پایان نامه با واژه های کلیدی تلفن همراه، ارزش افزوده، خدمات ارزش افزوده، استفاده از تلفن همراه

دانلود پایان نامه ارشد

از سرويس صحبت آشکار است .
سرويس پيامک شناخته ترين ، سرويس ارزش افزوده براي ايرانيان است و عليرغم گسترش خدمات ارزش افزوده در جهان ، اين سرويس هنوزهم محبوب ترين و شناخته ترين سرويس ارزش افزوده است . درکنار اين سرويس هم ، مي توان به دو سرويس پيام هاي چند رسانه اي و اينترنت همراه نيز اشاره کرد که اولي براي تبادل پيام هاي چند رسانه اي و دومي براي دسترسي به اينترنت از طريق تلفن همراه مورد استفاده قرار مي گيرد . اما خدمات ارزش افزوده محدود به اين چند مورد نبوده و تنوع آنها در جهان امروز بسيار زياد است . ( کنفرانس خدمات ارزش افزوده ، مرکز همایش بین المللی صداوسیما ، 1390)
از جمله اين خدمات که توسط اکثر اپراتورهاي بزرگ دنيا ارائه مي شوند ، عبارتند از:
خدمات تجارت همراه شامل:
• خدمات پرداخت با تلفن همراه
• خدمات بانکداري همراه
• خدمات تبليغات همراه
امروزه ، تعداد کساني که تلفن همراه دارند بيش از کساني است که رايانه شخصي دارند اين نکته به همراه خصوصيت شخصي بودن تلفن همراه آن را تبديل به يک وسيله جهاني براي خريد و فروش کالا و خدمات ، انجام عمليات بانکي و تبليغات کرده است . ( کنفرانس خدمات ارزش افزوده ، مرکز همایش بین المللی صداوسیما ، 1390)
خدمات پرداخت با تلفن همراه:
اين سرويس امکان انجام تراکنش هاي مالي و پرداخت وجه براي دريافت کالا يا خدمات را فراهم مي کند.
خدمات قابل ارائه توسط سرويس پرداخت با تلفن همراه :
• خريد از فروشگاه هاي طرف قرارداد و پرداخت وجه با استفاده از تمامي کارت هاي بانکي توسط تلفن همراه. شرکت ايرانسل با ارائه برنامه کاربردي چارسو ، اين امر را محقق کرده است .
چارسو ( فروشگاه برنامه هاي کاربردي): با افزايش استفاده از گوشي هاي تلفن همراه هوشمند که سيستم عامل آنها بر اساس آخرين فناوري روز دنياطراحي شده ، ايرانسل اقدام به راه اندازي سرويس جديد ” چارسو”( فروشگاه برنامه هاي کاربردي تلفن همراه ) کرده که مشترکين را قادر مي سازد از طريق مراجعه به پورتال اينترنتي اين فروشگاه و يا برنامه فروشگاه قابل نصب روي گوشي ، برنامه هاي مورد نياز خود را که با سيستم عامل گوشي هاي هوشمند هم خواني دارد ، خريداري نمايند. در اين سرويس علاوه بر ارائه برنامه هاي کاربردي ، برنامه هاي سرگرمي ، بازي و غيره نيز در اختيار مشترکين قرار خواهد گرفت.
• خريد شارژسيم کارت هاي مختلف با استفاده از کارت هاي بانکي امکان پذير است . در اين سرويس مشتري بعد از پرداخت وجه ، اطلاعات لازم براي شارژ نمودن کارت خود را از طريق پيامک دريافت مي کند. به طور مثال ، کليه مشترکين سيم کارت اعتباري ايرانسل مي توانند با دريافت رمز دوم کارت هاي عضو شبکه شتاب خود با شماره گيري#7* شارژ مورد نظر خود را به قيمت واقعي و بسيار آسان خريداري نمايند.

