پایان نامه با موضوع قرن نوزدهم، جنبش اجتماعی، بحران 1929، آگاهی جمعی

دانلود پایان نامه ارشد

نوظهور در میان جمعیت پخش می‌شود.
2. به هم آمیختگی؛ در این مرحله یک یا چند گروه دور رهبریت جمع می‌شوند و الگوهای خود را در مورد سازمان جنبش، اهداف، هنجارها، تقسیم کار، کنترل اجتماعی و … شکل می‌دهند.
3. نهادی شدن؛ وقتی گروه‌ها با جامعه بزرگ‌تر ارتباط برقرار می‌کنند نهادی می­شوند که فرآیند تقویت، ثبات، جاودانگی و الگوی نظم اجتماعی را تهدید می‌کنند. به‌تدریج هنجارهای خاصی را که با منزلت‌ها و کاربردهای قانونی متفاوت همراه است، معرفی می‌کنند. جنبش جزء شناخته شده جامعه می‌شود و عموم را متوجه خود می‌کند.
4. انشعاب؛ تجربه نشان داده است که جنبش‌ها در اوج موفقیت خود انشعاب پیدا می‌کنند.
5. نابودی؛ انشعاب جنبش را به سمت مرحله نابودی و از بین رفتن می‌رساند. البته با رسیدن جنبش به اهداف خویش نیز به مرحله آخر نزدیک می‌شود. البته همه جنبش‌ها به مرحله آخر نمی‌رسند و ممکن است در مراحل مختلف از بین بروند.
همه جنبش‌های اجتماعی الگوی پیشرفت یکسانی را دنبال نمی‌کنند و به میزان متفاوتی رشد می‌کنند. وی ئی گیتز معتقد است که همه جنبش‌ها از یک دوره بحرانی و ناآرام شروع می‌شوند، سپس در یک مرحله برانگیختگی توجه همگان را به خود جلب می‌نمایند و در مرحله بعد، نوعی قالب‌ریزی در یک ساختار سازمان‌یافته رخ می‌دهد که ایدئولوژی جنبش روشن می‌گردد و در نهایت اگر جنبش در جلب حمایت عموم موفق شود، نهادی می‌شود. ( کوئن،1378)

3-4. کارکردهای جنبش های اجتماعی
در جنبش‌های اجتماعی سه کارکرد را می‌توان ملاحظه کرد: (گی روشه،1366)
1. رابط یا میانجی بودن؛ جنبش‌های اجتماعی از طریق شناساندن جامعه و ساخت‌های آن به اعضا و تأثیر بر افزایش مشارکت و حفظ منافع گروهی، نقش میانجی را به عهده دارند.
2. ایجاد و بالا بردن آگاهی جمعی؛ آگاهی جمعی یعنی جامعه نفع خود را در می‌یابد و به آن وقوف حاصل می‌کند و به موقعیتی که کنش‌ها را ایجاد می‌کند و نیاز به دگرگونی را به وجود می‌آورد آگاه می‌شود.
3. ایجاد فشار؛ جنبش بر نخبگان و یا دولت به راه‌های مختلف از قبیل مبارزات تبلیغی، اعتصاب، تحریم، تظاهرات و … فشار وارد کرده و بر توسعه تاریخی جوامع اثر می‌نهد.
بر این اساس تاریخ آمریکا همواره صحنه خودنمایی جنبش‌های اجتماعی مختلف با اهداف و مطالبات متنوع بوده است. این جنبش‌ها خاستگاه‌های گوناگون صنفی، نژادی، مذهبی، اقتصادی، سیاسی و … داشته‌اند و بعضا به پیروزی و تحقق مطالبات و اهداف خود دست یافته‌اند. در ادامه به بررسی اجمالی این جنبش‌ها می‌پردازیم.

