پایان نامه ارشد رایگان درمورد دورکاری، ساختار سازمانی، فناوری اطلاعات

دانلود پایان نامه ارشد

[38] AT &Tاز دوركاري بهره مي‌گيرند. بر طبق گزارش انجمن بين المللي دوركاري سازمان هاي خصوصي و عمومي امريكايي به مزيت هاي دوركاري پي برده اند.[41]
تاريخچه دورکاري از اواخر سالهاي 1970 ، وقتي که ريز رايانه ها و مودم ها در دسترس عموم قرار گرفتند، رؤياي «کار از راه دور» به شکل کامل تري به حقيقت پيوست. «جک ام.نيلز» که در کتابهاي مختلف با عنوان پدر دورکاري از او ياد مي شود، اولين کسي بود که به صورت رسمي به تحقيق در اين خصوص پرداخت و انديشه دورکاري در دهه 1970 براي نخستين بار از سوي او مطرح شد.[38] تا کنون کلیه آمارها حکایت ازعلاقه روز افزون کارکنان و کارفرمایان به کار از راه دور دارد. اما لازمه موفقیت دورکاری این است که از فرهنگ “face time “به فرهنگ “result- oriented” حرکت کنیم و پیش از هراقدامی عوامل موثر بر پذیرش دورکاری را مد نظر قراردهیم .[7]
دورکاری در ایران

اگرچه در ایران کاربرد فناوری اطلاعات سابقه ای به نسبت طولانی دارد ولی چندسالی است که دورکاری مورد توجه مدیران و مسئولان قرارگرفته است .و بکارگیری آن در شکل نوین با تاکید دولت و تصویب آن از سوی مجلس سرفصل جدیدی را در وضعیت فناوری اطلاعات گشوده است .
آئين نامه”دوركاري6″ يا “كار درخانه” كارمندان دولت به منظور انجام وظايف محول شده بدون حضور فيزيكي كارمند واجد شرايط در محل كار سازمان خود توسط وزيران عضو كميسيون امور اجتماعي و دولت الكترونيك در جلسه مورخ 30/3/89 با هدف افزايش بهره‌وري، انعطاف كاري و كاهش حجم رفت و آمد كارمندان دولت و اثرات جانبي آن تصویب ودر تاریخ 7 تیر ماه 89 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است. دولت 29 دستگاه اجرایی را موظف به اجرای طرح دورکاری کرده است .به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهور, فرآیند دورکاری برای 30 درصد از شاغلان دولتی انجام میشود یعنی از دو میلیون و 70 هزار کارمند 689 هزار نفر باید دورکار شوند. پژوهش های انجام شده تا کنون محدود به بررسی مزایا و معایب در مخصوصا در کاهش ترافیک و آلودگی هوا بوده است .پژوهشی نیز در راستای روش های مختلف دورکاری در کشورهای مطرح انجام شده است .این درحالی است که در مقایسه با کشورهای پیشگامان دورکاری نظیر فنلاند به زیر ساخت های این فناوری نوین از جمله پذیرش آن توجهی نشده است [15]
لذا ضرورت انجام این مطالعه به عنوان تخمینی برای میزان تمایل بر دورکاری قبل از هر اقدامی می تواند راهگشای دولت و شرکت هایی باشد که خواهان بهره گیری از مزایای دورکاری در یک معامله برنده برنده7 هستند .
دورکاری در خارج از ایران