خدمات بانکداري همراه:
امکان انجام تراکنش هاي مالي و پرداخت وجه براي دريافت کالا و يا خدمات بانکي را توسط تلفن همراه فراهم مي کند. براي انجام اين تراکنش مالي کافي است دارنده ي کارت هاي عضو بانک x که داراي رمز اينترنتي است، باشيم .
شرکت ايرانسل در قالب سرويس باجه ايرانسل من ، اين بانکداري همراه را ارائه کرده است:
باجه ايرانسل:باجه ايرانسل بانکي 24 ساعته و سريع است که استفاده از آن آسان و بدون هزينه مي باشد . مشترکين ايرانسل مي توانند از اين طريق ، شارژ را به قيمت واقعي و بدون نياز به وارد کردن کد طولاني خريداري نمايند.به منظور استفاده از اين سرويس ، کليه مشترکين ايرانسل که داراي کارت هاي عضو شبکه شتاب بوده و رمز دوم کارت خود را دريافت نموده اند مي توانند با شماره گيري کد دستوري#100* نسبت به انجام شارژ خودکارسیم کارت از طريق تلفن همراه اقدام نماييد.
براي راه اندازي اين سرويس نياز به نصب هيچ گونه نرم افزاري نبوده و استفاده از اين سرويس روي تمامي گوشي هاي همراه امکان پذيرمي باشد. کافي است پس از شماره گيري#100* و اتصال به باجه ايرانسل ، يکي از ارائه دهندگان خدمات پرداخت و بانکداري را به دلخواه خود انتخاب نموده و پس از آن مراحل ثبت نام را طبق دستورالعملي که روي تلفن همراهتان ارائه مي شود ، تکميل نماييد.براي استفاده از اين سيستم به رمز دوم کارت بانکي خود نياز داريد که از دستگاه خودپرداز بانک خودتان قابل دريافت است . خدمات ” باجه ايرانسل ” در حال حاضر با همکاري هفت مجموعه بانک پاسارگاد (فناپ) ، شرکت آسان پرداخت (آپ) ، بانک ملت ( همراه ملت ) ، پرداخت الکترونيک سامان ( سپ) ، شرکت رايانمهر ، شرکت اتصالات فناوري جهاني پارس و بانک پارسيان ارائه مي شود که در آينده نزديک بر تعداد اين شرکاء افزوده خواهد شد. لازم به ذکر است که نحوه ارائه سرويس پرداخت و بانکداري هريک از اين همکاران با يکديگر متفاوت است و مشترکين بنا به دلخواه خود مي توانند از اين هفت درگاه استفاده نمايند.
خدمات تبليغات همراه : در برخي از بازارها ، تبليغات بيشتر به صورت بنر در کنار محتواي وب روي تلفن همراه است در حالي که در ساير بازارها ، تبليغات از طريق پيامک ، تبليغات غالب است . فرم هاي ديگر تبليغات عبارتند از:
• تبليغات از طريق ام ام اس
• تبليغات در بازي هاي همراه و ويدئوهاي همراه
• تبليغات صوتي که مي تواند به فرم يک پيامک کوتاه صوتي قبل از ضبط پست صوتي باشد.
به طور مثال ، مشترکين اعتباري ايرانسل مي توانند با تماس با تلفن گوياي 719 براي دوستان ايرانسلي و غير ايرانسلي تا 60 ثانيه پيامک صوتي ارسال نمايند .
خدمات مبتني بر مکان:
دسته اي از خدمات ارزش افزوده اي هستند که در آنها به کمک اطلاعات موقعيت مکاني ، خدمات متنوع و جذابي قابل ارائه به کاربر مي باشد . خدمات اضطراري ، سيستم هاي ناوبري وسايل نقليه ، خدمات اطلاع رساني به جهان گردان و جستجو در بانک هاي اطلاعاتي اماکن با استفاده از نقشه ، نمونه هايي از اين دسته خدمات هستند.چرخه ارائه خدمات مبتني بر موقعيت مکاني کاربران در شبکه هاي مخابرات سيار شامل قسمت هاي ذيل مي باشد:
اپراتور دوم ( ايرانسل ) خدماتي از اين قبيل ارائه نموده است:
جزيره هوشمند ايرانسل: جزيره هوشمند ايرانسل تا 80% تخفيف را در تماس هاي ايرانسل به ايرانسل ( ايرانسلي) به ارمغان مي آورد. براي استفاده از تخفيف هاي هوشمند کافي است با شماره گيري#1*135* به صورت رايگان به عضويت جزيره هوشمند ايرانسل در مناطق تحت پوشش درآييد. محاسبه واعمال تخفيف مکالمه در اين سرويس بر اساس ترافيک شبکه به صورت هوشمند انجام مي شود ، بنابراين در ساعات و مکان هاي مختلف ، تخفيف هاي باورنکردني اعمال مي شود.
ميزان تخفيف در ابتداي تماس روي نمايشگر تلفن همراه نشان داده مي شود . همچنين با فعال کردن سيستم بخش سلولي و يا شماره گيري کد #1*135* از ميزان تخفيف در ساعت فعلي و ساعت آينده مطلع شويد.
برنامه کاربردي اطلاعات شهري ايرانسل (سرويس جويا ): با استفاده از برنامه کاربردي جويا ، مشترکين ايرانسل مي توانند به سادگي موقعيت مکاني مراکز خدمات گوناگون ، رستوران ها ، بيمارستان ها ، مساجد ، جايگاه هاي سوخت ، و پارکينگ هاي محدوده اطراف خود را مشاهده کرده و آدرس آنها را دريافت کنند. براي اين منظور کافي است سيستم مکان ياب گوشي تلفن همراه يا تبلت فعال بوده و در عين حال به اينترنت متصل شوند. سپس با جستجوي مرکز مورد نظر ، برنامه موقعيت مراکز موجود در محدوده مشترک را روي نقشه نشان داده که فرد با کليک روي هر کدام از آنها مي تواند آدرس آن مرکز را مشاهده کند . در صورتي که سيستم مکان ياب گوشييا تبلت فعال نباشد ، مشترک ابتدا بايد موقعيت خود را روي نقشه مشخص نموده و پس از آن مرکز مورد نظر خود را جستجو کند.

