پایان نامه ارشد رایگان درمورد اقدامات متقابل

دانلود پایان نامه ارشد

منابع قابل توجه نفت در جزاير مورد اختلاف با بحرين، از جنبه اقتصادى نيز اهميت زيادى يافته است. اين عوامل از يک‌سو موجب جلب توجه و يا طمع‌ورزى روزافزون قدرت‌هاى خارج از منطقه بويژه آمريکا و انگليس نسبت به اين کشور شده و از سوى ديگر منجر به تصميم رهبران و طراحان روابط خارجى اين کشور براى اتخاذ سياستى چندبُعدى در منطقه و خارج از منطقه به‌منظور حفظ موجوديت کشور و تماميّت ارضى آن گرديده است. تنوع‌طلبى در سياست خارجى قطر که طى سال‌هاى اخير مشاهده شده در همين راستا قابل ارزيابى است. از هم‌اکنون بخوبى روشن شده است که منابع عظيم گاز قطر، منبع اصلى درآمدهاى ارزى آن را در آينده‌اى نه چندان دور تشکيل خواهد داد. از ديدگاه قطرى‌ها حفظ اين منابع از طريق تقويت بنيه دفاعي، کار مشترک در منطقه خليج‌فارس، ايجاد روابط مؤثر نظامى با کشورهاى قدرتمند و تلاش براى ايفاى نقشى روزافزون در چارچوب تصميمات بين‌المللي، حداقل در جنبه‌هاى اجرايى آن، يک ضرورت حياتى محسوب مى‌شود.
موقعيت منطقه‌اى
قطر در مرکز خليج‌فارس قرا گرفته و از اين لحاظ داراى موقعيت استراتژيک و حساسى مى‌باشد. اين کشور از يک‌سو به دليل قوم‌گرايى عربي، هماهنگى با سياست‌هاى غربى و ترس ناشى از تهديدات خارجى و داخلى داراى وجه اشتراک با کشورهاى عربى منطقه بوده و از سوى ديگر به دليل داشتن اختلافات مرزى با امارات عربى متحده عربستان و بحرين و نيز اتخاذ برخى سياست‌هاى مستقل داراى وجوه افتراقى با آنان مى‌باشد. در ? ژوئيه ???? دولت قطر طى يادداشتى به دادگاه لاهه از آن خواست که اختلاف مرزى قطر و بحرين در مورد جزاير حوار را مورد بررسى قرار دهد. حمله نيروهاى عربستان به پاسگاه مرزى الخفوس در ?/?/???? موجب تنشى بيسابقه در روابط قطر و عربستان گرديد. قطر به دنبال اين تحوّل اقدام به تحريم اجلا‌س‌هاى شوراى همکارى و تهديد به خروج از آن نمود. اين کشور همچنين اقدام به بهبودسازى روابط با عراق و اعزام سفير در ?/?/???? به بغداد نمود. متعاقب تشديد تيرگى روابط دو کشور، تلاش‌هاى ميانجى‌گرانه منجر به حصول نوعى توافق بين دو کشور گرديد که گفته مى‌شود براساس آن بخشى مرزى از کشور قطر به عربستان واگذار مى‌شد. با اينحال اختلاف قطر و عربستان در مورد آب‌هاى فلات قاره دو کشور به شکل قطعى حل نشد. شايد به همين دليل بود که در آذرماه ???? درگيرى جديد بين گشت دريايى عربستان و تعدادى از اتباع قطر رخ داد. دوحه به نشانه? اعتراض به درگيرى مزبور در اجلاس مورخ ?/?/?? وزارت کشور شوراى همکارى در رايض شرکت نکرد. با گسترش روابط قطر با عراق و پخش برنامه‌هايى در مورد وضعيت اسف‌بار مردم عراق از تلويزيون قطر، روابط کويت و قطر دچار تنش شده و دولت کويت علاوه بر فراخوانى سفير خود از دوحه ظاهراً اقدام به احضار سفير قطر در کويت و درخواست توضيح از وى نيز نمود. اتخاذ چنين سياستى از سوى قطر جايگاه ويژه‌اى به اين کشور در منطقه بخشيد. در همين حال اقدامات متقابل قطر در قبال حسن‌نيت جمهورى اسلامى ايران در سالهاى اخير روابط دو کشور را از ويژگى‌هاى منحصر به فردى برخوردار نمود.
قطر به همراه عمان تنها اعضاى شوراى همکارى هستند که علناً و عملاً بيشترين گام‌ها را در خصوص برقرارى تماس‌ها و مناسبات با رژيم صهيونيستى برداشته‌اند. قطر به‌منظور حفظ استقلال و نقش خود در مقابل عربستان اقدام به اتخاذ سياست استقامت و در عين حال پرهيز از ايجاد تشنج در رابطه با اين کشور نموده است. قطر به‌منظور تقويت اين سياست خود روابط ايران و عراق را نيز حفظ کرده است.

