پایان نامه ارشد رایگان با موضوع محدوده آسایش، امام حسین(ع)، میانگین دما، بافت فرسوده

دانلود پایان نامه ارشد

مخزن آبانبار با تخریب بخشی از دیوار پاشیر بودهاست. پس از آن فنهایی در مخزن نصب گردید تا رطوبت آبانبار را تخلیه نماید، این کار به مدت دو سال ادامه یافت. از آنجا که گود زورخانه در عمق زیادی قرار داشت، انعکاس صدا در آن بسیار زیاد بود و موجب آزار ورزشکاران میشد، به همین دلیل مخزن آبانبار با خاک پرشد تا گود زورخانه در سطح بالاتری احداث گردد. امروزه این آبانبار یکی از زورخانههای شلوغ شهر مشهد میباشد(zurkhanehmashhad.blogfa.com/). علاوه بر این آبانبار، آبانبارهای بسیار دیگری در یزد و کرمان به زورخانه تبدیل شدهاست.
تبدیل آبانبار امیر چخماق(ستی فاطمه) یزد به زورخانه:

در این آبانبار برای بهرهوری از فضای استوار و چشم نواز گنبد، با ساختن سقفی کاذب در فضای حدود یک متر پایینتر از سطح کوچه، بنای زورخانه صاحب الزمان و گود آن ساخته شدهاست. سازندگان به احداث چند اتاق با استفاده از مصالح جدید پرداختهاند. زیر سقف مخزن که اکنون سقف زورخانه است، رسمی بندی آجری اجرا گردیدهاست(تصویر شماره66).

فصل هفتم: انتخاب سایت و تحلیل وضع موجود

انتخاب سایت

جهت ارائهی طرح باززندهسازی آبانبارها با جزئیات بیشتر، از میان آبانبارهای موجود در شهر لار، سایت همجوار با چهار آبانبار در محله کهویه انتخاب گردیدهاست. این سایت در کوهپایهی کوهی که قلعه تاریخی قدمگاه بر آن قرار دارد، واقع گردیدهاست. از مزایای این سایت آب و هوای نسبتا خنکتر نسبت به سایر مناطق شهر و نزدیکی به مسیر پرتردد لار- بندرعباس میباشد(تصویر شماره67). در ادامه به تفضیل به معرفی سایت و بیان نقاط قوت و ضعف آن میپردازیم.
معرفی سایت

سایت مورد نظر در محله کهویه قرار دارد. این محله، یکی از قدیمیترین محلات لار محسوب می شود. از نظر جمعیت شهری با بیش از شش هزار نفر در بین 10 محله قدیمی لار بیشترین جمعیت را در خود جای داده است. در قدیم محله کُوو در حاشیه شهر ودرمسیر جاده ابریشیم از سرحد به طرف خلیج فارس یا برعکس قرار داشته است. محله به دو محله زیر وبالا تقسیم شده است. در حال حاضر چون این محله در ورودی شهر قرارگرفته است به عنوان سیما و منظر شهر محسوب میگردد. به علت کوهستانی بودن قسمتی از این محله و جذب کم آب در زمین آن، اهالی دچارمشکل فاضلاب هستند؛ به طوری که ورودی این محله از سمت شهر لطیفی دچار بوی بد فاضلاب است. بافت این محله تقریبا فرسوده است تا بدان حد که در صورت بارندگی، احتمال ریزش ساختمان وجود دارد. این امر لزوم باززنده سازی این محله را تشدید میکند. محله با این جمعیت فاقد یک پارک یا مراکز تفریحی وورزشی است. طوری که مسافران یا مهمانان نوروزی محلی برای استراحت پیدا نمی کنند. به تازگی تمامی مدارس راهنمایی در این محل تعطیل شده است. زمین فوتبال گال چدو(کفه ابوذر) که قبلا پر رونق بود و فوتبالیست ها در آن بازی می کردند به محل فاضلاب تبدیل شده است(تصویر شماره 68 و 69). اماکن متبرکه: پیر شاه غیب در بلندی تپهای قرار دارد و یکی از پیر های معروف لار می باشد به تازگی سنگ قبر آن به سرقت رفته است. قبرستانی با همین نام در این محله نیز می باشد. مسجد امام حسین(ع) در تل سرخ یکی از مسجد های قدیمی می باشد که توسط تاجر هندی که مسلمان و شیعه بوده است ساخته می شود موقوفه ای به نام همین مسجد در هند وجو دارد. سنگ حکاکی شده از تاریخ این مسجد نیز ربوده شده است. حسینیه فاطمه الزهرا(س)، مسجد امام حسن مجتبی(ع)، حسینیه استوار همچنین شاه سلطان عباس ومسجد احمدی نیز در این کوی قرار دارند. خانواده استوار ومحمد جهانشاه کارگر، بزرگ خیر لارستانی در این محل سکنی داشته اند این خیرین، اثرهای زیادی در لار از قبیل بازسازی امامزاده میر علی ابن الحسین (ع)، بازسازی مسجد جامع شهر وهمچنین احداث بیمارستان امام رضا(ع) واثرات فرهنگی ومعنوی زیادی همانند حسینیه ومدرسه و… به یادگار گذاشتهاند(گزارش ارسالی توسط صمد کامجو در روزنامهی صحبت نو لارستان در خردادماه 1392).

