پایان نامه با واژه های کلیدی افغانستان، دانشگاهها، مواد مخدر

دانلود پایان نامه ارشد

مي شود يکي از مراکز صنعتي عمده خاورميانه خواهد بود ،شهر صنعتي ملک عبدالله است . ساخت اين شهر به دستور ملک عبدالله در سال 2006 آغاز شد و بنا به برنامه زماني اعلام شده تا سال 2025 تکميل خواهد شد . ساخت اين شهر بر اين نگرش مبتني است که اين مرکز را به مرکزي براي توسعه اقتصادي واجتماعي پادشاهي تبديل کند. طراحان اين شهر صنعتي ،که در مثلث سه شهر جده ،مکه و مدينه در کرانه درياي سرخ واقع شده است ،جهار شرکت بين المللي پارسونز، WATG،اسکيدمور اويجنز ميدل و RSP مي باشد. اين شهر از شش قسمت بندرگاه ،جزيره مالي ،تفريح گا ههاي ساحلي ،مناطق مسکوني و منطقه آموزشي تشکيل مي شود. به باور صاحبنظران تکميل اين پروژه عظيم تحولي اساسي در اقتصاد صنعتي عربستان سعودي به بار خواهد آورد .(صادقي،1389:147)
3 -2-1-4 توان علمي
عربستان سعودي سرمايه گذاري گسترده اي در عرصه علمي انجام داده است. و اين سرمايه کذاريها نتايج کاملا مشهودي در پي داشته است. بالا رفتن سطح سواد سعوديها ،يکي از شاخص هاي قابل ذکر در اين زمينه است. بنا بر آما يو نيسف ،نرخ سواد جوانان (24-15) سال بين سالهاي 2007 تا 2003 براي مردان 98 درصد و براي زنان 96 درصد بوده است. اين در حالي است که تا دوره شکوفايي نفتي در دهه 1970 ،نرخ سواد در عربستان بسيار پايين بوده وزنان از حق تحصيل محروم بودند. عربستان در سه دهه اخير در مقايسه با کشورهاي خاور ميانه ،کارنامه قابل دفاعي در زمينه افزيش سطح سواد به ويژه در ميا جمعيت بانوان سعودي دارد . اين کشور توانسته است از نظر نرخ با سوادي بسياري از کشورهايي که پيشتر در منطقه خاورميانه پيشتاز به حساب مي آمدند را پشت سر بگذارد.
نتايج سرمايه گذاري در عرصه آموزشي ،تنها به رشد سواد سعوديها محدود نبوده است . نگاهي به رتبه بندي دانشگا ههاي جهان ،نشان دهند ه جهش علمي دانشگاههاي عربستان سعودي است. در رتبه بندي جهاني وبومتريکس ،پنج دانشگاه برتر جهان عرب همگي سعودي هستند. به علاوه از مجمع 100 دانشگاه برتر جهان عرب ،21 دانشگاه ،عربستاني هستند. اين کشور از نظر رتبه بندي دانشگاهها در سطح جهان ،جايگاه 32 را از آن خود کرده است. نگاهي به رتبه بندي سالهاي گذشته به روشني نشان دهنده خيزش جايگاه علمي عربستان سعودي است ؛به علاوه با توجه به سرمايه گذاريهاي گسترده پادشاهي بر دانشگاههاي آن انتظار مي رود در سالهاي آتي اين رشد و پيشرفت چشمگير تداوم داشته باشد.
