پایان نامه ارشد درباره بیمارستان، بیمارستان ها، صنعت گردشگری، تناسب اندام

دانلود پایان نامه ارشد

اول در حوزه توريسم سلامت، ضروري است تا فناوري‌هاي مورد استفاده در حوزه سلامت، مطابق با فناوري‌هاي روز دنيا باشد و صنعت درماني كشور هميشه داراي بالاترين استانداردهاي كيفي باشد. هرگونه سكته در اين رقابت سخت‌، به معناي خروج از نقشه توريسم سلامت جهاني است.
• قوانين بيمه‌اي كه بايد مطابق با استانداردهاي جهاني و مورد تاييد كمپاني‌هاي معتبر بيمه باشد.
• فقدان يا كمبود پزشكان، پرستاران و نيروي انساني ماهر و متخصص در حوزه توريسم سلامت به‌عنوان يكي از چالش‌ها محسوب مي‌شود.
• برنامه هاي بازاريابي براي جذب توريست سلامت نيز يكي از مسايل چالش برانگيز در اين حوزه مي‌باشد. (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران1388)
2-2- 7- ارزآوري و توريسم سلامت :
برآوردها بيانگر آن است كه هر توريست سلامت 3 برابر يك توريست عادي، ارزآوري دارد. درآمد جهاني گردشگري سلامت با روندي صعودي از حدود 20 ميليارد دلار در سال 2005 به بيش از 56 ميليارد دلار در سال 2007 افزايش يافته است و پيش‌بيني مي‌شود اين روند رشد همچنان با شتاب ادامه يابد. از اين‌روست كه كشورهاي مختلف جهان چه توسعه‌يافته و چه درحال توسعه در اين صنعت وارد شده و براي افزايش سهم خود از اين بازار پرسود تلاش مي‌كنند.(پايگاه اطلاع رساني شهرسلامت شيراز)
جدول (2-2) مقایسه هزینه ای درمانی مقاصد مختلف (به دلار)
نوع عمل جراحی

ایالات متحده

هند

تایلند

پیوند مغز استخوان

400000

30000

62500

جراحی باز قلب

50000

4400

14250

جراحی زانو

16000

4500

7000

جراحی چشم

3100

7000

730

(پايگاه اطلاع رساني شهر سلامت شيراز)
2-2- 8- گردشگري سلامت در گذر زمان
گردشگري سلامت از ديرباز از زمان يونان و رُم باستان در اروپا وجود داشته و بعد به نقاط ديگر دنيا گسترش پيدا كرده است. در دوران باستان افراد دچار بيمار يهاي تنفسي و رماتيسمي متوجه شده بودند كه در برخي از مناطق آب و هوايي خاص در بهبودشان تاثیر دارد و به آن نقاط می رفتند کلمهSPA که به احتمال زیاد از ریشه لاتین ESPA به معنی “چشمه” گرفته شده به مناطق داراي آب هاي معدني و گرم كه پذيراي گردشگران براي استراحت و درمان بوده است به کار می رود .این گردشگران براي آب تني نوشیدن آب چشمه های معدنی ویا ماندن درلجنهاي طبي به اسپاها مراجعه ميكنند. برخي ديگر آن را از دوران نوسنگي و عصر برنز مي دانند .در قرن 16 پونس دي لئون مفهوم جدیدی را براي دنيا به ارمغان آورد ، هنگامي كه او در جستجوی چشمه جواني به ايالت فلوريدا سفر كرد . در سده 1700 و 1800 استفاده از آب گرم در شهرهاي آب گرم از جمله بادن بادن در هر دو طرف اقيانوس اطلس شناخته شده بود (سفر1390) .”هان ” عقیده دارد مهد گردشگری سلامت در یونان و روم باستان بوده و سپس به نقاط دیگر دنیا گسترش یافته است از دیر باز انسان های بسیاری برای آسایش روح به مجاورت چشمه ها و آب های معدنی سفر میکردند و امروز نیز در اروپا شهرهای بسیاری مانند وین بوداپست ویسبادن آلمان و… پیرامون چشمه های معدنی بنا شده اند که بنا بر گفته “وایت من “برای درمان دردهای رماتیسمی ، ورم مفاصل ، خستگی های مفرط ، عفونت های پوستی و ناراحتی های گوارشی سودمند هستند . در آمریکا برای بیشینه ساختن مطلوبیت “اسپاها” تسهیلاتی مانند کتابخانه ، تماشاخانه ، تالار موسیقی و زمین های بازی ایجاد شده است . در ایران “بوعلی سینا” چنین مناطقی را به آسایشگاه معنوی ، چشمه های درمانی و آب های گرم بخش بندی کرده بود برای نمونه در شهر نیشابور از نظام کانال کشی سنگی برای انتقال آب های معدنی به معبد آناهیتا بهره برده اند (سیدحسن حسینی، مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی) .

