پایان نامه ارشد درباره هیجانات منفی، ابراز وجود، اختلال روانی

دانلود پایان نامه ارشد

بودن
غرور
جامعه گرا شدن
قدردانی
شخص بهتری شدن
تعالی(وقار)

نمودار (2): (صداقت.1386 روان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه)

هیجان رابطه بسیار نزدیکی با نیاز ها وانگیزه شما دارد ومی تواند سلامتی انسان را تضمین کند مثلاٌ ترس موجب می شود که انسان خود را از خطر محفوظ بدارد البته حالتهای هیجانی گاهی نیز می تواند اختلالهای روانی را تشکیل دهد.
بروز هیجان به عواملی از جمله عامل هیجان زا ، حالتهای جسمی، روانی، شخصیتی وتجارب قبلی شخص بستگی دارد. اساساٌ هیجان یک احساس فردی است یعنی در موقعیتی ممکن است فردی را خشکگین کند ودر فرد دیگر هیچ گونه واکنشی به وجود نیاورد ضمناٌ هدف کلی هیجان برقراری تعادل وحفظ موجودیت ارگانیزم است.

اما از میان هیجانهای منفی آنچه که بیشتر در درام کودک در ایران مورد استفاده قرار گرفته است ترس است:

هیجان ترس
در اغلب بحثهای مربوط به هیجان ترس جای مهمی را به خود اختصاص داده است و حتی آن را به عنوان علت اصلی اختلالات عصبی شناخته‌اند. اما ترس همیشه ایجاد کننده ناراحتی و مشکل نیست. وجود آن در خیلی از مسائل موقعیتهای زندگی لازم است. این هیجان شاید از آن جهت اهمیت ویژه‌ای دارد که در آن حالت فشار و تخریب بطور بالقوه از نظر مقدار و اهمیت بر حالت سازنده تفوق دارد و معمولا آمادگی برای بروز واکنشهای اجتنابی بیشتر از آمادگی برای کنشهای اکتسابی است.

شکسپیر می‌گوید: “از میان همه تمایلات و احساسات بد ، ترس منفورترین آنهاست.” (میلدوود، 1384: 17) علائم ترس عبارتند از لرزیدن بدن ، سفید شدن پوست ، غدد عرقی فعال می‌شوند، مو بر بدن راست می‌شود، ترشحات دستگاه گوارش و کلیه‌ها زیاد می‌شود و فضولات بدن به دلیل انبساط ماهیچه‌های اسفنکتر بطور غیر عادی رفع می‌شود. میزان تنفس زیاد می‌شود، قلب به تندی و شدت می‌زند. قوای ذهنی به مقدار زیادی مختل می‌شود. این علائم حتی در چهارپایان مثل سگ و گربه و میمونها نیز دیده می‌شود. پرندگان نیز در هنگان ترس تمامی پرهای خود را در هم فرو می‌برند و در این حالت جثه‌شان کوچکتر به نظر می‌رسد.

