پایان نامه ارشد رایگان درباره بیماران مبتلا، تاریخ زندگانی، سالن های سرپوشیده

دانلود پایان نامه ارشد

از ورود به استخر از نظر سرماخوردگي، هر گونه جوش، بيماري‌هاي پوستي، التهاب چشم و يا هر عفونت ديگري، معاينه ظاهري و در صورت ابتلا به هر يک از موارد فوق از ورود آن‌ها به استخر جلوگيري شود.
‏6- براي بازديدکننده بايد ورودي و خروجي جداگانه تعبيه شود.
‏7- درجه حرارت مناسب براي آب استخر بايد رعايت شود.
‏8- شناگران قبل از ورود به استخر با آب گرم استحمام و بعداز خروج از استخر نيز بدن خود را خوب شستشو كنند.36

4-4 رعايت نکات بهداشتي توسط شناگران
به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها، ضرورت دارد که شناگران به دستورات و نکات بهداشتي زير توجه کنند:
‏1- شناگران موظف هستند که قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون بشويند. هم‌چنين بعد از استفاده از آب استخر همين عمل را انجام دهند تا از آلودگي‌هاي احتمالي پيشگيري به عمل آيد.
‏2- قبل از ورود به استخر، حتماً پاهاي خود را در حوضچه ضد عفوني به مدت يك دقيقه قرار دهند.
‏3- شناگران قبل از ورود به استخر، بايد مثانه خود را تخليه کنند.
4-4-1 پيشگيري از حوادث
مسئولان استخرهاي شنا بايد براي جلوگيري از بروز هر گونه حادثه احتمالي آماده باشند و نکات ايمني لازم را براي حفظ جان شناگران پيش‌بيني کنند.
‏1- در تمامي استخرها بايد براي هر 100 نفر شناگر يک نجات غريق ماهر حاضر باشد و در ايام تعطيل تعداد آن‌ها دو برابر شود.
‏2- در نقاطي که عمق استخر تغيير مي‌کند، بايد مقدار عمق در کنار ديوار استخر نوشته شود. هم‌چنين عمق استخر در زير سکوي شيرجه بايد متناسب با ارتفاع سکو باشد و از سه متر کمتر نباشد.
‏3- براي پيشگيري از برق گرفتگي شناگران در استخرها از وسايل برقي استاندارد استفاده شود.
‏4- هر استخر بايد مجهز به يک خط تلفن باشد، ضمن اين كه وجود شماره‌هاي تلفن بيمارستان‌ها و اورژانس ضروري است.
4-5 سیستم گرمایش استخرها
در اغلب استخرهای امروزی، گرما از طریق سیستم آب گرم با فشار کم تأمین می شود که دمای رفت آن 82 درجه سانتیگراد و دمای برگشت آن 71 درجه سانتیگراد است.
آب در یک موتورخانه مرکزی که با گاز طبیعی یا سوخت های نفتی سبک گازوئیل کار می کند، گرم می شود. سیستم های در نظر گرفته شده برای ساختمان های استخرهای بزرگ از نوعی است که با درجه حرارت بالا کار می کند، که در این حالت موتورخانه خیلی بزرگ خواهد بود و نیاز به سرویس و تعمیرات و نگهداری خواهد داشت و در این رابطه انواع گوناگون مبدل های حرارتی سیستم های تهویه، آب گرم مصرفی و گرمایش آب استخر را می توان به خدمت گرفت. برای گرمایش سالن استخر ممکن است از توزیع کننده های حرارتی مثل رادیاتور برای محل های معین و همچنین سایر توزیع کننده های تشعشعی و جا به جایی که مستقیماً از طریق سیستم آب گرم با فشار کم تغذیه می شود، استفاده گردد.