سيستم دفاعى
ساخت ارتش :قطر با توجه به کمى مساحت، جمعيت اندک و ارتش کوچک از نظر نظامى داراى عمق استراتژيک نمى‌باشد. اين کشور همزمان با تحوّلات سياسي- نظامى در منطقه در سال‌هاى آخر دهه ??، در طول دهه ?? و سال‌هاى آغازين دهه ?? و همچنين با توجه به نقش فزاينده آن شوراى همکارى و مسائل منطقه‌اي، برنامه مدرنيزه کردن و تقويت نيروهاى مسلح خود را پيش برده است. امير قطر فرمانده عالى مسلح اين کشور است و شورايى تحت عنوان شوراى دفاع، وى را در امور نظامى و تصميم‌گيرى‌هاى مربوطه کمک مى‌کند. اين شورا وظيفه دارد تا امور آموزش، آمادگى و نگهدارى تجهيزات نظامى و توسعه ارتش و نيروهاى مسلح را مورد بررسى و مطالعه قرار داده و با فرمانده کل نيروهاى مسلح در ميان گذارد. شيخ خليفه‌بن‌حمد در ?? ماه مى ???? با صدور فرمانى وزارت دفاع را تأسيس و شيخ‌حمدبن خليفه آل‌ثانى جانشين خود را به سمت وزير دفاع منصوب کرد. بودجه نظامى قطر در سال ???? بالغ بر ?/??? ميليون دلار بود.

عضويت در پيمان‌هاى نظامى :قطر در چارچوب عربى به ? گروه از تشکيلات نظامى يعنى شوراى دفاعى عرب (????)، فرماندهى اتحاديه عرب (????)، نيروهاى سپر جزيره يا بخش نظامى شوراى همکارى (????) و بيانيه دمشق(????) تعلق داشته و دارد. لازم به ذکر است که با توجه به عدم تمايل برخى از اعضاى بيانيه دمشق جهت اعطاى يک نقش ثابت نظامى به مصر و سوريه، فعاليت‌هاى نظامى در چارچوب بيانيه دمشق هنوز شکل عملى به خود نگرفته است. قطر و کويت در آذرماه ???? بر خلاف عربستان، بحرين، امارت عربى متحده و عمان حاضر به امضاى موافقت‌نامه‌اى در زمينه همکارى‌هاى امنيتى نشده و اين موافقت‌نامه به صورت چهار جانبه باقى ماند. قطر از نظر بين‌المللى جزو امضاء ‌کنندگان معاهده بين‌المللى کنترل تسليحات (????) و معاهده? ممنوعيت استقرار سلاح‌هاى هسته‌اى در بستر درياها مى‌باشد. از نظر دو جانبه نيز در سال ???? موافقت‌نامه همکارى‌هاى نظامى و دفاعى را با آمريکا امضاء کرد. انگيزه? اصلى اين اقدام قطر بهره‌بردارى از مزاياى چنين موافقت‌نامه‌اى در برابر تهديدات عربستان که طى سال‌هاى اخير روابط تشنج‌آميزى را با دوحه داشته است، بود.

جنگ‌هاى کشور (بحران‌هاى نظامي) قطر تا کنون به معناى کلاسيک جنگ داراى جنگى نبوده است ؛ ليکن طى دهه ?? و سال‌هاى آغازين دهه ?? شاهد تحوّلات و يا بحران‌هاى نظامى زير بوده است:

?. حمله نظامى نيروهاى قطر به تأسيسات ايجاد شده از سوى بحرين در جزيره فشت‌الدبيل در آوريل ???? و دستگير نمودن تعدادى کارگر در آن تأسيسات.