از دیگر علائم ترس عبارت است از باز شدن دهان ، بالا رفتن ابروها ، فردی که دچار ترس شده است در آغاز مثل یک مجسمه از حرکت باز می‌ایستد نقش می‌گیرد یا اینکه قوز می‌کند و دولا می‌شود، بطوری که گویی می‌خواهد خود را از دیده‌ها پنهان می‌کند. فعالیت غدد بزاقی کم و دهان خشک می‌شود. گاه ترس ضعیف باعث می‌شود در فرد میل شدیدی به خمیازه کشیدن بوجود بیاید. چشمها در حالت ترس شدید از حدقه بیرون می‌افتند و به سوی عامل ایجاد کننده وحشت ثابت می‌مانند، یا اینکه بی قرار از جهتی به جهت دیگر می‌چرخند. ترس همچون سایر هیجانات از شدت و ضعفهای مختلف برخوردار است. ترس شدید علاوه بر علائم متفاوت (از لحاظ شدت) کارکردهای مختلف می‌تواند داشته باشد.
ترس واکنشی هیجانی است که هر گاه امنیت جسمی ،عاطفی و شخصیتی فرد به خطر بیفتد ظاهر می شود.این واکنشی هیجانی کاملا طبیعی است و از همان آغاز تولد در کودک مشاهده می شود.مثلا کودک با صدای بلند خود را جمع می کند ،می لرزد و یا جیغ می کشد .یا در اثر نور زیاد،کودک واکنش های ترسیدن از خود نشان می دهد.و این نشانگر هوشمندی کودک شماست. (نک: صداقت.1386 )
ترس همیشه زیان آور نیست.احساس ترس در مواقعی که با خطر رو به رو می شویم، نعمتی است که ما را حفظ می کند. ولی اگر از حد بگذرد و در ما این احساس رخ دهد که کودک ترسش افراطی شده است نگرن کننده و خطر ساز است.. به خصوص اگر ترس کودک مضر شود، مانند ترسهای خرافی که ریشه در واقعیت ندارد و کودک را از فعالیتهای مفیدش باز می دارد. این نوع ترس، کودک را وابسته به دیگران نگاه می دارد و باعث مشکلات رفتاری در او می شود.
از انواع ترسهایی که کودک و گاهی حتی خود ما با آنها رو به رو هستیم عبارتند از:
_ ترس از حیوانات (موش و سوسک و …)
_ ترس از طبیعت (کوه، اقیانوس، صخره، بلندی…)
_ ترس از صدا ( آژیر، رعد و برق، صدای حیوانات درنده…)
_ ترسهای موهوم ( جن و پری، دیدن گربه ی سیاه، نحس بودن عدد سیزده…)
_ ترس از حوادث ( تصادف، سقوط هواپیما و…)
_ترس از سوانح طبیعی ( زلزله، سیل، آتشفشان،صاعقه و …)
_ترس از جاهای تنگ و تاریک( زیرزمین، چاه، آسانسور و …)
_ ترس از پیری و بیماری ( سرطان، ایدز، کوری، زمینگیری، ناتوانی و …)
_ ترسهای عاطفی ( ترس از دست دادن نزدیکان، ترس از دوری نزدیکان و …)
_ترس از فقر و آینده ( ترس از ورشکستگی، ترس از گمنام شدن، ترس از نابود شدن و …)
_ ترس از ابراز وجود
_ ترس از انتقاد دیگران
_ ترس از ارتکاب خطا و اشتباه
_ترس از صحبت در جمع
_ ترس از مقامات و شخصیتهای مافوق
_ ترس از افراد غریبه
_ترس از امتحان
_ ترس از آب
_ ترس از شکست
_ ترس از کلاس
_ ترس از آمپول
_ترس از موجودات تخیلی
_ ترس از نگاه کردن از نقاط مرتفع
_ ترس از ورود به اتاقی که از قبل عده ای در انجا باشند
_ترس از جسد
_ ترس از افراد عصبانی
_ ترس از عدم پذیرش توسط دیگران
_ ترس از گورستان
_ ترس از مرگ
_ ترس از درگیری
_ ترس از تصمیم گیری
_ ترس از قبول مسئولیت
_ در اغلب کودکان در سنین 6 تا 8 ماهگی، ترس از افراد بیگانه دیده می شود و ممکن است تا 18 ماهگی نیز ادامه پیدا کند.
_ در 8 ماهگی ترس از جدا شدن از والدین و افتادن دیده می شود.
_ در یک سالگی_ ترس از صدا، حیوانات، حمام کردن و دکتر ظاهر می شود.
