پایان نامه ارشد رایگان با موضوع مصرف کننده، تلفن همراه، صنایع کاربر، کانال توزیع

دانلود پایان نامه ارشد

به بنرهاي ثابت، بنرهاي انيميشن دار(بنرهاي پويا) وبنرهاي تعاملي اشاره كرد.
شكل جديدي از تبليغات نيز توسط شبكه هاي تلويزيوني كابلي به شكلي هوشمندانه در اختيار بينندگان قرار مي گيرد. به عنوان مثال در هنگام پخش يك فيلم سينمايي با مضمون فلسفي، هيچگاه نوشابه يا خوراكي تبليغ نمي شود. از يك برنامه اي كه مورد علاقه بيننده است استفاده مي شود تا محصولات مرتبط با همان علاقه نيز به بيننده معرفي شوند. به عبارت ديگر رابطه منطقي ميان تبليغ و برنامه وجود دارد.
استفاده از تابلوها يا صفحات الكترونيكي بزرگ برروي وسايل نقليه از جمله اتوبوس ها نيز از شيوه هاي جديد تبليغات محسوب مي شوند كه در كشورهايي چون ژاپن، آمريكا، هنگ كنگ و… به تبليغ يا اطلاع رساني مشغولند.
نوع جديد ديگري از تبليغات ارسال پيام بر روي تلفن همراه است. به دليل نزديك بودن و در دسترس بودن هميشگي تلفن همراه در نزد صاحبان آنها، شانس ديدن و پسنديدن محصولات تبليغاتي را به شدت بالا مي برد. بزودي پژوهشگران ژاپني تبليغات رسانه اي جديدي را به نام «باران اطلاعات» به جهان عرضه خواهند كرد. شبكه خبري بي . بي .سي در آخرين گزارش هاي خود اعلام كرد محققان آزمايش ژاپني «سايبرسالوشن» تا چند سال ديگر پروژكتورهايي را اختراع مي كنند كه در نقاطي خاص باران هاي اطلاعاتي توليد خواهند كرد. قطره هاي باراني در اثر برخورد با زمين حركت هاي مواج توليد مي كنند و همچنين اگر مردم وارد اين منطقه باراني شوند، مي توانند آگهي ها را از طريق قطره هايي كه روي دست آنها مي افتد، ببينند.
به اعتقاد «يوكوايشي» از پژوهشگران اين پروژه، تبليغاتي كه روي دست مصرف كننده ظاهر مي شودمي تواند او را متقاعد كند كه اين پيام واقعاً براي او تهيه شده است .(لالمي ،1384،روزنامه ايران)
يك نوع ديگر از تبليغات نوين، تبليغات زير آستانه حسي يا نامرئي است كه اولين بار توسط يك متخصص امور تبليغات بنام جيمز ويكاري بكار رفت. او هنگام نمايش فيلم اسپارتاكوس در سالن سينما عبارت پاپ كورن بخوريد و كوكا بنوشيد را با سرعت يك سه هزارم ثانيه، بدون اطلاع قبلي بينندگان روي پرده سينما انداخت. پس از آن، تماشاگران در خلال فيلم تمايل زيادي به پاپ كورن و نوشابه كوكاكولا در خود احساس كردند.(شاه محمدي ،68:1385)
اين شيوه در آن، آگهي دهنده پيام خود را به گونه اي طراحي مي كند كه از حاشيه هاي پايين گسترده شنوايي و بينايي مخاطبان بهره گيرد تا ضمير ناخودآگاه آنها را متأثر سازد. بدين منظوراز شگردهاي مختلف الكترونيكي و كامپيوتري و روان شناختي توأم استفاده مي شود.
البته درباره موثر بودن يا موثر نبودن اين نوع تبليغات اختلاف نظر بسيار است. برخي از متخصصان تبليغات، قاطعانه تبليغات زير آستانه حسي را رد مي كنند و برخي ديگر آن را بسيارموثر مي دانند.

