پایان نامه ارشد درباره فناوری اطلاعات، استان هرمزگان، استان مازندران، جاذبه‌های گردشگری

دانلود پایان نامه ارشد

حرارت بالا و یا بدلیل وجود گازهای مختلف دارای کاربردهای متنوعی در امور زراعی و پرورش گیاهان و تولید محصولات گلخانه‌ای هستند؛ در صنایع غذایی نیز استفاده و استخراج گاز دی اکسید کربن فعلاً در ایران کاربرد دارد در سایر موارد در دنیا برای پرورش آبزیان خاص یا استخراج گوگرد و فلزات نایاب از آنها، استفاده از دمای آب برای گرمایش منازل و کف خیابانها و معابر و نیز برای تولید برق کاربرد دارند.(سایت تحقیق)
چشمه ها در واقع، آب های زیرزمینی هستند که از راه های طبیعی و از درون ترک ها و شکاف ها به سطح زمین راه پیدا می کنند و اکثر آن ها در دامنه کوه ها و یا در کف دریاها جریان دارند. به طور کلی چشمه ها به سه دسته، چشمه های دامنه کوه ها، چشمه های آرتزین یا چشمه های آب گرم و چشمه های آبفشانی، تقسیم می شوند.چشمه های که در جهت امتداد دامنه کوه ها به طرف پایین جریان دارند خود دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:
– چشمه هایی که از طبقات رسوبی خارج شده و ممکن است به صورت افقی و یا دارای شیب کمی باشند.
– چشمه هایی که در محل ناودیسی شکل و در اثر زیاد شدن آب زیرزمینی به بالا راه پیدا می کنند .
– چشمه هایی که در اثر وقوع گسل به وجود آمده اند.
چشمه هایی که از درز و شکاف ها خارج می شوند. (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
• چشمه آرتزین:
به چشمه هایی که مخازن آب آن ها در بین دو قشر نفوذ ناپذیر قرار گرفته باشند، چشمه های آرتزین یا چشمه های جهنده و چشمه های آب گرم می گویند. در این نوع چشمه ها، آب زیرزمینی در محل طبقه غیر قابل نفوذ، سطحی را سوراخ می کند و بیرون می آید. این محل معمولا پایین تر از سطح محلی است که آب به قشر غیر قابل نفوذ جاری می شود.
براساس گزارش سازمان زمین شناسی کشور حدود ۳۶۹ چشمه آب معدنی و آب گرم در ایران معرفی شده است که ترکیبات شیمیایی آن ها نیز در این گزارش موجود می باشد. در این بین، استان آذربایجان غربی با ۴۶ چشمه، استان مازندران با ۴۰ چشمه بیشترین تعداد چشمه های آب معدنی و استان کهگیلویه و بویراحمد تنها با ۱ چشمه، کمترین چشمه آب معدنی و آب گرم را دارا هستند. (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
• چشمه های آبفشانی :
آبفشان ها، چشمه های جهنده ای هستند که به صورت متناوب فعال هستند. این نوع چشمه ها در واقع چشمه های آب گرمی هستند که در فواصل زمانی معین از آن ها آب داغ همراه با بخار آب فوران می کنند. این آبفشان ها بیشتر در نواحی آتشفشانی ایسلند، ایتالیا و نیوزیلند دیده می شود. درجه حرارت آبفشان ها در نواحی مختلف از ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتگراد در نوسان است و ارتفاع فوران آب و بخار گاهی به ۵۰ متر هم می رسد. (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
به طورکلی چشمه های آبگرم  به دو نوع تقسیم می شوند :
– چشمه هایی که منشا ایجاد آنها حوادث طبیعی است.
– چشمه هایی که از بخار خمیره سنگ های سوزان درون پوسته زمین به وجود آمده اند.