?. به نمايش گذاشتن موشک‌هاى استينگر در اين کشور در سال ???? که موجب خشم آمريکا و درخواست آن جهت بازديد از اين موشک‌ها و تحقيق در مورد نحو?? دستيابى قطر به آنها شد. قطرى‌ها ظاهراً چنين اجازه‌اى به آمريکا ندادند لکن سکوت بعدى دو کشور در اين خصوص مى‌تواند حاکى از يک نوع توافق پنهانى و بى‌سروصدا جهت حل بحران مزبور باشد.
?. مشارکت در ائتلاف بين‌المللى به‌منظور آزادسازى کويت در ژانويه ????.
?. امضاى پيمان‌هاى همکارى نظامى با کشورهاى خارجي. قطر در ماه ژوئن ???? اقدام به امضاء پيمان دفاعى با آمريکا نمود.
?. درگيرى نظامى با عربستان در پست مرزى خفوس در اواخر سپتامبر ????. در اين درگيرى دو تن از نيروهاى مسلح قطر (يک سرباز مصري) کشته و يک سرباز ديگر آن دستگير شدند. متعاقباً قطر تعليق موافقت‌نامه ???? خود با عربستان در خصوص تحديد حدود را اعلام نمود.

نيروهاى نظامى کشور:شيخ خليفه‌بن‌حمد امير قبلى قطر، پس از روى کار آمدن، دو عنصر کليدى در زمينه توسعه نيروى نظامى قطر مورد توجه قرار داد: عنصر اول عبارت از تکيه به شهروند قطرى به عنوان رکن و منبع اصلى هرگونه تلاش و سرعت و کيفيت بود. عنصر دوم عبارت از سلاح و تجهيزات مدرن بود. شيخ خليفه در سال ???? بلافاصله پس از بدست گرفتن قدرت، حقوق کادر نظامى را به ميزان ?? درصد افزايش داده و همچنين اقدام به تعويض فرمانده انگليسى پليس قطر يعنى رونالد لاک و فرمانده? انگليسى ارتش به نام رونالد کوچرين با افراد قطرى و از خانواده? وابسته به خود نمود. با اين حال افراد انگليسى مزبور به عنوان مشاور به کار خود ادامه دادند. هزينه دفاعى قطر در سال ???? بالغ بر ? ميليارد و چهارصد ميليون ريال قطرى بود. از اين نظر قطر در اوايل دهه ?? بعد از عربستان، کويت و امارات عريى متحده قرار داشته است. فرانسه، انگليس و آمريکا تأمين‌کنندگان اصلى سلاح قطر بوده‌اند. شمار پرسنل حاضر به خدمت در نيروهاى سه‌گانه قطر بالغ بر ???? نفر شامل ???? نفر نيروى زميني، ??? نفر نيروى دريايى و ??? نفر نيروى هوايى مى‌باشد. پرسنل شبه‌نظامى نيز ???? نفر مى‌باشد. همچنين، پرسنل قابل احضار جنگى ???،??? نفر ذکر شده است.
نيروى زمينى :نيروى زمينى قطر پس از سال ???? توسعه بيشترى يافت.
نيروى هوايى :نيروى هوايى قطر توسط بريتانيا تجهيز شده است. درجريان توسعه مداوم و فشرده توان نظامى قطر، نيروى هوايى اين کشور سهم قابل توجهى را از آن خود نموده است. هدف اين توسعه، حفظ توان مناسب با توجه به تکنولوژى مدرن و پيشرفت صنايع هوايى مدرن، راکت‌ها و سيستم‌هاى رادار در برنامه توسعه نيروى هوايى قطر مطرح بوده است. اين کشور همچنين به‌منظور بالا بردن توان آموزشى نيروى هوايى و خلبانان خود در مانورهاى مشترک آموزشى و تمرينات نظامى شوراى همکارى مى‌کند.

