پایان نامه با موضوع جهان اسلام، وزارت امور خارجه، وزارت خارجه

دانلود پایان نامه ارشد

(حزب الله) کرد و گفت حتي نبايد براي پيروزي حزب الله دعاکرد.
اسرائيل با شدت تمام حملات خود را به صورت هوايي ادامه داد اما حتي نتوانست از پخش برنامه هاي شبکه ي المنار جلوگيري کند.در زمينه ي دريايي نيز در پي برخورد چند موشک با ناوچه هاي نيروي دريايي اسرائيل، اين رژيم در دريا عقب نشست و در بحث زميني هم تلاش فراوان انجام داد که خاک لبنان را اشغال کند ، مخصوصاً رودخانه ي ليطاني را بگيرد که نتوانست.
در چهاردهمين روز جنگ کنفرانس روم براي بررسي بحران لبنان شروع شد که بدليل مخالفت ايالات متحده با آتش بس فوري به نتيجه نرسيد و در بيانيه ي پاياني کنفرانس تنها بر ضرورت استقرار يک نيروي بين المللي براي حمايت از ارتش لبنان تاکيد شد. بدليل اينکه آمريکا هنوز منتظر پيروزي اسرائيل بود، مانع آتش بس مي شد . اما با ورود جنگ به هفته ي سوم مشخص شد که اسرائيل توانايي زدن ضربه ي کاري به حزب الله را ندارد و ديگر از آن ارتش که ظرف 6 روز چندين ارتش عربي را شکست داده بود خبري نيست. همچنين در حين جنگ شاهد برپايي موجي از تظاهرات ضد جنگ در کشورهاي اسلامي و حتي کشورهاي اروپايي هستيم ، به طوري که در دانمارک و پاريس نيز تظاهرات برپاشد. همچنين مردم مصر در حمايت از حزب الله و دبير کل آن عکس سيد حسن نصرالله را در کنار جمال عبدالناصر به عنوان رهبران استقلال جهان عرب حمل مي کردند.
از سوي ديگر با توجه به گذشت بيشتر از دوهفته از جنگ اسرائيل نتوانسته بود مانع شليک موشک حزب الله شود وحزب الله حدود900 موشک را به مناطق شمالي فلسطين اشغالي شليک کرده بود.
با ادامه ي جنگ به تدريج راه پيمايي درکشورهاي اسلامي عليه اسرائيل در بنگلادش، بحرين، اردن و پاکستان ادامه پيدا کرد و به لحاظ بين المللي فشار زيادي بر اسرائيل وارد مي شد. اما رايس وزير خارجه ي آمريکا اعلام مي کرد که ما نمي توانيم اجازه دهيم که وضعيت مانند قبل شود .
در اثناي جنگ، آصفي سخنگوي وزارت خارجه ي ايران گفت ما اطلاعاتي داشتيم که آمريکا و اسرائيل نقشه هايي براي خاور ميانه دارند.
زد و خورد بين نيروهاي حزب الله و اسرائيل همچنان ادامه داشت و از سوي ديگر در عرصه ي بين المللي بيش از پيش تظاهرات ضد جنگ در شهرهايي چون آمستردام، زلاندنو، اُتاوا، بارسلونا و باکو برگزار مي شد.