3-5. مهمترین جنبش‌های اجتماعی در تاریخ آمریکا
3-5-1. جنبش قدرت سیاهان؛
پس از تصویب قانون حقوق مدنی در سال 1964 انتظار می‌رفت که وضعیت سیاه‌پوستان در امریکا بهبود یابد اما این روند بسیار کند بود. سرانجام پس از قرن‌ها، سیاهان آفریقایی‌ـ ‌امریکایی به حاشیه رانده شده؛ برای کسب حقوق خود به پا خواستند و برای تحقق این هدف شروع به تشکیل جنبش‌های فرهنگی و اجتماعی کردند. (هفته نامه تایم،2012)
3-5-2. جنبش حقوق‌ مدنی؛
بیست‌وهشتم آگوست سال 1963 میلادی، بیش از 200 هزار تن به واشنگتن‌ دی‌سی آمدند تا ثابت کنند که معترضان برای رسیدن به خواسته‌های خود و قدرتمند بودن لزوما نیازی به خشونت ندارند. این گروه که ساعت‌ها به‌طور مسالمت‌آمیز به تجمع خود ادامه دادند خواستار برابری حقوق سیاهان و سفیدان در ایالات متحده بودند. به لطف سخنرانی قرا “مارتین لوتر کینگ” با عنوان “من رویایی دارم” این گردهمایی در تاریخ امریکا ثبت شد و یک سال بعد قانون (تساوی) حقوق مدنی تصویب شد.
3-5-3. جنبش حق رای زنان؛
قانون اساسی امریکا در اوائل قرن بیستم دستخوش تغییرات بسیاری شد اما شاید هیچ یک از این تغییرات از متمم 19 که به‌طور رسمی به زنان حق رای می‌داد مهم‌تر یا مثبت‌تر نبود. جنبش حق رأی زنان در سال 1848 به یک جنبش اجتماعی گسترده در امریکا بدل شد، جنبشی که نتیجه آن تصویب لایحه‌ حق رای زنان در سال 1920 توسط کنگره بود، لایحه‌ای که پیش‌نویس آن 41 سال پیش امضا شده بود. (همان منبع)
3-5-4. جنبش ضدجنگ؛
در امریکا تظاهرات‌های ضدجنگ زیادی برگزار شده اما شاید هیچ یک از آنان به گستردگی مخالفت‌ها با حمله امریکا به ویتنام نبوده است. در پاییز سال 1969 میلادی بیش از 500 هزار تن در واشنگتن علیه جنگ امریکا با ویتنام تظاهرات کردند. این تظاهرات بزرگترین گردهمایی اعتراضی در تاریخ امریکا باقی مانده است. به رغم اعتراض‌های گسترده جنگ سال‌ها ادامه یافت. (همان منبع)
3-5-5. جنبش کارگری؛
از کارخانه‌های نساجی در ماساچوست که در آن نخستین اتحادیه‌ها کارگری شکل گرفت، تا اعتصاب‌های کارکنان راه‌آهن در مناطق جنوب‌غربی به رهبری شوالیه‌های کارگری، همگی موفقیت‌های چشمگیر تاریخ جنبش‌ کارگری در امریکا هستند. (همان منبع)
3-5-6. جنبش ضد جهانی شدن؛ مخالفان جهانی شدن سی‌ا‌م نوامبر 1999 میلادی و زمان برگزاری نشست سازمان اقتصاد جهانی (WTO) در سیاتل امریکا در خیابان‌های اطراف محل برگزاری نشست، تجمع و به شبیه‌سازی قوانین اقتصاد جهان اعتراض کردند. معترضان معتقدند که چنین قوانینی شکاف میان غنی و فقیر را افزایش می‌دهد. (همان منبع)

3-5-7. جنبش اجتماعی پیشرو؛
ركود اقتصادي سال 1893 اولين بحران سرمايه داري را رقم زد. كشاورزان به علت كاهش سريع قيمت توليدات كشاورزي از پرداخت دیون خود ناتوان شدند و ناكارآمدي سيستم سرمايه داري پي آمدهاي اجتماعي را سبب شد در این میان جنبش اجتماعي پيشرو كه در بطن عصر زر اندود، صورتهاي اوليه خود را ترسيم ساخته بود، در عصر بحران اقتصادي از گستردگي و عمق فراوان برخوردار شد. كارگران صنعتي كه در قالب اتحاديه ها و تجمعات كارگري سازمان دهي شده بودند، به تدريج به يك نيروي فعال اجتماعي تبديل شدند.(دهشیار،1390 )
گروه هاي پيشرو اجتماعي به چالش گزاره هاي بنيادي نظام سرمايه داري پرداختند و خواهان دخالت دولت در قلمرو اقتصادي شدند.