4-6 گرمایش آب استخر
آب استخر به کمک یک گرم کننده بدون ذخیره37مبدل پوسته ای و لوله ای38 گرم می شود. دماهای توصیه شده برای آب به طور کلی 26 درجه سانتیگراد با میزان رواداری 1± درجه می باشد و در سایر موارد مطابق جدول زیر خواهد بود.
جدول 4-3 دمای مناسب استخر ها[4]
نوع استخر
دمای توصیه شده درجه سانتیگراد
تفریحی
27-26
آموزشی
30-26
مسابقه ای
28
طراحی گرم کننده بدون ذخیره به گونه ای صورت می گیرد که بتواند آب استخر را در هر ساعت 6 درجه سانتیگراد افزایش دهد. جهت اجتناب از وارد آمدن احتمالی سازه ای به کاسه استخر، میزان گرمایش می تواند حتی از مقدار بالا نیز کمتر باشد. هنگامی که کنترل های اتوماتیک به کار گرفته می شود.
4-7 تهویه استخر
در استخرهای امروزی، گزینه سیستم مکانیکی تهویه، نه تنها برای فضای پیرامونی کاسه استخر به دلیل میزان بالای رطوبت و مواد شیمیایی موجود در آب پیش بینی می گردد بلکه برای فضاهای دیگر وابسته به استخر از قبیل رختکن ها، دوش ها، مکان های دیگر مختص شستشو و نظافت و غیره نیز در نظر گرفته می شود. این امر باعث تحمیل بار زیادی بر روی دستگاه های گرمایشی در طول زمستان می شود. باید توجه داشت که گزینه سیستم تهویه، بیشترین سهم را در سیستم گرمایش ساختمان استخر به خود اختصاص می دهد.
تعویض هوا از یک سو برای جایگزینی اکسیژن جذب شده طی فرآیند تنفس می باشد و از دیگر سو جهت تخلیه گازکربنیک و بخار هوای پخش شده و همچنین بوهای بدن انسان به کار می آید. بوهای بدن انسان خطرناک نمی باشد ولی نامطبوع است و افزون بر آن در ترکیب با دما و رطوبت، ممکن است محیطی مساعد برای رشد میکروب به وجود آورد.
به طور کلی، در سیستم تهویه استخر مواردی که باید در نظر گرفته شود را می توان به صورت زیر خلاصه نمود:
1-جلوگیری از انتشار قابل ملاحظه بوهای نامطبوع بدن
2-جلوگیری از پدیده تعریق یا کاهش اساسی آن
3-برطرف کردن رطوبت
4-تأمین هوای تازه جهت تنفس
در مورد محل نصب دریچه های تهویه نیز توصیه این است که دریچه ورودی هوای تازه و دریچه تخلیه هوای استخر در سقف، نزدیک یکدیگر تعبیه نشود زیرا به گونه ای نوعی جریان کوچک هوا بین این دو دریچه ایجاد می گردد. در رختکن ها، دریچه را در ارتفاعی نزدیک کف تعیین می نمایند تا بدین ترتیب به بیرون راندن بوهای نامطبوع متصاعد شده از جوراب ها و دیگر پوشش های پاها کمک کند. تعبیه دریچه تخلیه در چنین ارتفاعی، معمولاً به بهبود جریان هوا کمک می نماید ولی محل دقیق آن باید به گونه ای انتخاب شود که دور از دسترسی خراب کاری های عمدی باشد و به روند شستشوی کف نیز خللی وارد نیاورد.
4-12 سیستم ایمنی مجموعه
آتشنشانی : این مجموعه مجهز به سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق می باشد که به صورت سیستم تر و خشک لوله کشی شده است
4-8 علوم ورزشی
علم ورزش، علمی است که به مسائل علمی و تخصصی ورزش پرداخته می شود و هدف از این علم آن است که علاقه مندان به ورزش از این طریق به کلیه مسائل مربوط به علوم ورزش پی برده و آن را بکار بندند تا کمتر دچار آُسیب شده و همچنین از طریق علم ورزش آگاهی ومهارت خود را در رشته های ورزشی افزایش دهند.

