سوریه
با اوج‌گیری اعتراض‌ها در کشورهای عربی شمال آفریقا و حوزه خلیج‌فارس، سوریه نیز در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ با برخی اعتراض‌های مردمی برای اصلاح ساختار سیاسی و اقتصادی کشور مواجه شد. اعتراضات سوریه در ابتدا به‌صورت تجمع‌های خیابانی و مسالمت‌آمیز همراه بود اما این اقدامات با سرکوب معترضین به‌وسیله ارتش مواجه شد، این سرکوب‌ها مقدمه بود برای اقدامات مسلحانه و معارض معترضین علیه دولت مرکزی سوریه که خواهان برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه شدند. در جمع معترضین سوری گروه‌های مختلفی حضور داشتند که می‌توان از شورای ملی سوریه، هیئت عمومی انقلاب سوریه، کمیته هماهنگی ملی سوریه، اخوان المسلمین سوریه، احزاب کرد، ارتش آزادی‌بخش سوریه، جنگجویان ضد رژیم، معترضین ضد رژیم و القاعده را نام برد.
در حال حاضر آنچه در سوریه و خصوصاً عراق بیشتر خود را نشان می‌دهد، فعالیت القاعده و خصوصاً زیرشاخه‌ی آن یعنی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است. این گروه به رهبری شخصی به نام ابوبکر البغدادی فعالیت خود را در سوریه در جریان اعتراضات علیه حکومت سوریه آغاز کرد. بغدادی از بحرانی که در سوریه رخ داد و از هرج‌ومرجی که آنجا به وجود آمد بهره‌برداری ورود خود را به خط رویارویی در سوریه اعلام کرد. بغدادی نیز مانند سایر گروه‌های تکفیری مسلح و مرتبط با القاعده دریافت که خاک سوریه جای مناسبی برای ارتکاب جنایت و کافر دانستن دیگران است علاوه بر اینکه از این هرج‌ومرج برای تحقق خواسته‌ها و گسترش نفوذ از مرزهای گسترده سوریه با عراق تا شرق سوریه بهره‌برداری و علیه نظام سوریه اعلام جنگ کرد. دولت اسلامی از شرق سوریه با شعار «یاری اهل سنت در سوریه» دست‌به‌کار شد.
حضور القاعده در سوریه با ظهور و بروز «جبهه النصره» به فرماندهی ابو محمد جولانی اواخر سال 2011 میلادی آغاز شد و طولی نکشید توانایی‌های آن افزایش یافت و ظرف چند ماه به یکی از قوی‌ترین نیروهای جنگجو در سوریه تبدیل شد و با اعلام بیعت جبهه النصره با شبکه القاعده در افغانستان به رهبری ایمن ظواهری گزارش‌های اطلاعاتی و رسانه‌ای از ارتباط جبهه النصره با دولت اسلامی در عراق خبر داد و دولت اسلامی در عراق در سوریه نیز ادامه یافت.
نهم آوریل سال 2013 میلادی ابوبکر بغدادی از طریق شبکه شموخ الاسلام ادغام شاخه جبهه النصره با دولت اسلامی در عراق را با اسم دولت اسلامی عراق و شام (داعش) را اعلام کرد و داستان داعش ازاینجا شروع شد .داعش در شمال سوریه حضور دارد و حضور اعضای داعش از مرزهای عراق با سوریه آغاز می‌شود و دیر الزور و الرقه را در برمی‌گیرد و الرقه در کنترل کامل داعش است . داعش بر جرابلس ، منبج و الباب و اعزاز درشمال حلب نیز کنترل یافته است علاوه بر اینکه شمال ادلب در نزدیکی مرزها با ترکیه نیز در کنترل داعش است. داعش همواره در تلاش است نفوذ خود را گسترش دهد به همین خاطر به عراق رفته و با کمک بعثی‌ها و سلفی‌های عراق توانستند بر برخی از مناطق عراق مثل موصل و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژه های کلیدی اتحادیه اروپا، جنگ جهانی اول، انقلاب اسلامی، منافع اقتصادی Next Entries دانلود پایان نامه ارشد درباره سلامت روان، پردازش اطلاعات، بهداشت روان، قلب و عروق