روند تاريخي و رشد صنعت گردشگري سلامت
دوره تاریخی
گردشگری سلامت
دوران بعد از عصر سنگ (عصر جدید) دوران عصر برنز
بازدید از چشمه های معدنی و گرم
قرون وسطی
بازدید از چشمه های دمایی
قرن 16 میلادی
در این زمان بازدید از چشمه هایی به نام” چشمه های جوانی”
قرن 17 – 18 میلادی
بازدید از SPA ها رواج داشت
قرن 19 میلادی
در این زمان استفاده از آب و هوای کناردریا و کوهستان ها به منظور برخورداری از سلامت رواج یافته بود این زمان مصادف است با شیوع بیماری سل در جهان
قرن 20 میلادی
تشکیل مزارع سلامت یا مزارع چاقی که در ایت مکان ها با استفاده از تمرینات بدنی و رژیم غذایی سعی می شد تا تناسب اندام افراد حفظ گردد
سال 1991 میلادی
تشکیل انجمن های بین المللی اسپا
در زمان حاضر
زمانی است که بیمارستان ها به سمت ایجاد اسپاها واسپاها به سمت ایجاد بیمارستان ها سوق پیدا کرده اند
جدول(2-3) روند تاريخي و رشد صنعت گردشگري سلامت (مجله ی سفر دی ماه 1390)
2-2-9- گردشگری درمانی یا گردشگری پزشکی :
با وجود تفاوت های موجود در تعاریف مربوط با گردشگری درماني و سلامت، مفاهيم مشتركي از جمله استفاده از منابع كشوري ديگر با اهداف زير در تمامي آنها ديده مي شود:
– درمان هاي پزشكي انتخابي مانند اعمال جراحي مختلف
– معالجاتي كلي و همه جانبه شامل درمان جسم، روح و روان
– بازتواني و گذراندن دوره نقاهت بيماري ها
– پيشگيري از بروز بيماري
– بازديد از نقاط ديدني ، تفريح و لذت بردن
گردشگری پزشكي يا درماني اصطلاحي است که با توجه به روند فزاينده مسافرت برای دریافت خدمات جراحی پزشکی و درمانی درکنار گشت و گذار استراحت و ديدن جاذبه هاي كشورها رایج شده است. واژه هاي متعدد و متنوعي در اين مورد به كار رفته است :
گردشگري پزشكي مي تواند شامل موارد زير باشد:
• مراقبت بهداشتی درمانی : مسافر برای دیدن پزشک به یک مکان خارج از کشور خودش می رود تا به شيو هاي از درمان كه درمحل اقامت خود ا مكان ندارد، دست پیدا کند . برای مثال سفر به مکان هایی که دارای پزشک ها یا بیمارستانها ی مشهور به اقدامات درمانی ویژه ای هستند از آن جمله است. (سفر1390)
• تناسب اندام : گردشگر به منظور کم کردن وزن یا انجام فعالیت هایی برای حفظ سلامتی ، كاهش استرس، گاه انجام بررسي ها و آزمایش کامل جسمانی ، انجام كارهايي مانند رژیم غذایی ویا انجام برخی تمرین های خاص سفر می کنند . بسیاری از هتل ها دارای برخی از این گونه تشکیلات هستند و در این مورد بازار یابی می کنند . (سفر1390)
• گذراندن دوران نقاهت و بازپروری : گردشگر به مکان یا مراکزی می رود که در آن جا مراقبت های ویژه ای از وی به عمل می آید يا از نظر بهداشت و حفظ سلامت، شهرت دارد و افراد براي گذراندن دوره نقاهت و بازپروري به آ نجا مسافرت می کنند و یا محيطي براي كاهش استرس است.(سفر1390)
2-2-10- زمينه هاي ارائه خدمات پزشكي در دنيا
رديف
نام فارسي
معادل انگليسي
1
آب گرم هاي درماني
Health Spas
2
برنامه هاي مديريت وزن
Weight Management Programs
3
اعمال جراحي آرايشي و پلاستيك
Cosmetic and Plastic surgery
4
اعمال جراحي جايگزيني مفاصل
Knee replacement
5
اعمال جراحي باي- پس شريان قلب
Coronary By –pass Surgery
6
پيوند اعضا
Organ Transplant
7
چشم پزشكي (عمل ليزيك)
Lasik – surgery
8
دندان پزشكي و كاشت دندان
Dental Implantation
9
توان بخشي
Rehabilitation and Recuperation
10
……….
……….
جدول(2-4) زمينه هاي ارائه خدمات پزشكي در دنيا (شبکه ی تحلیلگران تکنولوژی ایران1388)
2-2-11- روند تاریخی صنعت گردشگری پزشکی در دنیا
روند تاريخي و رشد صنعت گردشگري پزشکی
دوره ی تاریخی
گردشگری پزشکی