با ادامه ي جنگ و ناتواني اسرائيل در تحقق اهدافش رهبر جمهوري اسلامي ايران در ديدار با هوگو چاوز رئيس جمهور ونزوئلا که مصادف با هفدهمين روز جنگ است چنين مي گويد : “آمريکايي ها در اين طراحي ، رژيم صهيونيستي را وارد اين جنگ کردند تا به تصور خود يک گام بلند و عملي براي تحقق خاور ميانه آمريکايي بردارند، اما در محاسبات خود ملت لبنان را ناديده گرفته بودند. حمله ي پيش دستانه ي حزب الله لبنان موجب انفعال آمريکا و رژيم غاصب صهيونيستي شد و مقاومت قهرمانانه و شگفت آور ملت لبنان و حزب الله که مظهر اين ملت است ، طراحي آمريکا را با شکست مواجه کرد.البته آمريکايي ها هنوز هم حاضر نيستند صورت مسأله را درک کنند… . امروز دنيا تغيير کرده و بسياري از ملت ها بيدار شده اند و در مقابل مواضع ظالمانه ي آمريکا اعتراض مي کنند، زيرا ملت ها از اين که يک قدرت برتر ، خود را مالک جهان بداند بسيار متنفرند و در مقابل آن عکس العمل نشان مي دهند.اين واقعيت به صورت منطقي در صحنه عالم قابل مشاهده است و هر روز نيز بر تعداد ملت ها و کشورهايي که در مقابل آمريکا ايستادگي مي کنند افزوده مي شود.”189 اما ظاهراً آمريکا هنوز به پيروزي اسرائيل اميدوار بود. در هجدهمين روز جنگ در تاريخ ????/?/? اسرائيل با حمله به روستاي قانا باعث شد ?? نفر از جمله ?? کودک کشته شوند که اين موضوع به لحاظ رسانه اي باعث تشديد فشارهاي بين المللي بر اسرائيل شد. روز بعد از اين حادثه نيروهاي حزب الله دومين ناوچه ساعر نيروي دريايي اسرائيل را منهدم کردند.تبادل آتش بين طرفين ادامه داشت و ظاهراً قرار نبود پايان پيدا کند و اين جنگ همچنان ادامه داشت.
در بيست و يکمين روز جنگ حزب الله موفق به انهدام شش تانک ميرکاواي رژيم صهيونيستي شد.
شايان ذکر است چيزي که در اين جنگ بسيار جالب بود و اين جنگ را با بقيه ي جنگها متفاوت مي کرد پخش زنده ي جبهه ي جنگ توسط نيروهاي حزب الله بود، شبکه المنار حزب الله تانکهاي درحال سوختن اسراييل را پخش زنده مي کرد.اين امر باعث تقويت نيروهاي لبناني و تضعيف سربازان اسرائيلي مي شد.اسرائيل که در بمباران هوايي و زدن مراکز حزب الله چندان موفقيتي بدست نياورد و از سوي ديگر در درگيري زميني نيز بامقاومت عجيب نيروهاي مقاومت روبرو شده بود به طوري که در همين بيست و يکمين روز نبرد سه سرباز و يک سرهنگ اسراييلي درمنطقه ي درگيري در عثياالشعب کشته شدند و نيروهاي اسرائيل مجبور به عقب نشيني گشتند
سخنگوي وزارت امور خارجه ي رژيم صهيونيستي با متهم کردن حزب الله به ارتباط با ايران گفت: “اقدامات ما در لبنان به منظور خلع سلاح يکي از بازوان ايران ، يعني حزب الله است. حزب الله نماينده ي ايران که بعنوان وسيله اي براي پيشبرد دستور کار تند روانه ي آنها استفاده ميشود و ضربه به حزب الله ضربه به منافع ايران است.”190
با ادامه ي جنگ سير روند محکوميت بين المللي رژيم صهيونيستي بيشتر و بيشتر مي شد.علاوه بر تظاهرات مردمي ، مسؤلان رسمي نيز به اظهار نظر مي پرداختند در همين باره عبدالله گل رئيس جمهور ترکيه در هفته ي سوم جنگ گفت :”تراژدي بزرگي که در پيش چشمان ما در لبنان آشکار شده ، ناتواني جامعه ي بين المللي براي پايان دادن به اين جنگ سه هفته اي را ثابت مي کند، متاسفانه سوالاتي را در مورد آمريکا و مشروعيت رهبريت آن براي آزادي و عدالت را در ذهن مطرح مي کند .هربار که بمبي در لبنان فرود مي آيد ، ضربه اي را به وجدان جهانيان وارد مي کند.”191
همچنين وزير امور خارجه ي قطر در همين رابطه مي گويد : “در آينده ي نه چندان دور زماني فرا خواهد رسيد که ديگر رهبران کشورهاي اسلامي نيز همچون محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران خواستار محو اسرائيل از صفحه ي روزگار شوند.”192
علي رغم تمامي اين موضع گيري و محکوميت ها اسرائيل با حمايت آمريکا در تلاش بود به هر نحوي که شده است موفقيتي در اين جنگ بدست آورد اما با تمامي فشار نتوانست کاري از پيش ببرد و مدام شعارهاي اسرائيل تغيير مي کرد ، ابتدا قرار بود حزب الله نابود شود بعد گفتند سيد حسن نصرالله را بگيرند و در دادگاه مبارزه با تروريسم محاکمه کنند و همچنين انتظار داشتند خاور ميانه ي جديد را بوجود آورند . در ادامه سعي کردند مانع موشک پراني حزب الله شوند و همچنين خواستند کمربند بيست کيلومتري در اطراف رودخانه ي ليطاني ايجاد کند اما هيچ کدام از اين موارد محقق نشد و بالاخره بعد از 33 روز جنگ با اعلام قطعنامه 1701 آتش بس بين طرفين اعلام شد.بدين ترتيب اسرائيل به اهداف خود در جنگ نرسيد.
