پایان نامه ارشد رایگان درباره بهای تمام شده، کارشناسی ارشد، کیفیت اطلاعات، بانک کشاورزی

دانلود پایان نامه ارشد

با توجه به اين دو ديدگاه، اطلاعات عملياتي و استراتژيكي را جهت تصميم‌‌گيري فراهم مي كند. (در فصل سوم اين دو ديدگاه به طور كامل تشريح مي شود).
از نظر كاربرد و استفاده از سيستم ABC، شركتهاي زيادي در سطح دنيا از جمله شركت استاكهام والو و فيتينگز28 كه يكي از توليدكنندگان سوپاپ آهني و سرسيلندر انواع ماشينها در آمريكا است، از ABC براي طبقه‌بندي هزينه‌ها و ارائه اطلاعات با توجه به سطوح عملياتي استفاده كرد. شركت نورترن تله‌كام ليميتد29 كه در زمينه توليد و توزيع سيستم‌هاي تلفن فعاليت دارد، از اين سيستم جهت تجزيه و تحليل فعاليتها و شناسايي اولويت‌ها براي بهبود عملكرد فعاليتهاي داخلي استفاده كرد. كارخانه تري‌كوينت30 كه توليدكننده قطعات الكتريكي مخابراتي و كامپيوتري است، براي شناسايي فعاليتهاي خود و طبقه‌ بندي آنها برحسب كاربردهاي استراتژيك و بهبود عمليات داخلي سيستم ABC را بكار برد (Turney,1997).
شركت ارنست و يانگ31، كه يك شركت مشاوره‌اي در زمينه طراحي و بكارگيري سيستم‌هاي هزينه‌يابي است، سيستم ABC را دركارخانه‌هاي بزرگي در زمينه صنعت الكترونيك، توليد نوشابه و عرضه وسايل ساختماني بكار گرفت. اين سيستم در شركتهاي توليدي و صنعتي ديگر مانند كلارك هيورث32 سازنده قطعات و موتورهاي ماشين، ديتون اكسترود پلاستيكز33 توليدكننده دريچه‌هاي پلاستيكي، كامپيوموتور34 سازنده وسايل الكترومكانيكال اتوماتيك، شركت سوپر بيكري35 توليدكننده انواع پيراشكي و نان‌ماشيني، اوريجينال بردفورد سوپ‌ وركس36 و مراكز بهداشتي و بيمارستانها مانند مركز بهداشتي بروك وود37 از سيستم ABC جهت مرتفع نمودن مشكلات تعيين‌هزينه و گزارش‌دهي به مديران مختلف، استفاده شده است. بكارگيري اين سيستم باعث افزايش سود‌آوري و بهره‌وري چشمگيري در آن شركت‌ها گرديد (Turney, 1997).
در زمينه كاربرد سيستم ABC در موسسات خدماتي، شركتهاي خدماتي همچون شركت خدمات پست بين‌المللی38، شركت خدماتي هوايي ايرايتاليا39 و رويال بانك اسكاتلند 40كه در زمينه خدمات بانكي به مشتريان فعاليت دارد، از اين سيستم جهت بهبود بخشيدن به فعاليتهاي داخلي و ارائه خدمات مناسب‌تر استفاده كرده‌اند.

تحقیقات انجام شده در خارج از کشور
کوپر و کاپلان (Cooper & Kaplan, 1988) در مقاله خود منابعی که در سازمان از آنها استفاده نمی شود از هزینه هایی که به صورت مستقیم به محصول ارتباط دارد جدا می کنند. این نویسندگان ادعا نمودند که استفاده از سیستم حسابداری سنتی باعث می شود اطلاعاتی که از این سیستم بدست می آید ناقص بوده و مدیریت را در برنامه ریزی دچار مشکل می کند و همچنین استفاده از سیستم باعث می شود که هزینه های شرکت بیش از واقع نشان داده شده و در نتیجه موجب زیان شرکت می شود. بنابر این آنها اقدام به معرفی سسیتم هزینه یابی بر مبنای فعالیت کردند.
كوپر و كاپلن در مقاله‌اي تحت عنوان هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت و محاسبه منابع استفاده شده در سال 1992 جنبه هايي از سيستم ABC را در محاسبه منابع و ظرفيتهاي استفاده شده سازماني مطرح نمودند. از نظر آنها يكي از مزاياي اين سيستم، اين است كه هزينه هاي خدمات و محصولات را براساس منابع استفاده شده اندازه‌گيري مي‌كند و منابعي كه در سازمان به عللي از آنها استفاده كامل نمي‌گردد، از هزينه‌هاي خدمات جدا مي كند و تحت عنوان هزينه‌هاي ظرفيت بلااستفاده شناسايي و طبقه‌بندي مي‌نمايد. بخشي از ظرفيتهاي بلااستفاده ناشي از محدوديتهاي سازمان است كه شناسايي اين محدوديتها و سنجش اثرات ناشي از آن به ما كمك مي‌كند كه تشخيص دهيم چگونه و كداميك از ظرفيتهاي موجود را توسعه دهيم و چگونه از ظرفيتها و منابع محدود براي تصميم‌گيري در تخصيص بهتر منابع و كاهش هزينه‌ها استفاده كنيم. در اين ميان محدوديتهاي موجود در سازمان، كه به نحوي برعملكرد بهينه آن تأثير مي‌گذارد، نقش اساسي را ايفاء مي‌كنند. لذا ارائه راه‌حلهاي مناسب و منطقي جهت كاهش اين محدوديتها، امري مهم تلقي مي‌شود.
(Turney, 1997).
فوزی عبداله ابوسلام (Fawzi Abdalla Abusalam, 2008) موانع بکارگیری هزینه یابی بر مبنای فعالیت را مورد مطالعه قرار داده و مهمترین آنها را عدم دانش کافی نسبت به این سیستم و عدم حمایت مدیران ارشد می داند. زولینگ (Xuling, 2012) در تحقیق خود به بررسی ارتباط بین هزینه ها و فعالیت ها با نوع مشتریان پرداخته و نشان می دهد که استفاده از این اطلاعات مشتریان می تواند کمک شایانی در تصمیم داشته باشد. او هزینه یابی بر مبنای فعالیت را در شرکت Petro China به اجرا در آورده و بعد از اجرای آن توانست انواع هزینه را تعیین نماید. همچنین با توجه نتایج حاصل از اجرای این سیستم ضمن افزایش دقت در برنامه ریزی در خصوص حذف فعالیت های غیر اساسی نیز تصمیم گیری شده است.

