پایان نامه ارشد رایگان درمورد سازمان ملل، حل اختلاف

دانلود پایان نامه ارشد

خارجي اين کشور کالبدشکافي خواهدشد.
?. قانون اساسى قطر مى‌گويد که هدف سياست خارجى اين کشور تحکيم پيوندهاى دوستى با کشورهاى مسلمان و نيز کليه کشورهاى صلح‌دوست و مردم جهان ميباشد.
?. آن‌گونه که قطرى‌ها مى‌گويند اعتقادات اسلامى از معيارهاى سياست خارجى اين کشور در سطوح عربى و بين‌المللى مى‌باشد.
?. همبستگى عربى اصل ديگر سياست خارجى قطر است و اين کشور بر همين اساس در ?? سپتامبر ???? به عنوان يک کشور مستقل رسماً به اتحاديه عرب پيوست.
?. تعهد و هماهنگى با سياست‌ها و اهداف شوراى همکارى خليج‌فارس يکى ديگر از اصول سياست خارجى قطر مى‌باشد. اين کشور در ?? ماه مى ???? به همراه ساير شيخ‌نشين‌هاى عربى حوزه خليج‌فارس در تشکيل شوراى همکارى خليج‌فارس مشارکت نمود.
?. قطر بر اساس تعهد به اصول منشور سازمان ملل مسيرى را در صحنه بين‌المللى انتخاب کرده که اهداف اعلام شده آن شامل تأئيد حق تعيين سرنوشت ملت‌ها، تشويق همکارى جهت بهبود جامعه بشري، گسترش صلح و ثبات در جهان از طريق حل اختلافات از راه‌هاى مسالمت‌آميز و ايجاد روابط مبتنى بر عدالت و برابرى و قوانين بين‌المللى مى‌باشد.
در ?? سپتامبر ???? شوراى امنيت ورود قطر به سازمان ملل را اعلام نموده و در ?? سپتامبر ???? مجمع عمومى نيز قطر را به عنوان يک عضو پذيرفت.
?. در دهه ?? ميلادى سياست قطر در منطقه خليج‌فارس حفظ روابط با قدرت‌هاى اصلى منطقه يعنى ايران و عربستان بود. در همين حال مذهب مشترک يعنى وهابيت موجب نفوذ قابل توجه عربستان، بويژه ملک فيصل، در سياست‌گذارى خارجى قطر شده بود. ليکن دولتمردان قطرى به مرور زمان توانستند از اين نفوذ بکاهند به‌گونه‌اى که سال‌هاى اخير شاهد اصطکاک شديدى نيز بين سياست‌هاى دو کشور بوده است.
?. حفظ روابط سنتى با انگليس نيز از ديگر اصول پذيرفته شده در سياست خارجى قطر در دهه ?? بود و با توجه به حضور مستشاران انگليسى در دستگاه‌هاى سياسى و امنيتى قطر، اين کشور معمولاً در رابطه با اقدامات و تحرکات جهانى و منطقه‌اى انگليس از خود واکنشى نشان نداده و يا بعضاً اقدام به اتخاذ سياست موافق با انگليس مى‌نموده است. به‌طور کلى مى‌توان گفت که قطر در دهه ??، سياست خارجى فعالى نداشت و از آن در اين دوره به عنوان کشورى ميانه‌رو، بى‌طرف و يا بى‌علاقه به مسائل مهم تلقى مى‌شود. تنها فراز مهم اين دوره از سياست خارجى قطر مخالفت آن با موافقت‌نامه‌هاى کمپ ديويد در سال ???? بود.
سياست خارجى قطر در دهه ?? ميلادى شاهد تحوّلاتى مهم و پى‌درپى بود. اين امر تا حدودى ناشى از روى کار آمدن طراحان و دست‌اندرکاران جديد در سياست خارجى اين کشور و تا حدودى نيز به دليل تحوّلات نظامي، سياسى و اقتصادى در سطح منطقه و بين‌الملل بود. قطر در سال ???? به شوراى همکارى خليج‌فارس پيوست. اين کشور در سال ???? اقدام به امضاى يک موافقت‌نامه دفاعى دو جانبه با عربستان نمود.
