پایان نامه ارشد رایگان درمورد مواد مخدر، مصرف کنندگان، مصرف كننده، بندر عباس

دانلود پایان نامه ارشد

تا 23% متغير است.مرفين در پزشكي امروز كه اغلب داروهاي مسكن ، ضد درد ، بيهوش كننده و غيره از آن تهيه مي شود به قدري مهم و حياتي است كه تصور نبود آن غير ممكن است. ( congress 60, 2013)
(تریاک که به عنوان ماده مخدر پایه برای تولید انواع مواد مخدر دیگر استفاده می شود )

تریاک چیست؟
تریاک در مقایسه با مواد مخدر دیگر، خام ترین و کم تاثبرترین به شمار می آید. تریاک مایعی است شیر مانند که از گیاه کال خشخاش بدست می آید. زمانی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد سخت شده و به ماده قهوه ای سوخته و یا سیاه رنگی تبدیل میشود. شکل سخت شده آن معمولا” تدخین میشود اما به طور خوراکی هم میتوان از آن استفاده کرد. تریاک به طور معمول در کشور برمه و افغانستان کشت میشود. ( congress 60, 2013)
تریاک به شکل استفاده میشود؟
در کشورهای غربی امروزه ، تریاک به شکل پودری یا کلوخی به رنگ قهوه ای سوخته در دسترس مصرف کنندگان قرار میگیرد. این ماده یا تدخین شده و یا به صورت خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار میگیرد. ( congress 60, 2013)

( گیاه پاپاور سومنی فرم معروف به خشخاش )

گفتار دوم :
مورفين :
در سال 1816 فردریش ویلهلم سرتورنر که دستیار یک داروسازی بود و سعی داشت نحوه تاثیر گذاری تریاک را کشف کند با قرار دادن تریاک در آب گرم و امونیاک ترکیبی بلوری به رنگ سفید مایل به زرد را از تریاک خام جدا کند . او از کشف خود بی اطلاع بود و تصمیم گرفت که برای مطالعه اثرات آن ابتدا این ماده را روی سگ ها امتحان کرد که همه آنها در اثر مصرف دارو مردند و سپس دارو را روی خودش و سه پسر جوان آزمایش کرد. در این آزمایش ها او متوجه شد که ترکیب جدید نیز مانند تریاک درد را تسکین می دهد و موجب سر خوشی می شود .علاوه بر این مشخص شد که این ترکیب در دوز کافی می تواند با اثرات ملالت بار ( احساس بیزاری ) ، مشکلات تنفسی ، تهوع ، استفراغ ، قطع سرفه و یبوست به دنبال مصرف این ماده همراه باشد.وی متوجه شد که این ماده در تسکین درد دست کم ده برابر قوی تر از تریاک است و برای تولید اثرات تریاک به مقدار کمتری دارو نیاز است وی نام این دارو را از نام مورفئوس خدای رویاهای یونان باستان گرفت و آن را مرفین نامید . ( congress 60, 2013)
از سال 1850م. كه سرنگهاي تزريق زير جلدي به بازار آمد ، استفاده از آن گسترش بيشتري پيدا كرد.مورفین از ترياک استخراج می شود و یا مستقیما از ساقه خشخاش به دست مي آيد و به صورت پودري کريستالي به رنگ قهوه اي روشن و يا سفيد مي باشد. ( congress 60, 2013)
مورفين به اشكال قرص، كپسول، پودر يا محلول عرضه مي شود و از طريق خوراكي، كشيدن از راه مجاري تنفسي و تزريق زير پوستي و داخل سياهرگي مورد استفاده قرار مي گيرد. ( congress 60, 2013)

(مرفین، اولین آلکالوئید شناخته شده تریاک )

