پایان نامه با موضوع روانشناسی، پرخاشگری، قلب و عروق

دانلود پایان نامه ارشد

ن حشیش، جذب آن کند صورت می گیرد ولی اثرات آن تدریجی و طولانی تر می گردد(زمینه ی روانشناسی هیلگارد،1385).
تأثیرات کوتاه مدت مصرف حشیش
از جمله تأثیرات کوتاه مدت مصرف حشیش می توان موارد زیر را ذکر نمود:
خواب آلودگی، قرمز شدن چشم ها، مختل شدن بینایی و شنوایی، اختلال در هماهنگی و تعادل هنگام راه رفتن، بروز حملات آسم، تورم مجاری تنفسی، افزایش ضربان قلب، خشکی دهان، گشادگی مردمک چشم ها، مختل شدن قوه حافظه و تمرکزفکری به طور موقت، اختلال درک زمان و مکان، اضطراب، افسردگی، هیجان، تحرک زیاد، تحریک پذیری، تند مزاجی، بیقراری، پر حرفی، خنده های بی دلیل، احساس طرد شدگی، ترس و وحشت، دگرگونی و تغییر شکل فضا و زمان، فرورفتن در خیالات و توهم که اغلب توأم با حالت پارانوئید به خصوص در مصرف مقادیر زیاد آن می باشد.(ساراسون و ساراسون،ترجمه بهمن نجاریان و همکاران،1390).
تأثیرات بلند مدت مصرف حشیش
تحقیقات نشان می دهد اثرات سوء مصرف حشیش به خصوص در بین جوانان و بزرگسالان می تواند شامل: از دست دادن انگیزه و علایق، آسیب به حافظه و تمرکز فکر، عدم قابلیت انجام کارهایی که نیاز به دقت دارند (رانندگی)، کاهش قوای دفاعی بدن در برابر عفونت ها و بیماری ها، گیجی و سردرگمی، فقدان انرژی و… باشد که در اثر استفاده مکرر و مداوم حشیش پیش می آید. همچنین خطر ابتلا به برونشیت مزمن، سرطان ریه و بیماری های دستگاه تنفسی در افرادی که به طور منظم حشیش مصرف می کنند، بیش از دیگران است.(ساراسون و ساراسون ،ترجمه بهمن نجاریان و همکاران،1390).

ب) ال اس دی
ال . اس . دی (دی آمید لیسرجیک اسید) قوی ترین ماده توهم زای شناخته شده است که ابتدا در سال 1938 توسط دکتر آلبرت هاف من در باسل سوئیس ساخته شد. اثرات توهم زای آن تا سال 1943 نا شناخته باقی ماند تا اینکه هاف من به طور اتفاقی مقداری LSD مصرف کرد.(کاپلان و سادوک،2007).
در مقایسه با دیگر داروهای توهم زا، LSD، 100 برابر بیشتر از قارچ های سحر آمیز و 4000 برابر بیشتر از مسکالین قدرت توهم زایی دارد. دوز مصرفی که در انسان ایجاد توهم می کند معمولا 25 میکروگرم در هربار مصرف می باشد. البته دوز مصارف خوراکی این دارو بین 20 تا 80 میکروگرم است که تأثیرات مصرف آن 10 تا 12 ساعت باقی می ماند. این نکته حائز اهمیت اسن که به مرور زمان و با استفاده مکرر از این ماده، مقاومت داروئی ایجاد شده و برای به وجود آمدن احساس اولیه، دوزهای بالاتری می بایست استفاده گردد.
LSD خاص، گرد بی بو و سفید رنگی است که به صورت استنشاق، دودکردن، تزریق کردن و خوراکی مصرف می شود.(کاپلان وسادوک،2007).
عوارض مصرف:
عوارض مصرف LSD غیر قابل پیش بینی است زیرا به مقدار مصرف، خصوصیات شخص مصرف کننده، روحیات و انتظارات وی و نیز محیط مصرف آن بستگی دارد. معمولا 30 – 90 دقیقه پس از مصرف اولین اثرات LSD در فرد ظاهر می شود(کاپلان و سادوک،2007).
علائم مصرف:
گشادی مردمک چشم، تعرق، خشکی دهان، خنده های غیر عادی، شخصیت چندگانه و واکنش سریع.(کاپلان و سادوک،2007).

