پایان نامه ارشد درباره مصرف کنندگان، برنامه های آموزشی، جاذبه های گردشگری، تناسب اندام

دانلود پایان نامه ارشد

تفاوت‌ها را لمس كنيد و اين تفاوت‌ها منهاي صدها ساعت برنامه توليدي راديوئي و تلويزيوني است كه به معرفي اين مناطق مي‌پردازند و منهاي تيزرهاي تبليغاتي است كه دائما در شبكه‌هاي ماهواره‌اي پخش مي‌شوند. نتيجه اين مي شود كه حتي بسياري از مردم شهر مشهد هم هنوز از وجود چنين بيمارستان مجهزي در شهرشان ناآگاهند و اين ضعف اساسي تقريبا در مورد تمامي مراكز درماني مجهز و مستعد جذب گردشگران درماني و نيز مناطقي همچون آبگرم‌هاي طبيعي و … در كشور وجود دارد.
بررسي ايجاد شبكه بيمارستان‌هاي توريستي در كشور از نيازهاي ضروري در اين حوزه است كه كمبود آن احساس مي‌شود و در طرح نظام اطلاع‌رساني توريسم سلامت در كشورقابل پيگيري است. همچنين، مطالعه و بررسي نظام بازاريابي(Marketing) در بيمارستان‌هايي كه در حوزه گردشگري سلامت فعاليت مي‌كنند، ازديگر مباحث قابل طرح در اين بخش مي‌باشد. 
هدف طرح نظام اطلاع‌رساني توريسم سلامت در كشور در نهايت ارائه راه‌كارهايي در اين زمينه با توجه به امكانات موجود مي‌باشد.
* دهكده سلامت
مناطقي كه علاوه‌بر موقعيت مناسب زيست محيطي و دارا بودن جاذبه‌هاي گردشگري و زيرساخت‌هاي ارتباطي در نقاط مختلف كشور، قابليت احداث مجموعه‌ها و كلينيك‌هاي درماني تخصصي هم جهت با شرايط طبيعي آن منطقه را داشته باشند، قابليت تبديل شدن به يك دهكده سلامت را نيز خواهند داشت. مثلا طبق آمار موجود، تقريبا در تمام استان‌هاي كشور آب گرم‌هاي طبيعي وجود دارند كه هركدام از آن‌ها خواص پزشكي بخصوصي دارند و مناطقي جذاب براي گردشگران به‌حساب مي‌آيند. از آنجايي كه اين جاذبه‌ها اغلب در مناطق كمتر توسعه يافته در سطح كشور قرار گرفته اند، تجهيز آن‌ها به مراكز درماني استاندارد،‌ علاوه‌بر مرتفع ساختن نيازهاي درماني مردم اين مناطق، فرصت‌هاي اشتغال‌زايي مناسبي را براي بوميان آن بخش‌ها به‌وجود مي‌آورد و حضور گردشگران داخلي و خارجي در اين مناطق كه به‌منظور درمان و درعين حال استفاده از جاذبه‌هاي گردشگري به آن مناطق سفر مي‌كنند، زمينه رونق اقتصادي را در اين بخش‌ها فراهم مي‌كند. تجربه نسبتا موفق سرعين اردبيل در اين زمينه مي‌تواند آموزنده باشد. 
همچنين وجود گياهان داروئي خاص و يا اشكالي از طب سنتي در برخي از نقاط كشور، از آنجايي كه علاوه‌بر دارا بودن جاذبه‌هاي توريستي، پتانسيل لازم براي تبديل شدن به مراكز درماني(مثل داروخانه گياهان سنتي و …) را نيزايجاد مي‌كند، مي‌توانند فرصتي براي ايجاد يك دهكده سلامت به‌شمار رود. اين دهكده‌ها در كشورهاي مختلف از جمله هند و آمريكا شكل گرفته اند و در ايران هم درچند نقطه از كشور در دست مطالعه و يا بعضا اجرايي شده است. اما به‌نظر مي‌رسد هنوز مطالعه جامعي در اين خصوص صورت نگرفته و طرح مدوني تهيه نشده است . از سوي ديگر از آنجايي كه چنين ايده‌اي در ايران تقريبا نو مي‌باشد و هنوز به‌طور گسترده اجرائي نشده است، به‌نظر مي‌رسد تهيه طرحي كه به اين مسئله به‌طور همه جانبه و از مناظر مختلف اقتصادي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي بپردازد و نيز تجارب كشورهاي ديگر در اين خصوص را مطالعه نمايد، به سياست‌گذاران كمك خواهد نمود تا براي ايجاد چنين مناطقي با رويكردي علمي و بومي حركت نمايند.