از دیدگاه این گروه ، دولت در كنار وظايف سياسي، داراي وظايف اجتماعي است لذا لازم است دولت به عنوان يك بازيگر در قلمرو اقتصادي فعال شود تا موازنه لازم بين صاحبان انحصارهاي مالي و اقتصادي و اقشار مختلف مردم را به وجود آورد.
جنبش پيشرو توانست از تنوع و اجماع نظر نخبگان سياسي در خصوص توسعه اقتصادي بعنوان یک اولويت ملي برخوردار گردد و صاحبان ثروت را كه قلمروهاي مالي و اقتصادي را كاملاً در اختيار داشتند، بهره مند از دفاع و حمايت دولت نماید. با وجود بحران اقتصادي و گستردگي آن جنبش پيشرو با ایده دست نامريي غول هاي اقتصادي، تمركز ثروت و انحصار آن را امكانپذير دانست. در واقع بحران 1893 در بطن حركت آمريكا به سوي دستيابي به جايگاه يك قدرت بزرگ اقتصادي شكل گرفت. (همان منبع)
جنبش پيشرو كه در شهرهاي بزرگ رو به گسترش بود، نتوانست انديشه هاي خودپیرامون اصلاحات مورد نظر را به ساختار سياسي تحميل نماید. دستگاه قانونگذاري كمترين الزامي را در گستره اجتماعي نمي‌يافت كه قوانين حاكم بر حيات اقتصادي را تغییر دهد. با وجود حيات يافتن جنبش‌هاي اجتماعي مخالف سرمايه داري انحصاري سيستم سياسي اعتقاد به ضرورت تمركز ثروت براي تبديل شدن آمريكا به يك قدرت اقتصادي جهاني داشت. دغدغه رهبران سياسي ميزان رقابت نبود، بلكه آنان خواهان توسعه هرچه سريع‌تر اقتصادي بودند كه به اجبار انحصار را گريز ناپذير مي‌ساخت. (همان منبع)
در بحران 1893 گروه‌هاي اجتماعي حيات اقتصادي را در شكل مستقر آن ناكارآمد تشخيص دادند ولي كمترين حمايت را از سوي رهبران سياسي دريافت نمودند. جنبش پيشرو كه در بطن اين بحران شكل گرفت به كمترين توفيق و از نقطه نظر سياسي به هيچ دست آوردي دست نيافت.
اما در بحران 1929 به يكباره تمامي معادلات و ارزيابي ها در بين رهبران سياسي و از سوي ديگر مردم دچار تغییر شد. برخلاف بحران 1893 كه در عصر يكه تازي سرمايه داري در مطرح ترين كشورهاي اروپايي به وقوع پيوست، بحران 1929 در دوران پس از انقلاب بلشويكي در روسيه و مطرح شدن سيستم اقتصاد برنامه ريزي شده به عنوان مطلوبترين گزينه در مقابل سرمايه داري به صحنه آمد. (همان منبع)
ميليون ها نفر بيكار در گستره كشور و ناتواني مردم عادي براي كسب معيشت، ، خطري جدي را در برابر سيستم سياسي به صحنه آورده است. رکود 1929 فاجعه‌بار‌ترین و خانمان‌ برانداز‌ترین بحران و شناخته‌شده‌ترین سقوط بازار بورس در طول تاریخ اقتصاد آمریکا و دنیا بود.
این بحران، دیر‌پا‌ترین، پر‌دامنه‌ترین و عمیق‌ترین رکود سده 20 میلادی بود. بعد از رشد فزاینده بورس‌بازی در آمریکا در سال‌های پایانی دهه 1920 که تا اندازه‌ای بر رشد صنایع تازه‌ای همچون خود‌رو‌سازی و خبر‌پراکنی رادیویی استوار بود، شاخص سهام بازار بورس نیو‌یورک در پنج‌شنبه، 24 اکتبر 1929، 13 در‌صد افت کرد.