گفته مي شود ملک عبدالله علاقه وافري به ارتقاي جايگاه علمي پادشاهي سعودي دارد. وي در ژوييه 2006 دستور ساخت دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله را در شهر ثول طائف صادر کرد. اين دانشگاه اولين دانشگاه مختلط در عربستان مي باشد که در سپتامبر 2009 با حضور 9 تن از دولتمردان و رهبران سياسي کشو.رهاي مختلف افتتاح شد و مورد استقبال نخبگان و دانشجويان عربستاني قرار گرفت. رياست دانشگاه ملک عبدالله به عهده پرفسور جون فونگ شي و رييس هيئت امناي آن علي النعيمي ،وزير نفت عربستان است. دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله کار خود را با 400 دانشجو و 80 تن از اساتيد برجسته جهان آغاز کرد . به باور بسياري از صاحبنظران ،اين دانشگاه در آينده اي نه چندان دور به يکي از برترين دانشگاههاي منطقه و جهان تبديل خواهد شد. به هر حال نگرش مثبت نخبگان ابزاري عربستان سعودي به گسترش و ارتقاي علم و علم ورزي در اين کشور ،عامل عمده پيشرفتهاي علمي اين کشور است. (صادقي،1389:ص148)
4-2-1-4 توان نظامي
توجه به الزامات قدرت منطقه اي بودن که هدف اصلي عربستان سعودي در منطقه خاورميانه است موجب توجه فراوان اين کشور به به افزايش توان نظامي اش شده است. خريدهاي تسليحاتي عمده و توسعه زير ساختهاي نظامي از جمله فعاليتهاي عربستان در اين زمينه است. بر اين مبنا راهبرد اساسي عربستان سعودي در زمينه افزايش قدرت نظامي ،خريد تسليحاتي جديد وتامين مدرنترين تسليحات از منابع متعدد است. لذااين کشور جزء رتبه هاي نخست در بين کشورهاي وارد کننده تسليحات است. اين کشور همچنين از نظر ميزان سرمايه گذاري براي پرسنل نظامي ،که براي هر سرباز به 363 هزار دلار مي رسد ،اغلب رتبه نخست را در سطح جهان دارد. بودجه نظامي عربستان درصد قابل توجهي از کل بودجه اين کشور را به خود اختصاص مي دهد. براي مثال در سال 2008 کل بودجه نظامي عربستان که شامل خريد هاي تسليحاتي مي شود 2/38 ميليارد دلار بوده که در مجموع 3/9 درصد از GDP اين کشور را تشکيل مي داد. در اين سال عربستان رتبه نهم ميزان هزينه نظامي جهان را از آن خود کرد. دو مساله مهم که به دکترين دفاعي و خط مشي استراتژيک عربستان شکل داد،خريد موشکهاي CSS-2 در سال 1988 و جنگ خليج فارس در سال 1991 بود . تا پيش از خريد موشکهاي چيني CSS-2 تسليحات سعودي عمدتا از ايالات متحده و فرانسه تامين مي شد. اين تسليحات هيچ گاه به عربستان توان رقابت با قدرتهاي منطقه اي را نمي داد.اما با خريد اين موشکها که بردشان به 3500 کيلومتر مي رسد و توان حمل کلاهک جنگي 3 تا 1 مگا تني را دارند ،علاوه بر خروج زراد خانه عربستان از انحصار تسليحات غربي ،اين کشور به عنوان يک قدرت نظامي قابل توجه در منطقه مطرح شد. مساله ديگر جنگ 1991 بود با اشغال کويت از سوي عراق ،عربستان خود را در برابر خطر سهمگيني يافت که توان دفع آن را نداشت. لذا به سرعت با تقاضاي ايالات متحده دمبني بر اعزام نيروهاي آمريکايي به خاک سعودي موافقت کرد. پس از آزاد سازي کويت ،تقويت ارتش سعودي به يکي از اولويتهاي فوري نخبگان حاکم بر اين کشور تبديل شد . دو ماه پس از جنگ خليج فارس ،در آوريل 1991 حکومت سعودي اعلام کرد تصميمي مبني بر گسترش نيروي زميني پادشاهي اتخاذ شده است تا باز دارندگي قابل قبول تري در برابر تهديد ها عليه مرزهاي پادشاهي به وجود آورد. بر اساس اين تصميم در طول دهه 1990 ،نود هزار سرباز به مجموع نيروهاي نظامي عربستان اضافه مي شد.
