پایان نامه ارشد درباره جراحی پلاستیک، خدمات بهداشتی، بهداشت و سلامت، کشورهای توسعه یافته

دانلود پایان نامه ارشد

مجارستان در سال‌هاي اخير با الگوبرداري از نظام سلامت آلمان و اتريش، نظام بهداشت و سلامت عمومي‌اش را اصلاح کرده و در زمينه عرضه خدمات پزشکي با کيفيت و ارزان به قدرتي منطقه‌اي تبديل شده است. اين کشور با سرمايه‌گذاري در دندان‌پزشکي، توانسته است سالانه 227 ميليون يورو درآمد داشته باشد. وزارت بهداشت مجارستان تلاش مي‌کند با تجهيز بيمارستان‌ها و آموزش دندان‌پزشکان و جذب پزشکان اروپايي، گردشگران بيشتري را ترغيب کند تا به اين کشور سفر کنند. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• کاستاریکا
کاستاريکا کشوري کوچک و در عين حال بسيار زيبا در آمريکاي مرکزي است، با کوه‌هاي آتشفشاني معروف و ويژگي‌هاي شگفت‌انگيز طبيعي‌اش اما هدف همه توريست‌هايي که به اين کشور 4 ميليون نفري سفر مي‌کنند، لذت‌بردن از سواحل آرام و گرم 2 سوي آن و کناره‌هاي اقيانوس اطلس يا درياي کارائيب و هواي مطبوع و سايه نخل‌هاي نارگيل نيست. 15 درصد اين توريست‌ها يا براي معالجه دندان‌ها و کاشتن دندان به اين كشور سفر مي‌كند يا براي بزرگ يا کوچک کردن سينه‌هاي خود يا برداشتن چين و چروک صورت و قلمي کردن بيني‌شان‌، زيرا هزينه‌هاي اين جراحي‌ها در کاستاريکا بسيار پايين‌تر و کمتر از اروپا و آمريکاست. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• هند
سرزمين يوگا و مرتاض‌ها و رنگ‌هاي شاد، ساليانه جمعيت زيادي از جهانگردان پزشکي را براي جراحي‌هاي قلب، چشم و عضلات و استخوان به خود جذب مي‌کند. در حال حاضر بسياري از مردم جهان با استفاده از خدمات مسافرتي و پزشکي ارزان و با کيفيت، به اين کشور سفر و از خدمات دندان‌پزشکي بيمارستان‌هاي اين کشور که 10 برابر ارزان‌تر از نقاط ديگر است، استفاده مي‌کنند. کارشناسان سازمان بهداشت جهاني اعلام کرده‌اند هندوستان در سال‌هاي 2005 و 2006 رتبه اول توريسم پزشکي جهان را داشته است و قصد دارد تا سال 2012 از اين راه 2 ميليارد دلار درآمد کسب کند. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• ترکیه
کمتر کسي مي‌داند بعد از آمريکا، بيشترين مراکز پزشکي و بيمارستان‌هايي که عضو جي. سي‌اي (کميسيون همکاري‌هاي پزشکي بين‌المللي) هستند، در کشور ترکيه قراردارند. دولت اين کشور در سال‌هاي اخير تلاش کرده تا امکانات و استانداردهاي پزشکي و درماني را به حد استانداردها و معيارهاي درماني اتحاديه اروپا و آمريکا برساند. به همين دليل مراکز درماني ترکيه سالانه پذيراي 200 هزار بيمار متقاضي جراحي چشم هستند. علاوه بر اين، برنامه گسترده‌اي براي تجهيز مراکز پزشکي و هتل‌هاي اين کشور تدارک ديده‌اند تا بلافاصله پس از پيوستن به اتحاديه اروپا، توان عرضه خدمات فوق مدرن پزشکي را داشته باشند و رتبه اول توريسم پزشکي جهان را به دست آورند. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• لیتوانی
شهروندان کشورهاي اروپايي و ايالات متحده آمريکا علاقه زيادي به ليتواني دارند و براي استفاده از خدمات پزشکي درجه 1 و ارزان، به اين کشور مي‌روند. شهروندان شبه جزيره بالکان به کادر پزشکي باتجربه و بيمارستان‌هاي فوق مدرن ليتواني افتخار مي‌کنند. پزشکان به افرادي که به سرطان و بيماري‌هاي خوني مبتلا هستند و به جراحي باسن و باي‌پس معده نياز دارند، توصيه مي‌کنند به اين کشور سفر کنند. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• آرژانتین
بوینس آیرس پایتخت آرژانتین یکی از مهمترین شهر های حوزه آمریکای لاتین است و به دلیل تاثیرات زیادی که از اروپا گرفته است با نام ” پاریس آمریکای جنوبی ” خوانده می شود . افت ارزش پرو در برابر دلار در ژانویه 2002 سیستم پیشرفته خدمات بهداشتی و نیروی پزشکی حرفه ای این کشور را تبدیل به مقصدی مطلوب برای گردشگری پزشکی کرده است(سیدحسن حسینی، مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی) .