تحقیقات انجام شده در داخل کشور
خسرو اسلامی دهکردی (1377) در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با موضوع ارزیابی مقایسه ای هزینه یابی سنتی جذبی و هزینه یابی بر اساس فعالیت در پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی مدیران فنی و مهندسان نتیجه گرفته که در صورت استقرار سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت در سازمان های تولیدی و صنعتی اطلاعات بیشتری نسبت به سیستم سنتی قابل ارائه به مدیران است.
شکاری عبدالعظیم (1370) در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان بررسی کاربرد هزینه یابی بر مبنای فعالیت در افزایش بهره وری (مطالعه موردی کارخانه سیمان فارس) ضمن طراحی و اجرای سیستم بهای تمام شده بر مبنای فعالیت، بهره وری مراکز فعالیت خدماتی و تولیدی تعیین گردیده و نشان داده که این روش باعث صرفه جویی در هزینه ها و در نتیجه افزایش سود کارخانه گردیده است. همچنین با استفاده از این سیستم می توان به ارزیابی عملکرد مراکز فعالیت پرداخت و فعالیت های فاقد ارزش افزوده را کنترل کند.
احمد رجبی(1380) در پایان نامه خود با موضوع طراحی سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت و تئوری محدودیت ها با برنامه ریزی خطی عدد صحیح جهت استفاده از منابع سازمانی (مطالعه موردی کارخانجات صنعتی شیراز) با استفاده از اطلاعات حاصل از بکارگیری سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت نشان می دهد که استفاده از اطلاعات سیستم موجود باعث انحراف بهای تمام شده محصولات و اتخاذ تصمیم های اشتباه می شود. همچنین با استفاده از اطلاعات سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت، ترکیب بهینه تولید با توجه به منابع در دسترس و محدودیت ها تعیین شده است.
احمد رجبی (1381) در مقاله خود با عنوان طراحی و ترکیب سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت با سیستم بودجه بندی بر مبنای فعالیت برای اداره کردن منابع بیمارستانی اشاره می کند که در سیستم هزینه یابی موجود (سیستم های سنتی) هیچ گونه ارتباط مستقیمی بین فعالیت های لازم جهت ارائه خدمات و و میزان استفاده از منابع بیمارستانی وجود ندارد در نتیجه بهای تمام شده و هزینه های ارائه خدمات منعکس کننده هزینه فعالیت ها و منابع بکارگرفته شده نمی باشد. سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت با بکارگیری مکانیز مهای متعدد این مشکل را رفع می کند.
یزدانی آرانی (1382) در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان مقایسه بهای تمام شده تکثیر ماهی در کارگاه شهید انصاری رشت طبق هزینه یابی بر مبنای فعالیت و مقایسه آن با سیستم موجود با شناسایی محرک های اصلی و فرعی هزینه، زمینه مقایسه بهای تمام شده هر فعالیت را فراهم نموده و به مدیریت در تصمیم گیری در مورد هر فعالیت کمک می نماید.
محمد رضا طاهر کردی (1382) در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان بکارگیری سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت در شرکت نفت فلات قاره ایران نتیجه می گیرد که سیستم های هزینه یابی بر مبنای فعالیت نسبت به سیستم هزینه یابی سنتی (سیستم فعلی این شرکت) به شیوه ای مناسب تر و منطقی تر هزینه ها را به محصولات تخصیص داده و و این محصولات را به صورت دقیق تری هزینه یابی می کند. بعلاوه این سیستم با بهبود کیفیت اطلاعات و همچنین ارائه اطلاعات مفید و مربوط در خصوص فعالیت های اصلی شرکت، در زمینه بهبود فرآیندها و بهره وری نسبت به سیست فعلی که صرفا اطلاعات کلی و البته نادرست ارائه می نماید، بر تصمیمات استفاده کننده مؤثرتر خواهد بود.
بختیار استادی (1383) در پایان نامه خود با موضوع بکارگیری یک سیستم ساخت و تولید انعطاف پذیر با استفاده از روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت به محاسبه بهای تمام شده فرآوری و تولید قطعات با این روش و مقایسه آن با هزینه نهایی تولید پرداخته و در پایان نتیجه می گیرد که بهای تمام شده با هزینه نهایی برابر است.
امین ناظمی (1390) در پژوهش خود به ارزیابی تطبیقی سودمندی اطلاعات سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت با هزینه یابی سنتی در بانک کشاورزی ایران پرداخته است. وی در تحقیق خود نتایج دو سیستم هزینه یابی سنتی و سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت را مورد مقایسه قرارداده و نشان می دهد اختلاف معناداری در بخش پایانه های شعب میان نتایج دو سیستم وجود دارد. همچنین مدیران و کارکنان مالی بانک اطلاعات حاصل از سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت را سودمندتر از اطلاعات سیستم سنتی ارزیابی می کنند. این نتایج در سطوح مختلف بودجه بندی، تصمیم گیری مالی و تصمیم گیری راهبردی بانک آزمون و نتایج مشابهی مبنی بر اختلاف معنی دار نتایج دو سیستم گزارش شده است. نتایج نشان می دهد عوامل سازمانی، محیطی، فن آوری و فردی بر تمایل افراد برای به کارگیری سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت مؤثر هستند .همچنین میزان پشتیبانی مدیریت، میزان مشارکت در فرآیند به کارگیری و نیز کافی بودن منابع مورد نیاز برای استقرار این سیستم مطرح و نتایج به دست آمده به کمک رگرسیون مرزبندی شده آزمون گردیده است. نتایج این پژوهش نشان می دهد حمایت دولت، استفاده از نظرات متخصصین و پشتیبانی مدیران ارشد، سهم قابل ملاحظه خدمات بانکی از هزینه های سربار و میزان آموزش کارکنان نیز از مهمترین عوامل مؤثر در به کارگیری سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بانک کشاورزی بوده است.

