پایان نامه ارشد درمورد مصرف کننده، سازمان ملل متحد، وزارت امور خارجه، سازمان ملل

دانلود پایان نامه ارشد

پرداخت هاي مربوط به پرونده هاي قضايي توسط پست مالي.

7-13-4-2-امور مشترکين آب، برق، تلفن و گاز
قبول درخواست امور مشترکين هريک از سازمان هاي مذکور و اعلام پاسخ به درخواست کننده، پرداخت وجوه قبوض آب و برق و تلفن و گاز، قرائت کنتورهاي آب و برق و گاز، هزينه هاي مربوطه از طريق پست مالي، توزيع قبوض آب و برق و گاز و تلفن، قبول ودايع و وجوه همياري مربوط به متقاضيان تلفن.

8-13-4-2-امور شهرداري
امروزه شهرداري ها در سطح بسيار وسيعي در تعامل مستقيم با شهروندان هستند. به همين سبب لازم است سازوکارهاي مختلفي براي ارتباط با شهروندان که اساساً يک ارتباط دو طرفه است، فراهم نمايند. در اين ميان پست با قابليت هايي که دارد مي تواند نقش چشمگيري در تأمين اين ارتباط دوسويه و کاهش مراجعه مستقيم مردم به شهرداري ها و بلعکس ايفا نمايد.

9-13-4-2-امور کشاورزي
ارسال و توزيع سم، ارسال و توزيع بذر، ارسال و توزيع کود شيميايي، ارسال نمونه هاي کشاورزي، حمل و ارسال توليدات کشاورزي به مراکز نگهداري يا فروش، اخذ وجوه مربوط به فروش محصولات کشاورزي از مراکز خريد و تحويل آن به کشاورزان، توزيع آرد بين نانوايان و قنادان و ساير اصناف مصرف کننده، توزيع مجلات و نشريات کشاورزي جهاد سازندگي بين کشاورزان و ارسال مکاتبات در رابطه با تهيه ماشين آلات و ادوات کشاورزي.

10-13-4-2-امور دامپروري
ارسال و توزيع واکسن، سرم و دارو مربوط به دام و طيور، حمل و ارسال فرآورده هاي لبني مراکز خريد، توزيع خوراک دام و طيور و علوفه، توزيع شير پاستوريزه بين عاملين فروش، توزيع شير پاستوريزه درب منزل و دريافت بهاي شير بصورت ماهانه از طريق پست مالي، ارسال اسناد مربوط به دامپروري، اخذ پروانه هاي بهره برداري دامپروري و مرغداري براي متقاضيان و اخذ پروانه صيادي.

11-13-4-2-امور معادن
ارسال نمونه هاي معدني، حمل مواد معدني تا 30 کيلوگرم، حمل مواد معدني بصورت انبوه، ارسال اسناد و مدارک مربوط به امور معادن.

12-13-4-2-امور صنعت
انجام مراحل موافقت هاي اصولي در صنايع، انجام مراحل صدور پروانه هاي تأسيس کارگاه هاي جديد، روش کالاهاي توليدي کارگاه هاي صنعتي از طريق پست خريد، حمل توليدات کارخانجات به مراکز فروش به صورت کالاهاي انبوه، ارسال نمونه هاي تجاري، ارسال اسناد و مدارک مالي و صورتحساب ها، پرداخت حقوق کارگران و کارکنان کارگاه هاي صنعتي از طريق پست مالي، صدور و تعويض و تمديد دفترچه هاي بيمه کارگران و کارکنان کارگاه هاي صنعتي، انجام امور بيمه براي ساختمان و تجهيزات کارگاه هاي صنعتي در مقابل حوادث، توزيع توليدات مواد غذايي نظير کنسرو مواد بسته بندي شده بين عاملين فروش، توزيع فرآورده هاي دخانيات، ارسال و حمل مواد شيميايي در بسته بندي مخصوص و با عمليات ويژه، توزيع کاغذ بين چاپخانه ها و مؤسسات انتشاراتي، ارسال و حمل صنايع چوبي، ارسال توليدات کارخانجات نساجي به عاملين فروش در سطح کشور، ارسال مکاتبات و مدارک و نمونه هاي تجاري مرتبط به مراکز تهيه و توزيع کالا، اخذ مجوز براي صدور اقلام صنعتي و مواد اوليه، صدور مجوز عدم ساخت اقدام صنعتي، صدور حواله تحويل ماشين آلات صنعتي.

