پایان نامه ارشد رایگان درمورد مواد مخدر، اسماعیلیه، مصرف مواد، وابستگی دارویی

دانلود پایان نامه ارشد

را محقق سازد .
2- وابستگی روانشناختی که خودرا با تمایل شدید به تمدید مصرف ظاهر می کند بی آنکه لزوما با ترک آن بیماری و تحمل ظاهر شود . این نوع وابستگی مستلزم ظهور منظم وابستگی جسمانی نخواهد بود . (برژن،هانری, 1391, ص. 14-15)
برخی از مواد مخدر به عنوان موادی در نظر گرفته می شوند که توانایی بالقوه سریع و شدید وابسته کردن سریع و قوی جسمانی و روانی را دارند ( هروئین ) در مقابل موادی مانند الکل وجود دارند که زمان القای وابستگی به ویژه وابستگی جسمانی می تواند سالهای زیادی به طول انجامد . مواد مخدر از دیدگاه دیگری نیز می توانند طبقه بندی شوند که آن را «توانایی بالقوه اعتیاد » می نامند . (برژن،هانری, 1391, ص. 15)
لازم به یاد آوری است که این تمایز مشروع و درست در اثر پیشرفت های علوم عصبی دوباره به چالش کشیده شده است (برژن،هانری, 1391, ص. 15)
تعریف اعتیاد به دارو خیلی مشکل است و امروزه به صورت دقیق تر به جای عبارت اعتیاد از عبارت وابستگی به دارو استفاده می کنند . اصطلاح «دارو »به معنی هر ماده ای است که وقتی مصرف می شود ممکن است یک یا بیش از یک کارکرد بدن را تغییر دهد . مشکل تعریف وابستگی به دارو وقتی به راحتی قابل درک است که رشته وسیعی از رفتارهایی که در آنها دارو مصرف می شود مشمول تعریف مزبور شود . برای مثال خیلی از افراد داروهای آرامبخش مصرف می کنند ولی معتاد نامیده نمی شوند . انتخاب اصطلاح «وابستگی دارویی » به جای اعتیاد به مواد مخدر از این جهت صورت گرفت که در سال 1964 سازمان بهداشت جهانی بر اساس توصیه یک گروه کارشناسی تلاش برای تفکیک بین« اعتیاد به مواد مخدر » و «عادت داشتن به مواد مخدر »را ، که تا آن موقع مجزا از هم تلقی می شدند ، متوقف کرد ، و به جای آنها از اصطلاح « وابستگی دارویی »استفاده نمود و وابستگی دارویی به شرح زیر تعریف می شود : « یک حالت روانی و گاهی اوقات فیزیکی است که از تعامل بین یک موجود زنده و دارو که با ویژگی پاسخ های رفتاری و پاسخ های دیگر مشخص می شود و همیشه با الزام به مصرف مستمر یا متناوب دارو به منظور درک آثار روانی ان همراه است و برخی اوقات به منظور اجتناب از درد ناشی از نبود دارو مورد استفاده قرار می گیرد. (رحمدل, حقوق کیفری مواد مخدر, 1391, ص. 214)
بخش سوم:
تاریخچه مصرف مواد مخدر برای ارتکاب جرم :
گفتار اول:
حشاشون:
گروه های تندرو اسلامی که به ترور های سیاسی دست می زدند با مصرف مواد توهم زا افراد خود را آماده حمله کرده و افراد بزرگ حکومت ها را می کشتند . اولین گروهی که در جهان معروف به استفاده از مواد توهم زا برای قتل دشمنان سیاسی خود است گروه پیروان «حسن صباح» به نام «حشاشون » بود .

