پایان نامه ارشد رایگان درباره فعالیت بدنی، اضافه وزن، زنان باردار، افراد مبتلا

دانلود پایان نامه ارشد

و هم استرس‌هاي روزمره، نقش مهمی در بیماري‌هاي جسمی و ناراحتی روانشناختی دارند.

آناتومی و فیزیولوژی پانکرانس
پانکرانس (لوزالمعده) یک عضو پشت مناقی است (پرده پوشاننده احشاء بدن) که طول آن تقریباً 12تا20 سانتی متر و وزن آن بین 70 و 120 گرم است. سرپانکرانس در حلقه ی c شکل دوازدهه(گودی مانند روده باریک) قرار دارد و دم آن به طور مایل از قسمت پشتی معده به سمت ناف طحال امتداد پیدا مي‌کند. پانکرانس از خونرسانی غنی برخوردار است که توسط شریان‌های سلیاک، مانند یک فوقانی(بزرگ سیاهرگ زبرین) و طحالی تأمین مي‌شود. تخلیه و ریدی از طریق سیستم پورت کبد انجام مي‌شود. پانکرانس از فیبرهای آوران سمپاتیک و پاراسمپاتیک (رشته‌های عصبی) برخوردار است که توسط اعصاب واگ و طحالی از طریق شبکه کبدی و سلیاک تأمین مي‌شوند (فرسائی،1388).

انواع دیابت
دیابت نوع 1
سابقا دیابت جوانی یا دیابت وابسته به انسولین نامیده مي‌شد. در ابتدا معمولاً در بچه‌ها، نوجوانان و یا جوانان تشخیص داده مي‌شد. در این نوع دیابت به علت تخریب سلولهای پانکراس توسط سیستم دفاعی بدن پانکراس نمي‌تواند انسولین بسازد. بنابراین درمان آن شامل انسولین، انتخاب هوشیارانه رژیم غذائی، افزایش فعالیت‌های روزانه، مصرف روزانه آسپرین (برای بعضی افراد ) وکنترل فشار خون وکلسترول مي‌باشد (عبداللهی، حسین پور، رجب، رمضانی،1390).

دیابت نوع 2
شایعترین نوع دیابت، دیابت نوع2 است. حدود 90 تا 95 درصد افراد دیابتی، به این نوع از بیماري مبتلا هستند سابقا دیابت غیر وابسته به انسولین نامیده مي‌شد. این نوع دیابت متداول ترین نوع دیابت است که در هر سنی حتی در طی دوران کودکی ایجاد مي‌شود. نوع2 دیابت در حال افزایش در میان بچه‌ها و نوجوانان است.
برخلاف دیابت نوع 1 که تولید انسولین به طور کامل از بین مي‌رود، علت دیابت نوع 2عدم هماهنگی بین نیاز بدن به افزایش ترشح انسولین و توانایی بدن در انجام این کار مي‌باشد. در ابتدابا مقاومت به انسولین شروع مي‌شود، به صورتی که سلول‌های ماهیچه ای، کبد و چربی‌ها از انسولین به خوبی استفاده نمي‌کنند. بنابراین پانکراس به علت افزایش نیاز سلول‌های بدن به قند انسولین بیشتری مي‌سازد و به تدریج توانایی خود را برای ترشح انسولین کافی قند خون ناشی از غذااز دست مي‌دهد. و بطور کلی زمانی که دیابت نوع2 تشخیص داده مي‌شود، معمولا لوزالمعده میزان کافی انسولین را تر شح میکند اما به دلایل ناشناخته، بدن نمي‌تواند به شکل موثري از انسولین استفاده نماید و این وضعیتی است که به آن مقاومت به انسولین گفته مي‌شود. بعد از چند سال از تولید انسولین کاسته مي‌شود و نتایج مشابه دیابت نوع1 است. گلوکز ساخته مي‌شود و به خون مي‌ریزد ولی بدن نمي‌تواند از این منبع اصلی سوخت استفاده کافی کنداز آنجا که مهمترین دلایل افزایش نیاز به انسولین، افزایش توده چربی بدن (چاقی و اضافه وزن) و کاهش فعالیت فیزیکی مي‌باشد، افزایش وزن اضافی و بی تحرکی سبب افزایش شانس ابتلابه دیابت نوع2 می‌شود. درمان شامل کاهش وزن، ورزش منظم، استفاده از داروهای دیابت، مصرف آسپرین روزانه، کنترل فشار خون و کلسترول مي‌باشد. داروهای دیابت به تحرک ترشح انسولین و موثر شدن انسولین کمک مي‌کند(عبداللهی، حسین پور، رجب، رمضانی،1390).
.این شکل از دیابت همراه با سن بالا، چاقی، سابقه خانوادگی دیابت، سابقه قبلی دیابت حاملگی، عدم فعالیت بدنی، و نژاد مرتبط است. حدود 80 درصد افراي که دیابت نوع2 دارند دچار اضافه وزن هستند (اندرسون و همکاران، 2003).