13-13-4-2-امور فرهنگي
توزيع روزنامه ها و نشريات در همان روز انتشار، آبونمان و اشتراک نشريات و مجلات هفتگي و ماهانه، قبول درخواست و توزيع نوارهاي کاست و لوح هاي فشرده موسيقي، کمک آموزشي و … ، فروش بليط تئاتر ، توزيع فرم هاي مسابقات علمي و فرهنگي. تحقيقات

14-13-4-2-امور شرکت هاي تعاوني
انجام امور ثبت شرکت ها، حمل و ارسال کالاهاي مربوط به تعاوني هاي کشاورزي، حمل و ارسال کالاهاي مربوط به تعاوني هاي مسکن، ارسال مدارک و صورتحساب هاي مالي تعاوني ها، حمل کالاهاي متعلقه به اعضاء تعاوني ها به نشاني محل سکونت آن ها.

15-13-4-2-امور مسکن و ساختمان
اقدامات مربوط به تهيه مجوزهاي ساختماني، علاوه بر بنگاه حمل و نقل، يک موسسه کارگشايي حمل و ارسال مصالح ساختماني، ارسال صورت وضعيت هاي ساختماني شرکت ها، ثبت نام از متقاضيان براي دريافت کالاهاي ساختماني کمياب، ثبت نام از متقاضيان براي دريافت زمين از سازمان زمين شهري، پرداخت عوارض شهرداري و نوسازي ساختمان، درخواست استعلام وضعيت مالکيت ساختمان ها از سازمان ثبت اسناد.
16-13-4-2-امور خدمات اجتماعي
پرداخت ماليات مستقيم، توزيع فرم صورتحساب هاي مالياتي بين کسبه و اصناف، قبول و ارسال صورتحساب مالياتي کسبه و اصناف به دارائي، توزيع کوپن در نقاط روستايي با مراجعه مأ مور پست به روستاها، صدور و توزيع دفترچه هاي بسيج اقتصادي در شهرهاي بزرگ، انجام امور مربوط به نقل و انتقالات دفترچه هاي بسيج، خريد و فروش ارز، فروش تمبرهاي مالي و مالياتي، انجام امور بيمه با اخذ نمايندگي از شرکت هاي بيمه، نگهداري کالاها و اشياء افراد حقيقي يا حقوقي در قبال دريافت حق انبارداري، ثبت نام مشمولين نظام وظيفه براي اخذ دفترچه آماده به خدمت، گسترش سرويس حوالجات پستي در کليه واحدهاي پستي، ارائه سرويس چکهاي پستي (چک بسته، چک هاي ديداري و چک هاي تضميني)، ارائه سرويس حساب پس انداز پستي، استفاده از دستگاه هاي توزيع اسکناس با ارائه کارت اعتباري داراي کد مخصوص، صدور گذرنامه، اخذ ويزا براي کشورهاي مختلف، ارائه خدمات خودروئي نظير صدور کارت المثني، نقل و انتقالات دفترچه مالکيت، صدور گواهينامه حمل مسافر و بار آن ها بوسيله ميني بوس، ثبت نام از متقاضيان جوياي کار در وزارت کار و امور اجتماعي، ثبت نام از متقاضيان جهت شرکت در امتحانات ورودي استخدامي در سازمان هاي دولتي، ارسال فرم دعوت به کار متقاضيان در سازمان ها و مؤسسات، امور ترخيص کالا از گمرکات کشور، اخذ عکس هاي افراد از عکاسي ها و توزيع آن به نشاني افراد، فروش بليط تعاوني هاي مسافر بري و شرکت هاي هواپيمايي و راه آهن، اخذ سود سهام کارخانجات و مؤسسات توليدي و تحويل آن به سهامداران، رزرو هتل براي مسافرين و توريست ها، انجام خدمات تسجيل ي وزارت امور خارجه در رابط با تأييد مدارک مختلف.