دو دهه 1990 و 2000 شاهد پيشرفت و توسعه ارتش عربستان سعودي بود. در حال حاضرارتش اين کشور از چهار بخش نيروي هوايي ،نيروي دريايي ،نيروي زميني و گارد پادشاهي تشکيل مي شود و مجموع نيروهاي مسلح سعودي در سال 2007 ،225 هزار نفر بوده است. (صادقي،153:1389)

2 – 4 فصل دوم : رقابت سياسي دوکشور در منطقه خاورميانه
مقدمه، ايران فعال در رقابت سياسي منطقه
بروز انقلاب اسلامي ايران به نوعي نقطه عطفي در تمرکز بر منطقه گرايي با تقويت رويکرد ايدئولوژيک در سياست خارجي ايران به حساب مي آيد . ماهيت انقلاب اسلامي به گونه اي بود که تمرکز بر ايدئولوژي شيعي و به تبع اتصال ايران به مسائل جهان عرب و اسلام را اجتناب ناپذير ميکرد. برخلاف گذشته ، تمرکز بر مسائل منطقه اي نوعي قوت در سياست خارجي ايران به حساب آمد . مسائل اصلي خاورميانه از جمله صلح اعراب و اسراييل و مبارزه با استکبار و به تبع مبارزه با حکومت هاي عربي وابسته به قدرت هاي بزرگ ، دو موضوعي بودند که جمهوري اسلامي ايران را مستقيماً به مسائل منطقه وصل مي کرد . در اين زمان نقش ايران از حالت حاشيه اي خارج و به عنوان فعال ترين بازيگر منطقه اي با شکل جديد مطرح گرديد . البته همزمان با پايان جنگ ايران و عراق تمرکز بر رويکرد توسعه اي واقتصادي در سياست خارجي ايران رفته رفته مطرح گرديد.
همچنين، فروپاشي شوروي مي تواند نقطه عطف ديگري از لحاظ تمرکز بر رويکرد تمدني – فرهنگي و تاريخي درسياست خارجي ايران به حساب آيد . ظهور کشورهاي تازه استقلال يافته در آسياي مرکزي و قفقاز که از لحاظ تمدني – تاريخي و همچنين فرهنگ اسلامي به نوعي به ايران و خاورميانه وصل مي شدند ، شرايطي فراهم کرد تا ايران نگاه به مناطق شمالي و شرقي را براي اولين بار دراولويت سياست خارجي خود قرار بدهد . در سرتاسر دهه 1990 صاحبنظران مطالعات سياست خارجي ايران مشغول بحث و بررسي راه هاي نزديکي ايران با کشورهاي اين منطقه و به طور کلي ضرورت حضور فعال ايران در اين مناطق بودند . تمرکز سياست خارجي ايران بر اين مناطق در اين دوران دور جديدي از رقابت هاي اقتصادي ، سياسي – امنيتي و فرهنگي را بين ايران و بازيگران منطقه اي و مهم ديگر همچون روسيه و ترکيه در مناطق آسياي مرکزي و قفقاز فراهم کرده و به همان اندازه نقش اين بازيگران را در سياست خارجي و منافع ملي ايران بازتعريف کرد.
