پایان نامه ارشد درمورد پیام کوتاه، سیستم اطلاعاتی، شرکت حمل و نقل

دانلود پایان نامه ارشد

استفاده از این راهنمایی ها می تواند اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نماید.

در بخش جستجوی سریع کاربر می توانند با کلیک بر تصاویر موجود اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نماید مثلا با کلیک بر آیکون جستجوی بارهای آینده در پنجره باز شده اطلاعات درخواست شده توسط سیستم را وارد نماید و مشاهده را کلیک نماید. در این پنجره اطلاعاتی از قبیل مبدا ، مقصد ، نوع کالا ، تاریخ بارگیری انواع بارگیری ، نوع بارگیر و … درخواست می شود، محل ورود و تاریخ بارگیری بصورت تقویم در کنار محل درج تاریخ بارگیری موجود می باشد کاربر بعد از پر کردن فرم جستجوی بارهای آینده مشاهده را کلیک کرده در پنجره باز شده گزارش بارهای آینده در دو قالب فایل اکسل و ورد در گوشه سمت چپ قابل مشاهده می باشد همچنین سیستم توانایی چاپ گزارشات را نیز دارد.

از جستجوی سریع جستجوی اطلاعات خواب کامیون با کلیک بر این آیکون فرعی باز شده که کاربر با تکمیل این فرم اطلاعاتی درباره نام پایانه و نوع بارگیر را باید تکمیل کند سپس مشاهده را کلیک کرد. در پنجره باز شده گزارش خواب بارگیرها به کاربر داده خواهد شد. کاربر می تواند این گزارش را در قالب فایلهای ورد و اکسل مشاهده نماید و در صورت تمایل گزارش را چاپ نماید.

از منوی جستجوی سریع , جستجوی اطلاعیه های فایلی کاربر با کلیک این گزینه در فرم باز شده نام استان را انتخاب و نوع فایل مورد نیاز را کلیک می نماید بنابراین با کلیک بر روی دکمه مشاهده می تواند گزارشات را در قالب فایل های ورد و اکسل دریافت نماید و در صورت دلخواه گزارش را چاپ کند.

تصویر 2-4 – اطلاعیه های متنی[63]

یکی دیگر از امکاناتی که بهتر است به سامانه اضافه شود امار طلاعات تعدا وسایل نقلیه باری بتفکیک نوع بارگیر می باشد ، این گزینه به کاربر و یا کاربرانی که قصد خرید بارگیری را دارند کمک می کند که تصمیم بهتری را جهت انتخاب نوع بارگیر خود بگیرند زیرا که اطلاع از تعداد سایر بارگیرها در سطح کشور به راننده این کمک را می کند که با اگاهی اقدام به خرید ناوگان خود نماید. از منوی جستجوی سریع گزینه اطلاعات بارگیر را کلیک می نماید در پنجره باز شده نوع بارگیر را انتخاب کرد. همچنین سال ورود اطلاعات و استان مورد نظر را نیز وارد می نماید.مثلا نوع بارگیر : بغلدار چادری سال : 1389 استان بوشهر سپس مشاهده را کلیک می نماید سیستم اطلاعاتی درباره تعداد باگیرهای بغلدار چادری در سال 1389 در استان بوشهر را به کاربر نمایش می دهد.
این وب سایت مانند سایر وب سایت های دیگر منوی ارتباط با ما را نیز دارا می باشد که با کلیک این گزینه در پنجره باز شده کاربر می تواند اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی ، پست الکترونیکی موضوع و پیام خود را وارد نماید و گزینه ارسال و یا اصلاح مجدد را کلیک نماید . همچنین این وب سایت در بخشی با عنوان درباره ما : خدمات ارائه شده در این وب سایت را توصیف می نماید .
علاوه بر این موارد که بدون نام کاربری نیز قابل دسترسی بوده اند کاربر با داشتن نام کاربری و شماره کارت هوشمند می تواند وارد وب سایت شده و اطلاعات و گزارشات کامل تری را دریافت نماید همانطور که گفته شد کاربر از طریق نام کاربری و رمز عبور و یا شماره کارت هوشمند وارد سیستم می گردد.
حال به یکی از نیازها و سامانه که در سیستم فعلی موجود نمی باشد می پردازیم رزرو بار یکی از نیازهایی که در زمان استخراج نیازمندی ها بسیاری از کارشناسان و کاربران به آن اشاره نموده اند اضافه شدن امکان رزرو بار به کاربران این فرصت به راننده می دهد که هنگام بارگیری در مبدا قبل از ورود به مقصد بار خود را رزرو نماید تا هنگام ورود به مقصد دغدغه ای برای بارگیری مجدد و یا خواب بارگیری نداشته باشد. در حال حاضر در صورتیکه راننده از بارهای موجود در یک پایانه مطلع باشد تضمینی برای او وجود ندارد که هنگام رسیدن به مقصد این بار هنوز هم باقی باشد و بتواند ان را بارگیری نماید. پس امکان رزرو بار برای رانندگان ملکی و شخصی بسیار حائز اهمیت می باشد از طرفی باید برای صاحبان کالا محرز باشد که در صورت رزرو بار , راننده به این رزرو متعهد باشد و بار را حتما حمل نماید. زیرا در صورت عدم تعهد راننده به این امر اختلالات جدی و جبران ناپذیری به چرخه حمل و نقل وارد می آید و از سوی دیگر در صورتیکه به تعهد خود پایند باشد اما در حین سفر باری به هر دلیلی نتواند در زمان مقررخود را به مقصد برساند باز هم شرکت طرف مقابل متضرر خواهند شد سپس چاره در چیست؟ در این بخش تمام این مسائل خواهیم پرداخت.

