پایان نامه ارشد درباره گردشگری کشاورزی، گیاه شناسی، صنعت گردشگری، گردشگری مذهبی

دانلود پایان نامه ارشد

مسافرتها می روند (وای گی،چاک؛ 1377: 181). یکی از ویژگیهای عمده این گونه سفرها یا گردش ها تجربه ای است که افراد در محیط کاملاً متفاوت به دست می آورند و می بینند که شیوه زندگی افرادی که در آن مکان ها زندگی می کنند تا چه اندازه با زندگی در شهرهای امروزی متفاوت است. به سبب همین ویژگی های است که مشخصات محیطی مقصد برای مسافر اهمیت زیادی دارد. گردش یا سفر به قصد دیدن از مناطق روستایی یا با هدف فرهنگی یا حادثه جویی به عنوان بخشهایی از این صنعت بحساب می آیند که دوام و بقا و ثبات این صنعت را در آینده تضمین می کند (وای گی،چاک؛ 1377: 182).
• گردشگری مذهبی و زیارتی (Religious Tourism ):این نوع از جهانگردی یکی از رایج ترین اشکال جهانگردی در سراسر جهان است. جاذبه های مذهبی، زیارتگاه ها و اماکن مقدسه هر ساله تعداد زیادی از جهانگردان را به سوی خود جلب می کنند. تأسیسات اقامتی و پذیرایی این نوع از جهانگردی مانند مسافرخانه ها و زایرسراها با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی و عقیدتی جهانگردان دارای ویژگیهای خاص خود است که در هر کشوری از تنوع بسیار زیادی برخوردار است (رضوانی، علی اصغر ؛  137 : 19). مردم با توجه به مذهبی که دارند به مکانهای مختلف جهت مقاصد زیارتی سفر می کنند. مسیحیها به واتیکان می روند مسلمانان به مکه و یهودیان به اورشلیم سفر می کنند. سفرهای زیارتی در بین مسلمانان از اهمیت بیشتری نسبت به سایر مذاهب برخوردار است. در این مورد سفر به مکه معظمه از دلایل قوی این ادعا است. ایکلمان Eickelman و پیسکاتوری Piscatori در سال 1990 در این مورد می گویند: سفرهای زیارتی به مکه بدون تردید یکی از بزرگترین رخدادها در تاریخ مسلمانان است (خاکساری، علی؛ 1378 :  15).
• سفرهای حادثه جویی (Adventure Tourism ) : بسیاری از افراد در سفر دست به کارهایی می زنند که مخاطره آمیز است و می خواهند در این زمینه تجربه هایی به دست آورند. برخی از افراد که به سفر می روند می خواهند از راه های جدید یا غیرعادی مهارت ها و توانایی های جسمی خود را بیازمایند و به همین منظور به کوهنوردی، قایقرانی یا صخره نوردی می روند. برخی هم می خواهند بدون استفاده از وسایل و ابزار جدید با طبیعت روبه رو شوند و از این کار لذت می برند. انگیزه هر چه باشد، این جهانگردان درصدد رفتن به مکان هایی هستند که بتوانند تجربه ای مخاطره آمیزی کسب کنند. بطور کلی سفرهای مخاطره آمیز یا حادثه جویانه بالای کوه ها، روی رودخانه ها، جنگل ها و این گونه پدیده های طبیعی انجام می شوند (وای گی، چاک ؛1378 : 183).
• گردشگری ورزشی (Sport Tourism ): ورزش و گردشگری دو نیروی قوی برای جذب مردم هستند و ابزار بسیار مناسبی در فرآیند جهانی شدن هستند. ورزش و خصوصاً بازیهای المپیک مولدی از وقایع هستند که در حال حاضر از درخشش بالایی در رسانه‌های گروهی برخوردار هستند و پیوستگی اشتیاق مردم را در مکانها و بخش‌های مختلف نشان می‌دهند. همکاری که بین WTO و IOC (کمیته ملی المپیک) شروع شده نتایجی را منعکس می‌کند که در آن ورزش یکی از مفیدترین و ارزشمندترین راهها برای پرکردن اوقات فراغت و همچنین از حافظان فیزیکی بدن و ایجاد آرامش است ، به همین خاطر ورزش در حال حاضر از انگیزه‌های اصلی سفرهای توریستی چه در داخل و چه در خارج است. در حال حاضر کمپانی ‌های مسافرتی زیادی در سازمان‌هایشان در زمینه توریسم ورزشی تخصصی شده‌اند و در حال رشد و ترویج فرهنگ‌ ورزشی برای پرکردن اوقات فراغت هستند . مهم‌ترین رویدادهای ورزشی مثل بازیهای المپیک یا جام جهانی باعث شده که در بسیاری از مردم انگیزه سفر ایجاد شود. این رویدادها قدرت تغییر شکل دادن تسهیلات توریستی و به تصویر کشیدن کشور میزبان را دارند و غالباً تماشاچیان را برای تجربه این تمرینات ترغیب می‌کند. اهمیتی که این دو فاکتور اساسی (توریست و ورزش) دارند از لحاظ زیادی حائز اهمیت است. اثر اقتصادی این دو فاکتور، محرکی برای سرمایه‌گذاری زیربنایی جدید، راهی برای افزایش آگاهی مذهبی و حفاظت از محیطزیست و در نهایت کمک شایانی که این دو فاکتور به ایجاد صلح و تفاهم بین‌المللی می‌کنند.(سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان) .