موسسه هاي تبليغاتي نوين :
موسسه هاي تبليغاتي نوين به دليل تقاضاهاي تخصصي براي طراحي و اجراي تبليغات به وجود آمدند. ارتباطات يك حوزه تخصصي در مديريت گرديد، كه نيازمند تفكر، پيام، سبك و تكنيك هاي مديريتي حرفه اي بود. ولني پالمر12 اولين موسسه تبليغاتي را در سال 1840 در آمريكا تأسيس كرد. پالمر به عنوان يك عضو مشهور از دنياي تبليغات، نويسنده اي زبردست و طراحي خلاق در تبليغات بود. موسسه هاي بيشتري وارد عرصه تبليغات شده اند و به تحقق اهداف تبليغاتي سازمان ها كمك كردند. پايان قرن نوزدهم شاهد توسعه موسسه هاي تبليغاتي بود كه باعث شكل گيري تكنيك هاي تبليغاتي و بازاريابي سطح بالايي گرديد.
در اوايل قرن بيستم، تبليغات شدت بيشتري يافت . روانشناسان نيز مدل هايي براي كمك به تبليغات بسط دادند. تبليغات به عنوان هنر فروشندگي در نيمه دوم قرن بيستم مطرح شد و تحقيقات در حوزه تبليغات به عنوان بخش مهمي از مديريت تبليغات گسترش يافت. (حسنقلي پور، 16:1388)

رسانه الكترونيك :
در آغاز قرن بيستم تبليغ كنندگان شروع به استفاده از رسانه هاي الكترونيكي براي مقاصد خود نمودند.با اختراع تكنولوژي بي سيم، توسط ماركني 13 در سال 1865، تبليغات راديويي از سال 1920بسيار فراگير شد و اولين آگهي بازرگاني در راديو پخش شد. در سال 1950تلويزيون به عنوان رسانه اصلي تبليغات محسوب شد. به خاطر ويژگي هاي بصري و گفتاري، تلويزيون تقريباً تبدیل به يك رسانه اصلي و محبوب براي پخش تبليغات گرديد. و در نهايت در سال 1960 استفاده فراگير از تلويزيون رنگي موجب تسريع روند تبليغات تلويزيوني گرديد.(همان:16)
رسانه هاي الكترونيك به معني انتشار اطلاعات در دوره هاي زماني مشخص در قالب صفحات وب بر روي يك شبكه ي اطلاع رساني يا روي اينترنت است.
محتويات چنين رسانه اي به جاي چاپ شدن بر روي كاغذ، به صورت فايل هاي رايانه اي در حافظه ي يك رايانه قرار دارد. اين فايل ها كه در قالب خاصي به نام صفحات وب منتشر مي شوند، در دوره هاي زماني معيني در يك شبكه ي اطلاع رساني متصل به اينترنت قرار مي گيرند و مخاطبان چنين نشرياتي يعني افرادي كه با رايانه شخصي خود به آن شبكه متصل مي شوند، مي توانند صفحات روزنامه را روي صفحه نمايش رايانه خود ببينند و يا آن را روي كاغذ چاپ و سپس مطالعه كنند. اتصال به شبكه ي اطلاع رساني مورد نظر ممكن است از طريق اينترنت يا در يك شبكه ي داخلي (اينترنت) صورت پذيرد.(احمدزاده ،162:1390)

كاركردهاي اجتماعي تبليغات :