عوارض عمومی:
خیال بافی با درجه های مختلف، توهم، سردرگمی، ناهماهنگی، افزایش درجه حرارت بدنی، بی اشتهایی، خواب آلودگی، لرز، هذیان و گیجی، تپش قلب، فشار خون، دمدمی مزاجی بیش از حد و اختلال در حافظه کوتاه مدت، ممکن است مصرف کننده با تغییرات زمانی و شخصیتی مواجه شود و با اینکه ممکن است حس ها درهم آمیخته یا انحراف یابند به طوریکه فرد احساس کند رنگ ها را می شنود یا صدا ها را می بیند. این تغییرات خوفناک بوده و ایجاد هراس می کند.(کاپلان وسادوک،2007).

عوارض مصرف طولانی مدت:
کاهش مقاومت بدنی، وابستگی روحی و احتمالاً بیماری روان پریشی، افسردگی مزمن، اضطراب و بازگشت توهمات(همان منبع).

2- سستی زا های دارویی
الف)روهیپنول6 ب)اکستازی7

الف)روهیپنول:
فلونیترازپام هیدروکلرید یک مسکن بنزودیازپین قوی است که 10 بار قوی تر از والیوم می باشد.
دوره مصرف رو هیپنول گذشته – یعنی همانند گذشته مصرف ندارد. امروزه GHB و داروهای مشابه آن بیش از روهیپنول مصرف دارند. هم اکنون در ساخت روهیپنول از رنگ هم استفاده می شود که حین خوردن قابل تشخیص است. شاید علت کاهش مصرف روهیپنول و افزایش مصرف GHB همین امر باشد. فراموشی از عوارض مصرف این داروست، یعنی تا زمانی که اثر دارو در بدن باقی باشد، فرد نمی تواند وقایعی را که در این مدت اتفاق افتاده به خاطر آورد. پس از 72 ساعت، دارو در بدن قابل شناسایی نیست.(کاپلان وسادوک،2007).
علائم مصرف:
ناهماهنگی، تسکین درد، خستگی، گیجی، و سرگیجه(منگی).
عوارض عمومی:
کاهش ضربان قلب و فشارخون، شل شدن عضلات، اختلال حافظه، فراموشی، کابوس و لرز.( کاپلان وسادوک،2007).
عوارض افراط در مصرف:
از دست دادن کنترل عضلانی، از دست دادن سطح هوشیاری و فراموشی.
عوارض مصرف طولانی مدت: وابستگی جسمی و روحی.(کاپلان و سادوک،2007).

ب)اکستازی
معمولا قرص ها و کپسول های اکستازی به صورت خوراکی مصرف می شود که اثرات آن تقریباً 4 – 6 ساعت در بدن باقی می ماند. افراط در مصرف اکستازی با علائمی چون تپش قلب، افزایش فشار خون، ضعف، گرفتگی عضلانی، هراس و در موارد حادتر با از دست رفتن سطح هوشیاری و سکته همراه است. از دیگر اثرات نا مطلوب آن می توان به تهوع، توهم لرز، تعرق، رعشه، افزایش درجه خرارت بدن، نا منظمی ضربان قلب، از کار افتادگی عضلات اصلی، نارسایی کلیوی و تاری دید اشاره کرد. مصرف کنندگان اثرات ثانوی ناشی از مصرف اکستازی را اضطراب، پارانویا و افسردگی عنوان کرده اند. افزایش درجه حرارت بدن و از دست رفتن آب بدن بدلیل نارسایی قلبی یا کلیوی مرگ فرد را نیز در پی داشته است.)کاپلان وسادوک،2007)

عوارض کوتاه مدت:
افزایش ضربان قلب و فشارخون، افزایش درجه حرارت بدن، قفل شدن فک و دندان ها، گرفتگی عضلانی، فزون تنشی (هرگونه کشیدگی و فشار ناهنجار)، از دست رفتن آب بدن، لرز و یا تعرق، تهوع، تاری دید، ضعف، سرگیجه، گیجی، بی خوابی و پارانویا.( کاپلان وسادوک،2007)
عوارض دراز مدت:
افسردگی، اختلالات خواب، مییل شدید یا ولع به مواد مخدر، افزایش دائم اضطراب، پارانویا،پرخاشگری و اعمال غیر ارادی.