تحلیل سایت

در این بخش به تحلیل سایت انتخابی از سه دیدگاه، اجتماعی، اقتصادی و محیطی پرداخته میشود.
تحلیل اجتماعی

تحلیل اجتماعی یک سایت شامل بررسی مسیرهای دسترسی، همجواریها، تراکم جمعیتی و رفتارهای اجتماعی مردم ساکن در منطقه میباشد.
دسترسی
سایت مورد نظر دارای دسترسی مستقیم از جاده پرتردد لار–بندرعباس میباشد(تصویر شماره70).

همجواریها
در تصویر زیر کاربریهای همجوار سایت انتخابی بر روی نقشه نشان داده شدهاست(تصویر شماره71).
حفظ و ارتقا هویت تاریخی
آبانبارها نماد این شهر هستند و در زمانی مهمترین عامل فراهم کنندهی امکان زندگی در این شهر بودهاست. قرار گیری چهار آبانبار قدیمی در این سایت یکی از پتانسیلهای سایت میباشد. چرا که با احیا و باززندهسازی آنها علاوه بر استفاده از آب ذخیره شده در آنها میتوان به حفظ و شناساندن این بناهای مهم و حیاتی در زمانهای نه چندان دور کمک نمود.
2-1-4 فقدان فضاهای خدماتی برای مسافران همچنین فقدان فضاهای تفریحی- فرهنگی- ورزشی در محله: همانگونه که در گزارش روزنامه صحبت نو ذکر گردیده این محله با فقدان فضاهای تفریحی- فرهنگی مواجه است. این کمبود نیاز به احداث مجتمعی فرهنگی- تفریحی را تشدید میکند.
تحلیل اقتصادی

همواره جذب توریست، از جمله راههای درآمدزایی برای یک شهر محسوب میگردد. احداث این مجتمع موجب میگردد که مسافران مسیر شیراز- بندرعباس دیگر به لار به عنوان یک شهر عبوری نگاه نکنند و به اسکان در آن تشویق گردند. احداث این مجتمع علاوه بر اشتغالزایی به جذب سرمایه نیز کمک مینماید.
تحلیل زیست محیطی

شهر لار با مختصات جغرافیایی ۳ دقیقه و ۲۷ درجه شمالی، و ۲۴ دقیقه و ۵۴ درجه شرقی گرینویچ، وبا ارتفاع ۳۰۰۰ هزار فوت از سطح دریا میباشد. آب و هوای این شهر گرم و خشک بوده و میزان بارش باران در آن بسیار کم میباشد.
تابش خورشید
شهر لار در منطقه گرم و خشک با دمای 89 درجه نور خورشید قرار دارد. 350 کیلوکالری بر سانتیمتر مربع حاصل دریافت انرژی خورشید در شرایط اقلیم لارستان میباشد. تنها مناطق مشابه لارستان با این میزان دریافت انرژی صحرای کالاهاری در استرالیا و صحرای شمال آفریقا در مکزیک است(تصویر شماره72و73).