• برزیل
مي‌توان با پرداخت 3 تا 6 ميليون تومان به مراکز پزشکي برزيل، انواع اعمال زيبايي را روي صورت و سينه انجام داد. در واقع پزشکان برزيلي به سرعت در حال تبديل شدن به بهترين جراحان زيبايي دنيا هستند. 40سال پيش، وزارت بهداشت برزيل با تاسيس کلينيک و بيمارستاني مدرن در ريودوژانيرو و استخدام بهترين پزشکان کشور در آن، گردشگري پزشکي را در اين شهر بنيان نهاد. اين کشور دومين مرکز جراحي پلاستيک جهان پس از ايالات متحده آمريکاست. شهر سائوپائولو، بزرگ‌ترين شهر برزيل نيز يکي از بهترين بيمارستان‌هاي تخصصي پوست را دارد. اين بيمارستان ترکيبي از مدرن‌ترين دستگاه‌ها، بهترين پزشکان و ارزان‌ترين خدمات است. دولت برزيل با استفاده از امکانات پيشرفته و پزشکان تحصيل‌کرده در اروپا و آمريکا، قصد دارد به يکي از قدرت‌هاي گردشگري پزشکي جهان تبديل شود. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• پاناما
پاناما در جغرافياي سياسي جهان کشوري کوچک است، اما اهل نظر اين کشور را يکي از قدرت‌هاي بلامنازع گردشگري پزشکي مي‌دانند. به گفته کارشناسان سازمان بهداشت جهاني، هزينه خدمات پزشکي در اين کشور آمريکاي مرکزي 40 تا 70 درصد پايين‌تر از ايالات متحده آمريکاست. بيمارستان‌هاي پاناما با اجراي روش‌هاي پيشرفته مديريتي و استفاده از پزشکان و کادر درماني تحصيل‌کرده در دانشگاه‌هاي بريتانيا و ايالات متحده آمريکا، سالانه پذيراي بيش از يك و نيم ميليون بيمار هستند. بيماران آمريکايي به دليل مسافت اندک، فرهنگ مشابه و هزينه‌هاي پايين درمان تمايل بسياري به درمان در بيمارستان‌هاي پاناما دارند. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• مالزی
کشور زيباي مالزي در حال حاضر ساليانه 250 هزار توريست پزشکي را جذب مي‌کند و اين تعداد در حال افزايش است‌. در بيمارستان‌هاي مالزي به جهانگرداني که قصد بررسي سلامت جسمي خود را دارند، 1 بسته پزشکي به نام «انسان تندرست» پيشنهاد مي‌شود. با استفاده از اين بسته، مي‌توان با پرداخت اندکی، آزمايشي کامل داد و از تندرستي مطمئن شد. اگر بخواهيد چنين آزمايشي را در آمريکا يا انگلستان انجام دهيد، حداقل بايد 3 ميليون تومان بپردازيد. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• فیلیپین
دولت فیلیپین با تدوین برنامه ای پنج ساله درآمدی معادل 300میلیون دلار در سال نخست و یک میلیارد دلار در پنجمین سال را برای خود پیش بینی کرده است این کشور با تحلیل بازار گردشگری پزشکی و شناسایی رقبای اصلی ، موفقیت خود را در این برنامه تضمین کرده است اما این که در فیلیپین برخلاف کشورهای توسعه یافته مانند انگلیس و ایالات متحده ،از افراد غیر مقیم حمایت نمی شود تحقق این برنامه را با چالش روبه رو خواهد کرد(سیدحسن حسینی، مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی) .