• آب گرم ورتون:
از دسته آب هاي كلروره بي كربناته و سولفاته گرم است. خواص درماني استحمام در اين آب عبارت است از : تسكين دهندگي دردهاي عصبي و رماتيسمي و به سبب وجود سديم در تركيب آن خاصيت ملين دارد و در صورت نوشيدن موجب ازدياد ترشح معده مي گردد و سرانجام به سبب وجود آهن در تركيب آن در درمان كم خوني موثر است.(سایت تحقیق)
• چشمه ي آب معدني صالح:
چشمه آب معدني صالح معروف به آب صالح در ارتفاع 300 متري کوه اشک قمصر واقع در منطقه فرقهان با چشم اندازي زيبا و بديع جاري  مي باشد . اين چشمه داراي خواص بسيار مثبت و مطلوب مي باشد خاصه در جهت تسکين و التيام آلام بيماران پوستي و … که متاسفانه عليرغم برخورداري از ويژگي هاي چشمگير تاکنون ناشناخته مانده است . آبي که از اين چشمه خارج مي شود ، سرشار از املاح سولفات بي کربنات ، کلرور ، آهن و روي مي باشد . خصوصيات معدني و درماني اين چشمه برابر و مطابق با نمونه هاي بزرگ کشور از جمله چشمه سرعين و آب گرم محلات مي باشد با اين تفاوت که بر اثر عدم توجه منطقي و درست ، چشمه معدني صالح مهجور مانده است . چشمه آب درماني صالح يکي از چشمه هاي بي نظير در سطح کشور و براي درمان بيماري هاي رماتيسم ، کم خوني و گوارش موثر بوده و تسکين دهنده ، اشتهاآور و ملين و با اثر ضد تورمي موضعي نيز مي باشد وبا سرمايه گذاري و ايجاد ايستگاه هاي مناسب (دوش ، استخر و …) درماني در سرچشمه و پايين آن به همراه مراکز تفريحي ، اقامتي و در صورت کاپيتاژ صحيح و رفع آلودگي ميکروبي و نيز لايروبي مناسب آن ، مي توان يک مرکز آب درماني تاسيس و منطقه را که فاقد چنين امکاناتي مي باشد از تاثيرات اجراي اين پروژه نظير افزايش اشتغال ، کاهش مشکلات بهداشتي ، درماني و جذب گردشگر بهره مند ساخت.(سایت تحقیق)
• چشمه های بزرگ استان مازندران :
كه عبارت اند از: چشمه های سعدين، چانوسر، غلغله سر، هفت خال، واسكی كسرو، ميان خونی، چشمه خونی، فك چشم، شمس رود، ركن دشت، ينچه خواجه، ترخون، عاليواگ، هفت خونی، هلی كتی چشمه، آعوركتی، شهربند، قلعه چشمه، چشمه شهرك، رودگ، آسپه آو و دارو، چشمه سرچشمه.(سایت تحقیق)
• چشمه هاي سلسله جبال البرز:
علاوه بر چشمه های طبيعی فوق، در دامنه های مركزی سلسله جبال البرز و قله آتشفشان خاموش دماوند كه مرحله گوگردزدايی را طی می كند، تعداد قابل توجهی چشمه های آب گرم وجود دارند كه در كانون های مختلف آن می جوشند. چشمه های مذكور كه حاصل فعل و انفعال درونی سلسله جبال مركزی البرز هستند، دارای تركيبات و خواصی اند كه در رفع برخی از بيماری های مفصلی، استخوانی و پوستی نقش موثر درمانی دارند. مهم ترين اين چشمه های آب گرم عبارت اند از:
چشمه آبگرم آب آهن يا آب فرنگی(بالای روستای آب اسك لاريجان)، چشمه آبگرم آب اسك( روستای آب اسك بخش لاريحان)، چشمه های جواهرده، كتالم، ‌و سادات محله (رامسر)، آب معدنی استراباكو‏، آب گرم رينه‏، چشمه های آب گرم رامسر‏، آب معدنی آمولو‏، آب گرم لاهيجان‏، چشمه آب گرم عمارت (آمولو)‏، محمد آباد‏، لاويج‏ و تنكابن .