قبل از سال 1997)مسافرت هاي پزشكي(
در این زمان ایالات متحده ی آمریکا و کشورهای اروپایی مرکز درمان بيماران جهان بودند.
کشور سنگاپور نيز به عنوان پايگاه درمان در قاره آسيا تلقي مي شد
مردم به دليل برخورداري از خدمات درماني با تكنولوژي بالا ودر عين حال گران قيمت به اين كشورها سفر ميكردند.

سال های 1997 – 2000
)دوران انتقال(
قيمت خدمات پزشكي تعيين كننده بود
پيدايش مقاصد درماني جايگزين علاوه بر كشور های توسعه يافته

سال های 2006 -2001
(گردشگری پزشکی)
پيدايش كشورهاي تايلند وهند به عنوان مقاصد قابل قبول برای خدمات پزشكی
مهاجرت اعراب
تعداد اعمال جراحی زيبايی زياد شده اند ودر بین این سال ها به حد انفجار رسيد

از سال 2007 به بعد
(برون سپاری خدمات پزشکی)

مدل مديريت درمان كشورهای توسعه یافته بسیار گران است و بايد برای آن چاره انديشيد
برون سپاری خدمات پزشكی راه حلی است كه هزينه های گزاف ارائه خدمات درمانی را كنترل می کند.
جدول(2-5) روند تاریخی صنعت گردشگری پزشکی در دنیا (مجله ی سفر دی ماه 1390)
2-2-12- پردرآمدترين کشورها از منظر گردشگري پزشکي
در طول تاريخ، انسان‌ها همواره براي دريافت مراقبت‌هاي درماني خارج از مكان زندگي خود سفر كرده‌اند اما در 10 سال گذشته اين شرايط بسيار متفاوت شده است… هزينه‌هاي بسيار بالاي خدمات ‌درماني‌ و فهرست ‌انتظارهاي طولاني باعث شده بيماران زيادي از اروپا و آمريكا در جستجوي مراقبت‌ها و خدمات پزشكي به كشورهاي ديگر مانند تايلند، هند، مالزي، ترکيه، آلمان، سنگاپور و… سفر کنند.
صنعت جهانگردي به عنوان يكي از مهم‌ترين فعاليت‌هاي اقتصادي جهان به‌طور متوسط 10درصد توليد ناخالص داخلي و10 درصد اشتغال جهان را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر گردش مالي گردشگري پزشكي60 ميليارد دلار است که سالانه20 درصد نيز به آن افزوده مي‌شود. پردرآمدترین کشورها از منظر پزشکی شامل موارد زیر می باشند :