تعریف :
حشاشون یک گروه اسماعیلی، فاطمی، نزاریه مشرقیه اند که از دیگر فاطمی ها جدا شده اند و به امامت نزار بن مستنصر بالله و اولاد وی دعوت میکنند، مؤسس شان حسن بن الصباح بود که قلعهء «الموت» را بحیث مرکز دعوت و پایتخت دولت خود قرار داده بود، این فرقه در قتل و ترور، بخاطر اهداف سیاسی و دینی، و در تعصب، امتیاز خاصی داشتند، کلمه «اساسین» (ASSASSIN) به اشکال مختلف در لغت اروپایى ها داخل شده و به معنای: قتل ناگهانی، قتل بطور غدر و خیانت، و یا قاتل حرفه ای، استعمال می شود. (مشکور, 1368, ص. 159)
آنان اولین گروهی بودند که مصرف مواد توهم زا در ایران را رایج نمودند و اولین ماده توهم زا در ایران حشیش بود. خوردن حشیش در شام ، آناتولی و عراق و کشیدن آن در ایران معمول بود . (مشکور, 1368, ص. 159)
اسماعیلیه از قرن سوم هجری عادت به استعمال حشیش داشتند در قرن پنجم هجری چنان که از اخبار صلیبیون معلوم می شود حشاشین که همان اسماعیلیه باشند برای دست زدن به ترور و آدم کشی و از خود بیخود شدن از این گیاه اهریمنی استفاده می کردند از این جهت کلمه assassin در زبان های اروپای جنوبی به معنای اسماعیلیه حشیش کش به کار می رود . (مشکور, 1368, ص. 159)
مقریزی از یک دانشمند ایرانی نقل می کند که استعمال حشیش در قرن ششم هجری توسط شیخی به نام حیدر اسماعیلی به مصر راه یافت . (مشکور, 1368, ص. 160)
ظاهرا تخم این گیاه در زمان خسرو پرویز از هند به ایران ، عراق و یمن برده شد . (مشکور, 1368, ص. 160)
استعمال حشیش در میان طبقه توانگر و سرمایه دار قاهره شیوع پیدا کرد ، به طوری که امیر سودون شیخونی در سال 780 آن را در مصر ممنوع کرد و جریمه هایی برای استعمال کنندگان تعیین کرد . (مشکور, 1368, ص. 160)
بعد ها استعمال آن رواج پیدا کرد ، و مردی اسماعیلی نسخه ای نوشت که می توان حشیش را با عسل آمیخت و آن را به کار برد و نام آن دارو را عقده ( آمیخته و ممزوج ) نام نهاد . (مشکور, 1368, ص. 160)
حشاشین از این جهت به اسماعیلیه اطلاق می شود که آنان بعضی اوقات حشیش استعمال می کردند تا از خود بیخود شده و دشمن خود را به قتل برسانند. (مشکور, 1368, ص. 160)

گفتار دوم :
حشاشین و بهشت :
مارکوپولو در سفرنامه خود نوشته است :
به دستور حسن صباح رهبرفرقه حشاشین به گروهی از جوانان ماده مخدر می‌خوراندند و در حالت بیهوشی آنان را به باغی بسیار زیبا منتقل می‌کردند که در آن جویهای شیر و عسل جاری بود و دختران زیباروی در آن به دلبری مشغول بودند. (پولو, 1363, ص. 63)
پس از گذشت چندین روز از سکونت جوانان در این بهشت ساختگی دوباره به آنان داروی مخدر خورانده و به نزد رهبر گروه می‌بردند. (پولو, 1363, ص. 63)
در این هنگام رهبر از آنان می‌پرسید که: “کجا بودید؟” جوانان همگی پاسخ می‌دادند: “در بهشت!” سپس رهبر حشاشین به آنان می‌گفت که به خواست من بود که شما وارد بهشت شدید و اگر می‌خواهید دوباره به آنجا بروید باید آنچه را که من امر می‌کنم به جای آورید. در این هنگام جوانان برای ورود دوباره به بهشت حاضر به هر گونه جانفشانی برای رهبر خود بودند . (پولو, 1363, ص. 63)

فصل دوم : انواع مواد مخدر و تاثیرات این مواد بر انسان
بخش اول : انواع مواد مخدر
گفتار اول :
تریاک :