– چشمه های آبگرم معدنی رامسر:
چشمه زیرپل معروف ترین چشمه رامسر است که در جنوب این شهر واقع شده است. علاوه بر این چشمه، در شرق رامسر چشمه گوگردی و اکسید منگنز دار آب سیاه و نیز در شرق هتل رامسر ۹ چشمه آب معدنی گوگردی و رادیوم دار وجود دارد.(وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)آبهای گوگردی رامسر در عداد آبهای کلر بیکربناته کلسیک و منیزین گازدار گوگردی است . برای درمان بیماریهای جلدی رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی بسیار سودمند است و در رفع عوارضی که پس از تب بروز میکند از آن چشمه ها استفاده می شود .
• چشمه های معدنی محلات:
این چشمه ها در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرقی محلات قرار دارد. آب این چشمه ها از ترکیب، آب های سولفاته کلسیک و از ته آب های هيپبرترمال است که برای درمان بیماری های نقرس و نیز بیماری های کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش موثر است. (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
• چشمه زندان سلیمان:
این چشمه که در شمال غرب شهرستان غروه در استان کردستان واقع شده است، دارای آب بی کربناته، سولفات کلسیم و گوگرد است. (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
• چشمه های آب اسک:
آب چشمه های اسک از نوع بی کربنات کلسیم، با مقداری اسید و حاوی سولفید هیدروژن است. (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)

• چشمه ها و مراكز آب درماني هرمزگان :
آب معدني از جمله پديده هاي جالب و جذابي است كه از نظر جهانگردي و پزشكي همواره مورد توجه قرار گرفته است . منابع آبهاي معدني هر كشور مي تواند منبع درآمد مهمي به ويژه از نظر جلب جهانگردان باشد.دراستان هرمزگان به علت موقعيت زمين شناسي ويژه ،‌منابع نسبتا غني آبهاي معدني به وجود آمده است كه مهمترين انها عبارتند از : آبگرمهاي گنو،‌خورگو،‌خمير، چستانه و معدونيه .
– چشمه معدنی گنو:
این چشمه در ۳۳ کیلومتری شمال بندرعباس و در مسیر سیرجان واقع شده است. آب این چشمه خیلی گرم و از مواد کلروسولفات کلسیم دار تشکیل شده است.(وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
خواص آب چشمه هاي معدني استان هرمزگان به شرح زير طبقه بندي شده است :
آبهاي كلروره : اين نوع آبها اگر به صورت خارجي ( حمام كردن) مصرف شوند، در درمان بيماريهاي رماتيسم ،‌لنفاتيسم ،‌بيماريهاي زنانه و تورم موضعي موثرند . مصرف اين نوع آب به صورت بخور ،‌غر غره و شويه بيني در درمان بيماريهاي تنفسي موثر است . حمام كردن با اين آب ،‌موجب گشادي رگهاي خوني ميشود . اين نوع آبها اگر آشاميده شوند ،‌صفرا آورند و ترشحات دهان ومعده را افزايش ميدهند و حركات روده ها را نيز افزايش ميدهند و گاهي ملين هسستند .
آبهاي گوگردي : ورود گوگرد به دستگاه متابوليسم بدن باعث بروز فعل و انفعالات مختلف در اين دستگاهها شده و در درمان بيماريهاي مختلف تنفس ، رماتيسم و بيماريهاي جلدي موثر واقع ميشود .
آبهاي كلروره سولفاته : اين نوع آبها خاصيت تسكين دهندگي ، ضد خارش ملين و صفرا آور دارند .
آبهاي كلروره سديك : مصرف خاجي اين آبها محرك قوا است و براي برخي از بيماريهاي زنانه مورد استفاده قرا ميگيرد .