استاد کرسي استراتژيک در مرکز مطالعات بين المللي و استراتژِيک واشنگتن ، بنام آنتوني کوردسمان اهداف اسرائيل را در جنگ 33 چنين بر مي شمارد: “1-از بين بردن جبهه ي غرب يعني ايران پيش از آنکه بتواند به کشوري هسته اي تبديل شود
2-اعتبار بخشي دوباره به باز دارندگي اسرائيل پس از عقب نشيني يک جانبه از جنوب لبنان در سال 2000ميلادي و عقب نشيني از غره در سال 2005 و مقابله با تصويري که اسرائيل را ناتوان و مجبور به عقب نشيني معرفي مي کند.
3-اجبار لبنان به پاسخ گويي ، تاهمچون کشور هاي پاسخگو رفتار نمايد
4-از بين بردن و يا فلج کردن حزب الله ، البته با اين رويکرد که حزب الله را تا زماني که بعنوان يک قدرت سياسي اصلي در لبنان به شمار مي رود نميتوان از نظر نظامي فلج کرد.”193 در کل مي توان گفت که جنگ 33 روزه تبعات بسياري را در سطح منطقه به دنبال داشت که در ادامه به بررسي برخي از مهمترين اين تبعات ميپردازيم.
ب ) تبعات جنگ 33 روزه در منطقه ي خاور ميانه:
جنگ 33 در شرايط بسيار حساس منطقه اي روي داد و همان طور که اسرائيل و آمريکا انتظار داشتند با پيروزي بر حزب الله به زعم خود خاور ميانه ي جديد را محقق کنند و بتوانند ضربه به خط مقاومت در منطقه، مخصوصاَ جمهوري اسلامي ايران که رهبري اين مقاومت را دارد بزنند، اما شکست اسرائيل باعث شد که نقشه ي آنها محقق نشود و نظريه ي باز دارندگي اسرائيل فرو بپاشد.اين جنگ که به جنگ نيابتي نيز معروف شد باعث شد که خط مقاومت در خاورميانه به رهبري ايران تقويت شود و قدرت دولت نهم در چانه زني بين المللي بالا رود.همين امر حتي موضوع هسته اي و صدور قطعنامه ي شوراي امنيت را تحت الشعاع قرار داد.همچنين اين جنگ باعث شد که کشورهاي اسلامي و مخصوصاً ملت هاي مسلمان منطقه با مشاهده ي حمايت بي قيد و شرط ايالات متحده از رژيم صهيونيستي بيش از پيش آگاه شود که آمريکا بر خلاف آنچه که ادعا مي کند در منطقه و موضوع اعراب و اسرائيل بي طرف نيست و همين امر باعث دشمني بيشتر جهان اسلام با آمريکا شد ، البته اين امر از قبل شروع شده بود و با اين جنگ تقويت شده و به بيشترين حد خود رسيد.
