پایان نامه ارشد رایگان با موضوع بهداشت و سلامت، حمل و نقل

دانلود پایان نامه ارشد

بازرگاني سفر چند منظوره است؛ به اين معني که مسافر مي تواند با يک سفر، چندين هدف را تأمين کند، براي مثال هنگامي که فردي با هدف بازرگاني به همراه همسرش سفر ميکند، يا زماني که تعطيلات خانوادگي با مسافرت بازرگاني يا شرکت در سمينار هم زمان شود، نوعي مسافرت دو منظوره مشاهده مي شود»(کاظمي،۱۳۸۵). کشورهايي همچون آمريکا، آلمان، ژاپن، انگليس بيشترين مسافران تجاري را به خود جلب مي نمايند حتي در آمريکا ۲۵ درصد مسافران را اين نوع گردشگران تشکيل مي دهند.
به دليل وضعيت اقتصادي ايران و نيز اوضاع سياسي سفرهاي تجاري بيشتر از داخل به خارج از کشور مي باشد .
2-2-2-8) گردشگري شهري :
نواحي شهري به علت آنکه جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي بسيار دارند غالباً مقاصد گردشگري مهمي محسوب مي شوند. شهرها معمولاً جاذبه هاي متنوع و بزرگي شامل موزه ها، بناهاي يادبود، سالن هاي تئاتر، استاديوم هاي ورزشي، پارک ها، شهربازي، مراکز خريد، مناطقي با معماري تاريخي ومکان هايي مربوط به حوادث مهم يا افراد مهشور را دارا هستند که خود گردشگران بسياري را جذب مي کند.
«همراه با توسعه گردشگري در نواحي شهري، براي برآوردن نيازهاي گردشگران، خدمات حمايتي بيشتري نظير رستوران و محل اقامت ساخته مي شود، البته بازديد کنندگاني که از خارج شهر مي آيند تنها کساني نيستند که از اين امکانات استفاده مي کنند وخود مردم شهر هم از زيرساخت ها بهره مند مي شوند»(پاپلي،۱۳۸۵). در اين ارتباط مي توان به شهرهايي همچون پاريس، لندن، نيويورک اشاره کرد که در درون خود جاذبه هاي بسياري را جاي داده اند.تهران، اصفهان، تبريز، مشهد، شيراز در بين شهرهاي ايران داراي امکانات، جاذبه ها و زيبايي هاي بيشتري مي باشند و هر ساله ميليون ها مسافر را براي بازديد از ديدني هاي اين شهرها به سوي خود مي کشاند.

2-2-2-9) گردشگري روستايي:
در گردشگري روستايي منابع فرهنگي، طبيعي و تاريخي نواحي روستايي به عنوان کالاي فرهنگي گردشگر قابل عرضه اند. گردشگري روستايي موجب رشد اقتصادي، ايجاد تنوع و ثبات در اشتغال، پويايي تجارت و صنايع، گسترش فرصت هايي براي رشد درآمد به صورت فعاليت هاي چندگانه، ايجاد بازارهاي جديد براي محصولات کشاورزي و گسترش مبناي يک اقتصاد منطقه اي مي شود(شارپلی14،۲۰۰۲). يکي از مهمترين ويژگي هاي اقتصاد گردشگري روستايي رغبت بخش خصوصي و سرمايه گذاري به علت کوچک بودن و تنوع و ساده بودن طرح ها است»(پاپلي،۱۳۸۵). در سال هاي اخير با توجه به گسترش زندگي شهرنشيني و ماشيني، بسياري از مردم تمايل دارند به محيط هاي آرام با زندگي سنتي سفر کنند، در واقع اين نوع گردشگري شباهتي هم به گردشگري بومي دارد علي الخصوص در اروپا و آمريکاي شمالي مردم به اين نوع گردشگري تمايل دارند. مردم به نواحي کشاورزي، دامداري مي روند و مدتي را در آنجا اقامت ميکنند و از نزديک شاهد نحوۀ زندگي روستايي هستند. در ايران اگر شرايط و امکانات آن فراهم شود گردشگري روستايي مي تواند از جمله موارد مهم درآمدزاي جهانگردي به حساب آيد. ايران داراي روستاهاي بکر و سنتي است که برخي از آنها با معماري خاصي که دارند مي توانند شهرت جهاني کسب کنند نظير ماسوله در گيلان، ابيانه در کاشان ، زيارت در گرگان و…
2-2-2-10) گردشگري قومي و عشايري :
اين نوع گردشگري به منظور مشاهده سبک زندگي افراد بومي و اقوام انجام مي شود. هدف گردشگري قومي شناخت اقوام مختلف و شرکت در تجربه هاي آنها است. تماشاي مراسم سنتي، جشن ها، آئين ها از جمله جذابيت هاي اين نوع گردشگري است و برخي نيزجهت درک بهتري از موقعيت خود و يا دنياي معاصر به اين گونه سفرها روي مي آورند. (پاپلي يزدي،۱۳۸۵). در ايران به دليل وجود اقوام مختلف لُر، کُرد، تُرک، بلوچ، عرب، ترکمن و خصوصياتي که هر کدام از آنها دارند واجد جذابيت هاي فراواني براي هر ناظر و گردشگر بيروني است. بسياري از گردشگران علاقه دارند تا از نزديک به تماشاي زندگي سنتي و قومي بپردازند.گردشگري عشايري قابليت اقتصاد سرمايه داري را در تعريف فضايي مناطق عشايري و ادغام آنها را در چرخه مصرف نشان مي دهد ولي آنچه مي تواند با اهميت باشد شناخت اين گونه گردشگري و تجزيه و تحليل فضاي آن برپايه سودمندي، رفاه و پايداري براي رسيدن به توسعه مفيد است. توسعه خدمات گردشگري عشايري داراي آثار مثبت و منفي و چالش هايي است که با برنامه ريزي کارفرهنگي مي توان از آثار منفي و چالش ها کاست و بر محاسن آن افزود.» (پاپلي يزدي،۱۳۸۵). ايران در اين زمينه به طرز چشمگيري غني است و مي تواند موفق به جذب هزاران گردشگر،محقق و انسان شناس از سراسر جهان شود.