عوارض عمومی:
از کار افتادگی عضلات، افزایش درجه حرارت بدن، نارسایی کلیوی، نارسایی قلب و عروق، آسیب کبدی. مطالعات انجام شده در خصوص عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر بر بدن انسان نشان داده است که MDMA اثرات حادی بر سیستم قلبی – عروقی و نیز توانایی فرد در تنظیم درجه حرارت بدن خود برجای می گذارد که در این میان اثر نامطلوب MDMA بر عملکرد پمپاژ قلب حائز اهمیت بیشتری است. با ورود MDMA به بدن فعالیت جسمی افزایش می یابد که این امر به نوبه خود موجب افزایش قابل توجه ضربان قلب خواهد شد. در این صورت قلب دیگر به روش طبیعی یعنی افزایش پمپاژ خون از خود واکنش نشان نمی دهد. اثرات MDMA بر قلب می تواند موجب افزایش نارسایی قلبی یا دیگر بیماری های قلب و عروق در افراد مستعد گردد چرا که مصرف این ماده اغلب با فعالیت های طولانی و طاقت فرسایی چون رقص همراه است(زمینه روانشناسی هیلگارد،1385).

انواع محرک ها به اختصار
الف)متامفتامین8 (شیشه) ب)آمفتامین9

الف)متامفتامین (شیشه):
متامفتامین مهلک، خطرناک و غیرقابل پیش بینی است و محرکی قوی برای سیستم عصبی مرکزی به شمار می رود. کریستال متامفتامین به لحاظ شکل ظاهری خود معمولاً شیشه یا آیس هم نامیده می شود. بدون رنگ، بو و دارای کریستال های بزرگ است. اغلب اوقات شیشه از تبلور مجدد پودر متامفتامین محلول در متانول، اتانول، ایزوپروپانول یا استون تولید می شود. شیشه را معمولاً به صورت تدخینی مصرف می کنند. متامفتامین را می توان به صورت تدخینی، استنشاقی، تزریقی یا خوراکی مصرف نمود. پس از مصرف دوزهای بالای متامفتامین، متابولیسم (سوخت و ساز) بدن کند می شود از این رو، از بین رفتن اثرات مصرف یک دوز از آن، بیش از دو روز زمان می برد.(ساراسون و ساراسون،ترجمه نجاریان و همکاران،1390)
علائم مصرف:
گشادی مردمک چشم، تعرق، برافروختگی و قرمزی پوست، خشکی دهان، لرز، افزایش انرژی یا بیش فعالی، تشویش ذهن.(کاپلان وسادوک،2007)
عوارض عمومی:
تپش قلب، افزایش فشار خون و تنفس، کاهش سطح هوشیاری، بی اشتهایی، پرخاشگری، پارانویا، افسردگی و زود رنجی و در دوزهای بالا علائمی چون توهم و خیال بافی.(کاپلان و سادوک،2007)
عوارض مصرف طولانی مدت:
وابستگی روحی شدید، تغییر مقاومت بدنی، سوء تغذیه، آبسه های پوستی، اختلالات خلق و خو، روان پریشی، آسیب کلیه و دیگر بافت های بدن، آسیب های قلبی و عصبی مثل نا منظمی ضربان قلب، افزایش فشار خون، آماس غشاء قلب و آسیب به مویرگهای مغزی و سکته.(همان منبع)

ب)آمفتامین:
آمفتامین، دکسترو آمفتامین و متامفتامین دارای خواص شبیه یکدیگر است که حتی مصرف کنندگان باتجربه نیز به سختی می توانند تشخیص دهند که کدام یک از این مواد را مصرف می کنند. این مواد موجب افزایش هوشیاری، تمرکز و انرژی فرد می شود.(کاپلان وسادوک،2007)
علائم مصرف:
تعرق، لرز و خشکی دهان
عوارض عمومی:
تپش قلب و یا نامنظمی ضربان قلب، تنفس سریع، فشارخون بالا، احساس شعف، انرژی بالا، افزایش حضور ذهن، کم اشتهایی و توهم.