• گردشگری الکترونیک: همان e-Tourism که در بر گیرنده اطلاعات و انجام بخش اعظم سفر به صورت مجازی می‌باشد (ویکی پدیا).
• گردشگری مبتنی بر رویدادها (همایشی) : این نوع از گردشگری با هدف شرکت در جشنواره های هنری ، المپیک ، نمایشگاه تجاری بین المللی و … انجام می شود (ویکی پدیا).
• گردشگری جنسی: به منظور بر آورده کردن بخشی از نیازها و غرایز جنسی با هدف جذب گردشگر و کسب درآمد صورت می گیرد . تایلندگسترش گردشگری جنسی را اصلی ترین هدف خود در صنعت گردشگری اعلام کرده است کلوپ های شبانه سکس و انواع روابط جنسی از جمله مصادیق آن می باشد. این نوع گردشگری از نظر قانونی ،عرفی ،شرعی در ایران و کشورهای اسلامی ممنوع می باشد (سیاه مشق).
• گردشگری دریایی: که از ساحل دور می شود و به وسط دریا و اقیانوس می روند در این نوع گردشگری با انواع تفریحات سالم و ناسالم از گردشگران پذیرایی می شود. قواصی، سید شکار، و کنکاش و پژوهش در دریا و موجودات دریایی از جمله گردشگری دریایی است.(صادق جعفرپور،1390)
• گردشگری بی هدف : به سفری گفته می‌شود که در آن فردی سفر را از مقصد سفر مهمتر می‌داند و دائما بدون هدف خاصی رهسپار مسافرت می‌شود (سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری شرابی: بازدید از مناطق تهیه شراب باغهای انگور ویژه تولید شراب میخانه‌ها مراکز چشیدن انواع شراب جشنواره شراب وامکان خاصی که با هدف مصرف و خرید شراب فعالیت دارند(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری فرهنگ پاپ : گردشی که در آن افراد از محل خاصی دیدن می‌کنند و عموما در پی دیدن فیلم یا خواندن مطلبی در مورد آن هستند(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری دائمی : افراد ثروتمند همیشه در سفرهای شغلی و حرفه‌ای هستند و برخی از آنها با هدف گریز از مالیات و اینکه ساکن کشور خاصی محسوب نشوند از این نوع گردش استفاده می‌کنند. (سايت ايراني براي ايران).
• گردش در باغ : بازدید از باغهای گیاه شناسی در مناطق معروف از نظر تاریخ گیاه شناسی مثل ورسیلز و تاج محل (سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری جامع : ویژه کسانی که ناتوانی یا محدودیت‌های کارکردی دارند. در بعضی از مناطق به آن «توریسم همگانی» گفته می‌َود. اساس کار آنها را اصول طراحی و توسعه مقصد جهانی تشکیل می‌دهد(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری قمار: مثل سفر به شهر آتلانتیک در نیوجرسی لاس وگاس در نوادا پالم اسپرینگ در کالیفرنیا (ماکائو) یا مونته کارلو برای انواع قمار در کازینوها(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری سرگرمی : گردش به تنهایی یا گروهی برای مشارکت در سرگرمی‌ها، دیدار با دیگران، و افرادیکه علایق مشابهی را دنبال می‌کنند یا مایلند تجربه‌ای خاص در مورد یک سرگرمی داشته باشند. مثل تورهای باغی رادیوی آماتور گردش‌های DX- یا سیرکهای رقص میدانی(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری دارو و مواد مخدر: این نوع توریسم به سفرهای خاصی اطلاق می‌شود که با هدف تهیه دارو اعم از نوع مجاز و غیر مجاز آن انجام می‌گیرند(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری تاریک : این نوع از توریسم به منزله سفر به مناطق مرتبط با موضوع مرگ رنج است. اولین تور از این دست سفرهایی بود که به لیک هورست انجام شد تا از محل سقوط کشتی فضایی هیندربرگ در نیوجرسی بازدید به عمل آید(سايت ايراني براي ايران).
• گردشگری نوستالژیک : سفر مجدد به سرزمین هایی که فرد پیش تر در آن حضور داشته و به نوعی با ذهن و شخصیت او پیوند خورده است (رنجبریان و زاهدی ،1384).
• گردشگری برای دیدار بستگان (نیاشناسی) : به آن مسافرت نسبت شناسی هم می گویند و هدف از آن سفر به دیار آبا و اجدادی و زادگاه نیاکان و پیوستن مجدد به فامیل حتی برای مدتی کوتاه و دیدار تازه کردن است (ویکی پدیا).
• گردشگری فضایی : گونه جدیدی درصنعت گردشگری است که فعلاً توسط آژانس فضایی روسیه و با اعزام داوطلبان به ایستگاه بین المللی فضایی آغاز شده است (ویکی پدیا).