دما و رطوبت
بر اساس روشهای بلور، دمارتین و سلیانینوف در طبقهبندی اقلیمی مناطق ، شهر لار در منطقه گرم و خشک با تابستانهای بسیار گرم و زمستانهای گرم واقع گردیدهاست.
طبق جداول ارائه شده در زیر میانگین دمای این شهر در ماههای اردیبهشت تا شهریور به حدی است که در ساعات 10تا 16 و در بعضی مواقع تا ساعت 18حتی با وجود تعبیه تدابیر زیست اقلیمی امکان گذران اوقات فراغت در محیط بیرون وجود ندارد. در این فصلها رطوبت نسبی هوا نیز بالا بوده و امکان استفاده از رطوبت زنی جهت کاهش دما وجود ندارد. در سایر فصلها دما تقریبا معتدل بوده و نیاز به اندیشیدن تدابیر اقلیمی خاصی نمیباشد(جداول شماره8و9).
سایت انتخاب شده جهت ارائه طرح در این پایان نامه، در کوهپایه قرار گرفته است و به همین دلیل از دمای کمتری نسبت به سایر مناطق برخوردار میباشد. علاوه بر آن واقع شدن کوه در جبهه غربی موجب جلوگیری از نفوذ نور مزاحم غرب به درون سایت شدهاست.
وزش باد
طبق نمودار گلباد شهر لار جهت وزش باد غالب در این شهر از شرق به غرب میباشد(تصاویر شماره74 و 75). علاوه بر آن در فصلهای گرم سال بادی از شمال شرق به جنوب غرب میوزد که باد مطلوب میباشد و دهانه آبانبارها نیز در این جهت ساخته شدهاست.

نتایج حاصل از تحلیل اقلیمی سایت
پس از بررسیهای فوق، به عنوان جمع بندی میتوان به موارد زیر اشاره نمود.
اواسط بهمن تا اواسط اردیبهشت، مهر ماه تا اواخر آبان: دمای هوا در تمام ساعات روز در محدوده آسایش قرار دارد، امکان استفاده از فضای باز در تمام طول در صورت سایه اندازی مناسب
اواخر اردیبهشت، خرداد و اواخر شهریور ماه: از ساعت 12 ظهر تا 6 عصر دما خارج از محدوده آسایش و نیاز به سرمایش، عدم امکان استفاده از فضای باز از ساعت 1تا 4 بعد از ظهر به دلیل دمای بالای هوا
تیر، مرداد و اوایل شهریور: دمای هوا خارج از محدوده آسایش و نیاز به سرمایش مکانیکی، عدم امکان استفاده از فضای باز از 10 صبح تا 8 بعد از ظهر به دلیل دمای بالای هوا
اواخر آذر، دی و اوایل بهمن : خارج از محدوده آسایش و نیاز به گرمایش مکانیکی در ساعات محدودی از روز، عدم امکان استفاده از فضای باز در ساعات اولیه صبح و اواخر شب به دلیل سرمای هوا

پتانسیلهای موجود در سایت

در جدول شماره 9 پتانسیلهای سایت انتخابی در سه حوزهی اصلی مطرح در معماری پایدار مورد بررسی قرار گرفتهاست.
جدول شماره9 : پتانسیلهای سایت(ماخذ: نگارنده)

حوزهی پایداری
پتانسیل سایت
اهداف پایداری
اجتماعی
باززنده سازی بافت فرسوده
احیای بافت تاریخی و ایجاد پویایی و سرزندگی

طراحی کاربریهای فرهنگی، اجتماعی در مقیاس شهری
برقراری تعامل اجتم

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان با موضوع ایوان غرب، دوره قاجار، صنایع دستی، دوره قاجاریه Next Entries پایان نامه ارشد درمورد ........................................................................................................................، .....................................................................................................................، رعايت، پايداري