يكي از قديمي‌ترين و شايع ترين مواد مخدر ترياك است.مخدری که از سالیان دور یکی از موثر ترین ، پر طرفدار ترین و رایج ترین مخدر های مورد مصرف و سوءمصرف در تاریخ است . تریاک یک مخدر طبیعی است که از گیاه «پاپاور سومنی فرم» معروف به خشخاش می روید . این گیاه معمولا تا ارتفاع 90تا 120سانتی متر رشد می کند .پس از رشد کامل گیاه بر بالای ساقه آن تخمدانی گرزی شکل نمود پیدا می کند که حاوی دانه های گیاه خشخاش است . دور این تخمدان گلبرگهای خشخاش جای می گیرند . گل های خشخاش بسته به گونه و شرایط رشد متفاوت هستند اما خشخاش مخصوص استخراج تریاک بیشتر با داشتن گل هایی سفید یا ارغوانی و تخمدانی که دانه زردی در آن نهفته شده است مشخص می شوند .گیاه خشخاش منبع تولید تریاک ، مرفین و هرویین است کارگران تخمدان گیاه این گیاه را تیغ می زنند تا صمغی چسبنده و عصاره های شیری رنگی شروع به تراوش کند سپس این شیره را ظروف مخصوص ریخته و به بازار مصرف می فرستند . (بوسه, 1389, ص. 20)
سابقه استفاده از ترياك توسط انسان به گذشته‌هاي بسيار دور بر مي‌گردد ، آن قدر دور كه مي‌توان گفت از زماني كه انسان با طبابت و مقابله با بيماري‌ها آشنا شد با ترياك نيز به عنوان يك ماده دارويي آشنا شده است. به عنوان مثال در مصر باستان در حدود 4 هزار سال قبل از ميلاد استفاده از ترياك توسط طبيبان آن زمان مرسوم بوده است. در ديگر تمدن‌هاي باستاني نيز آن گونه كه تاريخ حكايت مي‌كند رد پاي ترياك را مي‌توان مشاهده نمود. اگر قدري به جلو بياييم و تاريخ قرون اخير و نزديك را بررسي كنيم مي‌بينيم ترياك از حد و اندازه‌هاي يك ماده گياهي با استفاده‌هاي دارويي و سطحي ، پاي خود را فراتر گذاشته و به عنوان كالايي كه بسيار مورد توجه بوده است ، پا به ميدان مي‌گذارد تا جايي كه به خاطر آن مسائلي چون لشكركشي‌ها ، جنگ‌ها ، فتح سرزمين‌ها و غيره نيز مطرح مي‌شود. از مهمترين اين رويدادها مي‌توان به توليد ترياك در هندوستان توسط كمپاني هند شرقي و صدور آن به كشور چين كه در قرن نوزدهم باعث بروز چندين جنگ ميان دو كشور چين و انگلستان گرديد ، اشاره كرد. ( congress 60, 2013)
در قرن هیجدهم و نوزدهم افزایش استفاده پزشکی و سوء مصرف تریاک و لودانوم (ماده ترکیبی از تریاک و الکل ) به اوج خود رسید و باعث جنگ هایی بین امپراتوری چین و انگلستان گشت . در این قرن امپراتوری بریتانیا علاقه زیادی به چای چینی داشت اما چینی ها که هر چیز خارجی را وحشیانه و بربر می دانستند ارزش محصولات بریتانیا در چین بسیار اندک بود . تجارت بین انگلستان و چین در سال 1773 میسر شد ، یعنی هنگامی که بریتانیا استان بنگال هند را تسخیر کرده و تولید و فروش تریاک را در انحصار خود گرفتند در آن زمان این استان در هند بزرگ ترین تولید کننده تریاک جهان بود . ( congress 60, 2013)
مبادله تریاک با کالاهای چینی ازجمله چای تجارتی سود آور برای بریتانیا بود که چینی ها را معتاد و برای همیشه وابسته به تریاک بنگال می کرد . با فزایش مصرف تریاک ، این کشور دچار همه گیری سوء مصرف تریاک شد و امپراتور چین با دستور ممنوعیت مصرف تریاک برای تمام مردم چین به این موضوع واکنش نشان داد . در سال 1839 امپراتور چین دستور داد نیروهای چینی تمام تریاکی را که از کشتی های بریتانیایی خریداری می شود توقیف کرده و بسوزانند.به این ترتیب جنگ تریاک آغاز شد و به مدت 3 سال نیروها ی بریتانیا و چین جنگیدند ولی در نهایت توپخانه و کشتیهای جنگی بریتانیا برنیروهای چین پیروز شدند .