پيشينه سيستمهای هزينه يابی و بهای تمام شده خدمات در صنعت هوانوردی و فرودگاهی
يکی از اولين مطالعات انجام شده در زمينه هزينه يابی در صنعت فرودگاهی توسط موسسه اقتصاد اروپا41 و به سفارش سازمان هواپیمایی کشوری42 انگلستان در آوریل 2001 با موضوع هزینه یابی در فرودگاهها انجام شده است. در این تحقیق خدمات فرودگاهی به دو دسته خدمات هوانوردی و غیر هوانوردی تقسیم شده است. همچنین با توجه به سرمایه بر بودن بخشی از خدمات غیر هوانوردی مانند تاسیسات و تجهیزات تعمیرات اساسی هواپیما، جاده های دسترسی فرودگاه، تاسیسات سوخت رسانی هواپیما، خدمات کترینگ هواپیمایی و … و عدم توانایی مالی و مقرون به صرفه نبودن سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی صراحتاً ارائه این خدمات به عهده فرودگاه گذاشته شده و لاجرم بایستی در مبحث هزینه یابی نیز مورد توجه قرار گیرند.
هزینه یابی در فرودگاه شامل تسهیم هزینه های عملیاتی، هزینه های تامین مالی و مخارج سرمایه ای شامل ساختمان های اداری و عملیاتی، تجهیزات و تاسیسات فرودگاهی، باند و سطوح پروازی می باشد که بایستی با توجه به مبانی و معیارهای تسهیم متناسب با نوع خدمات ارائه شده در فرودگاه به این خدمات سرشکن شوند. در این تحقیق پس از ذکر معایب سیستم های سنتی هزینه یابی از جمله تسهیم هزینه ها بر اساس حجم خدمات و یا مبانی غیر مرتبط دیگر، سیستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت به عنوان راهکار اساسی جهت بالابردن دقت و کیفیت اطلاعات بهای تمام شده توصیه شده است.
موسسه هلیوس43 به سفارش سازمان هواپیمایی کشوری انگلستان در جولای 2013 به تحقیق در خصوص تخصیص هزینه های پشتیبانی مرکزی در فرودگاه گت ویک و هیثرو لندن پرداخته است.
موسسه سیاست اقتصادی کمبریج44 به سفارش سازمان هواپیمایی کشوری انگلستان در اکتبر 2013 به تحقیق در خصوص هزینه یابی در مرکز ملی ناوبری انگلستان پرداخته است.
در رابطه با بکارگیری سيستم هزینه یابی بر مبنای فعالیت در صنعت فرودگاهی کشور تا کنون

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره بهای تمام شده، جمع آوری اطلاعات، مراکز آموزشی، اطلاعات مالی Next Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره بهای تمام شده، جامعه آماری، ادبیات تحقیق، تحلیل اطلاعات