سرگرمي و خدمات اجتماعي:
مشتري اين دسته از خدمات ، بيشتر جوانان و نوجوانان هستند که از اين سرويس براي پيدا کردن مکان دوستان خود و گذاشتن قرار ملاقات يا انجام بازي هايي که مبتني بر موقعيت مکاني افراد است ، استفاده مي کنند.
خدمات دولت الکترونيک بر تلفن همراه :
دولت همراه را مي توان به عنوان يکي از زير مجموعه هاي دولت الکترونيک تعريف نمود. در اين تعريف مي توان دولت همراه را ابزاري براي بهره وري عمومي شهروندان از خدمات دولتي بدون محدوديت زماني و مکاني ناميد که هدف آن ارتقاي ارائه خدمات بين تمامي اجزاء و نهاد هاي جامعه ، اعم از شهروندان ، بخش تجاري و ادارات دولتي مي باشد. ( کنفرانس خدمات ارزش افزوده ، مرکز همایش بین المللی صداوسیما ، 1390)
امکان انجام امور شخصي مانند پرداخت قبوض و تمديد گذرنامه:
در کشور هاي پيشرفته ، يکي از خدمات دولت همراه ، تخصيص شناسه به کاربران براي انجام امور شخصي آنان از سوي دولت نظير تمديد گذرنامه ، پرداخت انواع قبوض مي باشد. در اين روش ، اطلاعات شخصي هر فرد به صورت کاملا محرمانه و با امنيت بالا در سيستم دولت همراه ثبت شده و يک کد امنيتي با استفاده از تلفن همراه و پيام کوتاه به وي فرستاده مي شود که در مواقع استفاده از اين سرويس امکان چگونگي تصميم گيري و انجام نقل و انتقالات هزينه ها با استفاده از کد امنيتي ويژه وتأييد کاربر صورت مي گيرد. ( کنفرانس خدمات ارزش افزوده ، مرکز همایش بین المللی صداوسیما ، 1390)