4-3-4 – تعهد راننده

اگر لازم باشد امکان رزرو بار برای راننده فراهم آید پس قطعا رانند باید متعهد باشد که برای حمل بار به پایانه مراجعه می نماید لیکن از چه طریقی این تضمین توسط راننده داده خواهد شد یکی از راههای ان وجود نام کاربر معتبر برای راننده است نام کاربری که در صورت تخلف قابل پیگرد و جریمه باشد. در حال حاضر رانندگان با شماره کارت هوشمند خود می توانند وارد سامانه شده و از امکانات آن استفاده نماید. آیا شماره کارت هوشمند به تنهایی کافی ست و می توانند راننده متخلف را جریمه نماید ؟ کارت هوشمند چیست ؟

5-3-4- کارت هوشمند

تعریفی که سازمان راهداری از کارت هوشمند ارائه کرده است به این شرح می باشد : کارت هوشمند کارتی با ضریب امنیتی بالا که امکان ذخیره سازی اطلاعات و لحاظ نمود ن اطلاعات کارت با سایر سیستم های عملیاتی را که اهم آنا به شرح ذیل است تامین می نماید. [14]
– امکان شناسایی دقیق رانندگان و تشخیص رانندگان فعال از غیر فعال
– جلوگیری از صدور کارت های تکراری یا تقلبی
– ایجاد گردش کار online
– پیش بینی مراحل صدور ، تمدید ، المثنی و تجدید کارت شناسایی
– استفاده از کارت و سهولت صدور بارنامه / صورت وضعیت و یا سیستم نوبت دهی در پایانه
– ثبت تخلفات راننده در کارت شناسایی
پس طبق نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کارت هوشمند ضریب امنیتی بالایی دارد و تخلفات رانندگان درآن ثبت می شود لذا شماره کارت هوشمند می تواند برای این سیستم مناسب باشد چون قابلیت پیگرد و ثبت تخلف را در خود نگه می دارد. بنابراین در صورتیکه راننده قصد رزرو بار را دارد باید از طریق وارد نمودن شماره کارت هوشمند خود وارد سیستم شود تا بتواند رزرو بار را انجام دهد.

6-3-4- فرایند رزرو بار / کنسل کردن

از منوی ورود به سیستم کاربر از طریق وارد کردن شماره کارت هوشمند وارد سیستم می گردد سیستم بعد از احراز هویت کاربر را شناسایی می نماید و با توجه به حدود دسترسی که برای کاربر از طریق نام کاربریش تعریف شده است خدمت / خدمات مورد نظر خود را انتخاب می نماید این منو با نام خدمات رزرو بار شامل سه قسمت می باشد ، رزرو بار ، کنسل کردن بار و گزارشات.
از منوی خدمات رزرو بار گزینه رزرو بار را کلیک می نماید : سیستم از کاربر : استان مقصد، شهر مقصد ، نوع بار درخواستی ، نوع با رگیر ، تاریخ رزرو بار ( از تاریخ تا تاریخ) شماره تلفن همراه برای ارسال پیام کوتاه ، آدرس پست الکترونیکی ( بصورت دلخواه می باشد ) را وارد سیستم می نماید کلیه اطلاعات در خواستی سیسیتم اجباری بود و کاربر حتما باید همه فیلدها را پر نماید بجز ادرس پست الکترونیک که اختیاری می باشد. سیستم قادر خواهد بود در تاریخ ذکر شده بارهایی که در استان شهر مقصد موجود است را به کاربر نمایش دهد در صورتیکه در شهر مقصد بار برای کاربر موجود نباشد سیستم از کاربر خواهد پرسید که آیا مایل است از شهرهای اطراف انتخاب نماید در صورتیکه کاربر مایل باشد که از شهرهای مجاور شهر مقصد بار انتخاب نماید ok را کلیک می نماید . سیستم قادر خواهد بود شهرهایی را که حداکثر تا 200 کیلومتر با شهر انتخابی فاصله دارند را به کاربر نمایش دهد بنابراین کاربر این امکان را دارد که از وجود بار در اطراف پایانه مقصد مطلع شده و در صورت تمایل در پایانه های مجاور بار را رزرو و هنگام رسیدن بارگیری نماید ، البته سامانه درگاه ملی این امکان را برای راننده فراهم می اورد که از اطلاعات کلیه پایانه ها هم زمان مطلع شود و بارهایی را که متناسب با بارگیر و زمان رسیدنشان باشد را انتخاب نماید.
کاربر بعد از ثبت سفارس کد رهگیری 10 کارکتری دریافت و همزمان سیستم برای کاربر پیام کوتاهی مبتنی بر مشخصات رزرو بار ارسال می نماید . کاربر باید این شماره رهگیری را به خوبی محافظت نماید تا در صورتیکه بخواهد با را کنسل نماید بتواند عملیات کنسل کردن را به درستی انجام دهد.
در صورتیکه کاربر بار را رزرو نماید و به تعهد خود پایبند نباشد صاحب کالا با اطلاع به مدیر سیستم یا کارشناس حمل و نقل شماره کارت هوشمند راننده را به سیستم بارنامه الکترونیک انلاین و یا سایر سیستم های صدور بارنامه ابلاغ کرد و راننده به مدت یک هفته از دریافت هر نوع بارنامه محروم می گردد.
تبصره 1: تاریخ رزرو بیشتر از 48 ساعت اعتبار ندارد در واقع بازه زمانی که توسط راننده انتخاب می شود حداکثر 2 روز می باشد
تبصره 2: در مواردی که راننده تا 48 ساعت قبل از رسیدن به مقصد که بار را در آن رزرو کرده به صاحب بار و یا شرکت حمل و نقل اعلام انصراف نماید محرومیت عدم صدور بارنامه برای او لغو خواهد شد.
تبصره 3: در صورتیکه بروز حوادث طبیعی (سیل و زلزله) و تصادفات جاده ای محدودیت برای راننده لغو خواهد شد.
کد رهگیری حاوی اطلاعاتی است که تاریخ و زمان رسیدن بارگیر به مقصد را در خود جای داده است. سیستم قادر خواهد بود با توجه به کد رهگیری صادر شده اطلاعات زمان رسیدن به مقصد را در خود نگهداری کند زیرا در صورتیکه کاربر قصد کنسل نمودن بار را داشته باشند ، 48 ساعت قبل از موعد می توانند بار را کنسل نماید.