• گردشگری زمستانی: وزرش های زمستانی عمدتا از اختراعات طبقات مرفه بریتانیا هستند که در بدو امر در روستا های زرمات، والایس و سنت موریتس سوئیس در سال 1864 مطرح و معرفی شده‌ اند. نخستین تور ورزشی زمستانی برای ایام تعطیل یا تعطیلات زمستانی در سال 1903 عازم آولبودن شد که آن هم در سوئیس بود. ورزش سازماندهی شده در بریتانیا پیش از رسیدن به کشور های دیگر به رونق رسیده بود. واژگان ورزش شاهد این مدعا هستند از جمله: راگبی ، فوتبال و بکس که تماما ریشه انگلیسی دارند حتی تنیس که یک ورزش اصیل فرانسوی است از سوی بریتانیایی‌ ها جنبه رسمی پیدا کرد و قانونمند شد وحتی اولین میزبانی رقابت های قهرمانی درقرن نوزدهم راعهده دار شد درویمبلی
ورزشهای زمستانی پاسخ طبیعی به نیاز کلاس خاصی به تفریح در سردترین فصل سال بود (سايت ايراني براي ايران) .
• گردشگری کشاورزی(Agritourism) : به صورت کلی نوعی از گردشگری است که گردشگران را به مزرعه و باغ می کشاند و شامل مجموعه وسیعی از فعالیت هاست، از جمله: خرید محصولات بصورت مستقیم از مزارع، گشت در مزارع، چیدن میوه از درخت و محصول از مزرعه، غذادادن به حیوانات و حتی اقامت یا کار در یک مزرعه . به علاوه فعالیت هایی همچون اسب سواری، چشیدن عسل، آشنایی با نحوه شراب سازی و تولید پنیر، خرید محصولات کشاورزی و صنایع دستی بومیان نیز در زمره گردشگری کشاورزی محسوب می شوند . برگزاری نمایشگاه ها و فستیوال های کشاورزی نیز نوع دیگری از گردشگری کشاورزی هستند . این نوع از گردشگری در دنیا رو به گسترش است بخصوص در استرالیا، کانادا ، آمریکا و فیلیپین . گردشگری کشاورزی به کشاورزی پایدار کمک می کند . گردشگری کشاورزی با هدف آشناکردن گردشگران با اهمیت کشاورزی در تاریخ یک کشور و نقش و اهمیت آن در زتدگی امروز و ایجاد حس پشتیانی از کشاورزان در گردشگران اجرا می شود. امروزه برای گردشگری کشاورزی در کشورهای مختلف برنامه ریزی می شود و در این برنامه ریزی ها حتماً از مشارکت مردم بومی منطقه استفاده می شود. با توسعه شهرها و دور شدن مردم از مزارع و باغ ها، مردم نسبت به مکان هایی که غذای روزانه شان در آن تولید می شود، کنجکاوتر می شوند. آنها بیشتر و بیشتر علاقمند می شوند به اینکه با کسانی که خوراک روزانه آنها را تامین می کنند از نزدیک آشنا شوند و پای صحبت آنها بنشینند . برای بسیاری از گردشگران بخصوص کودکان این اولین بار است که می بینند یک گاو چطور دوشیده می شود، یا ذرت چگونه رشد می کند ، یا چیدن سیب از درخت چه لذتی دارد . (Dude Ranches) مزارعی هستند که به گردشگران امکان کار و مشارکت در کارهای مزرعه را هم می دهند (ویکی پدیا) .
• گردشگری حلال ( Halal Tourism ) : گردشگری حلال زیر مجموعه گردشگری مذهبی محسوب می شود. هتل ها در این نوع گردشگری مشروبات الکلی سرو نمی کنند و برای زنان و مردان استخرهای جداگانه دارند، جهت قبله در آنها مشخص است و در اتاق ها جانماز وجود دارد. در این نوع گردشگری حتی پروازهای خاص نیز که در آنها مشروبات الکلی و گوشت خوک سرو نمی شود، در نظر گرفته شده است. در این پروازها زمان اذان به اطلاع مسافران رسانده می شود و از برنامه ها و تفریحات متناسب با قوانین اسلام استفاده می شود. کشورهای منطقه خاورمیانه دارای پتانسیل بسیاری برای گسترش این نوع گردشگری هستند. در حال حاضر مالزی  و ترکیه سعی در جذب گردشگران علاقمند به این نوع گردشگری دارند. در حال حاضر ترکیه با شعار “Sun, sea and halal!” گردشگران مسلمان را که سفرهای آنها تاکنون فقط به اماکن مذهبی محدود می شد، به کشور خود فرامی خواند. دو آژانسCrescent Tours  و Islamic Travels ترکیه بازار گردشگری مسلمانان انگلیس(2 میلیون نفر) را هدف گرفته اند.

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره اکوتوریسم، محیط زیست، گردشگری فرهنگی، گردشگری تجاری Next Entries پایان نامه ارشد درباره باستان شناسی، بیمارستان، دوچرخه سواری، کارشناسی ارشد