مرفين به صورت امروزي براي از بين بردن درد از قرن 19 م. سابقه دارد. ( congress 60, 2013)
گفتار سوم :
هروئين :
يكي از قويترين مواد مخدر كه می تواند در تخريب و ويراني شهر وجودي انسان و گسترش پديده اعتياد در سطحي وسيع عمل كند هرويين است. در اواخر قرن نوزدهم مصرف ترياك در اروپا به شكل گسترده‌اي رواج يافته بود و مردم براي درمان بساري از بيماري‌ها مانند وبا كه ناشي از آلودگي محيط زيست آن موقع اروپا بود به مصرف ترياك روي مي‌آوردند و پس از مدتي به مصرف آن اعتياد پيدا مي‌كردند. پزشكان آن زمان در اروپا به دنبال دارويي بودند تا بتواند در درمان و يا ترك اعتياد به ترياك مؤثر باشد . ( congress 60, 2013)
در سال 1874 شیمی دان بریتانیایی سی. آر . رایت با جوشاندن مرفین روی اجاق داغ توانست ترکیب جدیدی از مرفین را کشف کند این فرایند موجب استیلی شدن مرفین و تولید دی استیل مرفین شد که اغلب آن را هروئین می شناسند . این ترکیب جدید از برخی جهات از جمله تسکین درد و قطع سرفه بسیار قوی تر از مرفین عمل می کند شرکت دارو سازی بایر با در نظر گرفتن کارایی بالای این دارو در سال 1898 شروع به تولید انبوه هروئین کرد و آن را به عنوان داروی ضد سرفه و آسم روانه بازار نمود. (بوسه, 1389, ص. 60)

(هروئین و طرق مصرف آن )