دیابت حاملگی
دیابت ممکن است در طی حاملگی رخ دهد که تعریف دیابت حاملگی عبارت است از به هر درجه ای از عدم تحمل گلوکز گفته مي‌شود که در طی دوران بارداری رخ مي‌دهد. اکثر زنان باردار در طی دوران حاملگی باید از نظر دیابت آزمایش شوند.‌ هایپرگلیسمی دوران بارداری به علت ترشح هورمونهای جفتی است که سبب ایجاد مقاومت نسبت به انسولین مي‌شوند. توصیه مي‌شود که اگر از یک یا چند مورد از معیارهای زیر برخوردار هستند از نظر ابتلا به دیابت حاملگی در هفته‌های 24تا28 بارداری غربالگری شوند. به سن25سال یا بالاتر، زنان 25 سال یا جوانتر که چاق باشند یا سابقه خانوادگی دیابت. دیابت حاملگی در بالاتر از 14 درصد از زنان باردار رخ داده و ریسک ابتلا به بیماری‌های فشار خونی را در این زنان افزایش مي‌دهد. پس از زایمان و به دنیا امدن نوزاد، سطح قند خون شما در مبتلا به دیابت حاملگی به سطح نرمال بر مي‌گردد. لذا تمامی عزیزانی که مبتلا به دیابت حاملگی هستند برای جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم در سالیان بعد مي‌بایست با رژیم غذایی صحیح و ورزش وزن خود را به حد ایده ال برسانند(عبداللهی، حسین پور، رجب،رمضانی،1390).

شکل (1-2) انواع دیابت نوع1و 2

 علائم بيماري
شروع ديابت نوع 1 بسيار ناگهاني و ناراحت كننده است، كه مي‌تواند علائم ذيل را به دنبال داشته باشد.
الف) تكرر ادرار
ب) تشنگي و خشكي دهان به طور غيرطبيعي
پ) خستگي مفرط يا كمبود انرژي
ت) گرسنگي مداوم
ث) كاهش ناگهاني وزن
ج) تاري ديد
د) عفونت‌هاي مکرر
است بنابراين تشخيص بيماري كار بسيار دشواري است(قانعی،1392). به هر حال علائم ديابت نوع 1 بصورت خفيف‌ تر ممكن است در مبتلايان به ديابت نوع 2 نيز وجود داشته باشد. در برخي افراد مبتلا به ديابت نوع 2 هيچ گونه علائم زودرس بيماري ديده نمي شود و ممكن است سال‌ها پس از ابتلا، تشخيص داده نشود. نيمي از اين افراد در زمان تشخيص دچار عوارض مختلف ديابت هستند (قانعی،1392).
 با وجود اينكه تاكنون ديابت درمان قطعي نيافته ولي راه‌هاي مؤثري براي كنترل آن وجود آورد. به كمك درمان‌هاي مناسب دارويي و آموزش‌هاي صحيح در كنار داشتن شيوة صحيح زندگي، يك فرد ديابتي مي‌تواند همانند ساير افراد جامعه به زندگي فعال خود ادامه و خطر ايجاد عوارض ديابت را كاهش دهد (رجبی، 1385).