• آفریقای جنوبی
بسياري از بيماران از ايالات متحده آمريکا، اروپا و آسيا به اين کشور آفريقايي سفر مي‌کنند تا از خدمات پزشکي فوق‌مدرن و ارزان‌قيمت استفاده کنند. مراکز درماني و تجهيزات پيشرفته در زمينه جراحي‌هاي زيبايي، پلاستيک و ليپوساکشن اين كشور در جهان مشهور است. آفريقاي جنوبي با استفاده از روش‌هاي بازاريابي و استفاده از جاذبه‌هاي توريستي، توانسته علاوه بر جذب بيماران، خويشاوندان آنها را نيز به استفاده از امکانات گردشگري اين کشور ترغيب کند. وزارت بهداشت و گردشگري آفريقاي جنوبي با همکاري يکديگر روشي را ابداع کرده‌اند که بيمار بتواند به همراه اقوامش به اين کشور سفر کند و پس از بستري شدن بيمار در بيمارستان، همراهانش در يکي از هتل‌هاي مدرن شهر اسکان ‌يابند تا از جاذبه‌هاي توريستي استفاده کنند. دکتر ادوارد جکسون، مدير بازاريابي يكي از بيمارستان‌هاي ژوهانسبورگ مي‌گويد: «تمام هزينه‌هاي درمان، سفر، اسکان خانواده و… 60 تا 65 درصد ارزان‌تر از آمريکا و بريتانياست.» (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• فرانسه
شهروندان فرانسه علاوه بر فرهنگ، تاريخ و… به نظام بهداشت عمومي کشورشان مفتخرند و معتقدند از اين نظر يکي از بهترين‌ها در جهان هستند. به گفته سازمان بهداشت جهاني، اين کشور يکي از بهترين مراکز درمان بيماري‌هاست. مراکز درماني بسيار پيشرفته و بهره‌گيري از کادر کارآمد و مجرب باعث شده شهروندان کشورهاي مختلف جهان براي درمان بيماري‌ها به اين کشور اروپايي سفر کنند. نظام سلامت فرانسه با ارائه خدمات سطح بالا و ارزان، شهروندان و بيماران را به استفاده از خدمات درماني اين كشور ترغيب مي‌کند. در مقايسه با ديگر کشورها، هزينه استفاده از مراکز درماني در فرانسه بسيار پايين است. در سال 2004، نظام سلامت فرانسه اصلاح شد. اين تغييرات کمک کرد تا پزشکان 75 درصد بيشتر به مبتلايان بيمارهاي عفوني و صعب العلاج خدمات ارزان قيمت بدهند و گردشگران بيشتري براي درمان به اين کشور سفر کنند. سازمان بهداشت جهاني اعلام کرده امکانات و پزشکان بخش اورژانس و پرستاري بيمارستان‌ها و مراکز درماني فرانسه در اروپا بي‌نظير است. کارشناسان معتقدند افراد مبتلا به سرطان‌هاي نادر، بيماري‌هاي قلب و عروق و نارسايي کليه براي درمان بايد به فرانسه سفر کنند. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• آلمان
هزينه کمرشکن امکانات پزشکي براي شهروندان آمريکايي كمرشكن است، به همين دليل براي استفاده از امکانات پزشکي مدرن و ارزان قيمت به ديگر کشورها مانند آلمان مسافرت مي‌كنند. وزارت بهداشت آلمان اعلام کرده مراکز درماني اين کشور سالانه 50 هزار بيمار از ديگر کشورها پذيرش مي‌کنند. نظام بهداشت عمومي آلمان با پيشرفته‌ترين روش‌ها و قوانين، يکي از بهترين‌هاي اروپاست. اين کشور اروپايي با بهترين و مدرن‌ترين بيمارستان‌ها و امکانات پزشکي، بهترين خدمات را به گردشگران پزشکي عرضه مي‌کند. بهترين مراکز جراحي مغز، ارتوپدي، کليه و قلب اروپا در اين کشور وجود دارد.
(پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
2-2-13- قابليت‌هاي توريسم سلامت درايران:
ايران پس از كشور اردن بيشترين ظرفيت‌ها و قابليت‌ها را در حوزه گردشگري سلامت در بين كشورهاي اسلامي دارد. همچنين از نظر تنوع اقليمي و جاذبه‌هاي سياحتي و زيارتي فراوان، كشورمان داراي پتانسيل خوبي براي جذب توريست‌هاي درماني است. ايران داراي ظرفيت‌هاي متعددي جهت جذب توريسم سلامت مي‌باشد كه از جمله آن‌ها مي‌توان به چشمه‌هاي آب معدني در اكثر استان‌هاي كشور، مناطق كويري در قم، بخش‌هاي درماني ناباروري دريزد، دندانپزشكي، مراكز دياليز و انواع جراحي‌هاي قلب، پلاستيك و چشم در مشهد و تهران اشاره نمود. (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران1388) با وجود این، بظاهر در کشور دغدغه‌ای برای پيشرفت آن وجود ندارد و این صنعت با هجوم دلالان می‌رود تا به نابودی کشیده شود .
• امکانات مناسب 
در کشور ما شرایط و امکانات و زیرساخت‌های درمانی مناسبی وجود دارد. تربیت نیروی انسانی با کیفیت (کادر درمانی، پرستاری و…) تجهیزات پیشرفته و نیز موقعیت خوب فرهنگی و اجتماعی در منطقه ، پتانسیل مناسبی برای جذب گردشگر درمانی در کشور به وجود آورده است. علاوه بر آن ، وجود شهرهایی که محل تردد و ورود همیشگی گردشگر خارجی بوده‌اند و امکانات درمانی قابل ارائه به بیمار خارجی دارند (مانند مشهد مقدس و شیراز) و از دیرباز به صورت سنتی محل رجوع عده‌ای از بیماران خارجی (اعراب حاشیه خلیج‌فارس) بوده‌اند ، سبب شده تا پتانسیل بالقوه در این حوزه به وجود آید. قیمت ارزان خدمات پزشکی نسبت به دیگر کشورهای منطقه نیز از جمله دیگر مزایای ایران برای فعالیت در حوزه گردشگری درمانی است و درمان بیماری‌هایی چون ناباروری، جراحی پلاستیک و زیبایی و همچنین کاشت دندان و جراحی لثه، مهم‌ترین جاذبه‌های درمانی ایران برای خارجی‌هاست . اما تنها امکانات پزشکی کشور نیست که می‌تواند این گردشگران را به ایران جذب کنند . چشمه‌‌های آب‌گرم یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلب این دسته از گردشگرهاست، به گونه‌ای که با ایجاد اقامتگاه‌های گردشگری، مراکز تفریحی و امکانات مناسب در این محل‌ها می‌توان بسیاری از گردشگران را جذب کرد. از طرفی صادرات خدمات پزشکی نیز یک اصل واضح برای تقویت ساختار بهداشت و درمان کشورهاست . یکی از جاذبه‌ها و امتیازات

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره بیمارستان، بیمارستان ها، صنعت گردشگری، تناسب اندام Next Entries پایان نامه ارشد درباره استان خراسان، خدمات درمانی، جراحی زیبایی، استان زنجان