_ بین 2 تا 5 سالگی، ترس از تاریکی، تنهایی، و ترس از حیوانات در کودکان ظاهر می شود. همچنین ترس از دست دادن والدین، ترس از روح و دیو، ترس از اشخاص معلول، افرادی که ریش دارند و افرادی که رنگ پوستشان متفاوت است مشاهده میشود. _ ترس از مدرسه، با آغاز دوره ی دبستان یا آمادگی و مهدکودک در کودکان دیده می شود. _ ترس های موهومی مانند ترس از اشباح و چیزهای غیر واقعی و اتفاقات غیر منتظره مانند سیل، زلزله، ترس از دست دادن عزیزان، ترس از کم شدن، ترس از طلاق والدین و … در کودکان وجود دارد که تا دوران بلوغ بر اثر تغییرات جسمی و عاطفی ادامه می یابد و گاه تشدید هم می شود.
_ ترس از موقعیتهایی که با درد و ناراحتی همراه است و در بیشتر کودکان وجود دارد: مثل ترس از آمپول، ترس از تنبیه بدنی، ترس از زمین خوردن و….
_ ترس از دزد، ترس از جنگ و دعوا، ترس از بی مهری دیگران، در بیشتر کودکان دیده شده است.
_ ترس، خشم، حسادت و … از عواطف و هیجانات بد و مضر و محبت، شادی، کنجکاوی و… از عواطف و هیجانات خوب و سودمندند.
_ در کودکان 7 تا 12 ساله این ترسها رایج است:
_ افت در فعالیتهای درسی، مثل نمره کم آوردن، خوب یاد نگرفتن بعضی از درسها، مانند بچه های دیگر پیشرفت نکرده، نارضایتی معلم و …
_ ترس از این که مبادا مرتکب اشتباه شوند.
_ ترس از این که مبادا والدین خود را ناراحت کنند
_ ترس از سرزنش و ملامت دیگران، بخصوص والدین و معلم
_ ترس از بروز تمایلات جنسی
_ترس از بیمار شدن
_ترس از دخالت بیش از حد والدین
_ترس از احساس کمتر بودن از دیگران در جهات مختلف
ترس و هیجان در کودکان به اعتبار علل مختلف آن به انواع زیر تقسیم میشود:
1_ ترس های عمومی: علت ترس ممکن است عمومی باشد یعنی کودک را از چیزی ترسانده باشیم و هیجان کاذب در او ایجاد کرده باشیم، مثل ترساندن کودک از چیزهای خطرناک مانند آب جوش، برق، وسایل تیز و …
گاهی اوقات برخی از والدین از ترساندن کودک به منظور تربیت کردن او بهره میگیرند، مثل زندانی کردن کودک، که سبب پیدایش ترس از تاریکی و ترس از تنهایی در او می شود
2_ ترسهای تصادفی: علت ترس ممکن است تصادفی باشد یعنی بدون این که شما بخواهید کودک تصادفا در شرایط ترسناکی قرار بگیرد و بترسد مثل تجربه ی تلخ حمله ی سگ به او که سبب پیدایش ترس از حیوانات می شود.
3_ ترسهای اکتسابی: ترس ممکن است از کودک یا اولیا به کودک سرایت کند. برای مثال وقتی کودک دیگری از رعد و برق یا حشرات می ترسد و جیغ می کشد و به لکنت می افتد ترس را به آسانی به کودک ما منتقل می کند.
اثر این نوع ترسها که اکتسابی و از راه یادگیری است تا مدتهای زیادی در کودک باقی می ماند.
4_ ترس های عاطفی: ترس ممکن است به علت هیجانات عاطفی و فشارهای روحی کودک باشد. تنش های عصبی و عاطفی( مثل ترس از طلاق والدین، ترس از بازخواست شدن مکرر، ترس از قهر والدین با کودک و…) ابتدا به صورت اضطراب و دلشوره و سرانجام به صورت ترس دائمی در کودک ظاهر می شود.
5_ ترسهای رایج ترس از صحبت کردن در کلاس یا جمع، ترس از اشتباه یا انتقاد، ترس از ابراز وجود، ترس از جدا شدن والدین، کم رویی ناشی از ترس، ترس از تاریکی، ترس از حیوانات (حتی خانگی)، ترس از بلندی و… ترس های رایجی است که در اغلب کودکان دیده می شود.