شکل4-8 ورزش کششی[6]
آدمی در مراحل تمدن به درجات عالی رسیده و اندیشه و فکر او بسیار تابناک شده و حاصل کار و اندیشه و هوشمندی انسان یعنی علوم و معارف بشری نیز روزتا روز وسعت یافته است. هر یک از دانش ها و فروغ معرفت های انسانی در قرن بیستم به صورت دریای پهناور در آمده است به طوری که در هر یک از رشته های علوم باید سال ها وقت صرف کرد تا در آن تخصص یابد و به مقام شامخی برسد، ناگزیراست از برگزاری مسابقه آن علم یا فن در جهان آگاه گردد و ازسوی دیگراز بزرگان آن رشته تاسی جوید و پیش برود، بلکه همین فرد باید علاقمند به این رشته هم باشد و همین موارد لزوم داشتن اطلاعات کافی و یا معلومات عمومی را ایجاب می کند. امروزه هیچ کس حتی کسانی که فقط ورزش را بخاطر ورزش نه بخاطر اهداف قهرمانی در رقابت های رسمی انجام می دهند، نمی توانند منکر ارزش روش های علمی در بالا بردن سطح تکنیک، تاکتیک و بطور کلی کیفیت تیم ها در هر نوع ورزشی باشند. در ورزش اجرای صحیح مهارت ها وابسته به رعایت اصول و قوانینی علمی متکی بر اصول میخانیکی و بیومیکانیکی است.39
وقتی رقابت ها در سطح، حتی صدم ثانیه ها کشیده می شود صرف نظر از تلاش شخصی ورزشکار درپیروزی، به طور دقیق ارزش تمرینات و نحوه ی استفاده حداکثر از قدرت و توان ورزشکار در تمرینات توسط یک مربی آگاه و با استفاده از روش های علمی و سایر خصوصیاتی که یک مربی موفق باید داشته باشد از جمله اصول علمی تربیت بدنی، برنامه ریزی صحیح تمرینات به نحوی که ورزشکار در روز مسابقه در حداکثر کیفیت بدنی و توان مسابقه باشد به طور کامل روشن وغیر قابل انکار است.
اگر ما ادوار گذشته را مورد مطالعه قرا دهیم در می یابیم که در مسیر عمومی تاریخ زندگانی انسان، فرهنگ ها و تمدن های بسیاری بوجود آمده است و پیدایش اجتماعات و حرکت آنان اگر چه به ظاهر مستقل بوده ولی به حقیقت در یکدیگر تاثیرات متقابل داشته و تاریخ عمومی بشر را از جنبه های حرکت درونی و بیرونی به وجود آورده است.
4-9 فضاهای اصلی مجموعه ورزشی- تفریحی
هدف مجموعه تفریحی ورزشی جذب علاقه مندان در تمام اوقات روز وساعاتی ازشب ومکانی جهت آموزش شنا وآموزش غواصی وبرگذاری مسابقات که شامل بخش های زیر میباشد :
استخر شنا، سونا و جکوزیبزرگسالان
استخر شنا، سونا و جکوزیکودکان
استخر غواصی
کمک های اولیه
سالن بدنسازی و ماساژ
سالن بیلیارد
رستوران
بوفه
فروشگاه
جایگاه تماشاگران40
جایگاه تماشا گران
کنفرانس خبری
و…
سالن های سرپوشیده ورزشی : برای برپایی ورزش های آبی و مسابقات داخل سالن مانند واتر پلوو….میتوان استفاده کرد.
4-10 تعریفی از فضاها:
4-10-1سولاریوم یااتاق ماساژ
انسان مي‌تواند به هر چيزي اعتياد پيدا کند. وقتي کاري چند بار براي ما تکرار مي‌شود، ما به آن کار عادت مي‌کنيم و اگر مدتي آن کار را انجام ندهيم، همين کناره‌گيري باعث ايجاد ناراحتي و تنش و افسردگي در ما مي‌شود. در موررد استفاده از دستگاه سولاريوم نيز مانند تمام مسايل ديگر ممکن است براي ما مساله‌ عادت به وجود بيايد. وقتي که انسان براي چند بار مداوم از اين دستگاه استفاده مي‌کند، به آن عادت مي‌کند و مساله اعتياد برايش به وجود مي‌آيد که آن هم به دليل شرايط مساعد و متعادلي است که برايش فراهم مي‌شود. به طور مثال:
گرمايي که اين دستگاه توليد مي‌کند و به بدن مي‌خورد، باعث آرامش روح و جسم مي‌شود يا محيطي که فرد در آن قرار مي‌گيرد جو آنجا، سکوت آنجا و. .. موجب مي‌شود که احساس لذت‌ به وي دست بدهد و چون انسان ذات‌اش لذت‌طلب است و از اين شرايط مطبوع لذت مي‌برد، دوست دارد مدام اين کار را تکرار کند. حال اگر پس از يک مدت که اين کار را تکرار کرده آن را متوقف کند، احساس ناراحتي مي‌کند. اين بار به سراغ‌اش مي‌رود، نه براي کسب لذت، بلکه براي اينکه ناراحتي‌اش را از بين ببرد. به طور کلي هر کاري را که ما به آن عادت کنيم، نسبت به آن اعتياد پيدا مي‌کنيم و اگر انجام‌اش ندهيم، احساس بدي به ما دست مي‌دهد.
4-10-2 سونا خشک
سونا خشک حتماً باید از چوب روسی ساخته شود که به صورت لنبه سونایی شکل داده شده باشد.این لنبه ها با شیار هایی که دارند درون یکدیگر رفته و به چوب زیر سازی که قبلاً به دیوار وصل می شود متصل می شوند برای صندلی ها از چوبی به نام کف صندلی استفاده می شود که با آن صندلیها را یک طبقه یا دوطبقه می سازند. رنگ سونا نباید به صورت معمول بقیه ی رنگهای چوب باشد و در آن فقط از سیلر و کیلر استفاده می کنندبه دلیل سرطانزا بودن