نشانه‌های دیابت نوع 2
نشانه‌های دیابت شامل احساس تشنگی شدید، تکرر ادرار، احساس خستگی یا گرسنگی شدید، کاهش وزن بدون علت، کاهش سرعت بهبود زخم‌های بدن، داشتن پوست خشک و خارش دار، از دست دادن حس پاها یا داشتن احساس سوزش و گز گز درپاهاو داشتن دید تار مي‌باشد. ممکن است فرد یک یا چند تا از علائم فوق را قبل از اطلاع از ابتلابه دیابت داشته باشد یا اینکه اصلا هیچگونه علائمی نداشته باشد.به این جهت آزمایش خون به منظور ارزیابی سطح قند خون برای نشان دادن ابتلا به دیابت یا پیش دیابت نیاز مي‌باشد. قند خون نسبتا بالا(180-200) نشانه‌ای در بیمارایجاد نکرده و قند خون 200- 220 نشانه‌های خفیفی در بیماران ایجاد مي‌کند که شامل افزایش حجم ادرار و تشنگی غیر طبیعی مي‌باشد، در حالی که مي‌تواند برای سالها بدون علامت باشد (عبداللهی، حسین پور، رجب، رمضانی،1390). نشانه‌ها مي‌تواند شامل خستگی یا تهوع، پر ادرار ي، تشنگی غیر طبیعی،کاهش وزن، تاري دید، عفونتهاي مکرر و کاهش سرعت بهبودي زخمها مي‌شود. بعضی افراد هیچ نشانه‌اي ندارند (اندرسون و همکاران، 2003).

عوارض زودرس دیابت
– كتواسیدوز یا كمی دیابتی: یك اختلال مربوط به سوخت و ساز است كه در اثر افزایش میزان قند خون همراه با استون ایجاد مي‌شود كه سبب گیجی، سستی و بي‌حالی، احساس تشنگی شدید، خستگی و تنگی نفس شده و همچنین در بعضی موارد با اغماء همراه است كه در صورت عدم درمان ممكن است منجر به مرگ فرد شود.
2- عفونت‌ دهی مكرر: هنگامی كه قند خون بالا باشد بدن نمي‌تواند در مقابل عفونت از خود عكس‌العمل نشان دهد و دفاع كند.
3- كاهش وزن: در این حالت بدن به جای مصرف گلوكز، از پروتئین‌ها و چربي‌ها استفاده كرده كه این امر باعث كاهش وزن مي‌شود.

عوارض دیررس دیابت
1- عارضه چشمی: كه ممكن است به نابینایی كامل ختم شود.
2- نفروپاتی(بیماری كلیه): كه ممكن است باعث از كارافتادگی كامل كلیه‌ها شود.
3- نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب): در صورت همراه شدن با مشكلات گردش خون ممكن است موجب ایجاد زخم در پاها و نیز قانقاریا شود كه در نهایت به قطع عضو مي‌انجامد.
4- بیماری قلبی- عروقی: كه بر روی قلب و رگهای خونی اثر مي‌گذارد و یا ممكن است به سكته‌هی قلبی (منجر به حمله قلبی) سكته مغزی (یكی از علل اساسی ناتوانی و مرگ در افراد دیابتی) منجر شود.