سقوط بازار بورس در سال 1929 چندین ریشه در پس خود داشت. ضعف‌های ساختاری و رخداد‌های خاصی که این سقوط را به رکودی بزرگ بدل کرد و شیوه گسترش بحران در میان کشور‌های مختلف، از جمله این ریشه‌ها بود. مورخان بر عواملی ساختاری چون ور‌شکستگی گسترده بانک‌ها و سقوط بازار بورس اشاره می‌کنند. در برابر، اقصاد‌دانانی مانند میلتون فریدمن با انگشت، عواملی مالی نظیر اقدامات فدرال‌رزرو در کاهش عرضه پول و نیز تصمیم انگلستان برای باز‌گشت به نظام پایه طلا با نسبت‌های پیش از جنگ جهانی اول را نشان می‌دهند و آن‌ها را در بروز بحران مقصر می‌دانند.
رکود بزرگ پیامد‌های سیاسی بی‌شماری داشت. از جمله رویکرد‌های لیبرال در میدان اقتصاد کنار گذاشته شد و روزولت سیاست‌های کینزی را به جایشان نشاند و به این ترتیب نقش دولت فدرال در اقتصاد آمریکا بسیار بزرگ شد. بین سال‌های 1933 و 1939 مخارج دولت فدرال سه برابر شد و منتقدین روزولت او را متهم می‌کردند که دارد لباس سوسیالیسم بر تن آمریکا می‌پوشاند.
رکود بزرگ عاملی مهم در پیدایی سوسیال‌دموکراسی و اقتصاد‌های برنامه‌ریزی‌شده در کشور‌های اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم بود. هر چند اقتصاد‌دانان اتریشی از دهه 1920 به نقد باور‌های کینز نشسته بودند، اما دردهه 1970 و تحت تأثیر فریدمن بود که رویکر کینزی در میدان سیاست زیر سوال رفت.
ليبرال‌ها به عنوان وارثان پيشروهاي اواخر قرن نوزدهم، تعريف وسيعتر و بنياديتري از انحصار را مطرح كردند تا سرمايه داري بازاري را غيرعادلانه معرفی کرده و آن را به یک چالش سیاسی در قلمرو اجتماعي تبدیل و تعریف کردند، انديشه هاي آدام اسميت و مفروض‌هاي سرمايه داري بازاري مبتني بر دست نامرئي به چالش گسترده گرفتار شدند.
آنچه پيشروها در اواخر قرن نوزدهم به دنبال تحقق آن بودند، يعني در هم فرو ريختن انحصارها و به تبع آن مشروعيت زدايي از اصل دست نامرئي، در دستور كار قرار گرفت. براي اصلاح سيستم سرمايه داري نگاه معطوف به اروپا شد.
رهبران حزب دمكرات اصلاح سرمايه داري را در قالب فلسفه دولت مداخله گر كه اساس اقتصاد مطرح شده بوسيله كينز بود را مبناي قانونگذاري قرار دادند. ليبرال‌ها خواهان جايگزيني سيستم سرمايه داري نبودند؛ بلكه سياست اصلاح سرمايه داري را پي گرفتند.
سرمايه داري بازاري كه خواهان عدم دخالت دولت و به عبارت ديگر مطلوب بودن دولت كوچك است، بوسيله ليبرال‌هاي آمريكايي كاملاً از صحنه معادلات اقتصادي كنار گذاشته شد و سرمايه داري سامان دهي شده مبناي فعاليتهاي اقتصادي قرار گرفت
3-5-8. جنبش تی پارتی؛
جنبش تی پارتی از سال ۲۰۰۹ و در پی مجموعه‌ای از اعتراضات محلی و ملی در آمریکا به وجود آمد جنبش «چای» یا تی‌پارتی حرکتی اجتماعی- سیاسی متمایل به عقاید محافظه کاران، با شعار دولت کوچکتر مالیات کمتر علیه اوباما فعالیت می‌کند و سیاست‌های وی را چپی و سوسیالیستی می خواند.
نام این جنبش از واقعه‌ مهم اعتراضی ضد استعماری درتاریخ آمریکا گرفته شده است درقرن ۱۸ سال ۱۷۷۳، جمعی از مستعمره نشینان بریتانیایی در شهر بوستون، صندوق‌ های چای را که قرار بود راهی بریتانیا شود، در اعتراض به مالیاتی که لندن به آنها بسته بود، به دریا

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با موضوع نظام سرمایه داری، سود سرمایه، قیمت سهام، افزایش درآمد Next Entries پایان نامه با موضوع بحران اقتصادی، نظام سرمایه داری، جنبش اشغال وال استریت، ایالات متحده