نام هرويين از واژه يوناني هيرو Hero به معني قهرمان گرفته شده است . در اين فرايند از يك كيلوگرم مرفين حدود 900 گرم هرويين به دست مي‌آمد كه به آن دي استيل مرفين نيزگفته مي‌شود. هرويين براي اولين بار به عنوان داروي ترك اعتياد به ترياك پا به عرصه وجود گذاشت . پزشكان آن زمان نمي‌دانستند كه چه اشتباه بزرگي را مرتكب شده‌اند و چه ماده خطرناكي را به عنوان دارو به بازار عرضه كرده‌اند. تصور پزشكان بر اين بود كه كه با مصرف هرويين و جايگزيني آن با ترياك مي‌توان اعتياد به ترياك را درمان كرد و سپس مصرف هرويين را مي‌توان به راحتي قطع كرد اما مصرف كنندگان ترياك با مصرف هرويين از چاله در مي‌آمدند و به چاهي عميق مي‌افتادند كه بيرون آمدن از آن به مراتب سخت تر بود و اين آغازي بود براي ظهور گسترده ترين و مخرب‌ترين نوع اعتياد كه در جاي جاي كره خاكي قرباني گرفته و مي‌گيرد و شعله‌هاي ويرانگر آن هنوز زبانه مي‌كشد. ( congress 60, 2013)
اين وضعيت يعني تجويز هرويين توسط پزشكان براي ترك اعتياد تا اواخر قرن بيستم ادامه داشت تا جايي كه در دهه 1960 ميلادي پزشكان شهر لندن بيش از 500 كيلوگرم هرويين به بيماران خود تجويز كردند.
شايد تصور بر اين باشد كه هرچه پزشكان مي‌گويند و هردارويي كه تجويز مي‌كنند بدون نقص و اشتباه است ، اما آن گونه كه تاريخ نشان مي‌دهد علم پزشكي خصوصاً در مسئله بيماري اعتياد دچار اشتباهات فاحشي شده است و توليد و عرضه داروهاي ترك اعتياد توسط پزشكان نه تنها كمكي به حل مسئله نكرده است بلكه باعث تخريب بيشتر و حاد شدن مسئله درمان بيماري اعتياد شده است و داستان داروهاي ترك اعتياد هنوز هم به همين شكل اما در قالب داروهاي ديگر ادامه دارد. ( congress 60, 2013)
در اواخر قرن بيستم با مشخص شدن عوارض ناشي از مصرف هرويين و نه تنها ناكارآمدي آن بلكه تخريب وحشتناك آن ، تجويز آن براي درمان يا ترك اعتياد كنار گذاشته شد اما ديگر دير شده بود و هرويين به عنوان يك ماده مخدر قوي و ويرانگر به همه جا رسوخ كرده بود. اكنون بعد از گذشت سالها هنوز هم در فرهنگ عاميانه اعتياد و مواد مخدر از زبان مصرف كنندگان هرويين شنيده مي‌شود كه ما براي ترك اعتياد به ترياك هرويين مصرف كرديم ، به ما گفتند اگر چند روزي هرويين مصرف كنيد راحت تر مي‌توانيد اعتيادتان را ترك كنيد. ( congress 60, 2013)
امروزه هروئین یکی از خطرناک ترین و اعتیاد آورترین مخدر ها شناخته شده است . این مخدر امروزه عمدتا از تریاک غیر قانونی به دست می آید که از آزمایشگاه های زیرزمینی به سراسر جهان راه پیدا می کند . این هروئین خیابانی در شکل های مختلف ارائه می شود که اغلب به شکل گرد سفید یا قهوه ای به فروش می رسد. همین طور ممکن است به شکل رسوب سیاه رنگ و قیر مانندی به فروش رسد که هروئین قیر سیاه نامیده می شود . ( congress 60, 2013)
درجه خلوص هروئین بسته به مکان و زمان و فروشنده آن بسیار متفاوت است . در بین دلالان هروئین «بریدن» هروئین بسیار رایج است . آنها میزان خلوص آن را با موادی مثل شکر ، نشاسته ، شیر خشک، و استریکنین (یا همان مرگ موش ) رقیق تر می کنند در نتیجه خریداران غیر قانونی هروئین هرگز نمی دانند که در واقع چه چیزی مصرف می کنند . ( congress 60, 2013)
هرويين اصل يا لابراتواري كه هنوز هم به صورت قاچاق توليد مي‌شود پودري سفيدرنگ است اما هرويين‌هايي كه به هرويين خياباني شهرت دارند كرم رنگ و بعضاً قهوه‌اي روشن هستند. اين ماده به صورت مصرف كشيدني با زرورق ، استنشاقي و تزريق وريدي مصرف مي‌شود. ( congress 60, 2013)
هرويين‌هايي كه در حال حاضر در بازار قاچاق كشور ما وجود دارند ، طي آزمايش‌هاي به عمل آمده مشخص شده است كه بيش از 90 درصد تركيبات آن تركيبي عجيب و غريب از انواع قرص‌هاي روان گردان شامل خواب آور، ضد افسردگي ، آرامبخش و غيره است و كمتر از 10 درصد آن هرويين خالص است و بهتر است به آن قرصئين گفته شود تا هرويين. اين نوع هرويين باعث چرت شديد مي‌شود و مصرف كننده آن پس از مصرف در وضعيتي قرار مي‌گيرد كه مشاعر آن تقريباً از كار مي‌افتد در حاليكه تخريب هرويين خالص در اين حد و اندازه نيست. (رئیسدانا, 1391, ص. 5)