14-4-2-بررسي نقش پست در ارتباط دو سويه سازمان هاي غير دولتي – مردم
نخستين بار از سال 1945 توسط سازمان ملل متحد، به دليل تفکيک NGO عبارت «سازمان غير دولتي»94 در منشور جهاني اش ميان حقوق مشارکتي براي سازمان هاي دولتي تعيين شده براي انجام وظيفه در سطح ملي و سازمان هاي خصوصي که به منظور اداره اموري در سطح بين المللي ايجاد شده بودند، به کار برده شد. به طور کلي، مفهوم سازمان هاي غير دولتي از لحاظ تاريخي، تجانس و نزديکي خاصي با فعاليت هاي بين المللي دارد.
شايد به همين جهت است که ورود سازمان هاي غير دولتي در عرصه اجرائي در اقصي نقاط دنيا به شکل فراگير و امروزي اش، مرهون به رسميت شناخته شدن آن ها توسط نهادهاي فرامليتي و بين المللي است که خود در پي تغييرات حاصل از نيروهاي تازه اي که در دنياي پس از جنگ جهاني دوم پا به عرصه عمل گذاشتند، به وجود آمده بودند.
شکل گيري نهادهايي اين چنين، راه گشاي توسعه نوين توسط روش هاي صلح جويانه بوده اند. رشد چشمگير سازمان هاي مزبور در مدت کوتاهي که از جنگ جهاني دوم مي گذرد، جايگاه جديدي را براي آنان در دنياي امروز تعريف نموده است. امروزه بسياري از نيازهاي بشري در سراسر دنيا، از طريق نهادهاي غير دولتي و فعاليت هايشان انجام مي پذيرد. با توجه به آهنگ گسترش وسيع و فراگير سازمان هاي غير دولتي، بعيد به نظر نمي رسد که اين مؤسسات در طول زمان، به جايگزيني کارآمد و کارا براي بسياري از نهادهاي خصوصي و دولتي، حتي براي اداره کشورها و امورات مربوط به آن تبديل گردند.
همان گونه که گفته شد، دامنه فعاليت هاي سازمان هاي غير دولتي بسيار وسيع است. دست کم بنا به تعبيري مي توان گفت که تمامي فعاليت هاي قابل تعريف در گستره هاي آموزشي، تحقيقاتي، کمک رساني و عام المنفعه عموماً مي توانند توسط سازمان هاي غير دولتي به انجام برسند. بي شک مطلب ارائه شده در مورد دامنه فعاليت هاي چنين سازمان هايي جامع و مانع نيست. به ويژه با توجه به اين مطلب که دامنه عملکرد آن ها مي تواند از کشوري به کشور ديگر، از منطقه اي به منطقه ديگر و از فرهنگي به فرهنگ ديگر تغيير نمايد.
از آنجائي که ارتباط اين سازمان ها با آحاد مختلف جامعه از اهميت خاص برخوردار بوده و نقش بسيار حياتي در اثربخشي آن ها دارد، اين سازمان ها نيز مي توانند مانند شرکت هاي دولتي از شبکه قدرتمند و وسيع پست در راستاي انجام فعاليت هاي خود استفاده نمايند. پست مي تواند با طراحي و ارائه خدمات ويژه به اين سازمان ها و گسترش خدمات پايه، لجستيکي و مالي نقش ت عيين کننده اي در استمرار حيات آن ها ايفا نمايد. به طور خاص پست مي توانند در راستاي تبليغات، ارائه خدمات، ارتباط با جامعه هدف و مکاتبات اداري، سازمان هاي غير دولتي را ياري نمايد.