جک ام. نیلز” که در کتابهاي مختلف با عنوان پدر دورکاري از او یاد کرده اند، اولین کسی بود که به صورت رسمی به تحقیق در این خصوص پرداخت. اندیشه دورکاري در دهه 1970 براي نخستین بار به وسیله وي مطرح شد.او گفته بود که مردم در آینده لازم نیست که به سر کار بروند بلکه کار به نزد آنها خواهد آمد.جک نیلز این شکل کار در مسافت دور را “دورکاري” نامید . وي که مدیریت تعدادي از برنامه هاي تحقیق و توسعه ناسا را بر عهده داشت، به دنبال استفاده بهتر از ارتباطات راه دور و رایانه براي انجام کار بود. او در نوشته هاي خود می گوید “همواره این سؤال را از خود می پرسیدم که چرا کارها را به این روش انجام می دهیم ؟ چرا نمی توانیم از فناوري براي انجام بهتر کارها استفاده کنیم
تا اینکه دو رخداد جهت فکر او را تغییر داد:
پیش بینی برنامه بیست ساله “ناسا” در خصوص کاربردهاي غیر نظامی امور فضایی
مجموعه ملاقات هایی با برنامه ریزان شهري در سال 1971 که موضوع تکراري بحثشان ،مسئله کاهش رفت و آمدها و در نتیجه کاهش آلودگی بود
این سوال در ذهنش به وجودآمد:” چرا باید به سر کار برویم وقتی که فناوري به بیش تر ما امکان کار کردن در خانه یا در نزدیکی خانه را حداقل در بعضی اوقات می دهد؟” در سال 1973 یک تیم تحقیق بین رشته اي که از سوي ” بنیاد ملی علوم” حمایت مالی می شد، توسط وي به نام مصالحه بین ارتباطات راه دور و حمل ونقل تشکیل شد. این عنوان بزرگ و طولانی بود و در نتیجه واژه Telecommutingبرگزیده شد. در نهایت واژه Teleworking براي بیان کاربردهاي وسیعتر جایگزین آن گشت .
استفاده از تكنولوژي كامپيوتر و وسايل ارتباطي براي جايگزيني نوع سنتي آن نوع جديدي از توافق كاري نيست. حدود سال 1976 اين ايده در كشورهاي پيشرفته توسط كينز مطرح شد. تافلر (1980) مفهوم دهكده الكترونيك را مطرح كرد و پيشنهاد داد اطلاعات مي تواند در بين ميليون‌ها شغل كارخانه و اداره حركت كند. تافلر پيش بيني كرد كه خانواده مزاياي تكنولوژي‌هاي كامپيوتري را در خانه خواهند گذاشت كه محلي براي كار و بازي خواهد بود.علاقه به موضوعات دوركاري باعث شده تعداد قابل توجهي از مطالعات مراجع به دوركاري انجام شود. برخي از محققان دوركاري را مدل كرده و ادعا كرده‌اند دوركاري در سازمان‌ها مورد پذيرش واقع شده.در دهه 1980 در اروپا و امریکا تحقیقات زیادي در خصوص جنبه هاي مثبت و منفی دورکاري و نیز طراحی شغل و ساختار سازمانی انجام گرفت. تاکنون دورکاري در طیف وسیعی از مباحث از جمله دیدگاه هاي فناوري و پیاده سازي آن، جامعه شناسی و آثار اجتماعی دورکاري و جایگاه آن در اقتصاد و اشتغال مورد توجه محققین بوده است. در سال 1992 ” هادسن” در گزارش شرکت ” بریتیش تلکام” با عنوان ” اقتصاد دورکاري” اعلام کرد که در تحقیقی بر روي 250 سازمان بزرگ بریتانیایی که دورکار استخدام کرده اند، متوسط افزایش بهره وري 45 درصد ثبت شده است.
بنابراین همانطور که “نیلز” پیش بینی می کرد ، هم اکنون دورکاري در اکثر سازمان هاي دولتی و خصوصی در اکثر کشورهاي جهان اجرا می شود و از مزایاي آن بهره مند می گردند.
علاقه به دور کاري در پاسخ به شماري از شرایط و دگرگونی ها بالا گرفت که از آن جمله میتوان به بحران نفتی 1973 افزایش ناگهانی در قیمت نفت رکورد اشتغال در بخش تولید، بالا رفتن تعداد افراد داراي مشاغل مرتبط با اطلاع رسانی، کوچک شدن و باز مهندسی سازمان ها در دهه 1980 و تفکر جدید درباره مقوله هاي زندگی و کار اشاره نمود. در سرتاسر این دوره قابلیتهاي رایانه اي و مخابراتی و پردازش اطلاعات که پیش زمینه ارتباطات راه دور تلقی می شوند بالا رفت و در عین حال هزینه هاي آن کاهش یافت. بدین ترتیب امکان دورکاري بیش از پیش فراهم شد. نیلزو همکاران ( 1976 ) دورکاري را راهی براي کاهش مصرف سوخت در زمان بحران نفت دانستند. آنها تخمین زدند که اگر از هر هفت مسافر شهري یکی حذف شود، کشور دیگر نیازي به واردات نفت خواهد داشت.چنین افکاري توسط آلوین تافلر ( 1981 ) با ارائه کتاب موج سوم همه گیر شد.
تافلر تشریح کرد که چگونه دوره صنعتی تمدن موج دوم جاي خویش را به عصر اطلاعات موج سوم می دهد و با ارائه دیدگاه کلبه الکترونیکی پیش بینی کرد که افراد زیادي به دورکاري خواهند پرداخت. در سال 1983 ” فردریک ویلیامز” عبارت “رنسانس الکترونیکی ” را به کار برد اندیشمندان مختلف در دیدگاههاي تاریخی که منتشر کردند پیش بینی کردند که دورکاري شکل غالب سازماندهی کار در آینده خواهد بود
در دهه 1980 در اروپا و امریکا تحقیقات زیادي در خصوص جنبه هاي مثبت و منفی دورکاري و نیز طراحی شغل و ساختار سازمانی انجام گرفت و تاکنون دورکاري در طیف وسیعی از مباحث از جمله دیدگاه هاي فناوري و پیاده سازي آن، جامعه شناسی و آثار اجتماعی دورکاري و جایگاه آن در اقتصاد و اشتغال مورد توجه محققین بوده است، در ادامه به معرفی گزیده اي از آنانکه مسئله پذیرش دورکاری را مورد توجه قرار داده اند میپردازیم :