عوارض مصرف طولانی مدت:
کاهش وزن، کاهش هماهنگی، زود رنجی، اضطراب، بی قراری، هذیان، هراس، پارانویا، اعمال غیر ارادی، پرخاشگری، مقاومت، اعتیاد و نارسایی قلبی(همان منبع).
انواع مخدرها به اختصار
الف)تریاک10 ب)مرفین11 ج)هروئین12

الف)تریاک:
تریاک شیره ای است که از گیاه خشخاشpapaver somniferum گرفته می شود. خشخاش دارای گلهای زیبای قرمزرنگی می باشد. برای تهیه تریاک، کپسول نارس خشخاش را تیغ می زنند و با روشهای خاصی شیره ها را جمع آوری و آماده مصرف می کنند. این شیره ها در ابتدا که از گیاه خارج می شوند به رنگ سفید هستند اما در مجاورت هوا تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند. تریاک معمولا قهوه ای سیر و بوی آن نافذ و قوی است. تریاک دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی است که از جمله مهم ترین آن ها مرفین، کدئین، نارکوتین، پاپاورین، نارسئین و تبائین می باشد.(روانشناسی هیلگارد،1385)
با مصرف تریاک ابتدا نوعی حالت سرخوشی زودگذر به شخص دست می دهد و پس از آن به تدریج با ادامه مصرف وابستگی به این ماده افزایش پیدا کرده و فرد را برای بدست آوردن حالت سرخوشی اولیه به مصرف مجدد تریاک وادار می سازد. اراده فرد معتاد سست و متزلزل شده و انصراف از وسوسه های مصرف این ماده برای فرد مشکل می شود. این افراد تمام تلاش زندگی شان صرف بدست آوردن این ماده و رهایی از علائم خماری می شود. این علائم شامل خمیازه، آب ریزش بینی، عطسه، عرق زیاد، تپش قلب، لرز، بی قراری و اضطراب می باشد. با ادامه محرومیت، عوارض شدیدتری همچون استفراغ، اسهال، بی اشتهایی، دردهای شدید پشت و شکم و عضلات دست و پا به سایر عوارض افزوده می شود.(روانشناسی هیلگارد،1385)

ب)مرفین:
این ماده مهم ترین آلکالوئید تریاک است و از لحاظ داروشناسی، تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی می باشد. مرفین جزء مواد ضد درد مخدر بوده و با اثرات سستی زایی خود بر روی سیستم عصبی مرکزی باعث کنترل درد می شود. به همین دلیل در پزشکی از این ماده جهت تسکین دردهای شدید بالاخص پس از عمل های جراعی باز استفاده می شود. این دارو در درمان یا تسکین درد انفارکتوس (سکته قلبی) و عوارض قلبی و عروقی آن تجویز می گردد. علاوه بر این، در درمان آب آوردگی حاد ریوی نیز مصرف دارد. در گذشته، تقریبا مرفین صرفاً به صورت تزریقی مصرف داشت. هم اکنون مرفین در اشکال مختلف خرید و فروش می شود که از آن جمله اند: محلول های خوراکی، قرص و کپسول، شیاف و داروهای تزریقی. همچنین دردسترس بودن فراورده های حاوب مرفین بالا مثل محلول خوراکی 20/ml mg ، محلول های تزریقی 25/ml mg و قرص های 200mg تا حدودی بیانگر

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با موضوع مواد مخدر، مبارزه با مواد مخدر، محدودیت ها Next Entries پایان نامه با موضوع مواد مخدر، مصرف مواد، آسیب های اجتماعی