شکل 4-9 سونا بخار و عملکرد آن[8]
بررسی های تاریخی نشان دهنده وجود حمامهای داغ یا سونا به عنوان یکی از موسسات تفریحی و تمدد اعصاب در روم باستان است که در آنها اتاق بخار و ماساژ وجود داشته است. این مطالعات نشان می دهد بیش از ۲۰۰۰ سال قبل حمام سونا در کشور فنلاند از اهمیت برخوردار بوده است. امروزه حدود یک میلیون سونا در این کشور وجود دارد. عده ای از محققین فنلاندی مدعی شده اند که استفاده از سونا فوائد زیادی برای سلامتی افراد دارد، که از جمله تسکین درد در بیماران مبتلا به تنگی نفس و برونشیت مزمن را ذکر کرده اند.
حمام سونا شامل دو نوع، سونا خشک و بخار می باشد. حمام سونا خشک، اتاق کوچکی است که دارای گرمای خشک بوده و اغلب با چوب های نگه دارنده حرارت، که این چوبها بوسیله بخاری و یا کوره های کوچک گرم می شوند. گرمای اتاق حدود ۵/۷۶درجه تا ۵/۸۷ درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی ۵% تا ۲۵% میباشد. سونا بخار شبیه سونا خشک بوده ولی دارای هوای مرطوب تری می باشد.میزان رطوبت در سونا بخار ۹۵% و درجه حرارت ۴۵ درجه می باشد.
در زمینه اهمیت و ارزش سونا باید گفت که بسیاری از طرفداران و استفاده کنندگان از سونا دارای تصورات نادرستی نسبت به سونا می باشند. در کشور ما از حمام سونا بیشتر برای کاهش وزن استفاده می

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره منجیان غریق، سلسله مراتب، مکان کنترل Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره ورزشکاران، مواد معدنی