مطالعات پیشین

بطور کلی پژوهش های انجام شده درباره پذیرش دورکاری به دودسته کلی تقسیم میشود . یک دسته آنها که پذیرش را بطورکلی مورد بررسی قرار داده اند و یک یا چند فرضیه عامل را مورد بررسی قرارداده اند به عبارت دیگر بررسی پذیرش مبتنی بر مدلی ارائه نشده است بلکه با بررسی روی ادبیات موضوع به این مهم پرداخته اند و دسته دوم پژوهش هایی است که برای پذیرش دورکاری مدلی ارائه کرده اند و مدل را آزموده اند .در این بخش مطالعات مرتبط با پژوهش های مورد نظر در دو قسمت مطالعات داخلی و خارجی ارائه می گردد.
تحقیقات داخلی

در داخل کشور تحقیقات چندانی در زمینه پذیرش دورکاری انجام نشده است برخی مطالعات مشابه از نظر موضوعی بشرح زیر می باشد :
سهرابی در تحقیق “بررسی دورکاری در سازمان اقتصادی کوثر “، اثر امکانات و تسهیلات / نگرش افراد نسبت به دورکاری /تمایلات و عادات رفتاری / کارایی /شرایط و وضعیت حمایتی دورکاری مورد بررسی قرار داده است .جامعه آماری مورد نظر در این پژوهش کارکنان سازمان کوثر بوده است .در این پژوهش آمادگی دورکاری ،‌تمایلات رفتاری به دورکاری و امکانات و توانمندی سازمان ،‌نگرش افراد نسبت به دورکاری و نگرش افراد نسبت به آمادگی سازمان برای دورکاری مورد بررسی قرار گرفته است .از نتایج تحقیق او نگرش منفی نسبت به دورکاری وتاثیر کارایی بر پذیرش دورکاری است. اینکه در شرای فعلی افراد کارایی لازم برای دورکاری را ندارند و در نتیجه تمایل و علاقه ای به انجام فعالیت های دورکاری ندارند . افراد به امکانات لازم برای دورکاری دسترسی ندارند . در مجموع به اعتقاد کارکنان آن سازمان دورکاری تاثیری در بهره وری نداشته است .و همچنین از نقطه نظر کارکنان سازمان شرایط و تسهیلات زیرساخت دورکاری را فراهم نکرده است .
جدول 3-1) بررسی دورکاری در سازمان اقتصادی کوثر
اطلاعات بیشتر
شاخص استخراج شده
موضوع
بهمن سهرابی علی رضاییان 1385
در دسترس بودن منابع و فناوری
درک از راحتی استفاده
کارایی فرد
بررسی دورکاری در سازمان اقتصادی کوثر