7-3-4- فرایند کنسل نمودن بار

در صورتیکه کاربر بار را رزرو نمود ه باشد و کد رهگیری را دریافت کرده باشد و اکنون به هر دلیلی قصد کنسل نمودن بار را داشتنه باشند کاربر باید تا 48 ساعت قبل از موعود مقرر اقدام به کنسل نمودن بار نماید .
ورود با شماره کارت هوشمند از منوی خدمات رزرو : گزینه کنسل را کلیک نماید در فرم باز شده سیستم از کاربر شماره کد رهگیری 10رقمی را که هنگام رزرو به کاربر اختصاص داده شده را مطالبه می نماید . کاربر با وارد نمودن این کد و کلیک بر روی کنسل رزرواسیون را کلیک می نماید. از انجایی که رانندگان ممکن است دسترسی دائمی به شبکه اینترنت و امکانات مورد نیاز را نداشته باشند از طریق پیام کوتاه با ارسال کد رهگیری خود به سامانه پیام کوتاه سفارش خود را کنسل می نمایند بنابراین گزینه کنسل کردن بار نیز باید در سامانه پیام کوتاه موجود باشد ، هنگام کنسل نمودن رزرواسیون سیستم به صورت اتوماتیک امکان انتخاب بار برای کاربر دیگر را فراهم می نماید و بار کنسل شده به لیست بار های موجود و قابل بارگیری اضافه خواهد شد.

8-3-4- نرم افزارهای ردیابی مبتنی بر GPS

همانطور که در فصول پیشین بیان شد ماهوارهای GPS یکی از پرکاربردترین تکنولوژی ها در زمینه مدیریت ناوگان می باشد. شرکت های حمل و نقل با در اختیار داشتن یکی از نرم افزارهای GPS traking (ردیابی مبتنی بر GPS) می تواند محل دقیق ناوگان خود و سایر ناوگانی که قرار است برای آنها باری را حمل نماید و همچنین بارگیری که به باری از شرکت آنها رزرو نموده است را ردیابی نمایند. این قبیل نرم افزارهای امکاناتی از قبیل :
– جزئیات مکانی ناوگان
– آخرین موقعیت ناوگان
– گزارشا توقفات حرکت ناوگان
– گزارش ورود و خروج ناوگان به محدودهای تعریف شده
شرکت های حمل و نقل با در اختیار داشتن چنین امکانات و گزارشاتی می توانند تمامی رفتارهای ناوگان باری خود را کنترل نمایند پس در صورتیکه راننده کامیون ملکی / شخصی اقدام به رزرو بار نمایند شرکت ها و حمل و نقل که منتظر ورود او در پایانه یا شرکت جهت بارگیری می باشند می توانند موقعیت دقیق او را دانسته و در صورتیکه راننده قصد تخلف و یا عدم تعهد برای حمل

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درمورد پیام کوتاه، فرهنگ سازی، شرکت حمل و نقل Next Entries پایان نامه ارشد درمورد تجارت الکترونیک، فرهنگ سازی، سیستم کار