آگوستين ريچارد نورتن ، استاد مردم شناسي و روابط بين الملل در دانشگاه باستن مي گويد:”منازعه بين اسرائيل و فلسطيني ها شاخصي براي سنجش روابط آمريکا و جهان اسلام است و اين منازعه به طور روز افزون به عنوان عامل جدي براي دشمني بين جهان اسلام و آمريکا تبديل مي شود”194 از سوي ديگر اين جنگ باعث محبوبيت بيش از پيش حزب الله و خط مقاومت در منطقه شد و ملتهاي منطقه را به اين باور رساند که مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي کار ساز خواهد بود.
اسرائيل مي خواست پايگاه مردمي حزب الله را تضعيف کند ولي اين جنگ نتيجه ي عکس داد و محبوبيت حزب الله بيشتر شد.
اين موضوع را نظرسنجي ها تأييد مي کنند” يک نظر سنجي که سه هفته بعد از بمباران اسرائيل بوسيله ي مرکز اطلاعات و تحقيقات بيروت انجام شد، نشان داد 78 درصد مردم از نبرد حزب الله با اسرائيل حمايت ميکنند.
اين رقم 80 درصد مسيحيان لبنان را در بر داشت…دولت ايالات متحده به مدت 5 هفته با قدرت از اسرائيل حمايت ، و آنرا به بمباران لبنان تشويق کرد…رهبران آمريکا به دليل تشويق آشکار اسرائيل و تأمين سلاح براي اين حملات اسراييل و تأخير در اجراي آتش بس که مي توانست مانع اين خون ريزي شود، تقريباً آماج محکوميت جهاني قرار گرفتند ” 195
يکي ديگر از موضوعاتي در اين جنگ بسيار نمود پيدا کرد شکســت افسانه اي شکست ناپذيري ارتش اسرائيل بود. ارتشي که توانسته در طي 6 روز چندين ارتش کشورهاي عربي را شکست دهد ، در طي 33 روز نتوانست از پس يک گروه چريکي برآيد و همين امر باعث شد که بازدارندگي رژيم صهيونيستي با شکست مواجه شود.
در همين رابطه نويسنده و انديشمند اسرائيلي رؤفين بدهستور در روزنامه هاآرتص چنين مي گويد:((شکست اسرائيل را نمي توان وارد آمدن يک سيلي بر گوش اسرائيل به شمار آورد بلکه اين يک شکست ويرانگر به معناي واقعي کلمه بود.هفته هاي اخير که در آن ارتش اسرائيل که بزرگترين و قوي ترين ارتش خاور ميانه وارد جنگ با 50 رزمنده حزب الله در بنت جبيل ميشود و در اين جنگ که بيش از دو هفته طول مي کشد نمي تواند اين رزمندگان را شکست دهد))196 همچنين اين شکست در افکار عمومي اسرائيل نيز بسيار تأثير گذار بود و مردمي که از نقاط مختلف دنيا با وعده ي زندگي در آسايش و رفاه و امنيت در سر زمينهاي اشغالي گرد آورده شده بودند بعد از گذشت چندين دهه همه روز شاهد جنگ و درگيري بودند و مخصوصاً در جنگ 33 روز گفته مي شود که حدود يک ميليون از شهروندان شهرهاي شمالي سر زمين هاي اشغالي به پناهگاه ها روي آورده بودند و از موشک پراني حزب الله احساس نا امني مي کردند به همين دليل از ميزان اعتماد مردم به ارتش رژيم صهيونيستي کاسته شده بود ، روز نامه ي يديعوت آحار نوت در تاريخ 11/1/2007 از مي نويسد) (مردم اسرائيل ديگر به ارتش خود بعنوان قوي ترين ارتش جهان ايمان ندارند امروزي اسرائيلي ها بيمناک تر و بدبين تر شده اند و ديگر به توان نظامي ارتش ايمان چنداني

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با موضوع افغانستان، طرح و نقش Next Entries پایان نامه با موضوع جنگ 22 روزه، آرمان شهر