در حال حاضر مناطق زير در بحث دهكده سلامت، دركشور در حال مطالعه و يا اجرائي شدن مي‌باشند:
1. سرعين اردبيل
2. آبگرم دهلران در استان ايلام 
3. دركه در ارتفاعات شمال تهران در اراضي كهميزدره
4. شانديز مشهد 
5. آبگرم محلات در استان مركزي
6. جزيره كيش
7. دهكده سلامت شيراز
8. دهكده سلامت شهرقم
* بررسي راه‌كارهاي خصوصي‌سازي صنعت توريسم سلامت در كشور
” فعاليت در عرصه گردشگري سلامت نبايد به افزايش تصدي‌گري دولت منجر شود. ظرفيت‌هاي بسياري در بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي ما وجود دارد، اما فضاي اصلي براي فعاليت در حوزه گردشگري سلامت نبايد با ذهنيت دخالت دولت باشد؛ بلكه دولت بايد صرفا نقش تسهيل كننده را داشته باشد.”
بررسي راه‌كارهاي خصوصي‌سازي صنعت گردشگري سلامت با حفظ نقش نظارتي دولت كه از فربه شدن بخش دولتي جلوگيري شود و در عين حال بخش خصوصي فعال در اين عرصه استانداردهاي لازم براي فعاليت را داشته باشد، از جمله‌ راه‌كارهايي است كه در حوزه سياست‌گذاري‌ها بايد به آن توجه جدي شود (شبكه تحليل گران تكنولوژي)
2-2-19- دهکده سلامت
دهکده سلامت ، مرکزی پزشکی است که مراقبت های اولیه و ثانویه بهداشتی، سلامتی را برای بیماران در محیطی منحصر به فرد فراهم می آورد . در حقیقت این مراکز ، مجموعه‌هایی هستند اقتصادی که بیشتر تحت نظر و کنترل بخش خصوصی قرار دارند ، نه بخش دولتی . دهکده های سلامت ، نوعی تفکر جلوتر از زمان بوده و دائماً درحال پیشرفت هستند و با زیرساختی طراحی شده اند که به تمام مصرف کنندگان اجازه میدهد تا از خدمات و انتقال سلامتی در دهکده بهره برند . مناطقی که علاوه بر موقعیت مناسب زیست محیطی جاذبه های گردشگری و زیرساخت های ارتباطی در نقاط مختلف کشور قابلیت احداث مجموعه ها وکلینیک های درمانی تخصصی ـ هم جهت با شرایط طبیعی آن منطقه ـ را داشته باشند می توانند به یک دهکده سلامت تبدیل شوند . اصول پایه و اولیه ای که معمولاً در دهکده های سلامت رعایت می شوند عبارتند از :
– ارائه عالی ترین خدمات پزشکی
– ارتباط
– مراقبت های مشتری پسند
– ارائه خدمات به مشتری
– آسایش و دسترسی
برنامه فیزیکی و فضاهای این قبیل دهکده ها میتواند متفاوت باشد و برحسب اقلیم ، نیاز جامعه و کلاس دهکده گوناگون باشد . سراي سالمندان ، کلاسها و مجموعه های ترک سیگار و ترک اعتیاد ، کلاس های آشپزی سالم (به منظور سلامت بدن و روان در بلند مدت) ، برنامه های آموزشی مربوط به موضوعات سلامتی برای تمام گروه های سنی ، آشنایی با بیمه های سلامت ، مرکز بیمارستانی با اورژانس مجهز و جراحی های سرپایی . همچنین فضاهایی نظیر داروخانه ، کتابخانه پزشکی ، سایت اینترنت ، مهدکودک ، کافی شاپ ، کتاب فروشی (بیشتر در ارتباط با کتابهای سلامتی و بهداشتی) و سایر تسهیلات مرتبط میتوانند در برنامه فیزیکی دهکده های سلامت وجود داشته باشند . اقامتهای کوتاه مدت ، مرکز زنان ، مرکز مردان ، مرکز مراقبتهای اولیه ، مرکز کودکان ، مرکز قلب و ریه ، مرکز مراقبت های سرطان ، مرکز ارتوپدی ، مرکز توانبخشی ، مرکز مراقبت های ویژه ، مرکز طب تکمیلی از جمله مراکزی است که در دهکده های سلامت با کیفیت بالا وجود دارند . در حقیقت هدفی را که این دهکده ها دنبال می نمایند ، آسایش و امنیت بیماران در دوران نقاهت و یا در طول مدت ارائه خدمات پزشکی _ سلامتی است . بنابراین ، مجموعه هایی هستند که در دسترس بودن و فراهم کردن سطح بالای آسایش فیزیکی و روانی بیماران ، در آنها از اهمیت خاصی برخوردار است . از آنجا که معمولاً مفهوم این قبیل دهکده ها از نظر سرمایه گذاری ، به صورت غیرانتفاعی است و همانگونه که ذکر شد ، بیشتر با نیروی بازار کنترل می شوند تا دولت ، باید اذعان نمود که اصل رویکرد سرمایه گذاری در این دهکده ها ، بر اساس شرکتهایی است که در محیط دهکده به مصرف کنندگان ، خدمات ارائه میدهند (نظیر شرکتهای داروسازی ، شرکتهای تولید کننده تجهیزات پزشکی و غیره)(پایگاه اطلاع رسانی شهر سلامت شیراز) .
2-2-20- زمینه های گردشگری سلامت در ایران
نمونه هايي از گردشگري سلامت كه ميتواند در ايران با توجه به تخصصهاي پزشكي موجود در كشور و منابع و نعمات الهي و طبيعي ، رشد قابل توجهي را در پي داشته باشد ذيلاً اشاره ميشود :
* چشم پزشكي به ويژه عمل ليزيك (Lasik Surgery)
* دندان پزشكي وكاشت دندان (Dental Implantation)
* پيوند اعضا (Organ Transplant)
* توانبخشي (Rehabilitation and Recuperation)
* اعمال جراحي قلب به ويژه باي پس شريان (Coronary By-pass surgery)
* اعمال جراحي جايگزيني مفاصل (زانو و غيره) (Replacement Knee)
* اعمال جراحي آرايشي و پلاستيك (Cosmetic and plastic surgery)
* سلولهاي بنيادي (Fundamental Cells)
* ناباروري ( Infertility)
* طب جايگزيني و گزينه اي (Alternative medical)
* كنترل پزشكي (Checkup center)
* لاغري وتناسب اندام (Wellness & Dietology)
* درماني تفريحي مانند فضاهاي آبدرماني و تالاسوتراپي (Spa-Talasotrapy – Hobbyterapy)
کل فرایند صدور مجوز سرمایه گذاری براي احداث پروژه ي شهر سلامت در چهار مرحله به ترتیب زیر میباشد :
– مرحله اول : ارائه درخواست پذیرش سرمایه گذاری به سازمان بهداشت ودرمان
– مرحله دوم : بررسی درخواست پذیرش سرمایه گذاری توسط هیأت سرمایه گذاری خارجی
– مرحله سوم: ارسال پیش نویس مجوز سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری خارجی
– مرحله چهارم: صدور مجوز سرمایه گذاری
در حوزه قوانين و مقررات، بايد توجه نمود كه شهر سلامت به هر ترتيب تحت تاثير ضوابط و مقررات وزارت بهداشت و درمان قرار خواهد داشت . از سوي ديگر قوانين عام جمهوري اسلامي ايران نيز به اين شهر تاثيرگذار خواهد بود (پایگاه اطلاع رسانی شهر سلامت شیراز) .