تهيه بليط حمل و نقل با استفاده از سرويس پيام کوتاه :
در اين شيوه ، کاربر يک پيام کوتاه براي مرکز صدور بليط مي فرستد و مرکز صدور بليط نيز پس از کسر مبلغ بليط از حساب الکترونيک يا کارت اعتباري کاربر براي وييک شماره سريال ارسال مي نمايد و کاربر نيز با ارائه کد سريال ارسال شده به متصدي مربوطه مي تواند از وسيله نقليه استفاده کند. به عنوان مثال در کشور آلمان ، 40% رزرو بليط هاي مسافرتي از طريق تلفن همراه پيش فروش مي‌شود. ( کنفرانس خدمات ارزش افزوده ، مرکز همایش بین المللی صداوسیما ، 1390)

خدمات سلامت همراه:
سلامت همراه به مفهوم استفاده از فناوري مخابرات سيار از جمله گوشي هاي همراه جهت مراقبت هاي پزشکي و بهداشتي مي باشد. هدف اصلي اين فناوري ، کم کردن هزينه هاي درماني و بالا بردن سطح سلامت جامعه است .
سلامت همراه ، ارتباط بين پزشک و بيمار را تسهيل مي بخشد و به اين ترتيب ، اين امکان فراهم مي شود که تمامي افراد ، حتي افرادي که در منطقه دور زندگي مي کنند از امکانات پزشکي بهره مند شوند. از ديگر کاربردهاي مهم اين فناوري ، کاهش سقط جنين ، و ارتقاي سطح سلامت مادران با کنترل روزانه آنها و يادآوري زمان معاينه و اطلاعات مربوط به پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي مسري از طريق پيامک يا اينترنت همراه است . از اين فناوري براي مبارزه بر عليه بيماري هايي مانند HIV، و مالاريا نيز مي توان استفاده کرد. اطلاع رساني در هنگام شيوع بيماري هاي مسري و رديابي بيماران خاص براي تهيه اطلاعات آماري از ديگر کاربردهاي سلامت همراه است . علاوه بر آن انتظار مي رود در آينده اي نزديک امکان تشخيص سريع تر بيماري ها با استفاده از اين فناوري فراهم شود. ( کنفرانس خدمات ارزش افزوده ، مرکز همایش بین المللی صداوسیما ، 1390)
خدمات محتوايي:
خدمات محتوايي بخشي از خدمات ارزش افزوده هستند که جهت انتقال و نمايش پيام هاي صوتي و تصويري ، تبريک ، زنگ تلفن ، فيلم ، بازي ، برنامه هاي آموزشي به کار مي روند. اين اطلاعات ، فايل هاي محتوايي خوانده مي شوند. بازيگران اصلي اين خدمات شامل فراهم کنندگان محتواي ديجيتال ، و جمع کننده هاي اين محتواي ديجيتال ، و اپراتورهاي تلفن همراه هستند.
از جمله، خدمات و محصولات ويترين ايرانسل از نوع خدمات محتوايي هستند.
در ويترين ايرانسل ، مي توان محصولات جذاب و متنوع ويترين را بازديد کرده و سپس در تلفن همراه خود داشته باشيد . محصولاتي که ويترين ايرانسل در اختيار شما قرار مي دهد شامل موارد زير مي باشد:
• محصولات چند رسانه اي : تم گوشي ، تصاوير پس زمينه ، زنگ گوشي ، نرم افزار ، ويدئو ، بازي ، برنامه هاي کاربردي و غيره .
• خدمات متني: خبرنامه ها ، اطلاعات پزشکي ، ورزشي ، مذهبي ، مطالب آموزشي و غيره
• خدمات پيام کوتاه اينترنتي
• خدمات پيام چند رسانه اي اينترنتي
• مسابقات پيام

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژه های کلیدی تلفن همراه، کسب و کار، ارزش افزوده، خدمات ارزش افزوده Next Entries پایان نامه با واژه های کلیدی روایی محتوا، تلفن همراه، جامعه آماری، قیمت گذاری