2-2-2-11) گردشگري مذهبي :
دراين نوع گردشگري افرادي را شامل مي شود که به منظور ديدار از اماکن مقدس يا انجام دادن امور مذهبي مسافرت مي کنند. ميليون ها مسلمان به عربستان سفر مي کنند، مسيحيان به واتيکان يا کليساهاي مقدس، بودائيان به بنارس و برهمائيان به لهاسا سفر مي کنند و… شايد بتوان گفت در ايران اين نوع گردشگري بيشترين تعداد را به خود اختصاص داده است. سالانه ۱۵ ميليون نفر از ايرانيان تنها به شهر مشهد که يکي از امامان مقدسشان در آنجا دفن است سفر مي کنند. اين شهر در شمال شرقي ايران قرار دارد. همچنين سفر به مکه، کربلا، نجف، دمشق، مدينه از بيشترين اقبال در نزد ايرانياني که به خارج از کشور سفر مي کنند برخودار است. تقريباً اکثريت ايرانيان آرزو دارند در عمر خود حداقل يک بار از اين اماکن را زيارت نمايند. آنها معتقدند اين امر از نظر معنوي آنها را به ميزاني از رضايت قلبي مي رساند اما از لحاظ اقتصادي به نفع کشورهاي عراق، سوريه و عربستان سعودي است که بسياري از مقابر و اماکن مقدس شيعيان (۹۱ درصد ايرانيان شيعه هستند) را در خود جاي داده اند. ايرانيان در اين سفرها مبالغ زيادي هزينه مي کنند آنان براي خود و خويشاوندان خود سوغات خريداري مي نمايند و درآمد هنگفتي را به بازارهاي کشورهاي عربستان سعودي، عراق و سوريه سرازير مي کنند. اين نوع گردشگري چون کاملاً با ايدئولوژي حاکم نيز همخواني دارد در ايران بسيار ترويج مي شود و سرمايه گذاري هاي کلاني نيز چه در داخل و چه در خارج از کشور براي آن مي شود. مثلاً در جريان بمب گذاري هايي که در شهرهاي کربلا، سامرا در جريان بحران عراق شده است هم حکومت و هم مردم ايران کمک بسيار زيادي جهت بازسازي آنها نموده اند و اين در حاليست که به دليل ساختن سدها، بزرگراه ها و برخي تأسيسات ،سالانه صدها مکان باستاني ايران تخريب و يا براي هميشه نابود مي شوند.

2-2-2-12) گردشگري ورزشي :
شمار زيادي از ميهمانان کشورهاي مختلف اشخاصي اند که با قصد ورزش و تمرين يا شرکت در مسابقات ورزشي، تماشاي مسابقه تيم ها يا بازيکنان مورد علاقه شان، يا گذراندن اردوهاي ورزشي به سفر رفته اند. ورزش براي عدهاي از مسافران جنبۀ تفريحي و تفنني دارد. مثل کساني که به دليل علاقه به موج سواري، قايقراني، کوهنوردي و اسکي بازي و يا تماشاي مسابقات ورزشي به کشوري سفر مي کنند و براي عده اي جنبه حرفه اي دارد. مثل تيم ها يا بازيکناني که براي برگزاري يک مسابقه ورزشي يا گذراندن ارودوي تمريني عازم کشورهاي ديگر مي شوند. گردشگران ورزشي علاوه بر ورزش اقدام به بازديد از اماکن ديگر و يا احياناً خريد نيز مي نمايند. در ايران تقريباً هيچ مسابقه مهم ورزشي بعد از سال ۱۹۷۹ برگزار نشده است در حالي که در سال هاي پيش از اين تاريخ ايران ميزبان برگزاري بازي هاي آسيايي در سال ۱۹۷۴، جام فوتبال ملت هاي آسيا و… بوده است. در اين زمينه سه علت عمده ميتوان متصوربود:
الف) عدم وجود تأسيسات ورزشي استاندارد به اندازه کافي ،
ب) تصور ناامن بودن ايران براي برگزاري مسابقات مهم ،
ج) عدم وجود خدمات مطلوب (نظير خدمات حمل و نقل، اقامتگاه و …)
2-2-2-13) گردشگري ماجراجويانه :
«در هر جامعه کساني هستند که به انجام دادن کارهاي متهورانه و مخاطره آميز علاقه وافر دارند. برخي از اين افراد با اقدام به مسافرت هاي ماجراجويانه به اين نياز دروني خود پاسخ مي دهند. چنين گردشگراني مي خواهند از راه هاي جديد يا غير عادي، مهارت ها و توانايي هاي جسمي خود را در مواجهه با سختي ها و دشواري ها بيازمايند. لذا نوعي از گردشگري براي آنان لذت بخش و جذاب است که توأم با هيجان بيشتر باشد»(کاظمي،۱۳۸۵). در واقع اين گونه سفرها حس کنجکاوي خطرپذيري و قواي جسماني انسان ها را مورد آزمايش مي نمايد. ايران به دليل برخورداري از تقريباً همه انواع شرايط اقليمي و طبيعي (کوهستان هاي سر به فلک کشيده، رودخانه هاي خروشان، جنگل هاي انبوه در شمال کشور، غارها و آبشارها) از توانايي هاي مناسبي در اين زمينه برخوردار است.