2-2-21- چشمه های آب گرم :
چشمه هاي آب گرم و معدني در نقاطي از زمين پديد مي آيند كه در آنها شرايط مورفولوژي ، تكتونيكي ، ماگمايي و جوي فراهم آمده باشد. در ايران چشمه هاي معدني و گرم بسيار است و اين به سبب فعاليت گسترده آتشفشاني در سراسر اين مرزو بوم و تكرار چرخه هاي آن از زمانهاي بسيار دور تا عهد حاضر است . آب معدني به آبي اطلاق ميشود كه بطور طبيعي از زمين خارج مي شودو باآبهاي معمولي ( آشاميدني) ‌از نظر تعداد و نوع مواد معدني و گاز هاي محلول در آن فرق داشته باشد. در اغلب چشمه هاي معدني و گرم ، گازهاي زيادي مانند ئيدروژن سولفوره (H2O) ، دي اكسيد كربن و مواد راديواكتيو وجود دارد. آبهاي معدني و گرم ايران به 11 نوع تقسيم شده است كه بر روي نقشه آبهاي معدني و گرم ايران به رنگهاي استاندارد بين المللي (ZAH)‌ نشان داده شده است . استفاده از آبهاي معدني و گرم در زمان هاي قديم مورد توجه بشر بوده است و ميتوان تاريخ شروع آنرا با تاريخ تمدن بشري همزمان دانست. اغلب گازهاي موجود در آب اثر درماني دارند و استفاده صنعتي از آنها نيز در برخي از كشورها رايج است و ديگر آن كه پاره اي از اين آبها بصورت آشاميدني عرضه ميشود. چشمه هاي آب معدني ازمهمترين سرشاخه هاي توسعه ي صنعت توريسم درماني ميباشد. خواص درماني آبهاي معدني (سرد و گرم) به تناسب ميزان درجه دماي متوسط، درجه اسيدي، سختي كل و … براي استفاده كنندگان از آنها از اهميت خاصي برخوردار است.به طور مثال آبهاي معدني بيكربناته علاوه بر تاثير در اعمال گوارشي(معده،كبد، پانكراس، روده ) در سوخت و ساز بدن مانند: متابوليسم‌هاي گلوسيدها ، لسترول ، پروتييد و اسيد اوريك نيز موثر است و باعث واكنش سازه شيميايي و فيزيكي تن و روان نسبت به روند تغذيه و مراحل تجزيه آن مي‌شود به طوري كه با اتساع عروق در هنگام استحمام باعث افزايش نبض مي شود و با بالا رفتن ميزان ادرار مكانيزم گوارشي ارگانيسم بدن فعال شده و باعث بهبود تغذيه در روند فعل و انفعالات بدن مي‌شود.آبهاي معدني بيكربناته با اثر تسكين بخشي، سيستم تنفسي را بهتر مي‌كند و يا آبهاي معدني داراي كلروره با خواص درماني براي درمان بيماري‌هاي راشيتيسم ، لنفاتيسم و روماتيسم و ساير بيماريها موثر است. علائم و آثار آرام بخشي آبهاي معدني (سرد و گرم ) براي درمان دردهاي اعصاب و رماتيسم ناراحتي مفصل بارها از طريق تست مطالعات پزشكي مورد مطالعه و تائيد محققان آب درماني قرار گرفته است. آبهاي معدني با توجه به دارا بودن خواص درماني ، شيميايي، فيزيكي وتركيباتي شامل فلزات سنگين مثل آهن ، كلسيم ، پتاسيم ، سولفور ، كلر ، يد ، سديم ، سولفات ها و گاز كربنيك و به لحاظ برخورداري از ضريب پتانسيل طبيعي بالا باعث شده است تا به لحاظ اهميت تاثير گذاري درماني، تفريحي و ورزشي مورد مطالعات علمي قرار گيرند تا از آنها به روش اجراي پروژه صنعت آب بهره‌برداري بهينه صورت پذيرد. آبهای معدنی بواسطه مواد شیمیایی موجود در آنها و

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره بیمارستان، آموزش پزشکی، جاذبه های گردشگری، وزارت امور خارجه Next Entries پایان نامه ارشد درباره فناوری اطلاعات، استان هرمزگان، استان مازندران، جاذبه‌های گردشگری