تبليغات كاركردهاي اجتماعي بسياري دارد كه به اختصار به تعدادي از آنها اشاره مي شود :
1) افزايش سطح استاندارد زندگي : تبليغات باعث افزايش سطح آگاهي جامعه از محصولات جديد و كاربردهاي مؤثر آنها براي افزايش سطح رفاه زندگي است. تبليغات با ايجاد تقاضا براي اين محصولات رفاه عمومي در جامعه را افزايش مي دهد و باعث بهبود سطح استاندارد زندگي مي گردد.
با نگاهي گذرا به محصولاتي كه امروزه در منزل ما وجود دارند این مسئله به وضوح دیده می شود.
2) افزایش آگاهی در مناطق دورافتاده و غیر شهری : تبلیغات از طریق رسانه ای مثل تلویزیون به دورترین نقاط هم می رسد و به افراد ساکن آن مناطق درباره محصولات جدید و طریقه استفاده از آنها آموزش مي دهد. بدين ترتيب آنها نيز در جريان امور روزمره قرار مي گيرند.
3) ايجاد اشتغال : تبليغات با افزايش تقاضا، زمينه را براي ايجاد اشتغال فراهم مي كند. علاوه بر آن تعداد بسيار زيادي نيز در خود صنعت تبليغات مشغول بكار هستند.
4) كمك به حل مسائل اجتماعي : تبليغات با مطرح كردن عوامل اجتماعي در حل بحران هاي اجتماعي نقش زيادي دارد. آموزش رفتارهاي مثبت در جامعه، مبارزه با اعتياد، مبارزه با تبعيض، مبارزه با كودك آزاري، حمايت از حقوق اقشار آسيب پذير و هشدار درباره بيماري هاي فراگير مثل ايدز از آن جمله است.
5) اعلان هاي دولتي : در بسياري موارد دولت ها براي اعلان مسايل عمومي از تبليغات استفاده مي كنند. تشويق به شركت در انتخابات، پرداخت ماليات، اعلام تاريخ هاي شروع و پايان رخدادها، بزرگداشت ها و مناسبت ها از اين موارد هستند.(حسنقلي پور و ديگران ،19:1388)

انواع تبليغات :
تقسيم بندي هاي متفاوتي از تبليغات به عمل آمده است كه ما در اين رساله به دو نوع از اين دسته بندي ها اشاره مي كنيم :

الف – تقسيم بندي كه آقاي دكتر سپنجي در جزوه درس تبليغات به آن اشاره نموده اند :
1) تبليغات نام :
قابل مشاهده ترين نوع تبليغات، تبليغات نام يا عنوان در حوزه تجاري يا غير تجاري است. اين نوع از تبليغات بر توسعه از هويت و ايجاد تصويري بلند مدت از يك عنوان يا مفهوم متمركز است و تلاش مي كند آن نام را برجسته سازد.
2) تبليغات خرده فروشي :
اينگونه از پيام هاي تبليغاتي محصولاتي را كه قابل دسترس است را معرفي مي كند و به تحصيل امر خريد و فروش كالاها براي مشتريان و فروشندگان جزء كمك مي نمايد.
3) تبليغات سياسي :
اين نوع از تبليغات بيشتر براي متقاعد كردن مردم در فرآيندهاي انتخاباتي كاربرد دارد. از ديدگاه بسياري از متخصصان اين حوزه، تمركز تبليعات سياسي بيشتر بر تصويرسازي است تا پرداختن صرف به يك موضوع .
4) تبليغات كتب راهنما :
اينگونه از تبليغات به اين منظور به كار مي رود كه مردم را راهنمايي كند كه چگونه كالايي را بخرند يا از چه خدماتي استفاده كنند. تبليغات کتب راهنمارا با كتاب هاي زردهم مي شناسند.
5) تبليغات پاسخ مستقيم : اينگونه از تبليغات از هر وسيله تبليغي از جمله پست مي تواند استفاده كند و براساس آن دريافت كننده پيام (مخاطب هدف) نيز مي تواند به وسيله تلفن يا پست به پيام پاسخ دهد و محصول يا خدمات مورد نظر خود را از همان طريق دريافت نمايد.
6) تبليغات شغل به شغل :
تبليغات شغل به شغل به خرده فروشان، عمده فروشان و توزيع كنندگان كالا و خدمات اختصاص دارد. علاوه برآنكه خريداران كالاهاي صنعتي، حقوقدانان و حتي پزشكان را ممكن است به عنوان مخاطب هدف انتخاب كند.
7) تبليغات نهادي يا موسسه اي (روابط عمومي) :
نام ديگر اين نوع از تبليغات، تبليغات براي سازمانها و ارگانهاست. كه برايجاد هويت براي يك موسسه يا نهاد يا نفوذ بر عموم مخاطبان براساس ديدگاه آن سازمان انجام مي شود.
8) تبلیغات خدمات عمومی PSA))14 :
پیام هایی است که حاوی آرمانهایی نیک یا اهداف رفتاری است. که بیشتر بر مراعات اخلاق و اصول انسانی و نظایر آن تأکید می نماید و به طور معمول موسسات تبلیغاتی حرفه ای در دنیا چنین تبلیغاتی را به طور رایگان تولید می کنند و رسانه ها نیز بابت آن هزینه ای دریافت نمی نمایند.
9) تبلیغات تعاملی :
چنین تبلیغاتی با گسترش ICT ها و رسانه های مبتنی بر رایانه و اینترنت در دنیا رونق یافته است و مخاطب آن دیگر به عنوان مخاطب شناخته نمی شوند بلکه کاربرانی هستند که می توانند به آگهی پاسخ دهند، آنرا اصلاح کنند، گسترش دهند یا به آن بی اعتنایی کنند.