در نتیجه این جنگ امتیاز انحصاری تجارت تریاک در چین به بریتانیا واگذار گردید و جزیره هنگ کنگ نیز به عنوان غرامت به این کشور واگذار گردید . ( congress 60, 2013)
 در آن زمان مصرف ترياك در بين چيني‌ها به شدت شيوع پيدا كرده بود و فروش ترياك توسط كمپاني هند شرقي در چين مهمترين و كلان‌ترين درآمد اين كمپاني محسوب مي‌شد. امپراطوري چين نيز كه متوجه تخريب ترياك در بين آحاد مردم خود شده بود هرزمان كه اقدام به مقابله يا ممنوعيت ورود ترياك مي كرد ، با جنگي سخت روبرو مي‌شد و معمولاٌ در اين جنگ‌ها شكست مي‌خورد. كشور چين جزيره تايوان را به عنوان غرامت يكي از همين جنگ ها به طرف مقابل خود واگذار كرد كه در سال 2000 ميلادي مجدداٌ به چين واگذار گرديد. ترياك توسط هندي‌ها و چيني‌ها به بسياري از كشورهاي اروپا ، آمريكا و همين طور كشور خودمان رسوخ كرد. ( congress 60, 2013)
آنچه امروزه در ذهن بسياري از مردم از عوام گرفته تا خواص نسبت به شناخت ترياك وجود دارد ، چيزي جز نگاهي منفي ناشي از نگريستن به عوارض سوء مصرف اين ماده نيست. از اين ديدگاه ترياك يك ماده مخدر است كه مصرف آن باعث تخريب وجود انسان ، اعتياد ، بيماري ، بدبختي و بيچارگي است. از اين ديدگاه ترياك يك سم است ( در زمان‌هاي قديم كساني كه قصد خودكشي داشتند با خوردن ترياك اقدام به اين كار مي‌كردند) از اين ديدگاه ترياك يك ماده كشنده است كه استفاده اي جز سوء مصرف ندارد. ماده‌اي است كه بايستي به شدت از آن دوري كرد و نسبت به آن تنفر داشت . ماده‌اي است كه بايد نيست و نابود شود و اثري از آن نباشد . ( congress 60, 2013)
تمامي اين ديدگاه‌ها ناشي از نگريستن فقط به يك روي سكه است. رويي از سكه ترياك كه فقط نشان دهنده عوارض ناشي از سوء مصرف اين ماده به دليل عدم آگاهي ، جهل ، ناداني و عدم شناخت انسان و عدم درك او از استفاده صحيح مي باشد. شكي نيست كه اين ديدگاه‌ها واقعي است و مصائب ذكر شده در سوء مصرف اين ماده وجود دارند و غير قابل انكار. ( congress 60, 2013)
حال اگر روي ديگر سكه را بررسي كنيم مي‌بينيم ترياك يكي از شاه‌كارهاي خلقت خداوند در بخش گياهان دارويي است. ترياك ماده اي است كه امروزه در علم پزشكي و داروسازي جايگاهي بسيار مهم و ارزشمند دارد. ( congress 60, 2013)
 مرفين اولين و مهمترين تركيب ترياك است كه در بين ترياك هاي مختلف مقدار آن از 3

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد مواد مخدر، حقوق کیفری، مصرف مواد، مبارزه با مواد مخدر Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درمورد مواد مخدر، مصرف کنندگان، مصرف كننده، بندر عباس