با توجه به جريان داشتن جنگ تحميلى عراق عليه ايران، اجلاس سران شوراى همکارى در سال ???? تشکيل يک سيستم دفاعى واحد را مطرح نمود. پس از اين اجلاس، قطر اولين اولويت‌ها را به هزينه‌هاى نظامى داد.
?. حفظ توان و آمادگى جهت مقابله سياسى – ديپلماتيک و يا حتى نظامى با بحران موجود در روابط با بحرين بر سر جزاير حوار يکى از اصول ثابت سياست خارجى قطر بوده است. در آوريل ???? در جريان حمله نيروهاى قطر به قرارگاه در دست احداث گشت ساحلى بحرين در جزيره فشت‌الدبيل ?? کارگر خارجى که مشغول کار بودند، دستگير شدند. اين امر منجر به تيرگى شديد در روابط دو کشور شد. بعداً عربستان و چند کشور ديگر منطقه اقدام به ميانجيگرى نموده و نهايتاً توافقى جهت تخريب قرارگاه فوق و آزادى کارگران مزبور حاصل گرديد. ليکن قطرى‌ها بعداً ميانجيگرى عربستان را طرفدارانه و به نفع بحرين دانستند و در نتيجه در ? ژوئيه ???? خواهان حل اين اختلاف از طريق دادگاه بين‌المللى لاهه شدند. مبانى استدلال قطر جهت مالکيت بر جزاير مورد اختلاف، عبارت از قرار گرفتن اين جزاير در آب‌هاى ساحلى قطر مى‌باشد.
شيخ حمدبن جاسم‌بن جبر وزير خارجه قطر در ?/??/?? طى مصاحبه‌اى با اشاره به اينکه اختلاف مزبور با بحرين و اختلاف عربستان در پانزدهمين اجلاس سران شورا در منامه (??/?/??) مورد بررسى قرار گرفته است گفت که: منتظر حکم دادگاه بين‌المللى در اين مورد هستيم. راديو آمريکا در ??/??/?? به نقل از مقامات قطرى گزارش داد در صورتى که عربستان مايل به ميانجيگرى جهت اختلاف قطر و بحرين باشد، قطر مى‌تواند شکايت خود را از دادگاه لاهه پى بگيرد. اما اين موضع‌گيرى به نظر مى‌رسد که خيلى جدى نبوده است زيرا دو روز بعد از پخش اين خبر مجدداً مراکز خبرى (راديو تهران) به نقل از وليعهد قطر گزارش داد که عربستان در ميانجيگرى بين قطر و بحرين ناکام بوده است. نهايتاً اينکه بحرين با حل موضوع در دادگاه لاهه مخالف است اين در حالى است که دادگاه صلاحيت خود را براى رسيدگى به موضوع عربستان و بحرين اقدام به موضع‌گيرى مزبور (??/??/??) نموده است. قطر براى بار دوم در سال ???? به دادگاه لاهه شکايت کرده بود.
?. عدم عقب‌نشينى در مقابل عربستان بويژه در رابطه با اختلافات مرزى و در عين حال تلاش جهت پرهيزکردن از ايجاد وضعيتى خطرناک و جبران‌ناپذير در روابط با اين کشور.
8. روش تحقيق :
در اين پژوهش با اتکا به مطالعه سياست خارجي قطر در طي سه دهه اخير سعي شده است با روشي تحليلي – توصيفي به مطالع سياست خاجي اين کشور پرداخته شود.در واقع با توجه به ميزان درامدهاي حاصل از منابع انرژي در قطر از يک سو و اصول و جهت گيريهاي سياست خارجي اين کشور از سوي ديگر سعي خواهد شد چگونگي تاثير منابع انرژي بر سياست خارجي قطر تجزيه و تحليل شود.