نيروى دريايى:تا قبل از سال ???? نيروى دريايى قطر در مقايسه با نيروى زمينى و هوايي، از توسعه کمترى برخوردار بود. ليکن با شروع جنگ تحميلى عراق عليه ايران و همچنين اختلاف قطر با بحرين بر سر جزاير حوار و فشت‌الدبيل، اين کشور تمايل يافت تا اين نيرو را نيز تقويت کند. لهذا دستيابى به ناوهاى ضدمين جزو اين برنامه تقويت بود. همچنين، موقعيت استراتژيک قطر، اهميت نيروى دريايى اين کشور را در چارچوب حفاظت از منابع آن در دريا، طى سال‌هاى اخير دو چندان کرده است. اين نيرو داراى ??? نفر پرسنل مى‌باشد.

امنيت داخلى قطر نير بر عهده? وزارت کشور بوده و علاوه بر نيروى پليس قطر، پليس بين‌المللى نيز مسؤوليت حفظ امنيت و نظم در دوحه و فرودگاه بين‌المللى و بندر دوحه را بر عهده دارد. گارد ساحلى قطر نيز مسؤول انجام گشت‌هاى دريايى جهت کنترل و تضمين امنيت سواحل، تحقيق در خصوص تجاوزاتى که در داخل بنادر صورت مى‌گيرد و تنظيم عمليات نجات و جستجو و هماهنگى با طرف‌هاى ذيربط براى حفظ محيط زيست و ماهيگيرى مى‌باشد. نيروهاى قطرى صرفاً براى حفظ مرزها، امنيت ساحلى و امنيت داخلى مناسب هستند. اين نيروها به عنوان مثال فقط مى‌توانند در مقابل يک رقيب ساحلى ديگر نظير بحرين به دفاع بپردازند و در مقابل تهديدات کشورى چون عربستان نياز به قدرت بيشترى دارند. نيروى نظامى قطر همچنين در چارچوب ايفاى نقشى مکمل براى توان دفاعى شوراى همکارى قابل ارزيابى است.

تا قبل از تشکيل شوراى همکارى به‌رغم اختلافات مرزى بين عربستان و قطر، همکارى‌هاى نظامى دوجانبه‌اى بين دو کشور وجود داشت. بخوبى واضح است که امنيت قطر با توجه به موقعيت آن به امنيت عربستان بستگى داشته و امنيت قطر نيز براى عربستان اهميت دارد. آسيب‌پذيرى عربستان و قطر در مقابل تهديدات کشورى چون عراق، همچون ساير کشورهاى عضو شوراى همکاري، مى‌توانست به عنوان عاملى جهت نزديکى شديد اين دو کشور عمل کند ولى توسعه‌طلبى‌هاى سياسى و ارضى عربستان مانع چنين امرى شد. درگيرى مرزى بين عربستان و قطر و همچنين توان نابرابر نيروهاى نظامى دو کشور، قطر را به اين جهت سوق داد که به‌منظور حفظ موجوديت خود در برابر تهديدات بزرگ و گاه و بيگاه از ناحيه عربستان وارد پيمان همکارى‌هاى نظامى با کشورهاى خارجى بشود.
بند چهارم:چشم انداز انداز آينده قطرر18

کشور قطر در حال حاضر دورة شکوفايي بي نظيري را همراه با پيشرفت اقتصادي استثنايي سپري مي کند که افزايش استاندارد زندگي مردم اين کشور گواه اين ادعاست.چشم انداز ملي قطر سعي دارد تا در کنار تعريف روندهاي وسيع آينده بتواند خواست ها، اهداف و فرهنگ مردم قطر را منعکس ساز د. اين چشم انداز با روشن شدن آينده، گزينه هاي اساسي در دسترس جامع? قطر را واضح و شفاف مي سازد. در عين حال، اين چشم انداز توسعه ،مجموعه اي از اهداف مشترك تنظيم شده براي آينده را به مردم قطر القا مي کند. (صميمي، 1389 شماره 124 )

براساس چشم انداز ملي قطر، اين کشور قصد دارد تا سال 2030 ، به

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد توسعه منطقه، اقتصاد کشور Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد نفت و گاز