شکل 3-1) شاخص های استخراج شده از مقاله بررسی دورکاری در سازمان اقتصادی کوثر

عبدی در پایان نامه با عنوان ” مطالعه و بررسی روشهاي کار از راه دور کشورهاي مطرح و ارائه روش مناسب براي کار از راه دور در ایران” به به بررسی روند توسعه و پیشرفت دورکاري بر مبناي فناوري اطلاعات و ارتباطات، از جنبه هاي مختلف پرداخته و سپس روشهاي به کار گرفته شده در کشورهاي مطرح از جمله هند،امریکا، استرالیا و اتحادیه اروپا، مورد مطالعه قرار داده است و ابعاد مختلف را مقایسه کرده است. سپس روشی مناسب برای دورکاری در کشور پیشنهاد داده است که در ادامه می آید:

شکل 3-2) مدلی براي انتقال شبکه کار سنتی به نظام دورکاري در کشور

همانطور که در شکل مشاهده میشود عبدی ،بررسی پذیرش دورکاری را یکی از سه عامل مهمی برشمرده که باید قبل از هرکاری انجام شود .
تحقیقات خارجی :

شريت در سال 2009 در مقاله خود به بررسي امكان بكارگيري افراد قديمي در اداره به عنوان دوركار پرداخته است .فرضیه اصلی او بر اين بوده كه كاركنان قديمي تر توانايي برآوردن نيازهاي خود را بصورت مجازي دارند, و کارایی را به عنوان فاکتوری مهم در موفقیت دورکاری برشمرده است .فرض دیگر او به كارگيري ICT كاراترين به عنوان روشی براي انجام دوركاري در خانه است .شواهد نشان مي دهد شركتها تمايلي به سرمايه گذاري روي كاركنان قديمي تر در يادگيري تكنولوژي هاي جديد ندارند.(Feridberg,2002 , villoso et al ,2008 ) بطوركلي از نظر مديران قابليت اعتماد ، مسئوليت پذيري ، كارايي ، توانايي انجام كار بصورت مستقل و مديريت زمان مهمترين ويژگي براي افراد دوركار است .كه همه در كاركنان قديمي تر مشاهده ميشود هرچند فاكتور ديگري توانايي براي يادگيري مهارت هاي جديد و قابليت بروزرساني در افراد است .كه در كاركنان جديد تر بيشتر مشهود است .
جدول 3-2) شاخص استخراج شده از مقاله شریت و همکاران
اطلاعات بیشتر
شاخص استخراج شده
موضوع

شریت و همکاران 2009
کارایی
امکان بکارگیری کارکنان مسن تر به عنوان دورکار

شکل 3-3) شاخص استخراج شده از مقاله شریت و همکاران
مايو ، پاستور و گومز در تحقيقي با موضوع ” چرا دوركاري در برخي شركتها مورد پذيرش واقع ميشود ” در سال 2009 , به بررسي فاكتورهاي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد دورکاری، پذیرش فناوری، فناوری اطلاعات Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد دورکاری، کارایی شرکت، محدودیت ها