( انواع هروئین به ترتیب از بالا به پایین : قیر سیاه ، خیابانی ، هروئین کریستال و هروئین کراک)
میزان خلوص هروئین در بازار ایران :
همان طور که اشاره شد هروئین از تبلور مورفین به دست می آید و نام این محصول مورفین دی استیل است در هنگام تبلور مورفین ترکیب دیگری نیز به دست می آید. نام این محصول مورفین مونو استیل است .در زمینه میزان خلوص هروئین در بازار ایران مطالعاتی که صورت گرفته است نشان می دهد که در خالص ترین هروئین به دست آمده از تبلور مورفین مقداری مورفین مونو استیل که ناخالصی باقی مانده از تبلور مورفین است مشاهده شده است .در چهار شهر تبریز ،بندر عباس ، تهران و مشهد مقداری از نمونه های بیابانی که در مسیر های انتقال کشف شده اند و نیز نمونه های خیابانی ، مورد آزمایش قرار گرفتند . در تمامی این ترکیبات ، کافئین ، مرفین مونو استیل و مورفین دی استیل کشف شد .در نمونه های تهران هروئین با کافئین مخلوط شده بود تا حجم آن افزایش یابد. همچنین در بیشتر نمونه های تهران ، مواد غیر قانونی با هروئین مخلوط شده بود ، در برخی دیگر نیز میزان کافئین بیش از مورفین مونو استیل و مورفین دی استیل بود . در نمونه های بندر عباس ناخالصی های فراوان یافت شد و میزان مورفین آنها بالا بود . در این نمونه ها علاوه بر کافئین از کدئین نیز برای رقیق سازی استفاده شده بود. در نمونه های تبریز میزان ناخالصی پایین تری مشاهده شد و کافئین در آن مشاهده نگردید . اما این احتمال وجود دارد که این نمونه ها قبل از اضافه شدن کافئین کشف شده باشد . در نمونه های مشهد از کافئین برای رقیق سازی استفاده شده بود اما مقدار آن از مورفین دی استیل و مورفین مونو استیل کمتر بود . در بیشتر نمونه ها غلظت هروئین 20 تا 22 درصد بود . به طور عمومی ، نمونه های خیابانی دارای هروئین کمتر و ناخالصی بیشتر از نمونه های بیابانی بودند (رئیسدانا, 1391, ص. 5)
تا رسیدن این مواد به دست مصرف کننده نهایی مواد مختلفی ( کافئین ، رشته های گیاهی و… ) برای رقیق سازی به آنها افزوده می شود . با افزایش تعداد دلالان نیز میزان ناخالصی افزایش می یابد . (رئیسدانا, 1391, ص. 5)
مصرف هروئین :
رایج ترین روش مصرف هروئین تزریق درون سیاهرگی است . از آنجا که هروئین اغلب به صورت گرد فروخته می شود، معتادان به هرروئین با حل کردن آن دریک مایع آن را به صورت تزریقی در می آورند . اغلب آنان دست کم روزی 4 بار هروئین تزریق می کنند ( congress 60, 2013)
مصرف کنندگان هروئین همیشه آن را درون سیاهرگ های دست خود تزریق نمی کنند زیرا به دلیل وجود کبودی تزریق های قبلی روی دست خود به راحتی قابل شناسایی هستند و آنان سعی می کنند با تزریق در نقاط دیگر بدن این نشانه هارا از خانواده ، دوستان ، و به خصوص مامورین قانون پنهان کنند . ( congress 60, 2013)
امروز استنشاق هروئین از راه بینی و کشیدن آن در بین مصرف کنندگان هروئین رایج است . با این که این روش ها اوج کمتری نسبت به اوج حاصل از تزریق دارند ، اما به مصرف کننده امکان پنهان نمودن اعتیادش را می دهد . ( congress 60, 2013)
در حال حاضر مواد مخدر جديد شامل كراك ، شيشه ، آيس يا كريستال گوي سبقت را در تخريب از هرويين ربوده‌اند و بلايي بر سر مصرف كننده مي‌آورند كه هرويين با آن قدرت وحشتناك نمي‌تواند بياورد و بسياري از مصرف كنندگان هرويين به مصرف كراك روي آورده‌اند. ( congress 60, 2013)
گفتار چهارم :
حشيش :
يكي از مواد مخدری كه از زمان‌هاي بسيار قديم تا به امروز به منظور خروج از حالت تعادل طبيعي مورد استفاده بشر بوده و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد مواد مخدر، اسماعیلیه، مصرف مواد، وابستگی دارویی Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد مواد مخدر، مصرف کنندگان، مصرف کننده، مصرف كننده