• چشمه هاي معدني استان اردبيل :
استان اردبيل با دارا بودن بیش از 118 دهنه چشمه معدنی ( به نقل از کتاب درمان با آبهای معدنی تالیف تورج مهدیزاده – مریم پنجعلی اصل – انتشارات باغ اندیشه 1382) مقام اول را در ایران از لحاظ چشمه هاي معدني داراست ، چشمه قوتورسویی اردبیل با درجه اسیدی2،7 به عنوان اسیدی‌ترین چشمه دنیاست و چشمه شابیل اردبیل با ظهور آبگرم با دمای 50 درجه در ارتفاع 2700 متری، مرتفع‌ترین و گاومیش گلی سرعین پرآب‌ترین چشمه ایران مي باشند كه از اهمیت ویژه‌ای برخوردارهستند . استان اردبیل به سبب داشتن جاذبه‌های گردشگری متعدد، یکی از قطب‌های گردشگری سلامت کشور است. استفاده از آب چشمه‌های معدنی به عنوان درمان، سابقه‌ی چندهزار ساله دارد ولی طی قرن اخیر بر اثر پژوهش‌ها و بررسی‌های علمی انجام‌شده روی آب‌های معدنی، استفاده‌ی درمانی آنها به طور جدی روز به روز گسترش یافته‌است . طول مدت درمان از یک تا چهار هفته، بنابر توصیه‌ی پزشک تغییر می‌کند و در این مدت استراحت، ورزش، رژیم غذایی مناسب، آرامش، نظم و استفاده از هوای آزاد در کارایی درمان بسیار موثر است. آب‌های معدنی با توجه به املاح موجود دارای خواص درمانی مختلفی هستند. این چشمه ها در دامنه کوه های آتشفشانی سبلان دیده می شوند. معروف ترین آن ها عبارتند از: سرعین، بیله دره، سردابه، هفت بلوک، آتشگاه، جنوب نیسر، قتورسو، ایلاندو، قینرجه، شابیل، دودو، ملک سویی، موئیل، ترش سویی
– سرعين :
استان اردبيل به دليل ويژگي هاي زمين شناختي، يكي از كانون هاي مهم آب معدني و آب گرم كشور است. در گوشه و كنار اين استان، آب هاي گرم و متعدد با خواصي ويژه وجود دارد كه ساليان سال مورد استفاده مردم و اهالي بومي قرارگرفته است با اين وجود مهمترين چشمه هاي معدني در استان اردبيل در شهر «سرعين» واقع شده است. سرعين يا «سرقين» در غرب شهر اردبيل واقع است و فاصله آن تا اردبيل 28كيلومتر است. اين شهرتا پيش ازمشهورشدنش به واسطه چشمه هاي آب گرم و معدني، روستايي كوچك بود. اما بعدها به دليل وجود آبهاي گرم فراوان مورد توجه مسافران و بيماران قرار گرفت. در حال حاضر سالانه صدها هزار نفر به اين شهر مي روند. احداث هتلها، مسافرخانه ها، فروشگاهها، ايجاد مؤسسات دولتي و احداث راه جديد و آسفالته اردبيل به سرعين به رونق اين شهر جهانگردي افزوده است. آبهاي گرم سرعين در رديف آبهاي «كلروبيكربناته كلسيك» گازدار وخيلي گرم است و سيليس فراوان دارد. بررسي ميزان املاح و باقي مانده خشك آنها، نشان مي دهد همه اين چشمه ها يك منشأ دارند و آب اصلي آنها گرم است و از ژرفاي زمين مي جوشند. در لايه هاي بالاتر زمين، مقداري كربنات كلسيم را به صورت «بيكربنات كلسيم» در خود حل مي كند. استحمام در چشمه هاي سرعين اثرات آرام بخش دارد و دردهاي عصبي، رماتيسمي و عصبي مفصلي را تسكين مي دهد
– قره سو :
از ديگر

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره مصرف کنندگان، برنامه های آموزشی، جاذبه های گردشگری، تناسب اندام Next Entries پایان نامه ارشد درباره ، 1450، آبدهي، 20درجه