2-2-2-14) گردشگري جنسي :
برخي از گردشگران تنها به اين منظور به ديگر نقاط سفر مي کنند تا بتوانند بخشي از نيازها و غرايز جنسي خود را برآورده سازند، رقم دقيقي از تعداد اين گونه گردشگران در دسترس نيست اما با اطمينان ميتوان گفت سالانه ميليون ها نفر از گردشگران را اين دسته تشکيل مي دهند. در پاسخ به نيازهاي آنان برخي کشورها و يا نواحي سعي کرده اند با فراهم آوردن زمينه ها و امکانات لازم اقدام به جذب تعداد بيشتري از آنان نمايند در اين خصوص مي توان به کشور تايلند اشاره کرد که sex tourism را اصليترين هدف خود اعلام کرده است. در کشور ايران به دليل محدوديت ها و ممنوعيت هاي قانوني، عرفي و مذهبي اين نوع گردشگري اصلاً موردنظر و قابل طرح نيست و پس از انقلاب ۱۹۷۹ فاحشه خانه ها و کلوپ هاي شبانه اولين مکان هايي بودند که تخريب و يا تعطيل شده اند.
2-2-2-15) گردشگري سلامت15 :
گروهي از مسافران براي استفاده از خدمات پزشکي به مکان هايي که تسهيلات درماني مورد نظرشان وجود داشته باشد، سفر مي کنند، بنابراين چنين سفري شامل فعاليت هاي گوناگوني مي شود که با هدف تأمين بهداشت و سلامت فرد يا گردشگر انجام مي شود مانند مراقبت بهداشتي و گذراندن دوره نقاهت و بازپروري. گردشگري سلامت يک مفهوم جديد است. در گردشگري بهداشتي (معالجه، سلامت) معمولاً جريان جابجايي از پيرامون به مرکز است چرا که امکانات ويژۀ پزشکي و بهداشتي را ميطلبد که اغلب در کشورهاي پيشرفته موجود است. در سال هاي اخير آمريکا، آلمان، سوئيس، اسرائيل، مالزي همواره از کشورهايي بوده اند که بيماران زيادي به منظور درمان به اين کشورها سفر کرده اند. البته گاهي جهت درمان نيازمند يک محيط آرام، پاکيزه و زيبا است که چه بسا جريان سفر از مرکز به پيرامون باشد. بالا رفتن سطح دانش مردم دنيا و توجه بيشتر به بهداشت و سلامت موجب افزايش جذابيت اين گونه سفرها شده است». امروزه اين نوع توريسم در کشورهايي همچون يونان، کرواتي، صربستان و … بسيار مورد توجه بوده و رواج دارد. مردم براي درمان بيماري هاي تنفسي، استخوان درد، پوکي استخوان، بيماري هاي کليدي، حساسيت و ديگر مشکلات سلامتي تمايل دارند به چنين مناطقي مراجعه نمايند. در سال هاي اخير در کنار تأکيد بر گسترش گردشگري فرهنگي در ايران، به اين نوع گردشگري نيز در قالب سخنراني مسئولان مربوطه و نيز برگزاري سمينارهايي در اين زمينه تأکيد ويژه شده است و متوليان امر معتقدند ايران به دليل برخورداري از طبيعت متنوع ،آرام و بکر مي تواند سهم بيشتري از گردشگراني که با قصد معالجه و تقويت سلامتي سفر مي کنند را به خود اختصاص دهد. در ايران مکان هاي زيادي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان با موضوع آداب و رسوم، هنجارهای اجتماعی، گونه شناسی، کانون توجه Next Entries پایان نامه ارشد رایگان با موضوع نگرش سیستمی، جمعیت شناختی، بازارهای هدف، عوامل انگیزشی