هیجان خشم
هیجان خشم همراه با مفاهیم مترادف و مباحثی که با آن مرتبط هستند بسیار بیشتر از هیجانهای دیگر (البته به غیر از ترس) در نوشته‌ها مورد بحث قرار گرفته است. بسیاری از روشهای کنترل اجتماعی بزرگسالان و خردسالان به اجتماعی کردن واکنش خشم به موقعیتهای مختلف مربوط است. خشم از دسته هیجانات منفی است و علل مختلفی برای آن شناسایی شده است که بسیار گسترده‌تر از آن هستند که در این بحث بتوانند مطرح شوند. اما علائم آن عبارت است از سرخ شدن صورت ، منبسط شدن رگهای پیشانی و گردن ، سرخ شدن چشمها، جمع و کوچک شدن مردمکهای چشم ، کشیده شدن لبها و در نتیجه آشکار شدن دندانها ، بدن تاخورده ، ابروان در هم کشیده ، لبان سخت و محکم و دندانهای قفل شده و در حال سایش. (نک: سارتر: 1349: 37)

هیجان اندوه
اندوه نیز مانند سایر هیجانات از شدت و ضعف برخوردار است. بطوری که در حالتی از آن با یکسری علائم ویژه طبیعی تلقی می‌شوند. در حالیکه انوع شدید و مهمتر آن یا زمانی که بدون دلیل واضحی در فرد وجود دارند، وجود یک اختلال روانی را در پیش می‌کشند. در هر حال این هیجان نیز از دسته هیجانات منفی است که برای جنبه ناخوشایندی دارد. مشخص بودن و بی تحرکی ، کاهش گردش خون ، رنگ پریدگی صورت ، سست شدن عضلات ، پلکهای پایین افتاده از علائم اندوه هستند.

همچنین حالت سر کمی رو به سینه خم می‌شود، لبها ، گونه‌ها و آرواره‌ها همه از حالت طبیعی خارج می‌شوند و به طرف پایین رها می‌شوند. تنفس کند و ضعیف می‌شود و غالبا آههای عمیق نفس را قطع می‌کنند. یک نشانه ثابت و دائمی اندوه این است که افراد به سرما حساسیت نشان می‌دهند و به سختی می توانند خود را گرم نگه دارند. بی اشتهایی و عدم تمایل به غذا خوردن نیز در هیجان اندوه دیده می‌شود. (نک: سارتر: 1349: 37)

هیجان تنفر
با وجود اینکه این هیجان یک مکانیزم دفاعی اساسی است و دارای ارزش حیاتی قابل ملاحظه‌ای است، لکن هنوز بطور منظم مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است و از آنجائیکه تنفر در مواجهه با یک محرک آزارنده که موجب رنجش می‌شود بوجود می‌آید، همراه با حرکاتی است که هدف آنها کنار زدن عامل آزار دهنده یا محافظت فرد از آن عامل است. تنفر شدید به صورت حرکاتی در اطراف دهان بروز می کند که درست شبیه حرکات دهان قبل از استفراغ کردن است.

در این حالت نیمه بسته شدن پلکها و به عقب برگشتن صورت یا تمامی بدن نیز نشان دهنده ابراز انزجار شدید است. این حرکات طوری انجام می‌گیرد که گویا محرک مورد نظر ارزش گناه کردن هم ندارد. تف کردن نشانه‌ای عمومی برای تنفر و انزجار است. داروین می‌گوید: “تف کردن بیانگر رفع عوامل آزار دهنده از دهان است.” (نک: سارتر: 1349: 37)

هیجان شادی
همه حالات شادی و لذات را تجربه کرده‌اند. درجاتی از آن نیز مانند هیجان اندوه طبیعی است، ولی انواعی از آن که بطور مستمر و شدید و با علائم تشدید شده و بوجود می‌آید، به عنوان یک اختلال روانی شناخته می‌شود که در آن فرد دائما در حالت شادی و شعف شنگولی به سر می‌برد و ممکن است دست به کارهای عجیب و غریب بزند. حالات چهره‌ای خنده مثل کشیده شدن لبها ، چشمهای براق و گاه اشک آلود ، تحریک زیاد ، تکلم زیاد از

پایان نامه
Previous Entries منبع تحقیق درمورد قانون مجازات، نقض حقوق، استفاده از سند مجعول Next Entries منبع تحقیق درمورد نقض حقوق، ثبت اختراعات، قانون مجازات