الف: جامعه آماري: اين تحقبق فاقد نمونه اماري است
ب: روش نمونه گيري و حجم نمونه :
ج: نحوه جمع آوري داده ها: کتابخانه اي ،اسناد،منابع اينترنت وساير موارد
د: فنون مورد استفاده براي تجزيه و تحليل داده ها:در اين پژوهش با کاربرد نظريه نوواقع گرايي سعي شده است سياست خارجي قطر تجزيه و تحليل شود که قبلاً توضيح داده شده است.
9. پيشينه و ادبيات تحقيق:
در مورد سياست خارجي و نقش منابع انرژي اثار زيادي وجود دارد که در بخش منابع به آنها اشاره شده است.اينکه اثري به زبان فارسي تاثير انرژي بر سياست خارجي قطر را مورد مطالعه قرار دهد وجود ندارد و از اين رو مي توان موضوع پژوهش حاضر را نواورانه و ابتکاري دانست. اما در حوزه سياست خارجي کتابهاي مختلفي به زبانها فارسي،عربي و لاتين نگاشته شده است و همچنين موضوع منابع انرژي هم با استقبال کارشناسان اين حوزه مواجه شده است.در سياست خارجي کتابهاي اساتيد به نامي همچون رمضاني،سيف زاده ،دهقاني فيروزابادي و… وجود دارد که در اين پژوهش سعي شده است از آنها به عنوان الگوهاي تحقيق استفاده شود.
هرکدام از اين اساتيد و کتابهاي ديگر در حوزه سياست خارجي سعي در بررسي نگاهي خاص همچون واقع گرايي،ليبراليسم و … دارند . لذا با الهام از ديدگاههاي مختلفي که وجود دارد و با استفاده از ديدگاه دکتر دهقاني در خصوص بررسي سياست خارجي ايران بر مبناي نوواقع گرايي،سعي شده است از چارچوب نظريه نواواقع گرايي جهت بررسي تاثير انرژي به جهت گيري و اصول سياست خارجي قطر استفاده گردد.
10. سازماندهي پژوهش:
پژوهش حاضر با توجه به نوع سئوالات و فرضيات اصلي و فرعي سازمان دهي ويژه اي دارد. در فصل اول کليات پژوهش؛مباني نظري و چارچوب تحليلي مورد بررسي قرار مي گيرد.در واقع کالبد و چارچوب تحقيق را همين فصل مشخص مي کند.در اين فصل علاوه به کليات تحقيق سعي شده است به مباني سياست خارجي پرداخته شود. جهت علمي تر شدن کار با وام گيري از نظريه نوواقع گرايي چارچوب نظري طرح پايه ريزي مي شود تا کليت تحقيق از انسجام کافي برخوردار باشد.
از آنجا که بررسي سياست خارجي هر کشور بدون شناخت ساختار سياسي و اقتصادي آن ممکن نيست در فصل دوم ساختار سياسي – اقتصادي قطر مورد بررسي قرار مي گيرد.ساختار سياسي اين کشور و قدرت خليفه از يک سو و توانايهاي اقتصادي قطر از سوي ديگر بخش زيادي از سياست خارجي قطر را نمايان خواهد کرد.لذا در اين بخش منابع سياست خارجي اين کشور به همراه چشم انداز 2020 اين کشور ارزيابي و مورد مطالع قرار مي گيرد تا راهگشاي مطالعات بعدي در فصول بعد قرار گيرد
در فصل سوم منابع متنوع انرژي در قطر به عنوان متغير مستقل پژوهش مورد مطالعه قرار مي گيرند با استفاده از روشهاي توصيفي و ارائه آمار از وضعيت انرژي در اين کشور سعي مي شود قدرت و تواناييهاي انرژي اين کشور مورد بررسي قرار گيرد. انرژي قطر به عنوان اولين و مهمترين منبع تاثير گذار بر بخشهاي مختلف اين کشور از جمله سياست خارجي قطر،از آن رو اهميت دارد که اين کشور فاقد منبع تاثيرگذار ديگر در نظام بين الملل است در واقع آنها نه از پارامترهاي جمعيتي،نه سرزمين و نه نظامي و … برخوردارند . از اين رو انرژي به عنوان مهم ترين منبع تاثيرگذار مي تواند نقش حائز اهميتي در سياست خارجي اين کشور داشته باشد.