تفاوت انواع دیابت
به طور كلی دیابت به چهار گروه دیابت نوع1، دیابت نوع2، دیابت حاملگی و دیابت به علل متفرقه تقسیم‌بندی مي‌شود. دیابت نوع1 و نوع2 دو شکل اصلی این بیماری هستند و دیابت نوع 2تقریبا 85 تا90درصد مبتلایان را تشکیل می‌دهد (انجمن دیابت آمریکا،2007).
در دیابت نوع1 كه % 15- 10 كل موارد دیابت را تشكیل مي‌دهد تولید انسولین از پانكراس (لوزاالمعده) به علت از بین رفتن سلول‌های سازنده انسولین، متوقف مي‌شود به همین خاطر افراد مبتلا به این نوع دیابت باید از بدو تشخیص، انسولین مورد نیاز بدن را به صورت تزریقات روزانه تأمین كنند. دیابت نوع1 اغلب در سنین زیر 30 سال به وجود ميا‌ید. در دیابت نوع2 كه بیشتر در بالغین بالای 30 سال و چاق دیده مي‌شود و %90- 85 كل موارد دیابت را شامل مي‌شود انسولین تولید شده از پانكراس به خوبی عمل نمي‌كند. در واقع یا پانكراس به اندازه كافی انسولین ترشح نمي‌كند و یا اینكه انسولین ترشح شده، به علت وجود مقاومت به انسولین مخصوصاً در افراد چاق، فاقد كارایی لازم است. دیابت حاملگی به دیابتی گفته مي‌شود كه برای اولین بار در طول حاملگی تشخیص داده شود. این نوع دیابت معمولاً گذرا است و بعد از اتمام حاملگی بهبود مي‌یابد خانم‌های مبتلا به دیابت حاملگی بعداً در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع2 هستند. از علل متفرقه دیابت مي‌توان به جراحی، داروها (مثل كورتیكواستروئیدها)، سوء تغذیه و عفونت اشاره كرد (فرسائی، 1388).

آزمایشات تشخیص دیابت نوع2
گلوکز (قند) ناشتاي سرم آزمایش ترجیحی براي تشخیص دیابت نوع1 و 2 است. زمانی که در صبح انجام شودقابل اعتماد تر است. به هر حال تشخیص دیابت مي‌تواند بعد از نتایج مثبت در هر یک از سه آزمایش زیر بوده ولی مي‌بایست حتماً توسط آزمایش دوم (جواب مثبت ) در یک روز دیگر تأیید شود.
1 – گلوکز خون تصادفی (در هر زمانی از روز گرفته شده(بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر، همراه با حضورعلائم دیابت.
2 – میزان قند خون بیشتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر پس از 18 ساعت ناشتا بودن.
3 – یک آزمایش تحمل گلوکز 200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر که نمونه خون 2 ساعت پس از آنکه فردنوشیدنیی حاوي75 گرم گلوکز حل شده در آب را مصرف نمود گرفته مي‌شود. این آزمایش در آزمایشگاه انجام مي‌شود و در یک دوره 3 ساعته میزانهاي قند خون اندازه گیري می شود.
دیابت حاملگی بر اساس اندازه‌هاي گلوکز پلاسما در طی انجام آزمایش تحمل خوراکی گلوکز ارزیابی می‌شود. سطوح قند خون به طور طبیعی در زمان حاملگی پایین تر است، بنابراین مقادیر آستانه براي تشخیص دیابت در حاملگی پایین تر است. اگر زنی دو مقدار گلوکز خون مساوي یا بیشتر از هر یک از ارقامی که ذکر مي‌شود داشته باشد، مبتلا به دیابت حاملگی است. قند ناشتاي خون95 میلی گرم در دسی لیتر، قند یکساعت بعد 180 میلی گرم در دسی لیتر، قند 2 ساعت بعد 155 میلی گرم در دسی لیتر، قند سه ساعت بعد 140 میلی گرم در دسی لیتر (تیلور و همکاران، 2003).

دیگر اقسام اختلال متابولیسم گلوکز(پیش دیابت )
افراد پیش دیابتی، حالتی بین حالت طبیعی و دیابت داشته و در خطر ابتلا به دیابت، حمله قلبی و مغزي هستند. به هر حال مطالعات پیشنهاد مي‌کنند که از دست دادن وزن و افزایش فعالیت بدنی

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره ایماگوتراپی، رضایت زناشویی، منبع کنترل، کانون کنترل سلامت Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره فشار روانی، افسردگی اساسی، افراد مبتلا، بیماران مبتلا