14-4-2-بررسي نقش پست در ارتباط دو سويه بين المللي حکومت ها- مردم
پست در جهان شبکه اي بهم پيوسته و گسترده است. سازمان ها و شرکت هاي پستي در کشورها نقش مهمي در برقراري ارتباط جوامع دارند. اصل اساسي موفقيت و توسعه عمليات پستي در سطح جهان به درک متقابل و همکاري مستمر منطقه اي و بين المللي کشورها وابسته است. اتحاديه جهاني پست با هدف همکاري و مشارکت پست کشورها و ارائه خدمات استاندارد به اين ارتباط پويايي خاص بخشيده است.

15-4-4- تحلیل خدمات پستی

تمدن هاي بشري از ديرباز، با يکديگر ارتباط و مراوده داشته اند. در واقع تمدن امروزي بشري، با همه تنوع و گوناگوني اش، دستاورد بسط و نفوذ اين گفتگوها در طول تاريخ حيات جوامع انساني است. از لحاظ تاريخي، پست چه به عنوان يک فعاليت يا خدمت، چه در جايگاه يک سازمان ارتباطي، اولين و مناسب ترين بستر و پل ارتباطي اين گفتگو و تعامل بوده و هست. در واقع، مکاتبات نامه هاي سران، دانشمندان، انديشمندان و مردم تمدن هاي مختلف است که دامنه فهم و تجربه مشترک بشري را همواره وسيع ترساخته است. اينک در آغاز هزاره سوم ميلادي، پست، به شبکه جهاني گسترده و در هم تنيده اي تبديل شده است که اگر چه به تجارت خدمات هم مي پردازد، اما از خاستگاه و انديشه انساني و فرهنگي خود، که همانا گسترش ارتباطات مکتوب بين مردم، تمدن ها و فرهنگ هاي گوناگون است، غافل نمانده و به همين سبب، سهم مهمي در زمينه سازي و پيشبرد گفتگو و درک متقابل تمدن ها و در نتيجه، پيشرفت برابر و متعادل جهان، سلامت عمومي بشر، حفظ محيط زيست و بهره وري در زندگي جمعي، بر عهده دارد.
هر مجموعه فرهنگي براي خود اصالتي دارد و اصالت آن عبارت از آرايش مخصوصي است که در بيان اجزاء آن وجود دارد، جايگاهي که هر يک از عناصر به شيوه اي مخصوص در آن جاي گرفته اند، با عناصر ديگر وابستگي و با يکديگر ارتباط کارکردي دارند. چنانچه يک مجموعه فرهنگي به صورت کل که شاخص تفاوت آن با فرهنگ هاي ديگر است بررسي نشود، موجب عدم درک صحيح و نهايتاً عدم شناخت واقعيت هاي اجتماعي خواهد شد. اين امر به نوبه خود عاملي است که موجب عدم درک روند حرکت جامعه و در نتيجه اتخاذ تصميماتي خواهد شد که کاربرد آن فقط در روي کاغذ است. در اين ميان نهايت بي اطلاعي است اگر تصور کنيم که مي توانيم يک پديده را به صورت مجزا بررسي نموده و نهايتاً تصميماتي درباره آن اتخاذ کنيم. پست نيز مشمول اين نظر است و بايد آن را در متن جامعه بررسي نمود. پست وسيله مبادلات و ايجاد ارتباطات است و در متن تاريخي، اجتماعي و فرهنگي خود، مي تواند مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد.

1-15-4-2- تحليل تاريخ شناختي پست در ايران
از روزگار پيدايش جوامع بشري تا به امروز، روند سير پست را مي توان در چهار مرحله بررسي کرد : پست در ابتدا عموماً براي تأمين ارتباطات سياسي توسط حکومت ها ايجاد شد، سپس دوران تکامل خود را در مراحل انقلاب صنعتي طي کرد، در مرحله سوم با تعميم و عموميت يافتن آموزش عمومي همراه بود و نهايتاً هم اکنون مرحله مافوق صنعتي را سير مي کند.
اگر به دقت مراحل تکامل پست را نگاه کنيم مشاهده مي کنيم که در ابتدا ابزار دست سياست براي

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درمورد عرضه و تقاضا، بازنشستگان، عسر و حرج، حل اختلاف Next Entries پایان نامه ارشد درمورد قضا و قدر، رفتار انسان