نوع دیگری از تقسیم بندی تبلیغات به شرح ذیل است :
تقسیم بندی تبلیغات برمبناهای مختلف :
1. تبلیغات بر مبنای جغرافیا :
تبلیغات محلی : در این روش سعی در ایجاد تقاضا و پوشش بازار محلی است.
تبلیغات ملی : در این روش تمام یک کشور پوشش داده می شود.
تبلیغات بین المللی – جهانی : هدف از این روش پوشش یک منطقه یا کل جهان می باشد این روش بیشتر مورد استفاده شرکت هایی با رویکرد جهانی است.
2. تبلیغات بر مبنای مخاطب هدف :
تبلیغات برای بازار مصرف : این تبلیغات برای ترغیب مشتری و مصرف کننده نهایی صورت می گیرد این نوع تبلیغات در بیشتر رسانه ها مثل تلویزیون، رادیو و رسانه های چاپی دیده می شود.
تبلیغات صنعتی : این تبلیغات بیشتر برای صنایع کاربرد دارند. تبلیغ برای مواد اولیه صنعتی و ماشین آلات از آن جمله است . این نوع ازتبلیغ بیشتر در مجلات و نشریه های تخصصی دیده می شود.
تبلیغات حرفه ای : این نوع تبلیغات بیشتر گروه ها و اقشار حرفه ای مثل و کلاء، پزشکان و مهندسان را هدف قرار می دهد. به عنوان مثال تبلیغ برای یک دارو و یا یک مکمل خاص غذایی که جامعه پزشکان را هدف قرار می دهد.
تبلیغات برای سیستم توزیع : این نوع بیشتر اعضای کانال توزیع را هدف قرار می دهد که مصرف کننده نهایی نیستند. هدف از این تبلیغات تحریک بیشتر این اعضا برای خرید بیشتر و افزایش سطح موجودی انبار آنهاست .
3. تبلیغات بر مبنای سطح تأثیر در تقاضا :
سطح تأثیر اولیه : در این حالت تبلیغات فقط به دنبال ایجاد تقاضای اولیه برای محصول است فارغ از اینکه این محصول به چه برندی متعلق است. برای محصولاتی که به تازگی اختراع شده اند و هیچ دانشی در مورد آنها وجود ندارند، تولیدکنندگان اقدام به ایجاد تقاضای اولیه در بین جامعه می کنند تا افراد را با آن محصول و ویژگی آن آشنا کنند.
سطح تأثیر انتخابی : در این روش تولیدکنندگان علاوه بر معرفی محصول بر برند خود نیز تکیه دارند این روش تنها زمانی موثر است که تقاضای اولیه ایجاد شده باشد.
4. تبلیغات برای معرفی سازمان یا برای معرفی محصول
تبلیغات برای سازمان : هدف این تبلیغ معرفی یک سازمان و ایجاد شهرت، مقبولیت و مشروعیت اجتماعی نزد ذی نفعان و سهامداران است. این روش برای سازمان ها محبوبیت

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان با موضوع فرهنگ اصطلاحات، مصرف كننده، حمل و نقل Next Entries پایان نامه ارشد رایگان با موضوع هستی شناسی، مصرف كننده، اعتقادات دینی، مصرف کنندگان