نهايتاً ، نقطه عطف بعدي در منطقه گرايي مربوط به حوادث 11 سپتامبر و بحران عراق در سال 2003 مي شود که به نوعي تمرکز بر رويکرد سياسي – امنيتي را در سياست خارجي ايران تقويت کرد . حضور نيروهاي آمريکايي در عراق و خطرات ناشي از آن براي امنيت و منافع ملي ايران و همچنين شکل گيري نظم جديد سياسي – امنيتي در عراق با تقويت نقش شيعيان و کردها در ساخت قدرت و سياست اين کشور ، نياز به تمرکز بر ائتلاف ها با احزاب سياسي و دولتهاي دوست در منطقه را اجتناب ناپذير کرد . تحولات سياسي – امنيتي عراق به نوعي بر نظم سياسي – امنيتي موجود در جهان عرب و به خصوص منطقه خليج فارس تأثير گذاشته و حضور فعال ايران درمسائل منطقهاي را ضرورت بخشيده است. حضور فعال ايران درشرايط جديد براي ” تثبيت نقشهاي سياسي – امنيتي ” در دوران انتقالي خاورميانه به نظم جديد صورت پذيرفت. بنابراين تمرکز بر سه رويکرد جغرافيايي و ژئوپلتيک ، تمدني – تاريخي و سياسي – امنيتي همواره زمينه هاي مفهومي ونظري ويژهاي درسياست خارجي دارد. ايران نيز به دليل ژئوپلتيک حساس خود از جمله قرارگرفتن در بين بحرانهاي منطقهاي عراق و افغانستان و همچنين ماهيت مسايل سياسي – امنيتي که با آنها روبرو است ،از جمله برنامه هستهاي ، به نوعي با مسايل نظام امنيت بين الملل درارتباط مستقيم است . گسترش نقش و دامنههاي منافع سياسي- امنيتي و اقتصادي ايران درسطح منطقهاي و جهاني با نياز به تعامل و شناخت بيشتر از مناطق مختلف جهان به خصوص منطقه خاورميانه و محيط اطراف ايران افزايش يافته است . حضور فعال ايران درمناطق مختلف جهان تا جايي که با اهداف اقتصادي و سياسي – امنيتي و استراتژيک ايران هماهنگ باشد به نفع يک قدرت درحال رشد مانند ايران است . به عنوان يک واقعيت ، اهميت جهاني ايران وابسته به اهميت مسائل منطقه اي است که ايران در آن يک بازيگر اصلي است .هر چند ايران قبل از حوادث 11 سپتامبر و در دوران جنگ سرد حائز اهميت بود ، اما افزايش نقش و نفوذ ايران بعد از حوادث 11 سپتامبر وبحران عراق درسال 2003 قابل مقايسه با دوران قبل نيست . افزايش اهميت نقش ايران به دليل قرارگرفتن ايران دريک محيط سياسي – امنيتي است که براي نظام جهاني حائز اهميت حياتي است . مبارزه با تروريسم القاعده و جلوگيري از گسترش تسليحات کشتار جمعي (WMD)و حل بحرانهاي منطقهاي در افغانستان ،عراق ، لبنان و فلسطين ، مسائلي هستند که در حال حاضر سرتيترهاي اصلي امنيت بين الملل مي باشند . جمهوري اسلامي ايران درتمامي مسائل مهمي که مربوط به منطقه مي باشند اثرگذار است . اساساً بازيگري بالاي ايران در مسائل خاورميانه و همچنين برنامه هستهاي ايران و تصميم به حفظ ” چرخهي مستقل سوخت هسته اي ” زمينهي گفتگوهاي استراتژيک ايران و آمريکا و مذاکرات احتمالي بين دو طرف از موضع برابر سياسي در منطقه را فراهم کرده است.( برزگر، 25اسفند88)
1-2-4 گفتار اول ،افغانستان و پاکستان
1-1-2-4- نقش ايران در افغانستان
وجود حدود ??? کيلومتر مرز مشترک بين ايران و افغانستان، حضور نيروهاي خارجي معارض جمهوري اسلامي در مرزهاي شرقي، کشت و تجارت بخش عمده مواد مخدر در همسايه شرقي ما و وجود ناآرامي هاي متعدد قومي و سياسي و چندين پارامتر ديگردر اين کشور، تبعا پيامدهاي متعدد سياسي – امنيتي براي جمهوري اسلامي ايران داشته و از اين روي اهميت اين کشور را به لحاظ ژئوپليتيکي و ژئواستراتژيکي نزد جمهوري اسلامي ايران دو چندان مي‌نمايد. بعلاوه وجود روابط کهن تاريخي و فرهنگي، بر اهميت ژئوکالچر افغانستان براي ايران اشاره دارد. در يک ارزيابي کلي مي توان گفت که ايران به لحاظ فرهنگي و امنيتي نفوذ قابل توجهي در افغانستان دارد، اما طي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با واژه های کلیدی سازمان ملل، سازمان ملل متحد، اقتصاد کشور Next Entries پایان نامه با واژه های کلیدی افغانستان، مواد مخدر، مبارزه با مواد مخدر، جهان اسلام