در فصل پاياني يعني فصل چهارم سياست خارجي برمبناي نقش انرژي و تئوري نوواقع گرايي مورد ارزيابي قرار مي گيرد. در واقع با استفاده از چارچوب نظري واقع گرايي و نقش انرژي در سياست خارجي اين کشور سعي مي شود اصول،راهبردها و جهت گيريهاي سياست خارجي اين کشور مورد مطالعه و ارزيابي نهائي قرار گيرد.در نهايت نتيجه گيري پژوهش گويايي نتايجي است که مي توان براي کشور ايران نيز مورد توجه قرار گيرد.

فصل دوم: مباني نظري و چارچوب تحليلي پژوهش

شناخت سياست خارجي قطر بدون آشنايي با مباني نظري سياست خارجي ممکن نيست.از اين رو در بند اول اين فصل به مباني نظري سياست خارجي خواهيم پرداخت.سياست خارجي و ابعاد مختلف آن مورد بحث و کنکاش قرار مي گيرد و در بند بعدي به ديپلماسي انرژي اشاره خواهد شد.اينکه يک سياست خارجي در وضعيتهاي مختلف چه نوع تصميماتي پيش روي خواهد داشت و اينکه بر مبناي ميزان دسترسي به انرژي از لحاظ اينکه توليد کننده باشد يا مصرف کننده چه نوع ديپلماسي براي هر کشور کاراي خواهد داشت همگي در اين دو بند مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.
اما مهم ترين بحث اين فصل در بند دوم مي باشد و آن چارچوب نظري طرح يعني بررسي نظريه نوواقع گرايي مي باشد.از آنجا که کشور قطر به عنوان يک دولت کوچک و ناتوان از لحاظ تامين امنيت ملي خود مي باشد و از طرفي با يکسري محدوديتهاي بين المللي بر خوردار است نقش چنين ريز دولتي در نظام بين الملل در قالب نظريه نوواقع گرايي قابل تبيين خواهد بود.براي مثال واقع گرايي که بر نقش دولتهاي قدرتمند در نظام بين الملل تاکيد دارد و آرمان گرايي که بر نقش نهادهاي بين الملل اشاره دارد ناتوان از تحليل سياست خارجي ريز دولتهاي همچون قطر هستند.به همين دليل سعي مي شود نظريه نوواقع گرايي به عنوان مبناي نظري اين پژوهش در بند سوم اين فصل مورد بررسي قرار گيرد.
بند اول:مباني نظري سياست خارجي

در حال حاضر، زمينه هاي مطرح در مطالعه روابط بين الملل، متعدد است، اما مي توان آن را در حداقل سه گروه از انگاره ها1 تقسيم بندي نمود كه بنام كشور محور، چند محور و جهان محور خوانده شده است( Rosenau, James, 1995 ). در سياست خارجي مشابه چنين مدلي را مي توان مطرح نمود كه بنام انگاره هاي واقع گرايي، آرمان گرايي و جهانگرايي مشهور ميباشند. (Sergunin, Alexander, Sep. 2000, P. 34)
نظام جهاني، روابط مابين كشورها و همچنين ظهور بازيگران بين المللي بغير از كشورها، به درجه اي رسيده است كه نمي توان آن را با روابطي كه تنها چند دهه پيش بوده است، مقايسه نمود. سياست خارجي نيز به همين ميزان اهميت پيدا نموده و عواملي كه سياست خارجي را مي سازند، بيشتر و با اهميت تر گشته اند. كنش، واكنش و كنش متقابل ميان كشورها به سطح بالايي رسيده است. در اولين سالهاي هزاره سوم، ديگر بدون داشتن روابط با ديگر كشورها ادامه حيات براي هيچ واحد سياسي امكان پذير نيست. ( Baharcicek

پایان نامه
Previous Entries انسان کامل، اصالت وجود Next Entries داستان کوتاه