• تايلند
اين كشور با جزاير زيبايش از جذاب‌ترين نقاط جهان براي جهانگردان است اما هجوم گردشگران پزشکي به اين کشور باعث شده اين صنعت هم در تايلند رشد کند. هزينه درمان در بيمارستان‌هاي تايلند، در مقايسه با بيمارستان‌هاي آمريكا بسيار پايين است، در حالي که کيفيت مراقبت‌هاي پس از درمان در سطح بالايي قراردارد. به گفته وزارت بهداشت تايلند، بيمارستان‌هاي اين کشور در سال 2006 حدود 1 ميليارد و 800 ميليون دلار درآمد داشته‌اند. سيستم خدمات پزشكي تايلند با الهام از سيستم پزشكي آمريكا طراحي شده و بسياري از پزشکان شاغل در بيمارستان‌ها در دانشگاه‌ هاروارد آمريکا تحصيل‌كرده‌اند. تمام بيمارستان‌هاي اين کشور با استفاده از امکانات و دعوت از استادان دانشگاه‌ هاروارد، دوره‌هاي آموزش حين خدمت و مشاوره پزشکي را در دانشکده‌هاي پزشکي برگزار مي‌کنند. سالانه 1 ميليون نفر از اقصي‌نقاط جهان به بيمارستان‌هاي اين کشور مراجعه و از خدمات مختلف پزشکي و درماني استفاده مي‌کنند(پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران ، حسین صرافی)
• سنگاپور
كيفيت خدمات بهداشتي و درماني سنگاپور عالي است. رعايت اصول ايمني، اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي پيشرفته، پزشکان تحصيل‌کرده و قابل اعتماد و… اين کشور را به قطب پزشکي آسيا تبديل کرده است. سنگاپور با 9 بيمارستان و 2 مرکز خدمات درماني پيشرفته توانسته اعتبارنامه کميسيون پزشکي آمريکا و سنگاپور را دريافت کند. پزشکان اين کشور سالانه با درمان 374 هزار نفر بيمار مالزيايي، اندونزيايي و نپالي پيشرفت قابل توجهي در زمينه توريسم پزشکي داشته‌اند. سنگاپور در کنفرانس بين‌المللي مسافرت‌هاي پزشکي با ارائه پيشرفت‌هاي پزشکانش، جداسازي دوقلوهاي‌به هم چسبيده، جراحي‌هاي چشم و دندان، موفقيت‌هاي خود را به رخ کشورهاي ديگر کشيد. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• مصر
هزينه جراحي زيبايي و پلاستيک در بيمارستان‌هاي مصر 60 تا 70 درصد ارزان‌تر از بيمارستان‌هاي بريتانيا و آمريکاست. مثلا جراحي ليپوساکشن در مصر 250 دلار خرج دارد در حالي که براي همين جراحي در آمريکا و انگليس، حداقل بايد 2 هزار دلار پرداخت. (پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایران،حسین صرافی)
• مجارستان
اگر کسي قصد دارد براي درمان طبيعي و کاهش دردهاي عضلاني و مفاصلش به‌خصوص پا و کمردرد در چشمه‌هاي آب گرم تميز و پاکي که خواص درماني دارند، با خيال راحت دراز بکشد و نگران هزينه‌اش هم نباشد، بايد به مجارستان سفر کند. وزارت بهداشت

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد درباره باستان شناسی، بیمارستان، دوچرخه سواری، کارشناسی ارشد Next Entries پایان نامه ارشد درباره جراحی پلاستیک، خدمات بهداشتی، بهداشت و سلامت، کشورهای توسعه یافته